Čo sa stalo v pondelok večer v parlamente? Ako je možné, že si mediálni sabotéri a kolaboranti dovolili to ututlať?

Čo sa stalo v pondelok večer v parlamente? Ako je možné, že si mediálni sabotéri a kolaboranti dovolili to ututlať?

Bratislava 12. mája 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Ak si režimné médiá trúfnu odignorovať toto, čo ešte nám zatajujú? Je to škandál, ktorý môže byť väčší ako kuciakiáda s kočneriádou dohromady, ale kaviarenská korporácia ovládajúca mediálny priestor sa otvorene pridala na stranu páchateľov. Je to už predzvesť naozaj hrubozrnnej (dez)informačnej totality?

Milan Lučanský
Na snímke Milan Lučanský

Zhrňme si fakty. Bývalý policajný prezident, generál Milan Lučanský, vnímaný veľkou časťou policajtov a verejnosti ako hrdina, bojovník proti mafii, ktorý sa zaslúžil o rozbitie mafiánskych gangov na Slovensku, bol obvinený kajúcnikom, ktorému za to znížia trest.

Reklama

Lučanský prišiel z cudziny sám vypovedať na políciu, kde všetky obvinenia poprel. Bol vzatý do väzby a začali sa s ním diať nanajvýš podozrivé veci: najprv sa sám mal zraniť tak, že si údajne takmer vybil oko, potom zviazaný údajne spadol z invalidného vozíka tak, že si zranil hlavu a po pár týždňoch na samotke (štandardom je mať spoluväzňa) sa podľa oficiálnej verzie vraj zasamovraždil obesením na teplákovej bunde. Toto všetci vieme.

Aby ľudia nešli do ulíc s vidlami, ministerka Kolíková ustanovila komisiu, ktorá mala vec vyšetriť. Lenže aká to bola komisia: väčšinu v nej mali vládni nominanti, z opozície boli traja poslanci, pričom podmienkou členstva v komisii bol záväzok mlčanlivosti a mohla sa skúmať iba jedna verzia, samovražda. Ako bolo vopred jasné, komisia dospela k záveru, že sa všetko stalo práve tak, ako tvrdí oficiálna verzia. Lenže nie všetci členovia komisie hlasovali za takýto záver.

Reklama

 

Kotleba porušil mlčanie

Opoziční členovia komisie dali najavo nespokojnosť, ale záväzok mlčanlivosti im nedovolil povedať viac. Až do pondelka večera. Na špeciálnej parlamentnej schôdzi venovanej odvolávaniu ministerky Kolíkovej, potom, ako ministerka sama začala o kauze Lučanský hovoriť, sa rozhodol porušiť mlčanie jeden z troch opozičných členov spomínanej vyšetrovacej komisie, predseda ĽSNS Marián Kotleba (o jeho vystúpení píšeme TU).

Kotleba celkom zjavne povedal iba veľmi malú časť toho, čo vie, resp. čo si myslí, ale aj to, čo povedal, by malo stačiť na prvotriedny škandál. Uviedol detaily o tom, ako generál Lučanský po prebudení z celkovej anestézy, spútaný najťažším možným spôsobom, akým možno na Slovensku človeka spútať, mal záhadným spôsobom z invalidného vozíka spadnúť dozadu rovno na temeno hlavy.

Spomenul aj ďalší závažný fakt, že vo výpovediach dozorcov boli „absolútne radikálne rozdiely“. Ale napokon povedal aj kľúčovú, najdôležitejšiu vec, ktorá by mala na každého, kto nie je celkom paralyzovaný masmediálnou anestézou, zapôsobiť ako siréna veľmi hlasného alarmu.

 

Reklama
Chýbajúce dve minúty: kľúč k odpovedi

Kotleba tvrdí, že sa márne pokúšal do textu záverečnej správy – okrem iných skutočností – presadiť zistenie, že v kritickom čase od poslednej kontroly Lučanského v cele, keď bol ešte nažive, po čas, keď bol nájdený zavesený na teplákovej bunde, vznikol na kamerovom zázname dvojminútový časový posun.

Dve minúty, keď nebol priestor monitorovaný… dostatočný čas na to, aby mohol do cely ktokoľvek prísť, Lučanského zavraždiť a z cely nepozorovane odísť. Kotleba konštatuje, že členovia komisie sa nedostali k žiadnemu vysvetleniu tohto javu, dostali len odpoveď, že „ide o vlastnosť tohto systému.“

Keď trval na tom, aby bola táto skutočnosť spomenutá v správe, bolo mu odpovedané, že to tam nebude, aby nevzniklo „spoločenské napätie“. Toľko zhrnutie kľúčových faktov.

 

Kdepak asi udělali soudruzi chybu?

Čo si myslia autori oficiálnej verzie o intelekte občanov, keď im bez mihnutia oka predložili tvrdenie, že bezpečnostný kamerový systém, ktorý má monitorovať priestor väznice, „má tú prirodzenú vlastnosť“, že na niekoľko minút prestane plniť svoju funkciu?

Reklama

A takúto vec nám zodpovedné úradné miesta, na čele s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou, a taktiež naše objektívne a pravdovravné systémové médiá, bez začervenania servírujú. Vraj to tak s tým kamerovým systémom prosto je: občas má výpadky. Skúsme teda prijať túto hru, priblížme sa mentálnemu svetu autorov tejto pustej hlúposti a skúsme si aj na im pochopiteľnej úrovni vysvetliť, v čom spočíva podstata problému.

Keď vám Jožko počmára krásnu novú aktovku fixkou, budete sa tešiť, že všade tam, kde vám ju nepočmáral, je stále pekná, nepočmáraná? A keď visíte na lane, Jožko vám to lano prestrihne, vy spadnete na zem a udriete sa, budete sa tešiť z toho, že okrem toho prestrihnutého miesta je lano inak úplne celé, nepoškodené? Že nie? Že v oboch prípadoch najskôr asi naštvaní tresknete Jožkovi pravítkom po hlavičke? Fajn. A teraz povedzte, na čo je dobrý bezpečnostný kamerový systém, ktorý nekontroluje priestor nepretržite, ale iba niekedy?

Ani jedno z veľkých systémových médií sa nad týmto nepozastavilo, ani jedno neprinieslo referát o tom, že poslanec Kotleba prestal mlčať a o tejto veci prehovoril v pléne Národnej rady SR. Je to tým, že sú na mentálnej úrovni Jožka s fixkou a nožnicami? Alebo je dôvod úplne iný?

Nikto z nich sa ani slovkom nepozastavil nad nanajvýš podozrivou skutočnosťou, že v tejto kauze, tvorenej dlhou reťazou absurdných a za vlasy pritiahnutých „náhod“ (písali sme o tom napríklad TU), sa nakoniec stala ešte aj tá „náhoda“, že kamerový systém mal výpadok akurát práve v čase, keď sa v Lučanského cele konala mimoriadne podivná samovražda.

 

Štandardná novinárčina? Alebo už sabotáž a spolupáchateľstvo?

Vo veľkej politike sa občas stáva, že sa dôležitým ľuďom občas náhodou stanú nešťastné, nazvime to trebárs nehody. V histórii sa to stalo aj na Slovensku – nevyhli sa tomu ani osobnosti ako Štefánik či Dubček.

Je tu však čosi, čo je z celospoločenského hľadiska ešte nebezpečnejšie, než tragédia jednotlivca, hoci aj spoločensky dôležitej osoby: zlyhanie celej jednej sféry života spoločnosti. Kotlebovo vystúpenie si vôbec neráčili všimnúť objektívne a pravdovravné režimné médiá, zlyhali ako celok. Okrem tzv. alternatívnych médií sa nikto neopovážil verejnosť informovať, že sa na Slovensku absurdným spôsobom z politických dôvodov zatajuje kauza prvej veľkosti.

Veď si pomenujme to, čo sa stalo, primeranými slovami: poslanec Národnej rady SR, dokonca predseda relevantnej parlamentnej politickej strany, priamo v pléne parlamentu vyslovil závažné podozrenia vo veci politicky vrcholne exponovanej celoštátnej kauzy. Veľmi zreteľne sa dá vidieť, že v prípade generála Lučanského štát vážnym spôsobom zlyhal, pričom sa tu dá predpokladať aj možný politický motív. A nešlo o radového novinára, ale o bývalého policajného prezidenta! Za normálnych okolností by to bola absolútna bomba na titulkách všetkých novín, u nás je však hrobové ticho – systémové médiá, vrátane verejnoprávnych, to absolútne odignorovali…

Toto neuveriteľné informačné embargo, táto absolútna do neba volajúca tendenčnosť sa začína nebezpečne podobať na sabotáž a otvorené kolaborantstvo mediálneho syndikátu s politickou juntou, ktorá sa snaží tutlať čosi, čo zvonku dosť nepríjemne pripomína trestný čin.

Ivan Lehotský

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:50

Ceny ropy v utorok ráno mierne klesli. Ovplyvnili ich vyhliadky na väčšiu ponuku z Ruska, slabší než očakávaný dopyt v sektoroch, ako je letecké palivo, a tiež opatrné obchodovanie pred rozhodnutím americkej centrálnej banky Fed o úrokových sadzbách. Informovala agentúra Reuters.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa v utorok o 7.24 h SEČ predával po 82,58 USD (75,82 eura). To bolo o 14 centov alebo 0,17 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

08:26

Severokórejský vodca Kim Čong-un dohliadal na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Manévre zahŕňali aj „super-veľké viacnásobné raketomety“ a došlo k nim len niekoľko dní po tom, ako Južná Kórea a Spojené štáty uzavreli každoročné spoločné vojenské cvičenie Freedom Shield.

Kim Čong-un North Korea Koreas Tensions
Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un dohliada na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny
07:38

Americký prezident Joe Biden usporiada v apríli prvý trojstranný summit s lídrami Filipín a Japonska, oznámil v pondelok Biely dom. Informovala agentúra AFP. Podľa nej sa Spojené štáty snažia posilniť spojenectvo v regióne voči Číne.

Schôdzka Bidena s filipínskym prezidentom Ferdinandom Marcosom a japonským premiérom Fumiom Kišidom je naplánovaná na 11. apríla a je ďalšou v sérii stretnutí s ázijsko-tichomorskými spojencami USA.

Biden
Na snímke Joe Biden
07:19

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odcestuje tento týždeň do Saudskej Arábie a Egypta na rokovania o úsilí zabezpečiť prímerie v Gaze a zvýšenie množstva humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, uviedol v utorok prostredníctvom svojho hovorcu americký rezort diplomacie. Informovala agentúra AFP.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
07:00

Približne 700 ľudí uviazlo v utorok na krajnom severe Austrálie po tom, čo sa touto odľahlou oblasťou prehnala tropická cyklóna a obyvateľov odrezala od zvyšku krajiny. Informovala agentúra AFP.

Búrka tretej kategórie postihla spomínané územie prudkým dažďom a silným vetrom s rýchlosťou približne 170 až 200 kilometrov za hodinu, uviedol austrálsky meteorologický úrad.

06:57

Na doživotné väzenie bez šance na udelenia milosti odsúdil v pondelok súd v USA matku, ktorá svoju 16-mesačnú dcéru nechala v detskej ohrádke a odišla na dovolenku na desať dní. Dieťa v tom čase zomrelo, informovala agentúra AP.

06:55

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu súhlasil s návrhom amerického prezidenta Joea Bidena, aby do Washingtonu vyslal delegáciu vysokopostavených izraelských predstaviteľov na rokovania o plánoch Izraela zaútočiť na mesto Rafah na juhu Gazy, ktoré je baštou Hamasu. Podľa agentúry AFP o tom informoval Biely dom.

Netanjahu Biden
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vľavo) a americký prezident Joe Biden
06:52

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok zablahoželal Vladimirovi Putinovi k znovuzvoleniu do funkcie ruského prezidenta a ponúkol mu, že bude sprostredkovateľom medzi Moskvou a Ukrajinou.

S odvolaním sa na kanceláriu tureckého prezidenta o tom informovala agentúra AFP. Pripomenula, že to nie je prvýkrát, čo Erdogan ponúkol svoje služby ako sprostredkovateľ vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou.

Vladimir Putin Recep Tayyip Erdogan
Na snímke Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan
06:50

Hokejový tím NHL Anaheim Ducks poslal Slováka Pavla Regenda späť do farmárskeho tímu San Diego Gulls. Informovala o tom oficiálna stránka klubu.

Včera 20:24

Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok jednomyseľne schválili sankcie proti židovským osadníkom, ktorí sa dopúšťajú násilností voči Palestínčanom na západnom brehu Jordánu.

Včera 20:23

Holandská polícia v pondelok varovala pred rapídne sa zvyšujúcim množstvom detskej pornografie, ktorú vytvára umelá inteligencia (AI). Koordinátor holandskej polície pre boj s detskou pornografiou Ben van Mierlo uviedol, že je veľmi jednoduché využívať umelú inteligenciu na vytvorenie tohto typu materiálov. Zatiaľ predstavuje len malé percento takýchto prípadov, ktoré však rapídne stúpa.

Včera 20:22

Vo veku 93 rokov zomrel v pondelok americký astronaut Thomas P. Stafford. Bol veliteľom vesmírnej misie Apollo 10, ktorá bola generálnou skúškou pred prvým pristátím americkej posádky na Mesiaci.

Včera 20:20

Z nominácie slovenskej futbalovej reprezentácie na prípravné zápasy s Rakúskom a v Nórsku vypadli štyria hráči. Pre zdravotné problémy nebudú trénerovi Francescovi Calzonovi k dispozícii Róbert Polievka, Denis Vavro, Ivan Schranz ani Ľubomír Šatka. Kouč SR donominoval obrancu Spartaka Trnava Sebastiana Kóšu a Mareka Kristiána Bartoša z Podbrezovej.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali