Čo všetko nesedí v oficiálnej verzii záhadnej smrti generála Lučanského? Nie je tých náhod trochu priveľa?

Bratislava 7. januára 2021 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann, Erika Ďurčová, Ivan Kríž, Jaroslav Novák, Martin Pavelek, SITA-Branislav Bibel)

 

Čriepky začínajú dávať ucelený obraz. Od samého začiatku bolo jasné, že táto vec smrdí: a s každým ďalším detailom, ktorý sa vynára, sa neurčitý dojem čoraz viac podobá na istotu. Na obyčajnú zhodu okolností je to už naozaj príliš za vlasy pritiahnuté…

Milan Lučanský
Na snímke bývalý prezident Policajného zboru (PZ) SR Milan Lučanský

Náhody I. – Udávači a krágľovači

Podľa neoficiálnych informácií bol generál Milan Lučanský poslaný do väzby na základe výpovedí troch udávačov – troch usvedčených zločincov, ktorí si potrebovali zachrániť kožu, a tak povedali, čo povedali.

Monika Tódová z Denníka N dvíha prst, že váha ich výpovedí je veľká, lebo sa vzácne zhodujú, čo nemôže byť náhoda: lenže aj keby to tak bolo, tak to mohlo byť preto, že sa dohodli dopredu – veď potom, ako premiér Matovič dopredu kričal, že po jeho príchode k moci všetci pôjdu do basy, každému z nich muselo byť už dávno jasné, že príde rad aj na nich. A že im môže výrazne pomôcť, ak budú mať spoločnú verziu a hodia to na niekoho tretieho.

Všetci páchatelia dnes už vedia, že je tu mechanizmus, ktorý im môže pomôcť skrátiť trest aj o niekoľko rokov: keď budú vypovedať ako kajúcnici. A čím bežnejší ten mechanizmus bude, tým viac s ním budú zločinci kalkulovať: keď ma zatknú, musím mať pripravenú kvalitnú rozprávku, ktorou niekoho potopím a tým mi výrazne zmenšia trest. Ak budem niečo tvrdiť sám, tak to nebude mať až takú veľkú váhu. Ale ak to isté povieme dvaja, traja… To stojí za námahu, nie?

A atraktívnosť takejto hry podstatne vzrastie, ak ju budú hrať až dve strany s postrannými úmyslami: ak okrem zločinca na druhej strane bude predpojatý zástupca vládnej moci, ktorý má eminentný záujem poslať za mreže obvineného, ktorý patrí k opačnému politickému táboru…

Rovnaká možnosť je aj, že im k zhode pomohli vyšetrovatelia počas výsluchov.

 

Náhody II. – Prokurátor Peter Kysel

Prečo bol bývalý prezident Policajného zboru SR generál Lučanský vôbec vo väzbe? Prečo musel ísť dokonca do totálnej väzobnej izolácie len zato, že ho možno účelovo obvinili traja priznaní kriminálnici? Išlo o obvinenie z prípadu údajného úplatku, ktorý ak vôbec, tak sa mal stať pred šiestimi rokmi. Prečo ho uväznili, ak sa sám prihlásil, že chce vypovedať a prišiel kvôli tomu z dovolenky v Chorvátsku? Prečo nemal prístup k advokátovi?

Peter Kysel
Na snímke Peter Kysel

Dozorový prokurátor Peter Kysel je náhodou ten istý človek, ktorý vypočúval Moniku Jankovskú, a ktorý kandiduje na pozíciu špeciálneho prokurátora. Jeho návrh, aby bol Lučanský izolovaný v Prešove, označil dokonca aj provládny novinár Dag Daniš za extrémne tvrdý prístup, dokonca tvrdší, než orgány činné v trestnom konaní aplikovali na údajného vraha Kočnera. Postupoval tak preto, že sa chce pred voľbou blysnúť pred koaličnými poslancami? No možno nie, možno je to iba náhoda.

Viacero pozorovateľov sa pozastavilo aj nad tou zvláštnou vecou, že prokurátor po celý ten čas, keď bol generál Lučanský vo väzbe, neurobil v tejto kauze žiadne úkony, neboli žiadne ďalšie výsluchy, zisťovania, zabezpečovanie dôkazov. Náhoda? No rozhodne je to zvláštne, veď dôkladné prešetrenie by sa predsa zvlášť naliehavo žiadalo v takomto politicky exponovanom prípade, keď bol po obvinení, možno účelovom od troch usvedčených kajúcnikov, uväznený bývalý policajný prezident.

 

Náhody III. – Sudkyňa Pamela Záleská

Mimochodom, vedeli ste, že generála Lučanského poslala do väzenia sudkyňa Pamela Záleská, tá istá Pamela Záleská, ktorá okrem iného rozhodovala v kauze vraždy Jána Kuciaka, tá istá sudkyňa, ktorá dala zatvoriť aj Haščáka, a ktorá rozhodovala aj v kauze televíznych zmeniek?

Novinár Dag Daniš pochybuje o jej nezaujatosti. Je to zvláštne, veď aj samotná Monika Tódová z Denníka N ju v rozhovore pochválila ako „progresívnu sudkyňu“ – možno aj preto, že v životopise sa Záleská pýši účasťou na vzdelávacom kurze na budapeštianskej pobočke americkej právnej akadémie ILEA, ktorá otvorene deklaruje, že presadzuje záujmy USA a spolupracuje s FBI.

Niečo iné však hovorí index hodnotenia sudcov za hodnotené roky 2015 a 2017: podľa tohto ukazovateľa Pamela Záleská patrila medzi najhoršie hodnotených sudcov.

Ako je možné, že o tých najzávažnejších kauzách rozhoduje vždy tá istá sudkyňa, a ešte k tomu podľa indexu hodnotenia sudcov tá takmer najslabšia?

Vysvetľuje to sudca s dlhoročnou praxou: „O citlivých politických kauzách rozhoduje Špecializovaný trestný súd, kde pôsobí pätnásť sudcov. Tí majú vopred stanovený rozvrh služieb, podľa ktorého sú im prideľované aktuálne prípady. Teda kto o tomto rozvrhu vie a má záujem, aby prípad dostal konkrétny sudca, teoreticky by si mohol zásah NAKA načasovať.“

To je, samozrejme, len čistá teória – v skutočnosti tu nepochybne ide len o náhodu. Iste to nie je dôvod vidieť za tým nejaké organizované justičné komando na prevzatie moci v štáte, to by mohol azda iba nejaký konšpirátor.

 

Náhody IV. – Mafián Mikuláš Černák

Nepochybne len náhodou je skutočnosť, že 5. 12. 2020, teda deň predtým, ako do väznice v Prešove prišiel generál Lučanský, tam z Ilavy priviezli Mikuláša Černáka, bývalého bossa slovenského podsvetia. Černák v pondelok 14. decembra na súde v Prešove vypovedal v prospech jeho bývalého poskoka a štartéra Slavomíra Surového, aby dosvedčil, že Surový je nevinný v kauze vraždy Petra Klešča – napriek tomu, že Surový v minulosti Černáka usvedčoval z niekoľkých vrážd.

Mikuláš Černák
Na snímke Mikuláš Černák

Deň po Černákovi bol prevezený do Prešova generál Lučanský. Černák v ten deň na svojom facebooku napísal: „Dnes som si dal do okna čižmu pre Mikuláša a on mi do nej posadil Judáša.“ Judáš bol názov policajnej akcie, pri ktorej dali generála Lučanského do väzby. Mimochodom, Judáš je biblická postava, ktorá ukončila svoj život obesením. Ale to je samozrejme len náhoda.

„Počkaj Miki, hneď je tam. Potom si ho vychutnajú,“ napísal mu do diskusie akýsi diskutér s nickom Adrián Beše ešte v ten deň, na Černákove meniny.

A o tri dni nato, 9. 12. mal Černák narodeniny – a náhodou v ten istý deň, 9. 12., sa mal stať generálovi Lučanskému ten úraz, pri ktorom takmer prišiel o oko.

Mimochodom, nie je známe, ako je možné, že Černák z väzenia prevádzkuje svoju facebookovú stránku (na ktorej má obrovské množstvo priaznivcov) a ani to, odkiaľ mohol vedieť, že tam previezli generála Lučanského. Asi sa to dozvedel len náhodou.

Mikuláš Černák a jeho facebookový fanklub búrlivo privítali uväznenie generála Lučanského. Aká zvláštna zhoda okolností: mnohonásobný vrah si z väzenia veselo šteboce na sociálnej sieti a zatiaľ policajný generál obvinený, možno pochybne kajúcnikmi, technicky vzaté stále nevinný, pre mnohých hrdina, ktorý sa podstatnou mierou podieľal na likvidácii mafie, v tej istej väznici nesmie dostať ani list od manželky a obrázok od dcéry. No aby sme boli spravodliví: jemu ten obrázok predsa len doručili. To však už bol, žiaľ, po smrti.

 

Náhody V. – Prešovská väznica

Prečo vlastne generál Lučanský nemal spoluväzňa? Je jedným zo základných poznatkov súdnej psychológie, že samoväzbu väčšina ľudí znáša ťažko. Samoväzbu ako disciplinárny trest preto je možné zo zákona uložiť najviac na 10 dní. Neexistoval žiadny dôvod, prečo by generál Lučanský mal byť na cele sám, nie sú v tomto smere žiadne dokumenty, že by to niekto oprávnený z nejakého dôvodu nariadil. Asi to bola iba náhoda.

Po prvom úraze či „úraze“, ktorý sa mal generálovi Lučanskému prihodiť 9. 12., vedenie väznice uviedlo, že to nebol pokus o samovraždu. Ale predsa usúdili, že mu treba psychológa. Prečo, ak nemal tendenciu k samovražde? Že by pre istotu, keby náhodou? Ale nebolo v takom prípade treba ho strážiť? A prečo aj naďalej bol na samotke?

Zvláštne je tiež to, že generál Lučanský údajne bol počas pobytu v prešovskej väznici až v troch rôznych celách. Naposledy na izbe s poschodovou posteľou, kde bol sám. Prečo? Bola to náhoda?

Podľa bývalého predsedu vlády Jána Čarnogurského a ďalších ľudí to bolo všetko inak. Podľa nich bol generál Milan Lučanský 9. decembra surovo zmlátený štyrmi dozorcami.

Nie sú zverejnené kamerové záznamy z Lučanského cely, ani súpis osôb, ktoré s Lučanským prišli do kontaktu. Kamerový záznam bol v noci z 9.12 na 10.12. 2020 trikrát prerušený v celkovom čase okolo jednej hodiny, teda je nepoužiteľný – v priebehu tej chýbajúcej hodiny sa mohlo stať všetko podstatné.

Keby zamýšľal vziať si život, prečo by sa predčasne vracal z dovolenky, aby vypovedal? Prečo v cele celý ten čas pravidelne cvičil? Psychológ ani v deň údajnej samovraždy nezistil jeho tendenciu k samovražde.

Ale nech sa to udialo akokoľvek, faktom je, že generál Lučanský bol v opatere štátu a štát, ktorý zastupuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, je zodpovedný za všetko, čo sa s ním od momentu jeho uväznenia dialo.

 

Náhody VI. – Daniel Lipšic

Náhodou je samozrejme aj fakt, že do veci sa zaplietol aj bývalý minister vnútra a spravodlivosti Daniel Lipšic, možno nádejný budúci špeciálny prokurátor, ktorý nejakým zvláštnym spôsobom figuruje vo všetkých veľkých politických kauzách v moderných slovenských dejinách: Gorila, Valko, Kuciakiáda, Kočneriáda, zmenky…

Daniel Lipšic
Na snímke Daniel Lipšic

Lipšic bol pri výsluchu generála Lučanského, po ktorom Lučanského, pre mnohých úplne nepochopiteľne, uväznili. Podľa generálovho priateľa, podnikateľa Fedora Flašíka, Lipšic sa mal snažiť na Lučanského tlačiť, aby udal politikov opačného politického tábora, čo Lučanský odmietol. Podľa Flašíka došlo k hádke potom, ako Lučanský mal Lipšicovi povedať, že ak má hovoriť o tom, čo vie na politikov, tak by mohol začať práve ním, Danielom Lipšicom.

A predstavte si, čiste náhodou Lipšic zastupuje Bernarda Slobodníka, jedného zo zločincov, na základe výpovede ktorých generála Lučanského uväznili.

 

Náhody VII. – Vojenská nemocnica v Ružomberku

Je tiež úplnou náhodou, že o niekoľko dní po výsluchu za prítomnosti Lipšica bol generál Lučanský z väznice v Prešove prevezený do nemocnice so zranením, ktorého vznik doposiaľ nebol oficiálne uspokojivo vysvetlený. Neoperovali ho však v 30 km vzdialenej vojenskej nemocnici v Košiciach, ale v 160 km vzdialenej vojenskej nemocnici v Ružomberku? Prečo? Údajne preto, lebo nemocnica v Ružomberku má vysokú úroveň medicínskej starostlivosti (tá v Košiciach teda nemá vysokú úroveň medicínskej starostlivosti?).

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku
Na snímke Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku

Tu vidíme, mimochodom, tiež niekoľko celkom pekných náhod. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) ešte koncom augusta odvolal s okamžitou platnosťou riaditeľa vojenskej nemocnice v Ružomberku pre „ekonomický i personálny rozklad nemocnice, masívne zlyhanie manažmentu, porušovanie zákona i nehospodárne nakladanie s financiami“ a za nového riaditeľa menoval svojho človeka, brigádneho generála Vladimíra Lengvarského. A ten ju dokázal za tri mesiace dať do takej formy, že z Prešova vozia pacientov radšej tam, ako do vojenskej nemocnice v Košiciach.

Generála Lučanského operoval MUDr. Marián Sičák, ktorý kandidoval za Lipšicovu stranu NOVA, previazanú s Matovičovým OĽaNO. Náhoda?

V nemocnici v Ružomberku mal generál Lučanský náhodou ešte spadnúť z vozíka a utrpieť ďalšie zranenie hlavy. A o niekoľko týždňov neskôr mal údajne spáchať samovraždu obesením na teplákovej bunde, čo však podľa oficiálnej verzie s predošlými udalosťami nijako nesúviselo, to bola iba náhodná zhoda okolností.

 

Náhody VIII. – Jaroslav Naď

Verejnosť sa podrobnosti o Lučanského vyšetrení v Ružomberku dozvedela neplánovane, iba náhodou, keď ktosi anonymný zverejnil záznam Lučanského lekárskeho vyšetrenia. Vzápätí vystúpil veľmi nahnevaný minister Jaroslav Naď, ktorého reakcia bola natoľko neadekvátna, že prakticky pôsobila ako priznanie.

Jaroslav Naď
Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO)

„Dal som za úlohu zodpovedným zložkám, aby veľmi dôkladne prešetrili únik fotografií zo zdravotného záznamu z operácie generála Lučanského. Urobíme všetko preto, aby sme identifikovali človeka alebo ľudí, ktorí takýto únik zdravotných informácií umožnili, a aby tento človek alebo ľudia boli za takúto činnosť aj adekvátne potrestaní, vrátane trestnoprávnych následkov,“ uviedol Naď.

A ešte povedal, že osobe, ktorá poskytne informáciu o tom, ako sa zdravotný záznam dostal na verejnosť, garantuje anonymitu, odmenu a beztrestnosť… Ale prečo bol tak veľmi nahnevaný banálnym únikom údajov, so zverejnením ktorých rodina bez problému vyslovila súhlas? Bola to iba náhoda? Takýto prístup len zväčšuje podozrenie, že verzia bezpečnostného analytika Milana Žitného, že Lučanského surovo dobili a zapríčinili jeho smrť, môže byť pravdivá…

 

Náhody IX. Generálov koniec

Prečo sa líšia výpovede tých, ktorí ho údajne videli v cele? Prečo jeden tvrdí, že ležal na posteli a druhý tvrdí, že kľačal na zemi? Asi je to iba náhodný šum vo výpovediach.

sviečky
Ilustračné foto

Poslanec Národnej rady Tomáš Taraba (nezávislý) spomína kňaza, ktorý sa dozvedel, čo sa stalo a chcel generálovi Lučanskému dať posledné pomazanie: „Kňaz stál pred dverami na ARO v prešovskej nemocnici. Je na to veľa svedkov, pretože ho tam videli a ja tohto kňaza poznám. Stál tam pri ňom aj jeden pán, ktorý vie dosvedčiť, že strážcovia pred dverami kňaza ku generálovi Lučanskému nepustili. Nepustili kňaza k zomierajúcemu…“ Taraba ešte dodal: „Aj tí najväčší barbari v dejinách toto väzňom dopriali.“ Prečo k zomierajúcemu nepustili kňaza? Bolo to len nedopatrenie, náhoda?

Zblízka sa pozrieť na zomierajúceho generála však nedovolili ani jeho manželke. Čo také strašné by mohla urobiť? Kto sa bál, aby nikto nevidel v akom stave je generál Lučanský? Martina Lučanská však predsa len zbadala čosi zaujímavé: na krku nemal žiadne stopy po obesení. To by vyvracalo oficiálnu verziu o samovražde. Ale asi sa len zle pozerala…

 

Záver

Ministerka Kolíková, aby utlmila pochybnosti a hnev verejnosti, ustanovila komisiu, aby vyšetrila, ako to so smrťou generála Lučanského vlastne bolo. Členmi komisie sú aj traja poslanci z opozície, dokonca vrátane predsedu ĽSNS Mariána Kotlebu. Ibaže… podmienkou členstva v komisii je záväzok mlčanlivosti. Skúmať sa bude iba jedna verzia, čiže samovražda. O záveroch vyšetrovania sa bude hlasovať, väčšinu v komisii majú vládni nominanti…

Mária Kolíková
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková

V Bratislave na Račianskej ulici pred Prezídiom policajného zboru SR zatiaľ vzniklo nové pietne miesto. Vstupné schodisko je obsypané stovkami sviečok, stále pribúdajú nové a napriek zákazu vychádzania, napriek nečasu sem prichádzajú ľudia, aby vzdali zosnulému generálovi úctu. Či vládna junta chce alebo nechce, v tomto prípade prekročila červenú čiaru. Slovensko už nikdy nebude také ako predtým. Nie je vylúčené, že muž, ktorý za života porazil jednu mafiu, po svojej mučeníckej smrti porazí aj druhú…

Ivan Lehotský

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Bieloruská polícia zatkla 100 demonštrantov, ktorí vytvorili ľudskú reťaz

0 icon

Minsk 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/BelTA-Nikolai Petrov)   Bieloruská polícia zadržala v sobotu približne 100 demonštrantov, ktorí v hlavnom meste Minsk tvorili ľudské reťaze a požadovali odstúpenie dlhoročného autoritatívneho lídra Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra AP Podľa bieloruskej polície vytvorili demonštranti v Minsku viacero živých reťazí, v rámci ktorých sa…

Provizórne premostenie Hornádu je poškodené, nutná je oprava

0 icon

Košice 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR–František Iván)   Provizórne premostenie cez rieku Hornád medzi Kysakom a Veľkou Lodinou na mieste zrúteného mosta je poškodené a potrebná je jeho oprava. Ak k nej v krátkom čase nedôjde, premostenie bude uzavreté a autá budú musieť opätovne využívať obchádzku. Informoval o tom v sobotu…

EÚ odsúdila rozsiahle zatýkanie na protestoch v Rusku

0 icon

Brusel 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyjadril znepokojenie nad "rozsiahlym zatýkaním" a "neprimeraným použitím sily" počas sobotňajších protestov v Rusku, ktoré zorganizovali stúpenci opozičného lídra Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra AFP Demonštrácie za prepustenie Navaľného z väzby sa v sobotu konali v desiatkach…

Podľa prezidentky budú v boji s pandémiou kľúčovú úlohu zohrávať mobilné odberové miesta

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Pokiaľ nebude zaočkované dostatočné množstvo ľudí, bude testovanie súčasťou ľudských životov. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v piatok 22. januára navštívila jedno z mobilných odberných miest v Bratislave. Kľúčovú úlohu v boji s pandémiou koronavírusu…

V Českej republike otvorili stovky reštaurácií a barov na protest proti reštrikciám

0 icon

Praha 23. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V Česku otvorili v sobotu svoje prevádzky reštaurácie a pohostinstvá, ktoré podporujú iniciatívu Chcípl PES. Spravili tak na protest proti epidemiologickým opatreniam, ktoré otvorenie takýchto podnikov nepovoľujú. Cieľom protestu nie je na pandémii zarábať, ale prežiť, uviedol podľa portálu Novinky.cz spoluorganizátor protestu Jakub Olbert…

Na kandidatúru na špeciálneho prokurátora je potrebná previerka NBÚ. Lipšicovi ju pomohol získať jeho známy – minister práce Milan Krajniak

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Médiá v piatok informovali o tom, že advokát a bývalý minister Daniel Lipšic kandidujúci na post šéfa špeciálnej prokuratúry, donedávna nemal previerku NBÚ na stupeň prísne tajné a získal ju údajne "narýchlo" vďaka Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny pod vedením Milana Krajniaka…

Sudkyňa ukončila výsluch sudkyne Evy K., rozhodnutie bude známe večer

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal v sobotu ráno rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzobne stíhať sudkyňu Krajského súdu v Žiline Evu K. Výsluch obvinenej sa začal približne o 9.00 h, keď krátko predtým…

Lekári radia Francúzom, aby sa nerozprávali vo verejnej doprave

0 icon

Paríž 23. januára (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Francúzska lekárska akadémia vydala v piatok usmernenie, podľa ktorého by sa ľudia mali vyhnúť „rozhovorom alebo telefonovaniu“ v metre, autobusoch alebo kdekoľvek na verejnosti, kde nie je možné dodržiavať spoločenské rozostupy. Napriek tomu, že vo Francúzsku obyvatelia musia nosiť rúška, cestujúci si ich pri telefonovaní…

Služobný odev pre jedného policajta vyjde približne na 1000 eur

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/Polícia SR)   Hodnota služobného odevu pre jedného príslušníka Policajného zboru SR predstavuje 1033,70 eura. Vyplýva to z Opatrenia Ministerstva vnútra SR o hodnotách výstrojných súčastí pre príslušníkov Policajného zboru na výkon služby v roku 2021 Do výstroje sú podľa dokumentu zahrnuté napríklad zimná čiapka, šiltovka,…

Žilinka uložil Úradu špeciálnej prokuratúry, aby preveril združenie Pre lepšiu budúcnosť bývalého premiérovho poradcu Kalinského

0 icon

Bratislava 23. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka uložil zástupcovi špeciálneho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Alexandrovi Bíróvi preveriť, či v súvislosti s poskytnutím podpory občianskemu združeniu Pre lepšiu budúcnosť nedošlo k spáchaniu trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie alebo niektorého z…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Mária Šamierová

HNUSOBA a JA

0icon

Nie    som  opica ,ovca, mudrosráč ,idiot ,lúza, politik ani politológ ,nepatrím medzi plagiátorov, mafiánov, donášačov ani milionárov. Som   len normálna, slovenská žena, ktorá získala vzdelanie a všetko čo s tým súviselo, poctivo, zodpovedne a s veľkou skromnosťou.Patrím do skupiny „nerozhodnutých“ (moja chyba),  bola som dlho ticho. Konečne som si uvedomila, že…

Rastislav Slovák

Nejaká osoba menom Pavlína Matovičová vlastní majetok v hodnote desiatok možno až stoviek miliónov €

0icon

Mimochodom táto osoba menom Pavlína Matovičová je manželkou Matoviča. Matovič sa sám aj pochválil, že všetok svoj majetok prepísal na jeho manželku Pavlínu Matovičovú. Nahonobili toho dosť, otázka je len či zákonným spôsobom. Matovič vo všetkých svojich predvolebných kampaniach sľuboval  zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Je podozrivé, že Matovič je…

Ivan Holek

A je to tu! Čo predpovedali proroci sa napĺňa!

0icon

Doba, o ktorej sa hovorilo už pred stáročiami nadchádza! Hovorili o nej proroci, hovoril o nej Kristus a po ňom ešte mnohí iní. Našej zeme sa dotkol prvý lúč Pánovho Svetla a udalosti sa dali do pohybu. Súd nad ľudstvom započal!

Boris Mesár

Čo všetko už stihla napáchať Matovičova fašistická chunta na Slovensku za necelý rok !

0icon

Fašistický puč vo februári 2020 (novinárskymi prostitútkami milne označovaný za voľby 2020 ) bol vlastne zavŕšením prevzatia moci na Slovensku americkou ambasádou , Sorosovými mimovládkami a tajnými službami USA a GB. Prvá časť puču bolo zvolenie sorošovej handry za prezidentku . O tom ,že Matovič je ťažký psychopat a notorický…

Ivan Malý

Strach je horší ako pandémia

0icon

Ako sa môžem vyhnúť pandémii? Táto otázka bola položená indickému guruovi Oshovi asi pred 40 rokmi počas éry AIDS! „ Kladiete nesprávnu otázku,“ odpovedal Osho, ,,Správna otázka by mala znieť: Ako sa dá vyhnúť strachu zo smrti, spôsobeným pandémiou? Pretože je veľmi ľahké vyhnúť sa vírusu, je veľmi ťažké vyhnúť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Neuveriteľné miesta: Svojou krásou ti vyrazia dych

0 icon

Na Zemi je množstvo úžasných miest. Tie boli vytvorené prirodzene alebo umelo. Dnes ti takéto neuveriteľné miesta ukážeme na týchto zaujímavých fotografiách. Tieto neuveriteľné miesta ti najskôr svojou krásou vyrazia dych. Niektoré sú naozaj nádherné a ty len ťažko uveríš, že sa nachádzajú na našej planéte. Napríklad taká "Brána do…

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor? 1. časť

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Halley a záhady vesmírnych telies (3. časť)

0 icon

Prinášame vám záverečné pokračovanie trojdielneho článku s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. Nebudeme zdržiavať a vrhnime sa spoločne naspäť medzi vesmírne telesá. Až v roku 1472 pozoroval nemecký astronóm Johann Muller (žil v rokoch 1436 až 1476) kométu ako kozmický jav a nie ako božské znamenie. V jeho šľapajách pokračovali Talian Girolamo Fracastoro (1483 až 1553)…

Prečo sa v ponorkách používa vždy červené svetlo?

0 icon

Možno si si už aj ty zopárkrát kládol otázku, prečo sa vo filmoch alebo seriáloch v ponorkách vyskytuje vždy iba červené svetlo. No, dnes je tvoj šťastný deň a niečo sa o tejto záhade dozvieš. V prvom rade treba povedať, že červené svetlo v ponorkách sa nepoužíva neustále. Osvetlenie v ponorke sa prepne na červené iba…

Vo svete IT

Záhadný patent Microsoftu môže naznačovať nepeknú budúcnosť

0 icon

Portál inputmag.com získal informácie o niekoľkých technologických patentoch. Tie nám dávajú lepší obraz o tom, čo nás môže v budúcnosti čakať. Tieto patenty hovoria o dlhšej životnosti batérií pre hodinky Apple Watch, alebo o personalizovaných správach od Googlu. Prekvapila však spoločnosť Microsoft, ktorá si dala patentovať niečo naozaj zvláštne. Patent…

Ako Einstein vymyslel teóriu relativity, ktorá navždy zmenila chápanie vesmíru?

0 icon

Einstein po prvýkrát publikoval svoju teóriu relativity v roku 1905. V tej dobe však bol buď zosmiešnený, alebo ignorovaný. Jeho teórie boli pre ľudí tej doby príliš zvláštne, či radikálne na to, aby mohli byť pravdivé, hovorí YouTube kanál Arvin Ash. Teória relativity napádala Newtonove teórie, ktoré boli overené a…

Málo známe, ale aj napriek tomu šikovné funkcie v Messengeri, ktoré mnohí nepoznajú

0 icon

V súčasnosti jednou z najpopulárnejších komunikačných platforiem na svete je Messenger. Ide o službu, ktorá je automaticky aktivovanou pre všetkých používateľov sociálnej siete Facebook.  Paradoxom je, že hoci túto službu používa väčšina z nás, tak aj napriek tomu nepoznáme mnoho funkcií, ktoré ponúka. End-to-end šifrovanie Súkromie je čoraz viac frekventovanejšou…

Google mení vzhľad výsledkov vyhľadávania pre smartfóny. Pozrite sa, ako bude vyzerať

0 icon

Nový rok je pre mnohých z nás začiatkom niečoho nového. Dávame si predsavzatia, že dačo chceme zmeniť a pokúšame sa tieto ciele naplniť. Rovnako, ako ľudia, tak aj spoločnosti robia razantné rozhodnutia a zmeny. Jednou z takýchto spoločností je aj Google, ktorý upravuje vzhľad výsledkov vyhľadávania pre mobilné vyhľadávanie. Informuje…

Už čoskoro si budeme môcť vypočuť, ako znie Mars: Vedci tvrdia, že zvuk bude iný ako na Zemi

0 icon

Rover americkej vesmírnej agentúry, NASA, Perseverance, má na červenej planéte pristáť 18. februára. Misia sa zameriava primárne na zber pôdy, no rover nám prinesie aj ďalšie dychberúce zábery Marsu. Okrem toho by nám však mohol priniesť aj zvuky červenej planéty, píše portál NASA. Rover si totiž so sebou nesie pár…

Armádny Magazín

Naživo z Moskvy: Demonštrácie na podporu zatknutého Navaľného

0 icon

Rusko, 23. január 2021 (AM) - Navaľného zadržali 17. januára po návrate z Nemecka do Ruska, kde sa takmer päť mesiacov zotavoval a rehabilitoval po údajnej otrave. V pondelok bol uväznený na 30 dní za porušenie podmienok podmienečného prepustenia na základe podmienečného odsúdenia za spreneveru z roku 2014:

Šéf Pentagonu skritizoval stíhací bombardér F-35

0 icon

USA, 23. január 2021 (AM) - Úradujúci minister obrany USA Christopher Miller krátko pred svojou demisiou označil stíhacie lietadlo piatej generácie F-35 za "kus ...". Stenogram tlačovej konferencie bol zverejnený na webových stránkach Pentagonu. V priebehu tlačovej konferencie Miller pre

Geostrategický partner: Rusko dodá do Mjanmarska - Pancire , drony Orlan-10E“ a radary

0 icon

Mjanmarsko, 23. január 2021 (AM) - Ozbrojené sily Mjanmarska prejavujú záujem o ďalšie moderné ruské modely vojenskej techniky. Rusko dodá do Mjanmarska raketové systémy protivzdušnej obrany Pantsir-S1, drony Orlan-10E a radarové stanice.   Dokument bol podpísaný za prítomnosti ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, ktorý bol v Mjanmarsku na oficiálnej

Tajný palác Alexeja Navaľného. Vyšetrovanie

0 icon

Rusko, 23. január 2021 (AM) - V reakcii na posledné „vyšetrovanie“ Navaľného a jeho fanúšikov, pri ktorom sa pokúsili vydávať  penzión v Gelendžiku za „Putinov palác“, som vykonal vlastné „vyšetrovanie“, zhruba to isté.   Vážne, niekto skutočne verí, že človek navrhne svoj domov ako sanatórium hotelového typu? Alebo niekto váž

FRANCÚZSKO : Nexter úspešne testoval riadené 155mm delostrelecké granáty KATANA

0 icon

Francúzsko, 23. január 2021 (AM) - CAESAr je špičkové 155 mm delo a patrí do skupiny najmodernejších zariadeniam francúzskej armády. Bol použitý vo viacerých konfliktoch a skúsenosti priamo z boja sú starostlivo analyzované.   Výrazne sa mohol preukázať v službách Francúzskej armády v bojoch proti DAESH (Islamský štát) v Iraku. Francúzsky…

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali