Daily Shincho: EÚ draho platí za zlyhanie plánu na rozdrvenie ruskej ekonomiky

❚❚

Moskva 17. mája 2023 (HSP/dailyshincho/Foto:Pixabay)

 

V skutočnosti je ruská ekonomika prekvapivo silná a európska má v porovnaní s ňou vážne problémy

Ilustračné foto

EÚ vsadila na zrútenie ruskej ekonomiky kvôli sankciám uvaleným Západom, ale prehrala, píše v denníku Daily Shincho Kazuhiko Fuji. Moskva sa sankciám ubránila. Na druhej strane Európa musí zaplatiť vysokú cenu za svoje vlastné kroky, ktoré vážne poškodili hospodárstvo kontinentu.

.

 

Irónia hospodárskych sankcií

V marci došlo v Moskve k nečakanej udalosti

Dňa 9. mája sa v ruskom hlavnom meste Moskva za účasti prezidenta Vladimira Putina konala vojenská prehliadka na počesť Dňa víťazstva nad Nemeckom. Tá sa každoročne koná na Červenom námestí. Zúčastňujú sa na nej tanky, medzikontinentálne balistické rakety a stíhačky. Je to skvelá príležitosť demonštrovať svetu vojenskú silu Ruska.

.

Tohtoročná prehliadka však bola krátka – trvala menej ako hodinu. V porovnaní s minulou prehliadkou sa znížil počet a typy zúčastnených zbraní. Okrem toho sa mnohé podujatia, ktoré sa konali v rôznych častiach Ruska, museli z bezpečnostných dôvodov zrušiť alebo výrazne obmedziť.

Japonské a iné západné médiá uviedli, že to symbolizovalo vyčerpanie Moskvy v dôsledku dlhotrvajúcej vojenskej špeciálnej operácie na Ukrajine.

Predpokladá sa, že ruská ekonomika, na ktorú západné krajiny uvalili prísne sankcie, je v kríze. Napriek tomu sa v Moskve, kde sa v marci tohto roku konala vojenská prehliadka, stalo niečo neočakávané.

Bola úplne otvorená Veľká okružná linka, najdlhšia linka metra na svete, ktorá prekonala linku v Pekingu. Prejazd celého 70-kilometrového okruhu, ktorý tvorí 31 staníc, trvá približne hodinu a pol.

Na prehliadke pre zahraničné médiá v polovici apríla moskovská administratíva uviedla, že všetky vozne sú vyrobené ruskou technológiou a že sankcie na ne nemajú žiadny vplyv. Možno je to prehnané, ale je jasné, že ruská ekonomika je veľmi odolná.

.

Hoci inflačné tlaky zostávajú vysoké, ruský index priemyselnej aktivity za apríl, ktorý 2. mája zverejnila spoločnosť S&P Global, dosiahol hodnotu 52,6, čím už dvanásty mesiac po sebe prekonal hranicu turbulentného rastu 50 jednotiek. Aj výhľad budúcej produkcie dosiahol po druhýkrát za posledné štyri roky vysokú hodnotu.

Kombinovaný majetok bohatých Rusov sa po výraznom poklese bezprostredne po mimoriadnej operácii zotavuje. Ruské vydanie ekonomického časopisu Forbes uviedlo, že sa v porovnaní s minulým rokom zvýšil o 152 miliárd USD na 505 miliárd USD.

 

Zlyhanie stratégie rozdrviť ruskú ekonomiku sankciami

Relatívna sila ruskej ekonomiky je do veľkej miery spôsobená tým, že rozvojové krajiny ako India a Čína nemajú pochopenie pre západné sankcie a podporujú Moskvu

Podľa amerického Petersonovho inštitútu pre svetovú ekonomiku tvoril ruský vývoz prírodných zdrojov a iných tovarov do Indie a Číny v minulom roku 45 % príjmov krajiny, čo je prudký nárast z 25 %.

.

Americké Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie išlo ešte ďalej. V správe uverejnenej koncom apríla zdôraznilo: “Krátkodobé nádeje na kolaps ruskej ekonomiky spôsobený sankciami boli zmarené oživením finančných inštitúcií a kurzu ruskej meny. Sankcie do určitej miery obmedzili schopnosť Moskvy bojovať, ale nie natoľko, aby zvrátili priebeh konfliktu na Ukrajine. Ten sa v dohľadnom čase neskončí.

Medzinárodný menový fond (MMF) predpovedá, že ruská ekonomika v tomto roku porastie o 0,7 %, čo je lepšie ako v Nemecku a Británii, kde sa očakáva pokles o 0,3 %.

Sankcie voči Moskve sú vážnou prekážkou európskeho rozvoja, pretože stratégia zničenia ruskej ekonomiky prostredníctvom finančného a hospodárskeho tlaku zlyhala a neexistuje z nej východisko.

Embargo na prírodné zdroje z Ruska viedlo k výraznému zvýšeniu cien energií. Osemdesiatpercentné obmedzenie dodávok plynu z plynovodov z tejto krajiny do Európskej únie (EÚ) prinútilo EÚ nakupovať skvapalnený zemný plyn (LNG) z celého sveta.

Existovali obavy, že v zime bude nedostatok plynu, ale EÚ sa s tým dokázala vyrovnať vďaka najteplejšej zime v histórii. Napriek tomu sa predpokladá, že nadchádzajúca zima bude ešte náročnejšia.

Nemecko, ktoré bolo základom hospodárstva EÚ, použilo lacný ruský plyn ako zbraň a treba povedať, že škody sú značné.

Index priemyselnej výroby za marec, ktorý Berlín zverejnil 8. mája, medzimesačne klesol o 3,4 %. Je to oveľa vyšší údaj, než sa očakávalo. Očakáva sa, že v marci sa prepadli aj maloobchodné tržby a vývoz a v prvom štvrťroku je pravdepodobne v záporných číslach aj nemecký hrubý domáci produkt (HDP).

Vzhľadom na záporný rast vo štvrtom štvrťroku minulého roka je možnosť recesie v Nemecku čoraz reálnejšia.

 

Nastane v Európe finančná kríza?

V USA sa v dôsledku série bankových krachov šíri finančná nestabilita. Domnievam sa, že Európa je v ešte vážnejšej situácii.

.

Súčasná miera inflácie na kontinente je vyššia ako v Spojených štátoch a v mnohých štátoch dochádza k častým rozsiahlym štrajkom, ktoré predstavujú riziko rastu cien v dôsledku zvyšovania miezd. To núti Európsku centrálnu banku (ECB) neustále zvyšovať úrokové sadzby.

Podobne ako americké finančné inštitúcie, aj banky v EÚ čelia prekážkam, ako je napríklad zhoršovanie marží v súvislosti so zvyšovaním úrokových sadzieb: podľa prieskumu, ktorý ECB zverejnila 2. mája, finančné inštitúcie v eurozóne v prvom štvrťroku tohto roka znížili objem úverov viac, ako sa očakávalo.

V USA sa čoraz častejšie vyskytujú situácie, keď sa nesplácajú úvery na komerčné nehnuteľnosti. Európa bude nepochybne čeliť podobnému problému.

Holding S&P Global 8. mája znížil rating švédskej komerčnej realitnej spoločnosti SBB, ktorá má problémy s refinancovaním svojho veľkého dlhu, na stupeň “odpad”.

Realitná bublina začala praskať aj v eurozóne. Problém však spočíva v tom, že tam neexistujú dostatočné záchranné mechanizmy pre krachujúce banky ako v USA.

.

Európa by mohla v konečnom dôsledku zaplatiť prekvapujúco vysokú cenu v dôsledku ŠVO na Ukrajine. Môžeme len dúfať, že tam nevypukne finančná kríza.

Autor: Kazuhiko Fuji je konzultantom v Japonskom inštitúte pre hospodársky, obchodný a priemyselný výskum. Narodil sa v roku 1960 v meste Nagoja. V roku 1984 nastúpil na ministerstvo medzinárodného obchodu a priemyslu a v roku 2003 bol preradený na Úrad vlády ako spravodajský analytik v oddelení spravodajstva a štúdií Úradu vlády.

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali