Čína odmietla kapituláciu pred USA a nehodlá zmeniť kurz

Čína odmietla kapituláciu pred USA a nehodlá zmeniť kurz

Peking 20. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mark Schiefelbein)

 

V Pekingu veľmi okázalo oslávili dôležité výročie. Uplynulo 40 rokov od začatia čínskych ekonomických reforiem a politiky “otvorenosti voči svetu”. Práve táto otvorenosť, prianie učiť sa od Západu bez kopírovania, pripravenosť pristúpiť na nepopulárne, ale potrebné reformy a tiež veľké investície amerického kapitálu spôsobili čínsky ekonomický zázrak

Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching sa pripravuje na odovzdávanie medailí počas konferencie pri príležitosti 40. výročia zavedenia ekonomických reforiem v Číne

Časť americkej elity sa pozerá na dnešnú Čínu cez prizmu tézy, ktorá je pre Číňanov dosť ponižujúca: “Porodila som ťa, môžem ťa teda aj zabiť.” Má sa na mysli, že ak došlo k čínskemu ekonomickému zázraku vďaka vývozu čínskeho tovaru na Západ, vďaka odovzdaniu Číne amerických technológií a vďaka veľkým priamym americkým investíciám, znamená to, že ak bude to všetko zrušené, rozpadne sa Čína ako domček z kariet.

Reklama

Hlavný konateľ Trumpovej administratívy v obchodných otázkach, Robert Lighthizer, trvá na tom, aby sa Čína vzdala programu nahradenia importu a rozvoja vlastnej výroby s použitím vysokých technológií Made in China 2025. USA si želajú, aby sa táto krajina vrátila do postavenia “lacnej montážnej dielne” pre americkej spoločnosti. Prejav predsedu Si pri príležitosti výročia začatia reforiem prijali mnohí západní pozorovatelia ako istý lakmusový papierik, ako istý indikátor toho, ktorou cestou sa krajina vydá v najbližšej budúcnosti.

Po rokovaniach s Donaldom Trumpom zverejnilo veľa masmédií príspevky s titulkami rovnakého zmyslu: Čína prehrala obchodnú vojnu. Preto niektorí očakávali, že programový prejav čínskeho lídra bude znieť ako nepriame vysvetlenie občanom nutnosti ukončenia obchodnej vojny (fakticky kapitulácie) a väčšej transparentnosti čínskej ekonomiky. Alebo dôjde prinajmenšom k zmierneniu čínskej rétoriky. Lenže žiadne zmiernenie sa nekonalo.

Reklama

Predseda Si navrhol občanom a svetu niečo úplne iné: “Nikto nesmie diktovať čínskemu národu, čo smie, a čo nesmie,” zdôraznil v prejave.

Spravodajca katarskej televízie Al Džazíra napísal, že “príčina toho, prečo všetci tak pozorne sledovali prejav Si Ťin-pchinga, spočíva v tom, že pátrali po náznakoch na ústupky, ktoré by boli ochotný urobiť kvôli zmierneniu obchodného konfliktu s USA, <…> a tieto ústupky urobené neboli, okrem hmlistého sľubu v pokračovaní čínskych ekonomických reforiem začatých pred 40 rokmi “.

Prejav Si Ťin-pchinga sa nedá označiť za populistický, je v ňom triezva myšlienka toho, že v budúcnosti sa dajú očakávať “najrôznejšie riziká a výzvy”. Počas jeho prejavu klesali ceny cenných papierov na ázijských trhoch. Investori pochopili, že Čína nepodľahla tlaku z Trumpovej strany, čo znamená, že nás čakajú tarify, obchodné sankcie, zatýkanie čínskych podnikateľov všade, kde len dosiahnu americké tajné služby, a ďalšie udalosti, ktoré neprispievajú k optimizmu veľkých finančníkov.

Stojí pritom za zmienku, že sa nesplnili nádeje tých, ktorí hovorili o pravdepodobnom návrate Číny k najradikálnejším ekonomickým a politickým spôsobom z Maovej doby, rovnako ako mobilizačné reakcie na vonkajšie výzvy a ako nástroj zachovania moci čínskou Komunistickou stranou. Naopak, ako spravodlivo napísal podnikateľský portál Caixin, predseda Si zdôraznil vo svojom prejave, že trh bude hrať kľúčovú úlohu v rozdelení zdrojov v čínskej ekonomike.

Dá sa to vyložiť ako dôkaz toho, že sa Čína nemieni vzdať pozitívnych skúseností z použitia trhových mechanizmov iba kvôli značnému zhoršeniu vzťahov medzi Pekingom a Washingtonom.

Reklama

Zrejme práve pre zdôraznenie tohto “protržného” postoja Komunistickej strany Číny dostal jedno z čestných vyznamenaní pri príležitosti “jubilea reforiem” miliardár Jack Ma, okolo ktorého vypukol nedávno vážny škandál kvôli jeho členstvu v Komunistickej strane. Na jednej strane západní investori nevedeli ako majú “stráviť” správu o tom, že najznámejší čínsky podnikateľ vlastní červenú stranícku legitimáciu, a na druhej strane sa objavili kritici strany, ktorá prijala do svojich radov miliardára.

Prípad komunistického miliardára Ma je ​​v istom zmysle zosobnením celých rozporuplných dejín čínskych reforiem v jednej osobe. Zlúčenie toho, čo sa, ako sa zdalo, zlúčiť nedá, znamená zaujímavý a nečakaný výsledok.

“Socializmus s čínskym špecifikom” je pre mnohých zahraničných analytikov jav, v ktorom spočíva podstata čínskych ekonomických úspechov. A je to hlavná príčina, prečo, nehľadiac na nátlak zvonku (a dokonca istú nespokojnosť, ktorú zaregistrovali zahraniční komentátori v radoch riadiacej elity), nehodlá čínske vedenie zmeniť svoj ekonomický a politický kurz.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali