Všetci zúčastnení potvrdili, že dochádza k únikom zo spisu, čo značne sťažuje vyšetrovanie, a preto aj kvôli tomu pristúpili k sprístupneniu časti spisu pre policajnú inšpekciu, aby sa vyšetrilo, kto z polície vynáša citlivé dáta.
Vo veci únikov sú už podľa Čižnára vedené najmenej dve trestné stíhania.
Oba vyšetrujúce tímy dozorujú tí istí prokurátori. Dôvodom je snaha čo najskôr vraždu Kuciaka vyšetriť, keďže sa blíži termín ukončenia väzby štyroch podozrivých. Pokiaľ ich dovtedy neobžalujú, bude musieť prokuratúra požiadať súd o predĺženie ich väzby.
“Ak súd zistí, že sú prieťahy, je to dôvod na ich prepustenie, čo nepripustíme,“ vyhlásil Čižnár.
Normy, ktoré zaviedol Lipšic
Generálny prokurátor Čižnár upozornil, že väčšina médií o kauze Kuciaka informuje štandardne a korektne, až na niektoré výnimky.
Nemenoval síce konkrétne denníky, no povedal, že niektorí novinári nikdy nebudú objektívni.
Dodal, že ten, kto v stredu informoval, že ide o nezákonný bezprecedentný krok a zmenu vo vyšetrovacom tíme, resp. zásah do vyšetrovania, klame, pretože polícia a prokuratúra konala na základe noriem, ktoré v roku 2010 zaviedol ako minister vnútra práve Daniel Lipšic.
Prezident PZ Lučanský uviedol aj príklady, kedy sám Lipšic podobným spôsobom pridelil vraždu inej policajnej zložke.
Neúnosný únik informácií
Čižnár tiež uviedol, že dôvodom pridelenia časti spisu policajnej inšpekcii je “neúnosný únik informácií” zo spisu, na ktorý musia vyšetrovatelia reagovať.
Objavili sa informácie o vynášaní zo spisu ako aj o neoprávnenom policajnom lustrovaní prokurátora Šufliarskeho, na ktorého sa mala reálne pripravovať vražda.
Jedna z troch pripravovaných vrážd (Lipšic, Šufliarsky a Žilinka) mala byť podľa doterajších informácii vykonaná ešte pred vraždou Jána Kuciaka, no obeť unikla vykonaniu činu len zhodou okolností.
Čižnár Tódovej: Prečo sa ma pýtate to, čo viete? Vy konkrétne viete, čo je v tej nahrávke
Čižnár sa počas tlačovej besedy viackrát dostal do sporu s kontroverznou redaktorkou Denníka N Monikou Tódovou. Čižnár si v minulosti vypočul od bývalého generálneho prokurátora Trnku časť nahrávky v kauze Gorila.
Potvrdil však, že počul dve minúty z nahrávky, avšak v tom čase nemal ako vedieť, že ide o “Gorilu”.
Čižnár tiež vysvetlil, že v súvislosti s nahrávkou Trnka-Kočner celú vec rieši s políciou a vo veci bude vypovedať. Až následne bude informovať verejnosť. Novinárka Tódová sa tiež pýtala, či v nahrávke sa spomína aj meno Čižnára.
“Prečo sa ma pýtate to, čo viete? Vy konkrétne viete, čo je v tej nahrávke,” povedal Čižnár Tódovej. “Len tuším,” odvetila redaktorka.
Čižnár však zopakoval, že Tódová vie, čo je v náhrávke. Vysvetlil, že požiadal, aby bol vypočutý, pretože, “čo sa tam prezentuje, nie je pravda,”dodal: “Ja to vysvetlím, ale najprv v trestnom konaní. Dokážem, že to nie je pravda.”
Napriek tomu, že hovorkyňa GP na začiatku upozornila, že každý z novinárov má pre veľký záujem priestor pre dve vlastné otázky, Tódová po tom ako dostala slovo vyhŕkla s tromi, a následne pridala ďalšie. “Monika, buď aspoň raz kolegiálna, prosím,” uviedla počas vystúpenia redaktorky N-ka hovorkyňa.
Tódová uviedla, že doteraz bola síce krehká dôvera verejnosti v policajné vyšetrovanie, “ale aspoň nejaká bola”. Opýtala sa, prečo vyšetrovateľ nevedel o tom, že bude časť spisu presunutá. Generálny prokurátor na to odpovedal, že ich informoval v ten deň, ako sa tak udialo. Dodal, že je problémom, že o tom už dve hodiny po rozhodnutí vedeli novinári, ku ktorým sa to dostalo skôr.
Čižnár sa navyše ohradil: “Za prvé, asi nepočúvate, čo vám bolo povedané. že to bolo prebraté aj s dozorujúcimi prokurátormi teraz aj v minulosti. Bola to jedna z verzií. Keď sme sa dohodli, že toto je najvhodnejšie, tak každý bol informovaný. V stredu som volal s jedným z prokurátorov. Ja za to nemôžem, že médiá to vedia skôr ako oni.”
Zareagoval na to aj Lučanský, ktorý dodal, že opatrenie sa musí najskôr oficiálne podpísať, až tak sa oznámi dotknutým stranám. “Chceli sme si aj trochu otestovať, kde tá informácie vybehne a keď si povieme, že o 11.00 prišiel vyšetrovateľ z inšpekcie zobrať spis a niektorí z novinárov už o 12.00 posielali otázky, že ako to je možné, tak si môžete sami odpovedať na otázku, že kde informácie unikali.”
Šufliarsky ako poškodený
Ďalej Tódová napadla prokurátora Šufliarskeho, ktorý vystupuje v prípade objednávky jeho vraždy aj ako poškodený, či je správne, že je na tejto tlačovej besede, údajne vraj môže ovplyvniť konanie.
Podľa Tódovej dokonca presun časti spisu pod policajnú inšpekciu môže súvisieť so Šufliarskeho SMS-správami s Marianom Kočnerom, o ktorých písali médiá.
“Som tu v dvojjedinej úlohe. Ako námestník generálneho prokurátora aj ako poškodený. Nevidím v tom nič zlé práve preto, že mám vedomosti, ako majú obete uplatňovať svoje práva aj v súvislosti so zisťovaním osobných údajov o mojej osobe,” povedal s tým, že nie je celkom spokojný s políciou, ktorá ho informovala o príprave jeho vraždy až niekoľko dní po tom, čo táto informácia bola dostupná.
Ku SMS správam s Kočnerom Tódovej odkázal, že všetko vysvetlil na tlačovej besede koncom januára, ktorá trvala hodinu a všetko do podrobnosti popísal.
Po otázke Tódovej “koľko bolo esemesiek” Marek Vagovič z Aktualít uviedol, že SMS sú súčasťou spisu. Keď na to Čižnár reagoval, Vagovič sa vyhováral, že len predpokladá. Následne Šufliarsky uviedol: “Pán Vagovič, vy ju máte. Ja viem, že ju máte.”
Niektoré médiá eskalujú napätie v spoločnosti
V závere brifingu s novinármi Jaromár Čižnár podotkol, aby médiá k téme pristupovali seriózne, “Naozaj verte, že je eminentný záujem tieto veci vyšetriť a dotiahnuť. Tieto veci boli spravené práve preto, aby boli nakoniec žalované aj prípravy, aj vražda.”
“Poniektorí budú stále útočiť, ale na to sme si už zvykli. Tu sa mi zdá, akoby vražda Jána Kuciaka odchádzala do úzadia, ale vyťahujú sa tu nepodložené neoverené informácie, ktoré aj keď niekto vysvetlí, aj tak to nie je dobré.”
“Neeskalujte napätie v spoločnosti! Ja verím, že slovenskí občania sú natoľko vyspelí, že si vedia urobiť závery sami. Prosím vás, verte nám, väčšina z vás informuje seriózne, za čo som vďačný … Ale niekto nebude seriózne informovať nikdy a bude z toho vytvárať senzáciu a eskalovať spoločenské napätie, ale potom je to na jeho zodpovednosť,” uzavrel Čižnár.