Celoplošné testovanie (alebo „trestovanie“?) nie je jedinou absurdnosťou tejto doby. Máme aj ďalšie extra kúsky

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

„Celkové množstvo inteligencie na planéte Zem je konštantné, len ľudí pribúda,“ hovorí jeden z Murphyho zákonov. V poslednom čase sa objavilo viacero zaujímavých úkazov, ktoré potvrdzujú jeho platnosť

Igor Matovič
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič

Premiérovo laškovanie s celoplošným testovaním slovenskej populácie na Covid-19 nadobúda vyslovene bizarné rozmery (alebo rozmary?). Chvíľami to vyzerá, že povinné testovanie bude, potom sa zdá, že ho partneri a odborníci od toho dočasne odhovoria… a to všetko v situácii, keď nikto vierohodne nepreukázal reálny pozitívny dopad tejto „atómovej zbrane“. Nesporným faktom je len to, že situácia sa po prvých kolách testovania nijako principiálne nezmenila: štatistiky stále hovoria, že u nás denne zomierajú na Covid-19 desiatky ľudí a tisícky nových pozitívne testovaných pribúdajú.

A ľudia sa pýtajú (ako napríklad Dr. Bukovský, písali sme o tom TU), ako vlastne dopadlo predošlé testovanie? Koľko to skutočne stálo? Aké nové informácie sme sa dozvedeli a aký to malo reálny vplyv na našu situáciu a opatrenia v našej krajine? Aký to malo pri všetkých nedostatkoch antigénového testovania vlastne zmysel?

Nič z toho nám premiér Matovič zatiaľ neprezradil, a ani to, ani akí odborníci mu schválili jeho plán zrealizovať celoplošné testovanie spôsobom, akým si ho vymyslel. Vraj aby ich chránil pred hnevom občanov. Je to až neuveriteľné: jeden človek, volený zástupca obyvateľov Slovenskej republiky, zodpovedný za rozhodnutia o životoch mnohých ľudí, na otázku, ako to má odborne podložené, povie: neprezradím. A čo sa stane? No predstavte si, vôbec nič. V tomto apatickom štáte sa korporátne médiá ani len nezačervenajú.

Táto doba nám však priniesla aj ďalšie fajnové absurdnosti.

 

O presune zlata z Londýna sa nesmie ani len uvažovať

Minulý týždeň sa v Národnej rade hlasovalo o opozičnom návrhu pripraviť Slovensko na obdobie po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. Návrh sa opieral o závery zo zasadnutia Európskej rady, ktorá odporúča krajinám sa pripraviť aj na scenár, že dôjde k „tvrdému“ rozchodu bez dohody, a preto sa treba dôkladne po všetkých stránkach zabezpečiť, aby nenastali žiadne problémy. V tomto návrhu sa okrem iného hovorí aj o slovenskom zlate, ktoré je uložené v Londýne.

Poslanci v odôvodnení svojho návrhu okrem iného píšu, aby Národná rada „odporučila guvernérovi Národnej banky Slovenska posúdiť riziká súvisiace s uložením devízových rezerv Národnej banky Slovenska v zlate z Bank of England po skončení prechodného obdobia a zvážiť optimálnejšie riešenie ich uloženia v Európskej únii“.

Navrhovatelia upozorňujú, že za rizikové považujú uloženie zlata v (čoraz viac moslimskom) Londýne aj ďalšie krajiny, niektoré sa už rozhodli svoje zlato odtiaľ stiahnuť: Nemecko, Rakúsko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko. Navyše, všetko zlato máme uložené na jednom mieste, v Bank of England, ktorá nás v histórii už sklamala (písali sme o tom napríklad TU a TU).

Návrh nepožadoval nič viac, než iba to, aby guvernér Národnej banky „posúdil riziká“ súčasného uloženia zlata. Ale keďže išlo o opozičný návrh, tak, samozrejme, a priori nemohol byť koalíciou prijatý. Celá opozícia síce hlasovala za návrh, ale OĽaNO a Sme rodina sa zdržali, SaS bola proti a Za ľudí hlasovali strakato (výsledok hlasovania viď TU). Ukázalo sa, že nenávisť voči opozícii je u mnohých predstaviteľov koalície silnejšia než záujem zachrániť slovenské zlato.

 

Pokus obrať Ústavný súd o právomoc: amaterizmus alebo fašizmus?

V parlamente sa chystá aj ďalšia pikoška: je tam návrh, ktorý chce uprieť Ústavnému súdu SR právomoc rozhodovať o súlade ústavných zákonov s Ústavou SR (píšeme o tom TU). Hoci ide o nesmierne vážny zásah do systému právneho štátu, a hoci nebol uvedený žiadny rozumný dôvod práve teraz sa s tým tak ponáhľať, o zákone sa rozhoduje v skrátenom legislatívnom konaní, čo samo osebe je absurdné. Na druhej strane je to logické: čím dlhšie bude takáto absurdita na pretrase, tým väčšia hanba a škandál okolo toho môže vzniknúť.

Bývalá zástupkyňa vlády SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková o tom píše: „Vylúčenie akýchkoľvek ústavných zákonov zo súdneho prieskumu ich súladu s Ústavou SR by malo za následok vylúčenie úlohy Ústavného súdu SR vykonávať ochranu ústavnosti a to najmä v situácii, ak by Národná rada SR príslušnou väčšinou prijala ústavný zákon, ktorý by obsahoval protichodné ustanovenia s Ústavou SR, pričom by nešlo o ústavný zákon predstavujúci jej priamu zmenu či doplnenie, alebo by prijala ústavný zákon, ktorý by napádal základné princípy ústavy (tzv. materiálne jadro) a prekročil by rámec spoločenskej zmluvy, ktorá ústavodarcu obmedzuje mocou konštitutívnou.“

Pirošíková tiež varuje, že v právnom štáte musí existovať mechanizmus, ktorý bude prípadné excesy ústavodarcu eliminovať či aspoň tlmiť, a práve to je úlohou ústavného súdnictva: „V tomto ohľade upozorňujem na ministerkou spravodlivosti avizovanú zmenu ústavného zákona o bezpečnosti štátu a vyjadrujem vážne obavy, či po súčasnej aktivite ústavodarcu nedôjde následne k tomu, že bude tento ústavný zákon, významne zasahujúci do základných práv a slobôd, zmenený tak, že budú úplne popreté niektoré práva zaručené ústavou, napr. právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom pri výkone protiepidemických opatrení počas núdzového stavu. Ústavný súd SR však už nebude môcť vôbec zasiahnuť.“ Čo myslíte, keby sa k moci dostali pacienti z nejakého ústavu, bol by výsledok ich vládnutia až taký odlišný?

 

Boj proti menštruačnej chudobe

Ale povedzme si úprimne: nie sme zďaleka jedinou európskou krajinou, ktorej predstavitelia nie sú mentálne celkom v poriadku. Tak napríklad v Škótsku (ako v prvej a zatiaľ jedinej krajine sveta) tamojší parlament nedávno jednohlasne schválil zákon, podľa ktorého ženy majú dostávať bezplatne vložky, tampóny a ďalšie potreby intímnej hygieny pri menštruácii.

Dôvod má byť ten, že ženy boli diskriminované voči mužom, ktorí nepotrebujú každý mesiac míňať peniaze na vložky, čím vznikla nerovnosť a diskriminácia. Za zákon demonštrovali (alebo menštruovali?) mnohé organizácie za práva žien, podľa ktorých sa počas koronavírusovej pandémie nevídane rozmohla tzv. „menštruačná chudoba“, teda situácia, keď si ženy nemôžu dovoliť kúpiť každý mesiac menštruačné potreby.

Neveríte tomu? Hoci to znie ako vtip, tak nie, nie je to vtip.

 

Múdrosť z Bruselu: atentát na drevorubačov?

Samozrejme, bokom nemohol ostať Brusel: všetci dobre vieme, že Bruselčania, tí sú známi prijímaním duchaplných a múdrych rozhodnutí. Teraz sa Európska komisia snaží zakázať používanie olovenej munície v poľovníckych zbraniach. Oficiálne však nemá takú právomoc, v zmysle zmlúv o EÚ a o fungovaní EÚ to môže schváliť iba Európsky parlament spolu s Radou. Európska komisia teda urobila čosi, čo sa dá plným právom chápať ako podvod: opäť raz vydala nariadenie, aké vlastne ani nemá mať právo vydávať.

Komisia vydaním pirátskeho nariadenia porušila jedno zo základných pravidiel právneho štátu, ktoré hovorí, že obmedzenia a zákazy je možné občanom a firmám ukladať len na základe zákona schváleného zákonodarným orgánom a určite nie nariadením výkonného orgánu.

Treba pripomenúť, že Európska komisia niečo podobné urobila bez mihnutia oka už aj mnohokrát predtým. Áno, tá istá Európska komisia, ktorá tak bojuje za odobratie hlasovacích práv Maďarsku a Poľsku za údajné porušovanie zásad právneho štátu, je v skutočnosti sama asi najväčším flagrantným notorickým porušovateľom právneho štátu v celej Európe – to len aby sa nezabudlo.

Táto Európska komisia sa teda spoľahla na to, že systém je už natoľko zahalený do eurohmly a plný apatie a samocenzúry všetkých účastníkov, že si suverénne dovolila vydať pirátske nariadenie, ktoré je však naviac dosť hlúpe a nedopečené. Vraj olovená munícia škodí životnému prostrediu.

EÚ nemá problém s rôznymi naozaj nebezpečnými jedmi, ktoré sa sem privážajú z rôznych krajín, ktorými sme doslova obklopení, a ktoré spôsobujú ročne tisíce úmrtí, ale zrazu je problém olovo, ktoré sa v munícii používa po stáročia a nie je zdokumentovaný žiadny prípad, kedy by niekto zomrel v dôsledku otravy olovom pri konzumácii diviny zastrelenej takýmto nábojom.

Európska komisia síce tvrdí, že zákaz používania olovenej munície sa má týkať len mokraďových oblastí a stometrového ochranného pásma okolo nich – ibaže neupresňuje, čo tým myslí. A preto z návrhu, tak ako je predložený, vlastne vyplýva, že mokraď je aj hocijaká dažďová mláka, povrchový či podzemný kanál alebo iný zdroj vody… skrátka, zákaz by sa reálne týkal celého územia EÚ a každého bez výnimky, vrátane policajtov. A všade v blízkosti „mokradí“ by ste ich nielen že nesmeli používať, ale ani mať pri sebe…

Používanie oceľovej munície naviac môže byť životu nebezpečné pre drevorubačov. Projektily uviaznuté v stromoch, ak sú olovené, motorová píla ľahko prereže, avšak na oceľových sa môže pretrhnúť reťaz, čo spôsobuje vážne a niekedy až smrteľné úrazy. (Viac o tom sa dočítate TU)

Skrátka, absurdity za absurditami. Vidiac tieto výsledky duševnej práce našich a európskych politikov, je možno namieste pripomenúť si klasickú slovenskú rozprávku Múdry Maťko a hlupáci (viď napríklad TU).

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kollár k očkovaniu a Lučanskému: Ak sa majú ľudia rozhodnúť o očkovaní, potrebujú informácie. Každý si to musí zvážiť. Generála sme považovali za dobrého policajta

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Očkovanie je principiálne správna vec, vďaka ktorej sa na Slovensku prakticky nevyskytujú mnohé v minulosti bežné choroby. Ale na rozhodnutie o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 potrebujú občania podľa predsedu parlamentu a hnutia Sme rodina Borisa Kollára široký informačný servis „Je dôležité, aby bola…

Pohľad z oboch strán mreží na nadužívanie kolúznej väzby a inštitútu kajúcnika v trestných konaniach

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Pravne listy/Foto:TASR-František Iván)   Prinášame vám pohľad advokáta, ktorý je toho času vo väzbe a opisuje skutočné podmienky kolúznej väzby. Článok zverejňujeme v plnom znení, ako vyšiel na stránke Právne listy Ten­to člá­nok je reak­ciou na člán­ky JUDr. Pet­ra Šam­ka K na­du­ží­va­niu tr­va­nia ko­lúz­nej väz­by v…

NRSR: Poslanci OĽANO navrhujú individuálne vzdelávanie umožniť i na druhom stupni

0 icon

Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Individuálne vzdelávanie, teda vzdelávanie "doma", by sa mohlo umožniť aj žiakom druhého stupňa základných škôl. Vyplýva to z navrhovanej novely školského zákona, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložili poslanci z klubu OĽANO Mária Šofranko, Peter Kremský a Richard Vašečka "Cieľom predloženého návrhu zákona je…

Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Testovaním by sa podľa ministra znížil počet infekčných osôb o 50 percent a od pondelka 8. februára by mohol začať platiť COVID automat.…

V okrese Nitra bolo v sobotu na testoch 46.083 osôb

0 icon

Nitra 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   V okrese Nitra pokračujú mestá a obce v testovaní obyvateľov na COVID-19. Počas soboty (16.1.) sa otestovalo na 123 odberových miestach dovedna 46.083 osôb, z nich 588 malo pozitívny výsledok testu, čo predstavuje 1,28 percenta. Informovala o tom TASR prednostka Okresného úradu Eva…

Ján Mazák je nebezpečenstvom pre právny štát, hovorí sudca Patrik Števík

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   O predsedovi Súdnej rady Jánovi Mazákovi sa kriticky vyjadruje čoraz viac sudcov. Hovoria, že zradil sudcovský stav, že je na strane likvidátorov justície... Na túto tému sa pre Hlavné správy vyjadril aj signatár Výzvy sudcov na zachovanie demokracie a právneho štátu, signatár Otvoreného listu…

V Kábule zastrelili dve sudkyne

0 icon

Kábul 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rahmat Gul)   Neznámi ozbrojenci zastrelili v nedeľu skoro ráno dve sudkyne, ktoré pracovali na afganskom najvyššom súde v hlavnom meste Kábul. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady Hovorca súdu uviedol, že útok sa odohral, keď sa sudkyne viezli do práce,…

Trumpov advokát vysvetlil podrobnosti prípadu impeachmentu

0 icon

USA 17. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)   Osobný právnik Donalda Trumpa Rudy Giuliani povedal televíznemu kanálu ABC News, že patrí do tímu obhajoby prezidenta v prípade obžaloby a vysvetlil, čo budú robiť právnici "Ja som do toho zapojený teraz. <...> To je to, na čom pracujem, "citovala ho televízna stanica.…

V Košiciach malo testovanie hladký priebeh, účasť bola nižšia

0 icon

Košice 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Počas druhého víkendu plošného testovania obyvateľov na nový koronavírus, ku ktorému pristúpila košická samospráva pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu v regióne, boli čakacie časy v odberových miestach minimálne. Antigénovými testami sa v sobotu prišlo otestovať menej ľudí oproti minulému týždňu "Ľudia sa asi báli…

Nová webová stránka projektu Časoslov gréckokatolíka

0 icon

Košice 17. januára 2021 (HSP/TSKE/Foto:Casoslov)   17. januára, v Nedeľu o Zachejovi, spustila Rada pre mládež Košickej eparchie novú webovú stránku projektu Časoslov gréckokatolíka. Webové rozhranie spolu s mobilnou aplikáciou pre operačné systémy iOS a Android ponúka v elektronickej podobe modlitby kontinuálneho posväcovania času byzantsko-slovanského obradu nazývané Časoslov Hlavná stránka…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rastislav Slovák

Sulík ako premiér by bol podobná katastrofa ako Matovič! ''Čert ako diabol''

0icon

Konflikt medzi Matovičom a Sulíkom je len nechutná farizejská komédia na oklamanie voličov. Nenechajte sa Matovičom a Sulíkom podviesť. Mňa by nikto nikdy nedonútil voliť ani Matoviča, ani Sulíka. Píšem to preto, že sa hovorí, že Sulíkovi rastú preferencie za konflikty s Matovičom, akože ľudia chcú Sulíka "odmeniť" za konflikty…

Robo Bačinský

Eutanázia za potlesku a vyhrážok Matovičových odborníkov.

0icon

Myslím, že už som prišiel na to, prečo sa tzv. ,,odborníci“ spreneverili vláde trnafského špajlového fetišistu a svojim Alma mater sa otočili chrbtom. Prečítal som si príspevok šéfa PR agentúry Katedra komunikácie Gabriela Tótha o štatistike najúspešnejších politických strán na FB a čítanie to bolo vskutku zaujímavé 

Marek Brna

Predčasné voľby by poslali OĽANO mimo parlamentu

0icon

Z koalície by najviac zo súčasnej situácie profitovala strana SaS. Podstatne stráca strana Sme rodina. Do parlamentu by sa však na rozdiel od doterajších výsledkov prieskumov dostala strana Za ľudí. Nálada v spoločnosti by momentálne zo strany OĽANO vytvorila mimoparlamentnú stranu. Nádej svitá pre KDH a Progresívne Slovensko, ktorých výsledok…

Peter Švec

Mobilizujeme „armádu“ záchrancov a ochrancov zdevastovanej vlasti. Pridať sa môže každý, kto má srdce, dušu a hlavu na mieste.

0icon

Tak ste sa konečne dočkali. Idem rozbaliť projekt, ktorý sme s priateľmi pripravovali už dlhšie, a ktorý som avizoval posledné asi dva mesiace. Nejdeme v ňom spájať strany, pretože taký cieľ sa ukazuje po dvoch rokoch úsilia totálne nerealizovateľný. Všetky relevantné strany, o ktorých ľudia vedia, sú oligarchické. Lebo majú oligarchické finančné zdroje, oligarchickú…

Jozef Slávik

Hľadanie strateného času ...

0icon

Od novembra 1989 je to obrovské množstvo stratených príležitostí ako byť lepšími, ako žiť lepšie, ako byť šťastnejšími. Večná škoda strateného času, sklamaní, nádejí a nenaplnených snov o tom, že budeme lepší, rovnejší, múdrejší, spravodlivejší, zodpovednejší. Ešte že aspoň tá nádej, čo kdesi v tmavom kúte bojazlivo čaká na svoj…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu 1. časť

0 icon

Slovné spojenie „uvidieť svetlo“ ako synonymum prestúpenia na inú vieru má dvoch slávnych pôvodcov: svätého Pavla a rímskeho cisára Konštantína, ktorý žil v rokoch 274 až 337 po Kristovi. Práve druhému menovanému znamenie na nebi v podobe kríža ukázalo cestu, po ktorej sa má vydať, aby porazil svojho soka Marca Aurelia Maxentia. Keď…

Migréna? Tieto potraviny s ňou zatočia!

0 icon

Migréna je ako neželaný hosť, ktorý sa vopred neohlásil a ťažko sa ho zbaviť. Ak často trpíš bolesťami hlavy, vieš, aké ťažké môže byť žiť s týmto problémom normálny život. Iste, môžeš si vziať tabletky alebo cvičiť, aby si sa pokúsili obmedziť svoju bolesť, ale tieto prostriedky sú dočasné, čo znamená, že…

Najnapínavejšie vesmírne misie roku 2021: Mesiac, Mars aj vesmírny ďalekohľad

0 icon

Pokiaľ ide o skúmanie vesmíru ľudstvom, 2021 vyzerá, že to bude vzrušujúci rok s mnohými začiatkami, trpko-sladkým koncom a jeho súčasťou budú aj niektoré misie, pri ktorých budeme zatínať zuby. Po mnohých a mnohých oneskoreniach (začiatkom misie sa plánoval na rok 2007), by tento rok mohol byť skutočne rokom, kedy bude konečne…

2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

0 icon

Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

Vo svete IT

Xiaomi uvoľnilo zoznam 27 smartfónov, pre ktoré plánuje uvoľniť nadstavbu MIUI 12.5

0 icon

Xiaomi ešte koncom decembra 2020 predstavila nielen smartfón Mi 11, ale aj nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla mnoho noviniek a vylepšení. Pôvodne malo ísť o malú aktualizáciu, ale vskutku pôjde o významný update. MIUI 12.5 nadstavba dorazí na tieto modely zariadení Najnovšie spoločnosť zverejnila prostredníctvom sociálnej siete Weibo zoznam 27…

Lenovo LivePods LP40 – bezdrôtové slúchadlá s výdržou až 12 hodín s cenovkou, z ktorej ti padne sánka

0 icon

Pokukávaš po nových bezdrôtových slúchadlách, ktoré by naplnili tvoje očakávania vo všetkých smeroch, no zároveň za ne nechceš „vysoliť“ nehorázne peniaze? V tom prípade by si určite nemal prehliadnuť akciu na slúchadlá Lenovo LivePods LP40, ktoré ponúkajú naozaj špičkové technické špecifikácie, no zároveň stoja naozaj až nehorázne málo peňazí. Na…

Astronómovia vydali najdetailnejšiu mapu vesmíru. Pozrieť si ju môžete aj vy

0 icon

Astronómovia nedávno vydali pozoruhodnú mapu vesmíru, ktorá je výsledkom šesťročnej práce prieskumu DESI (pozn. redakcie: Dark Energy Spectroscopic Instrument), píše portál IFLScience. Táto mapa je doteraz najväčšou z hľadiska pokrytia oblohy, senzitivity a celkového počtu galaxií. Výsledná mapa ponúka rozlíšenie až 10-triliónov pixelov. Na jej zhotovení sa podieľali tri observatória, ktoré pozorovali…

Tesla Roadster už takmer 3 roky putuje našou Slnečnou sústavou. Kde sa nachádza dnes?

0 icon

6. februára 2018 sa odohral štart rakety Falcon Heavy, ktorá sa zapísala medzi významné udalosti amerického vesmírneho programu. Ide totiž o najvýkonnejšiu raketu na svete. Na palube, ako náklad, sa nachádzala aj Tesla roadster a za volantom sedel Starman, figurína, oblečená vo vesmírnom obleku spoločnosti SpaceX. Lenže čo sa s touto…

Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

0 icon

Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

Armádny Magazín

V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

0 icon

USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

Ďalšie informácie o výstroji „Sotnik“

0 icon

Rusko, 17. január 2021 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotník“ (Stotník) dosiahne vďaka použitým špeciálnym materiálom nízku hmotnosť a dokáže sa prispôsobovať figúre vojaka. Zároveň sa stane najochraňujúcejšou zo všetkých doposiaľ existujúcich nepriest

Iránske revolučné gardy demonštrovali svoju raketovú silu. Video

0 icon

Irán, 17. január 2021 (AM) - Ako sa dalo čakať IRGC vystrelili aj balistické rakety Emad, Qadr a Sejjil počas 2. fázy cvičenia „Veľký prorok-15“. Rakety boli vystrelené na niekoľko námorných cieľov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti 1800 km v Indickom oceáne, aby simulovali zameranie na nosnú skupinu lodí americké

Roman Michelko: Nákup 3D radarov alebo názorové premety ministra obrany Jaroslava Naďa

0 icon

[caption id="attachment_30343" align="alignnone" width="640"] Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštro

Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

0 icon

Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali