Čo všetko nesedí v oficiálnej verzii záhadnej smrti generála Lučanského? Nie je tých náhod trochu priveľa?

Bratislava 7. januára 2021 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann, Erika Ďurčová, Ivan Kríž, Jaroslav Novák, Martin Pavelek, SITA-Branislav Bibel)

 

Čriepky začínajú dávať ucelený obraz. Od samého začiatku bolo jasné, že táto vec smrdí: a s každým ďalším detailom, ktorý sa vynára, sa neurčitý dojem čoraz viac podobá na istotu. Na obyčajnú zhodu okolností je to už naozaj príliš za vlasy pritiahnuté…

Milan Lučanský
Na snímke bývalý prezident Policajného zboru (PZ) SR Milan Lučanský

Náhody I. – Udávači a krágľovači

Podľa neoficiálnych informácií bol generál Milan Lučanský poslaný do väzby na základe výpovedí troch udávačov – troch usvedčených zločincov, ktorí si potrebovali zachrániť kožu, a tak povedali, čo povedali.

Monika Tódová z Denníka N dvíha prst, že váha ich výpovedí je veľká, lebo sa vzácne zhodujú, čo nemôže byť náhoda: lenže aj keby to tak bolo, tak to mohlo byť preto, že sa dohodli dopredu – veď potom, ako premiér Matovič dopredu kričal, že po jeho príchode k moci všetci pôjdu do basy, každému z nich muselo byť už dávno jasné, že príde rad aj na nich. A že im môže výrazne pomôcť, ak budú mať spoločnú verziu a hodia to na niekoho tretieho.

Všetci páchatelia dnes už vedia, že je tu mechanizmus, ktorý im môže pomôcť skrátiť trest aj o niekoľko rokov: keď budú vypovedať ako kajúcnici. A čím bežnejší ten mechanizmus bude, tým viac s ním budú zločinci kalkulovať: keď ma zatknú, musím mať pripravenú kvalitnú rozprávku, ktorou niekoho potopím a tým mi výrazne zmenšia trest. Ak budem niečo tvrdiť sám, tak to nebude mať až takú veľkú váhu. Ale ak to isté povieme dvaja, traja… To stojí za námahu, nie?

A atraktívnosť takejto hry podstatne vzrastie, ak ju budú hrať až dve strany s postrannými úmyslami: ak okrem zločinca na druhej strane bude predpojatý zástupca vládnej moci, ktorý má eminentný záujem poslať za mreže obvineného, ktorý patrí k opačnému politickému táboru…

Rovnaká možnosť je aj, že im k zhode pomohli vyšetrovatelia počas výsluchov.

 

Náhody II. – Prokurátor Peter Kysel

Prečo bol bývalý prezident Policajného zboru SR generál Lučanský vôbec vo väzbe? Prečo musel ísť dokonca do totálnej väzobnej izolácie len zato, že ho možno účelovo obvinili traja priznaní kriminálnici? Išlo o obvinenie z prípadu údajného úplatku, ktorý ak vôbec, tak sa mal stať pred šiestimi rokmi. Prečo ho uväznili, ak sa sám prihlásil, že chce vypovedať a prišiel kvôli tomu z dovolenky v Chorvátsku? Prečo nemal prístup k advokátovi?

Peter Kysel
Na snímke Peter Kysel

Dozorový prokurátor Peter Kysel je náhodou ten istý človek, ktorý vypočúval Moniku Jankovskú, a ktorý kandiduje na pozíciu špeciálneho prokurátora. Jeho návrh, aby bol Lučanský izolovaný v Prešove, označil dokonca aj provládny novinár Dag Daniš za extrémne tvrdý prístup, dokonca tvrdší, než orgány činné v trestnom konaní aplikovali na údajného vraha Kočnera. Postupoval tak preto, že sa chce pred voľbou blysnúť pred koaličnými poslancami? No možno nie, možno je to iba náhoda.

Viacero pozorovateľov sa pozastavilo aj nad tou zvláštnou vecou, že prokurátor po celý ten čas, keď bol generál Lučanský vo väzbe, neurobil v tejto kauze žiadne úkony, neboli žiadne ďalšie výsluchy, zisťovania, zabezpečovanie dôkazov. Náhoda? No rozhodne je to zvláštne, veď dôkladné prešetrenie by sa predsa zvlášť naliehavo žiadalo v takomto politicky exponovanom prípade, keď bol po obvinení, možno účelovom od troch usvedčených kajúcnikov, uväznený bývalý policajný prezident.

 

Náhody III. – Sudkyňa Pamela Záleská

Mimochodom, vedeli ste, že generála Lučanského poslala do väzenia sudkyňa Pamela Záleská, tá istá Pamela Záleská, ktorá okrem iného rozhodovala v kauze vraždy Jána Kuciaka, tá istá sudkyňa, ktorá dala zatvoriť aj Haščáka, a ktorá rozhodovala aj v kauze televíznych zmeniek?

Novinár Dag Daniš pochybuje o jej nezaujatosti. Je to zvláštne, veď aj samotná Monika Tódová z Denníka N ju v rozhovore pochválila ako „progresívnu sudkyňu“ – možno aj preto, že v životopise sa Záleská pýši účasťou na vzdelávacom kurze na budapeštianskej pobočke americkej právnej akadémie ILEA, ktorá otvorene deklaruje, že presadzuje záujmy USA a spolupracuje s FBI.

Niečo iné však hovorí index hodnotenia sudcov za hodnotené roky 2015 a 2017: podľa tohto ukazovateľa Pamela Záleská patrila medzi najhoršie hodnotených sudcov.

Ako je možné, že o tých najzávažnejších kauzách rozhoduje vždy tá istá sudkyňa, a ešte k tomu podľa indexu hodnotenia sudcov tá takmer najslabšia?

Vysvetľuje to sudca s dlhoročnou praxou: „O citlivých politických kauzách rozhoduje Špecializovaný trestný súd, kde pôsobí pätnásť sudcov. Tí majú vopred stanovený rozvrh služieb, podľa ktorého sú im prideľované aktuálne prípady. Teda kto o tomto rozvrhu vie a má záujem, aby prípad dostal konkrétny sudca, teoreticky by si mohol zásah NAKA načasovať.“

To je, samozrejme, len čistá teória – v skutočnosti tu nepochybne ide len o náhodu. Iste to nie je dôvod vidieť za tým nejaké organizované justičné komando na prevzatie moci v štáte, to by mohol azda iba nejaký konšpirátor.

 

Náhody IV. – Mafián Mikuláš Černák

Nepochybne len náhodou je skutočnosť, že 5. 12. 2020, teda deň predtým, ako do väznice v Prešove prišiel generál Lučanský, tam z Ilavy priviezli Mikuláša Černáka, bývalého bossa slovenského podsvetia. Černák v pondelok 14. decembra na súde v Prešove vypovedal v prospech jeho bývalého poskoka a štartéra Slavomíra Surového, aby dosvedčil, že Surový je nevinný v kauze vraždy Petra Klešča – napriek tomu, že Surový v minulosti Černáka usvedčoval z niekoľkých vrážd.

Mikuláš Černák
Na snímke Mikuláš Černák

Deň po Černákovi bol prevezený do Prešova generál Lučanský. Černák v ten deň na svojom facebooku napísal: „Dnes som si dal do okna čižmu pre Mikuláša a on mi do nej posadil Judáša.“ Judáš bol názov policajnej akcie, pri ktorej dali generála Lučanského do väzby. Mimochodom, Judáš je biblická postava, ktorá ukončila svoj život obesením. Ale to je samozrejme len náhoda.

„Počkaj Miki, hneď je tam. Potom si ho vychutnajú,“ napísal mu do diskusie akýsi diskutér s nickom Adrián Beše ešte v ten deň, na Černákove meniny.

A o tri dni nato, 9. 12. mal Černák narodeniny – a náhodou v ten istý deň, 9. 12., sa mal stať generálovi Lučanskému ten úraz, pri ktorom takmer prišiel o oko.

Mimochodom, nie je známe, ako je možné, že Černák z väzenia prevádzkuje svoju facebookovú stránku (na ktorej má obrovské množstvo priaznivcov) a ani to, odkiaľ mohol vedieť, že tam previezli generála Lučanského. Asi sa to dozvedel len náhodou.

Mikuláš Černák a jeho facebookový fanklub búrlivo privítali uväznenie generála Lučanského. Aká zvláštna zhoda okolností: mnohonásobný vrah si z väzenia veselo šteboce na sociálnej sieti a zatiaľ policajný generál obvinený, možno pochybne kajúcnikmi, technicky vzaté stále nevinný, pre mnohých hrdina, ktorý sa podstatnou mierou podieľal na likvidácii mafie, v tej istej väznici nesmie dostať ani list od manželky a obrázok od dcéry. No aby sme boli spravodliví: jemu ten obrázok predsa len doručili. To však už bol, žiaľ, po smrti.

 

Náhody V. – Prešovská väznica

Prečo vlastne generál Lučanský nemal spoluväzňa? Je jedným zo základných poznatkov súdnej psychológie, že samoväzbu väčšina ľudí znáša ťažko. Samoväzbu ako disciplinárny trest preto je možné zo zákona uložiť najviac na 10 dní. Neexistoval žiadny dôvod, prečo by generál Lučanský mal byť na cele sám, nie sú v tomto smere žiadne dokumenty, že by to niekto oprávnený z nejakého dôvodu nariadil. Asi to bola iba náhoda.

Po prvom úraze či „úraze“, ktorý sa mal generálovi Lučanskému prihodiť 9. 12., vedenie väznice uviedlo, že to nebol pokus o samovraždu. Ale predsa usúdili, že mu treba psychológa. Prečo, ak nemal tendenciu k samovražde? Že by pre istotu, keby náhodou? Ale nebolo v takom prípade treba ho strážiť? A prečo aj naďalej bol na samotke?

Zvláštne je tiež to, že generál Lučanský údajne bol počas pobytu v prešovskej väznici až v troch rôznych celách. Naposledy na izbe s poschodovou posteľou, kde bol sám. Prečo? Bola to náhoda?

Podľa bývalého predsedu vlády Jána Čarnogurského a ďalších ľudí to bolo všetko inak. Podľa nich bol generál Milan Lučanský 9. decembra surovo zmlátený štyrmi dozorcami.

Nie sú zverejnené kamerové záznamy z Lučanského cely, ani súpis osôb, ktoré s Lučanským prišli do kontaktu. Kamerový záznam bol v noci z 9.12 na 10.12. 2020 trikrát prerušený v celkovom čase okolo jednej hodiny, teda je nepoužiteľný – v priebehu tej chýbajúcej hodiny sa mohlo stať všetko podstatné.

Keby zamýšľal vziať si život, prečo by sa predčasne vracal z dovolenky, aby vypovedal? Prečo v cele celý ten čas pravidelne cvičil? Psychológ ani v deň údajnej samovraždy nezistil jeho tendenciu k samovražde.

Ale nech sa to udialo akokoľvek, faktom je, že generál Lučanský bol v opatere štátu a štát, ktorý zastupuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, je zodpovedný za všetko, čo sa s ním od momentu jeho uväznenia dialo.

 

Náhody VI. – Daniel Lipšic

Náhodou je samozrejme aj fakt, že do veci sa zaplietol aj bývalý minister vnútra a spravodlivosti Daniel Lipšic, možno nádejný budúci špeciálny prokurátor, ktorý nejakým zvláštnym spôsobom figuruje vo všetkých veľkých politických kauzách v moderných slovenských dejinách: Gorila, Valko, Kuciakiáda, Kočneriáda, zmenky…

Daniel Lipšic
Na snímke Daniel Lipšic

Lipšic bol pri výsluchu generála Lučanského, po ktorom Lučanského, pre mnohých úplne nepochopiteľne, uväznili. Podľa generálovho priateľa, podnikateľa Fedora Flašíka, Lipšic sa mal snažiť na Lučanského tlačiť, aby udal politikov opačného politického tábora, čo Lučanský odmietol. Podľa Flašíka došlo k hádke potom, ako Lučanský mal Lipšicovi povedať, že ak má hovoriť o tom, čo vie na politikov, tak by mohol začať práve ním, Danielom Lipšicom.

A predstavte si, čiste náhodou Lipšic zastupuje Bernarda Slobodníka, jedného zo zločincov, na základe výpovede ktorých generála Lučanského uväznili.

 

Náhody VII. – Vojenská nemocnica v Ružomberku

Je tiež úplnou náhodou, že o niekoľko dní po výsluchu za prítomnosti Lipšica bol generál Lučanský z väznice v Prešove prevezený do nemocnice so zranením, ktorého vznik doposiaľ nebol oficiálne uspokojivo vysvetlený. Neoperovali ho však v 30 km vzdialenej vojenskej nemocnici v Košiciach, ale v 160 km vzdialenej vojenskej nemocnici v Ružomberku? Prečo? Údajne preto, lebo nemocnica v Ružomberku má vysokú úroveň medicínskej starostlivosti (tá v Košiciach teda nemá vysokú úroveň medicínskej starostlivosti?).

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku
Na snímke Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku

Tu vidíme, mimochodom, tiež niekoľko celkom pekných náhod. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) ešte koncom augusta odvolal s okamžitou platnosťou riaditeľa vojenskej nemocnice v Ružomberku pre „ekonomický i personálny rozklad nemocnice, masívne zlyhanie manažmentu, porušovanie zákona i nehospodárne nakladanie s financiami“ a za nového riaditeľa menoval svojho človeka, brigádneho generála Vladimíra Lengvarského. A ten ju dokázal za tri mesiace dať do takej formy, že z Prešova vozia pacientov radšej tam, ako do vojenskej nemocnice v Košiciach.

Generála Lučanského operoval MUDr. Marián Sičák, ktorý kandidoval za Lipšicovu stranu NOVA, previazanú s Matovičovým OĽaNO. Náhoda?

V nemocnici v Ružomberku mal generál Lučanský náhodou ešte spadnúť z vozíka a utrpieť ďalšie zranenie hlavy. A o niekoľko týždňov neskôr mal údajne spáchať samovraždu obesením na teplákovej bunde, čo však podľa oficiálnej verzie s predošlými udalosťami nijako nesúviselo, to bola iba náhodná zhoda okolností.

 

Náhody VIII. – Jaroslav Naď

Verejnosť sa podrobnosti o Lučanského vyšetrení v Ružomberku dozvedela neplánovane, iba náhodou, keď ktosi anonymný zverejnil záznam Lučanského lekárskeho vyšetrenia. Vzápätí vystúpil veľmi nahnevaný minister Jaroslav Naď, ktorého reakcia bola natoľko neadekvátna, že prakticky pôsobila ako priznanie.

Jaroslav Naď
Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO)

„Dal som za úlohu zodpovedným zložkám, aby veľmi dôkladne prešetrili únik fotografií zo zdravotného záznamu z operácie generála Lučanského. Urobíme všetko preto, aby sme identifikovali človeka alebo ľudí, ktorí takýto únik zdravotných informácií umožnili, a aby tento človek alebo ľudia boli za takúto činnosť aj adekvátne potrestaní, vrátane trestnoprávnych následkov,“ uviedol Naď.

A ešte povedal, že osobe, ktorá poskytne informáciu o tom, ako sa zdravotný záznam dostal na verejnosť, garantuje anonymitu, odmenu a beztrestnosť… Ale prečo bol tak veľmi nahnevaný banálnym únikom údajov, so zverejnením ktorých rodina bez problému vyslovila súhlas? Bola to iba náhoda? Takýto prístup len zväčšuje podozrenie, že verzia bezpečnostného analytika Milana Žitného, že Lučanského surovo dobili a zapríčinili jeho smrť, môže byť pravdivá…

 

Náhody IX. Generálov koniec

Prečo sa líšia výpovede tých, ktorí ho údajne videli v cele? Prečo jeden tvrdí, že ležal na posteli a druhý tvrdí, že kľačal na zemi? Asi je to iba náhodný šum vo výpovediach.

sviečky
Ilustračné foto

Poslanec Národnej rady Tomáš Taraba (nezávislý) spomína kňaza, ktorý sa dozvedel, čo sa stalo a chcel generálovi Lučanskému dať posledné pomazanie: „Kňaz stál pred dverami na ARO v prešovskej nemocnici. Je na to veľa svedkov, pretože ho tam videli a ja tohto kňaza poznám. Stál tam pri ňom aj jeden pán, ktorý vie dosvedčiť, že strážcovia pred dverami kňaza ku generálovi Lučanskému nepustili. Nepustili kňaza k zomierajúcemu…“ Taraba ešte dodal: „Aj tí najväčší barbari v dejinách toto väzňom dopriali.“ Prečo k zomierajúcemu nepustili kňaza? Bolo to len nedopatrenie, náhoda?

Zblízka sa pozrieť na zomierajúceho generála však nedovolili ani jeho manželke. Čo také strašné by mohla urobiť? Kto sa bál, aby nikto nevidel v akom stave je generál Lučanský? Martina Lučanská však predsa len zbadala čosi zaujímavé: na krku nemal žiadne stopy po obesení. To by vyvracalo oficiálnu verziu o samovražde. Ale asi sa len zle pozerala…

 

Záver

Ministerka Kolíková, aby utlmila pochybnosti a hnev verejnosti, ustanovila komisiu, aby vyšetrila, ako to so smrťou generála Lučanského vlastne bolo. Členmi komisie sú aj traja poslanci z opozície, dokonca vrátane predsedu ĽSNS Mariána Kotlebu. Ibaže… podmienkou členstva v komisii je záväzok mlčanlivosti. Skúmať sa bude iba jedna verzia, čiže samovražda. O záveroch vyšetrovania sa bude hlasovať, väčšinu v komisii majú vládni nominanti…

Mária Kolíková
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková

V Bratislave na Račianskej ulici pred Prezídiom policajného zboru SR zatiaľ vzniklo nové pietne miesto. Vstupné schodisko je obsypané stovkami sviečok, stále pribúdajú nové a napriek zákazu vychádzania, napriek nečasu sem prichádzajú ľudia, aby vzdali zosnulému generálovi úctu. Či vládna junta chce alebo nechce, v tomto prípade prekročila červenú čiaru. Slovensko už nikdy nebude také ako predtým. Nie je vylúčené, že muž, ktorý za života porazil jednu mafiu, po svojej mučeníckej smrti porazí aj druhú…

Ivan Lehotský

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Strana Hlas-SD vyzýva Milanovú, aby v prípade výberového konania na post riaditeľa Divadla Nová scéna rešpektovala zákon

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) vyzýva ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽaNO), aby prestala politikárčiť a v prípade výberového konania na post riaditeľa Divadla Nová scéna (DNS) rešpektovala zákon a rozhodnutie výberovej komisie, ktorá určila víťaznú uchádzačku Ingrid Fašiangovú. Informovala o…

164. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Svätoň stíchol, povzdychol si a zdvihol zrak k oblohe. Potom sa prežehnal a v duchu sa pomodlil krátkú modlidbu, ako to robieval vždy vtedy, keď sa malo v jeho živote odohrať niečo mimoriadne dôležité alebo začať niečo nové Potom sa skúmavo pozrel…

Boris Kollár: Jednorazový príspevok na deti musia dostať tie rodiny, ktoré to potrebujú

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Tento týždeň zarezonovala na našej politickej scéne téma jednorazového príspevku na deti pre rodiny postihnuté pandémiou. S návrhom prišiel opozičný Hlas – SD a, pre mnohých prekvapivo, ho podporil aj Boris Kollár a jeho hnutie Sme rodina V konkrétnostiach návrhu sa síce Pellegrini s Kollárom…

Prekvapujúci objav: Hviezdy sú mladšie ako stavebné kamene života

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Roman Bednar/Foto:Pixabay)   Život môže vzniknúť len vtedy, ak sa planéty vytvoria v určitej vzdialenosti od hviezdy, ktorá tiež musí mať určité vlastnosti. Okrem toho tam musí byť aj isté množstvo vhodného stavebného materiálu, bez ktorého by sa nemohla realizovať biochémia života Odkiaľ sa tam ale…

Bytový dom na Bratislavskej ulici v Žiline zostane po nočnom požiari uzavretý

0 icon

Žilina 15. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Erika Ďurčová)   Bytový dom na Bratislavskej ulici, ktorého strecha zhorela pri nočnom požiari, zostane uzavretý.  Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, mesto poskytlo náhradné ubytovanie 17 ľuďom, medzi ktorými je deväť detí. Ostatné rodiny našli útočisko u príbuzných a známych Dnes predpoludním bytový…

Poslanci koalície ľutujú, že podržali Kolíkovú za aroganciu, ktorú predviedla v NR SR kvôli kolúznej väzbe. Taraba hovorí o gestapáckych metódach

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Andrej Galica, Michal Svítok)   V piatok v parlamente sa prejednával návrh zákona o skrátení kolúznej väzby z 5 rokov na 4 mesiace. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková proti tomuto návrhu Sme rodina arogantne vystúpila a takto bola pokorená Nezávislý poslanec Tomáš Taraba to komentoval…

Maďari zaočkovaní Sputnikom už môžu slobodne cestovať do Česka, Korčokov námestník Klus sa vyhovára – MZVEZ SR je iba poštár, slobodné cestovanie nevie vybaviť

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Česká republika a Maďarsko uzavreli dohodu o neobmedzenom cezhraničnom cestovaní občanov oboch krajín, ktorí sú zaočkovaní proti covid-19, bez ohľadu na druh očkovacej látky. Potvrdil to v piatok na sociálnej sieti šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. To znamená, že aj Maďari zaočkovaní ruskou…

Od 17. mája bude Slovensko pre Česko znovu zaradené medzi červené krajiny

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Od pondelka 17. mája bude Slovensko pre Českú republiku znovu zaradené medzi červené krajiny s vysokým rizikom nákazy. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR na svojom webe s tým, že od 10. mája patrilo Slovensko medzi krajiny so…

Leteckí záchranári pomáhali vodičovi, ktorý s autom spadol 300 metrov do rokliny

0 icon

Vyšná Boca 15. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:screenshot Facebook)   Leteckí záchranári z Popradu pomáhali v sobotu popoludní neďaleko Vyšnej Boce v okrese Liptovský Mikuláš 40-ročnému vodičovi. Po šmyku padal s vozidlom približne 300 metrov do strmej rokliny. Leteckí záchranári o tom informovali na svojej internetovej stránke Doplnili, že vodič ostal v…

Čaputová: Ako spoločenstvo musíme dosiahnuť, aby sme boli lepšou oporou pre každú jednu rodinu, akúkoľvek má podobu

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   K dnešnému Medzinárodnému dňu rodiny sa na sociálnej sieti vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa jej slov ako spoločenstvo musíme dosiahnuť, aby sme boli lepšou oporou pre každú jednu rodinu, akúkoľvek má podobu Prezidentka si želá, aby bola pre každého tá…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Žoldnieri slobody ? ...

0icon

Význam slova žoldnier - príslušník platenej, najatej armády, námezdný vojak, zapredanec. Ja by som to ešte rozšíril nielen na najatých profesionálnych vojakov, či aj dobrovoľníkov, ale podľa mňa by to malo významovo platiť na každého, kto akýmkoľvek spôsobom, či platený, alebo ideologicky ovplyvnený slúži cudzí záujmom. Chápem, ak naša armáda…

Tony Belohorec

Erdogan nazval Izrael teroristickým štátom

0icon

Turecký prezident zasahuje do arabsko-izraelského konfliktu. Označil za povinnosť ľudstva zastaviť teroristický štát Izrael. „Izrael prekročil všetky hranice,“ uviedol Erdogan. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, využil svoj včerajší televízny prejav pri príležitosti Eid al-Adha na hlasité zahraničnopolitické vyhlásenia a ostro kritizoval politiku židovského štátu. "Sme nahnevaní na útlak teroristického štátu Izrael." Izrael prekročil…

René Pavlík

Kartel

0icon

Kartel. Kartel je obchodná špatnosť, lebo likviduje konkurenciu. Ak sa firmy sčuchnú, uzavrú dohodu, samozrejme tajnú, a sami si určia cenu, zákazník je bezmocný. Navyše, každá firma sa potom, v dohodou vymedzenej oblasti, môže správať ako monopol. Vytvorenie kartelu je aj v našom štáte trestné, lebo hrubým spôsobom znevýhodňuje kupujúcich.…

Ján Droppa

Vymením letku F-16 za VSŽ (US Steel)

0icon

Predaj US Steel bol na pretras už päť rokov. Ale použiť to ako hospodársky  (politický) nátlak je  aj pre mňa veľkým prekvapením. Zrušenie - odstavenie troch vysokých pecí , ktoré majú obdobu kvalitou a veľkosťou len v Japonsku je poprava.  Ničím sa to už nebude dať nahradiť. Keď už je…

Jana Tutková

Minulé leto Covid vymizol aj bez vakcín, no MZ SR im ide teraz robiť reklamu za 1,5 milióna

0icon

Práve v čase, keď sa ľudia pohoršujú nad miliardou, ktorá išla na povinné testovania, ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvy na obrovské balíky reklamy, ktoré majú sprostredkovať viac informácií o očkovaní proti Covid. Tu je prehľad

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo spôsobuje bolesť krížov a ako tomu predísť?

0 icon

Ak ťa zabíja bolesť chrbta, nie si sám. Polovica pracujúcich ľudí pozná tento nepríjemný boľavý pocit v dolnej časti chrbta. A hoci sa veľa ľudí rozhodne pre lieky na úľavu od bolesti, nie vždy je to najefektívnejší spôsob. V skutočnosti môže zmena niektorých vecí, ktoré robíme každý deň, pomôcť pri riešení tohto problému. 1.…

Bomba na svetovej výstave - Výbuch 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z minisérie výbuchu bomby na svetovej výstave, ktorá sa uskutočnila v roku 1940. Bomba vybuchla presne 4. júla, v britskom pavilóne. Poďme na druhú časť článku. Všetky nádeje sa rozplynuli v onen deň - 4. júla 1940. telefonistka v britskom pavilóne obdŕžala hovor, v ktorom ju anonym varoval, aby „vypadla“, pretože je…

Existujú zvieratá, ktoré dokážu vidieť WiFi alebo Bluetooth signál?

0 icon

Technológia Bluetooth a WiFi je tu s nami už takmer 30 rokov. Za ten čas sme si spoločné chvíle s týmito dvoma signálmi tak zamilovali, že si bez nich nevieme predstaviť život. Aký názor na to majú zvieratá? Bluetooth má v rodnom liste zapísanú krajinu Švédsko a tvorcu firmu Ericsson. Od…

Ktoré miesto je najchladnejším vo vesmíre? Volá sa Boomerang

0 icon

Najchladnejším miestom vo vesmíre je hmla Boomerang, kde teplota dosahuje iba 1 stupeň Kelvina. V našej reči je to - 272,15 stupňov Celsia. Ľudia však v laboratóriu dosiahli oveľa mrazivejšie teploty. Bolo to v roku 1980 na observatóriu v Novom Južnom Walese, ktorý sídli v Austrálii. Keith Taylor a Mike…

Lítium a elektrické autá: Odkiaľ vôbec tento prvok pochádza?

0 icon

S rastúcim dopytom po elektrických vozidlách sa zvyšuje aj dopyt po kovoch. Lítium sa v posledných rokoch začalo využívať vo výrobe batérií pre EV. Odkiaľ vôbec pochádza a ako sa ťaží? Lítium je v zásade vysoko reaktívny alkalický kov s vynikajúcou tepelnou a elektrickou vodivosťou. Vďaka týmto vlastnostiam je obzvlášť…

Vo svete IT

Ako znie vesmír v okolí Slnečnej sústavy? Sonda Voyager prináša znepokojivé zvuky

0 icon

Každá jedna, človekom vyrobená, sonda vykonávala všetky vedecké merania vo vnútri heliosféry. Ide o obrovskú magnetickú bublinu ktorú vytvára naše Slnko. Táto hranica bola prekonaná 25. augusta 2012, sondou americkej vesmírnej agentúry, NASA. Bola to sonda Voyager 1, ktorá sa ako prvá dostala za hranice našej Slnečnej sústavy, píše portál…

Redmi Note 8 2021: V čom sa bude líšiť od pôvodného modelu?

0 icon

Xiaomi tento rok produkuje jeden smartfón za druhým a podľa najnovších informácií sa dočkáme návratu populárneho smartfónu z roku 2019. Pôvodný Redmi Note 8 by však mal prejsť niekoľkými zmenami, čím bude atraktívnym modelom i v tomto roku. Portál Newsbytesapp.com prináša teraz informácie o jeho výbave a musíme uznať, naozaj…

Ako zistiť silu WiFi signálu vrátane toho, či niekto cudzí nie je pripojený na vašu sieť?

0 icon

Internet je neodlúčiteľnou súčasťou životov mnohých z nás. Využívame ho ako za zábavou, tak aj za prácou. Z času na však hapruje, pričom dôvodov prečo, môže byť hneď niekoľko. A práve preto by sme vám chcel dať do pozornosti jednu zo šikovných aplikácií určených na analýzu WiFi siete. Ide konkrétne…

Pre tieto Samsung smartfóny je k dnešnému dňu u nás dostupný Android 11. Je medzi nimi aj váš?

0 icon

Dáta spoločnosti AppBrain odhalili, že Android 11 sa z mesiaca na mesiac dostáva čoraz do väčšieho množstva smartfónov. Nehovoríme pritom len o „kozmetických“ zmenách, ale o skokových. Od konca marca po dnešný deň, sa trhový podiel Androidu 11 rozrástol z približne z 5% na takmer 10%. Samozrejme, do týchto čísiel…

Android 11 dobýja smartfóny. Dáta odhaľujú, na koľkých percent zariadení ho už nájdeme. Je to veľa, či málo?!

0 icon

Hoci naša pozornosť sa postupne, ale isto presúva ku konferencii Google I/O 2021, počas ktorej sa očakáva uvedenie Androidu 12, tak stále mnohí z nás ešte čakajú na Android 11. Dobrou správou je, že Android 11 dobýja stále viac a viac smartfónov. Ešte na prelome marca a apríla sme vám…

Armádny Magazín

Ruský návrh Cypru vyvolal obavy v NATO. Zrýchlia dodávku stíhačiek F-35?

0 icon

USA, 15.máj 2021 (AM) – Americkí vojenskí analytici informovali o obavách NATO a USA, ktoré naďalej vzrastajú po ruskom návrhu, ktorý bol predložený Cypru. Rusko už skôr dávalo jasne najavo, že je pripravené vystupovať v úlohe zmierovacieho subjektu v spore medzi Gréckom a Tureckom o ostrov Cyprus, ako aj o

Zachráni Putin aj Izrael? Vyjadril sa k zhoršeniu palestínsko-izraelského konfliktu

0 icon

Rusko, 15.máj 2021 (AM) – "Situácia, ktorá v súčasnosti prebieha medzi Palestínou a Izraelom, priamo ovplyvňuje bezpečnostné záujmy Ruska", uviedol prezident Vladimir Putin počas stretnutia so stálymi členmi Rady bezpečnosti. Prepis stretnutia bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.  

Jediný tajne urobený záznam Hitlerovho rokovania kde hovorí neoficiálne a pokojne. Video

0 icon

Nemecko, 15.máj 2021 (AM) –  V roku 1942 dostal fínsky zvukár Thor Dalen pokyn urobiť záznam oficiálneho stretnutia Carla G. E. Mannerheima a Adolfa Hitlera. Lenže on sa rozhodol zaznamenať aj neoficiálnu časť tohto stretnutia.   Maršal Carl Gustaf Emil Mannerheim bol fínsky politik, diplomat a vojvodca, Fínmi uctievaný ako ná

Viacúčelové bojové vozidlo JAGUAR testuje nové zbrane

0 icon

Francúzsko, 15.máj 2021 (AM) – V posledných mesiacoch zaznamenala raketa stredného doletu [MMP], ktorú vyvinula spoločnosť MBDA, niekoľko "prvenstiev". V decembri 2020 bola takáto munícia úspešne vystrelená vozidlom Sabre určeným pre špeciálne jednotky. Po tomto teste nasledovala nasledujúci mesiac

Vojenský expert o najnovšom varovaní pre NATO: „Ak nebudú chcieť, pošleme stíhačky.“

0 icon

Rusko, 14.máj 2021 (AM) – Vojenský expert Viktor Murachovskij vysvetlil, prečo sú Rusi nútení vysielať svoje lietadlá smerom k lietadlám NATO. Faktom je, že letectvo aliancie nijako nesúhlasí so vzájomným používaním transpondérov, ktoré umožňujú zistiť účel letu. "No, oni nechcú, takže budeme zakaždým vysiel

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali