NAŽIVO

Šesť mesiacov po zrútení prístrešku železničnej stanice v Novom Sade sa predstavitelia piatich odborových zväzov v Srbsku pripojili k protivládnym protestom, ktoré toto nešťastie vyvolalo.

19:28

Snemovňa reprezentantov odhlasovala zákaz prelomového plánu štátu Kalifornia na ukončenie predaja vozidiel s výhradne benzínovým pohonom do roku 2035.

19:14

Srbský prezident Vučič opäť prisľúbil, že 9. mája príde do Moskvy, a to napriek hrozbám zo strany vedenia EÚ o vyhliadkach Srbska na európsku integráciu.

Jeho slová citoval televízny kanál K1.

„Len jedna otázka, aký trest postihne Vučiča a Srbsko? Hovoria, že ma potrestajú, že ma uvrhnú do reťazí. Srbsko je na európskej ceste, ale ja osobne som pripravený na všetky druhy trestov. Svoje slovo dodržím, povedal som prezidentovi Putinovi, že prídem a pôjdem. Oni nemajú žiadnu inú tému. Svet je v plameňoch, nevedia, čo robiť s Ukrajinou, výpadky elektriny. Predstavte si, že by v Srbsku bol 24-hodinový výpadok elektriny. Viseli by sme hore nohami. Ale hlavný a jediný problém je moja cesta do Moskvy,“ povedal Vučič.

Pripomeňme, že Európska únia predtým nariadila krajinám západného Balkánu, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ, aby sa nezúčastnili na prehliadke v Moskve 9. mája.

19:00

Ománsky minister zahraničných vecí Badr al-Busajdí oznámil, že rokovanie o iránskom jadrovom programe medzi Washingtonom a Teheránom, ktoré sa malo uskutočniť v sobotu 3. mája v Ríme, bolo z „logistických dôvodov“ odložené na neskorší dátum. Nové termíny budú oznámené po tom, ako sa na nich obe strany dohodnú.

18:05

Čchoi Sang-mok, juhokórejský vicepremiér a minister financií podal demisiu a jeho rezort ju prijal. Z ministerskej funkcie odstúpil v čase, keď parlament hlasoval o návrhu na ústavnú žalobu voči jeho osobe.

18:04

Mercedes-Benz plánuje v súvislosti s americkými dovoznými clami vyrábať ďalší model vo svojom závode v USA.

17:33

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz a jeho zástupca Alex Wong, ktorí sa zaplietli do škandálu so signálom, odstúpia, informovala televízia CBS s odvolaním sa na svoje zdroje.

Podľa publikácie sa v Bielom dome od tohto škandálu diskutuje o prepustení Waltza. Trump ho verejne podporil a nazval ho „dobrým človekom“, ktorý „dostal lekciu“. Teraz však Waltz predsa len odchádza.

17:11

Ozveny príbehu skupiny na Signale: zdroje hovoria, že poradca pre národnú bezpečnosť Mike Walz a jeho zástupca Alex Wong opustia svoje pozície – CBS News

17:02

Filipínsky Červený kríž oznámil, že hromadná nehoda viacerých vozidiel na diaľnici na Filipínach si vyžiadala najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených. Medzi obeťami sú aj štyri deti. Nehodu podľa všetkého zapríčinil vodič autobusu, ktorý povedal, že zaspal za volantom.

17:00

Kamala Harrisová v stredu v San Franciscu vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany Trumpovej administratívy. Varovala tiež pred ústavnou krízou, ak súdy a Kongres nedokážu Trumpa zastaviť – alebo ak ich prezident bude ignorovať.

16:59
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Odkiaľ pochádzal československý zlatý poklad? A ako skončil? Jeho príbeh je napínavejší než detektívka

Verejnosti nie je príliš známy dramatický príbeh československého zlata, na ktoré sa zbierali naši pradedovia a prababky, aby tak podporili menu novej republiky. Pri príležitosti stého výročia vzniku nášho spoločného štátu bude preto dobré si pripomenúť aj túto pohnutú časť československej histórie, ktorá je detailne popísaná v knihe českého reportéra Stanislava Motla „Kam zmizol zlatý poklad republiky“

❚❚
.

„Je mrazivá noc roku 1982, sobota 20. februára. Na starom ruzyňskom letisku pristáva lietadlo TU 154. Zanedlho sa na betónovú plochu postupne znášajú ďalšie dve lietadlá. Na pristavených schodíkoch sa objavuje kapitán prvého lietadla. Má za sebou dramatický a vyčerpávajúci let zo Zürichu, cez Salzburg, Viedeň a Bratislavu. Dramatický preto, lebo celá misia bola utajená. Cesta všetkých troch lietadiel prebiehala za prísnych bezpečnostných opatrení … O deň neskôr vydáva Československá tlačová kancelária strohú správu: 18,4 tony menového zlata, ktoré USA a Veľká Británia pod najrôznejšími zámienkami desiatky rokov zadržiavali, boli v sobotu dopravené do ČSSR.“ Tak sa začína kniha Stanislava Motla „Kam zmizol zlatý poklad republiky“, televízneho reportéra, ktorý roky pátral po osude zlata zo zlatého pokladu Československej republiky. To sa cez vojnu dostalo na Západ a naspäť sa vrátila z neho len menšia časť, a to až v roku 1982. Pre lepšie porozumenie celému príbehu sa však treba vrátiť do roku 1919.

 

Ako vznikol československý zlatý poklad?

.

Zlatý poklad začal vznikať v roku 1919, keď vznikla Československá republika. Zakladatelia štátu vyhlásili zbierku na národný poklad a nadšení ľudia dávali v dobrej viere svoje zlato na poklad, ktorý mal tvoriť zlatý základ pre novú menu. Od dobrovoľných darcov Národná banka dostala vyše 94 tisíc zlatých mincí a medailí a 65 kilogramov rýdzeho zlata. Z hľadiska objemu pre potreby zlatých rezerv štátu to však nebolo veľa. Štát preto vypísal aj pôžičku, ktorú občania mohli upisovať aj zlatom či striebrom. Tá zaznamenala nečakaný úspech. Takto narástol zlatý poklad republiky do roku 1925 o 3,2 tony zlata a 27 ton striebra. Lenže v tom čase už mala Národná banka v zásobe vyše 40 ton zlata. Odkiaľ sa vzalo?

Dvanásť ton prišlo z bývalej Rakúsko-Uhorskej banky v rámci delenia monarchie. Ďalšiu veľkú časť zlata tvoril zisk štátu z podnikania, avšak časť – nevedno presne aká – pochádzala aj zo zlata ruských cárov, ktoré priniesli československí legionári z Ruska. Tí totiž dobyli v roku 1918 Kazaň, kde bola uskladnená približne polovica cárskeho pokladu z obavy pred nemeckou ofenzívou. O tom, čo videl v pivnici banky v Kazani, hovorí legionár a neskorší spisovateľ František Langer: „debničky z dubového dreva naplnené zlatými tehlami, prútmi a mincami. To všetko údajne v polmiliardovej hodnote… a tiež vrecia plné rôznych bankoviek a cenných papierov“. Československí legionári obrovský poklad štrnásť mesiacov strážili, cestovali s ním vlakom po rôznych mestách a potom ho odovzdali admirálovi Kolčakovi – lenže po jeho ústupe opäť dostali úlohu strážiť vlak s pokladom. Až v marci 1920 ho definitívne odovzdali do rúk revolučného výboru, ale to už údajne bola iba tretina z množstva, ktoré odcestovalo v auguste 1918 z Kazane.

Kam sa podelo zvyšné ruské zlato je už ťažké zistiť. Uchovaný je však dokument zo štábu 1. divízie, v ktorom sa píše o utajovanom prevoze 750 dební na lodi Sheridan z Vladivostoku do Terstu v lete 1920. Z Terstu bol tento náklad prepravený do Československa „v sanitnom vlaku – pod posteľami vojakov, označených za duševne chorých“. Ešte vo februári 1920, teda tesne predtým ako legionári poklad odovzdali, dr. Edvard Beneš, vtedy čerstvý minister zahraničia Československej republiky, píše vedeniu légií: „Spojenci by radi videli, keby bol zachránený vlak so zlatým pokladom ruským. Ak je dosiaľ vo vašej moci, pokúste sa odviezť ho do bezpečia, eventuálne do Čiech.“

Niektorí českí historici sa tejto verzii bránia, tvrdia, že ruského zlata prineseného do Československa legionármi bolo zanedbateľné množstvo, a že podstatnú časť zlata získal štát z dobrého hospodrenia a exportu cukru, a tiež z podnikania legionárskej spoločnosti, ktorá počas rokov, keď naši legionári ovládali značnú časť Sibíri, odtiaľ vo veľkom exportovala drahé kovy, kožušiny a iné komodity. Každopádne, v roku 1930 bolo v Národnej banke už 69 ton zlata a v roku 1938 už skoro 95 ton.

 

.

Churchill: je to druhý Mníchov

S blížiacim sa Mníchovským diktátom si bola Národná banka vedomá nebezpečenstva, a preto väčšinu zlata uložila v cudzine, najmä v londýnskej Bank of England, ale aj vo švajčiarskych a v belgických bankách.

Po zabraní Sudet Nemci mali veľký zujem o československé zlato uložené v zahraničí. Zmocnili sa ho priam gangsterským spôsobom: už tri dni po rozbití Československa a vzniku protektorátu prišiel do Prahy Friedrich Mueller, osobitný komisár nemeckej Ríšskej banky, a s pištoľou v ruke donútil dvoch riaditeľov banky, aby podpísali prevod 23 ton zlata z českého účtu v Bank of England na účet Ríšskej banky. Keď sa prevod prevalil, v Londýne to spôsobilo obrovský škandál, ale zlato už bolo fuč. Samotný Winston Churchill označil lúpež zlata za 6 miliónov libier za „druhý Mníchov“.

Väčšiu časť zlata v Bank of England, ktoré bolo vedené na inom účte, v hodnote okolo 7,5 milióna libier, sa však podarilo zachrániť. Toto zlato sa neskôr stalo garanciou troch britských pôžičiek určených na financovanie československej exilovej vlády a zahraničného odboja. Stanislav Motl vo svojej knihe podrobne opisuje, ako Česi a Slováci, ktorí s nasadením života bránili Britániu, si museli všetku výzbroj a výstroj z týchto pôžičiek platiť. Británia za toto zlato zrejme nakúpila aj zbrane a suroviny, pravdepodobne od USA.

Tú časť zlata, ktorá nebola uložená v zahraničí, ale ostala v Čechách, potom počas vojny Nemci postupne odviezli do Nemecka, išlo približne o 43 ton. Do apríla 1945 získali okrem toho asi pol tony zlata a množstvo ďalších cenností od občanov židovskej národnosti. Na Slovensku sa spoločné zlato nenachádzalo, novovzniknutý Slovenský štát teda na začiatku žiadne zlato nemal. Preto, podobne ako v roku 1919, aj na Slovensku v roku 1939 bola teda vyhlásená zbierka na národný zlatý poklad. Do konca vojny sa podarilo vytvoriť zásobu vyše sedem ton zlata, ktoré pochádzalo okrem zbierky aj z baní pri Banskej Bystrici a Kremnici. Uložené bolo najmä vo Švajčiarsku, menej ako tona aj v Kremnici. Počas povstania zlato z Kremnice zachránili povstalci a za dramatických okolností (lietadlu sa na poslednú chvíľu podarilo vzlietnuť z letiska obkľúčeného Nemcami) ho odviezli do Moskvy. Hneď po skončení vojny sa všetko slovenské zlato dostalo do Prahy, to z Moskvy, ako aj to zo Švajčiarska.

.

So zlatom Slovenského štátu súvisí aj vtipná príhoda. Tesne pred nemeckou kapituláciou, níekedy v marci 1945 sa v Slovenskej národnej banke objavili najvyšší nacistickí predstavitelia na Slovensku, aby ukradli, čo sa ešte dá. Pracovníci banky ich priviedli k veľkej debne a keď ju otvorili, Nemcom takmer oči vypadli: uvideli zlaté tehly a množstvo peňazí v „tvrdých“ menách. Rýchlo poklad naložili do auta a ufujazdili. Obaja boli neskôr zadržaní a popravení, ale „poklad“, ktorý si z Bratislavy odviezli, by im aj tak nebol príliš na úžitok: všetky bankovky boli falošné a tie opuncované zlaté tehly dal riaditeľ Štátnej mincovne v Kremnici Ing. Ľudovít Gavora urobiť z olova a pozlátiť práve pre tento účel.

 

Koľko z ulúpeného zlata sa po vojne vrátilo do Československa?

Spojenci po vojne zhromaždili zlato, ktoré v Nemecku objavili. Bolo to približne 277 ton, teda asi polovica zlata, ktoré Nemci stihli počas vojny ulúpiť (kde je tá druhá polovica, to je jedna z najväčších záhad histórie z toho obdobia). Komisia objavené zlato rozdelila medzi pätnásť centrálnych bánk európskych krajín. Československu pripadol podiel 24,5 tony, z ktorých v roku 1948 previezli do Prahy 6,1 tony. Zvyšok, 18,4 tony zostal v Bank of England a americkej Federal Reserve Bank ešte niekoľko desaťročí, keď Veľká Británia aj USA jeho vrátenie pod rôznymi zámienkami odmietali. Podľa historika Slavomíra Michálka išlo okrem iného o odškodnenie za znárodnenie majetku amerických občanov vo februári 1948. Do roku 1981 prebehlo množstvo rokovaní, ktoré nikam neviedli a americké požiadavky boli čoraz tvrdšie.

Pokiaľ ide o Britániu, tá ako podmienku pre vrátenie zlata požadovala od Československa zaplatiť pohľadávky za vojnový a mníchovský úver, na ktorý padlo aj československé zlato v Bank of England. Po Mníchovskej zrade, potom ako dali Hitlerovi naše zlato, potom, čo pre nich urobili naši vojaci v bojoch proti nacistom to bola zo strany Britov nehanebná podlosť. Hlavný vyjednávač československej strany pri jednaniach s nimi Richard Král neskôr požiadal vtedajšieho ministra zahraničia Bohuslava Chňoupka o odvolanie z jednaní a odôvodnil to takto: „Dôkladne som si preštudoval podklady, najmä otázku vojenského úveru. A je mi z toho nanič, až sa mi zdvíha žalúdok. Máme platiť aj za šnúrky do topánok, za spodky či za traky, ktoré naši vojaci nosili, keď bojovali aj za nich, za Angličanov. No ale prosím… každý má inú morálku, každý inak vidí svet. Ale čo je na tom strašné, a čo neviem preniesť cez srdce, sú tí mŕtvi. Tam je započítaná aj výstroj tých, ktorí padli. A ležia niekde v Afrike, pri el-Alameine a Tobrúku, kde bojovali proti Rommelovi a nielen za nás, ale aj za Anglicko … na toto nemám dosť silné nervy. Pochopte ma. A vymeňte ma. Sotva by som sa udržal, keby mi predložili účty za košele, rukavice a svetre, a musel by som povedať: tak, a teraz ideme účtovať za krv!“

Richarda Krála si raz zavolal k sebe aj Vasil Biľak, ktorý od neho dokonca chcel, aby jednania zrušil, nech si Briti a Američania zlato nechajú: „Ľudia si ešte po dvoch generáciách pamätajú na Mníchov. Toto ohľadne nášho zlata si tiež budú dlho pamätať. Svet by sa mal dozvedieť, že naši niekdajší západní spojenci nás vydierajú a zlato nám chcú vrátiť až potom, keď im zaplatíme za československých vojakov, ktorí bojovali proti Hitlerovi, a ešte k tomu po ich boku…“ Biľakov návrh však ÚV KSČ nepodporil.

Až v roku 1981 sa podarilo dohodnúť. Československo zaplatilo USA 81,5 milióna dolárov a Británii 24 miliónov libier ako kompenzáciu, čím sa zároveň vyriešili vzájomné otvorené finančné a majetkovoprávne otázky, a o dva mesiace, začiatkom roka 1982, sa zvyšok československého zlata konečne vrátil domov.

Po rozpade Česko-Slovenska sa zlaté rezervy, vtedy vo výške 102 ton, rozdelili v pomere dva ku jednej, avšak až po prelome tisícročí sa Slovensko dočkalo navrátenia celého svojho podielu. Česko medzitým veľkú časť svojho zlata predalo za nemecké dlhopisy a v súčasnosti vlastní iba okolo 9 ton zlata. Naši ekonómovia našťastie takí kreatívni neboli, preto Slovensko má stále okolo 32 ton zlata, uložené sú – kde inde ako v sejfoch Bank of England… Naši bankári ich nechcú odtiaľ zatiaľ vyzdvihnúť s tým, že sa tam lepšie zhodnocujú, než keby ležali v sejfe našej Národnej banky Slovenska. Ostáva nám len dúfať, že naše zlato v britských sejfoch ešte naozaj je, a že z neho Slováci ešte niekedy budú mať úžitok…

Ivan Lehotský

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.

Ohlupovanie verejnosti a utajovanie. Čo prinesie pre Ukrajinu nevýhodná zmluva o surovinách

Podpísaná dohoda o nerastných surovinách nebude mať veľký význam, ak bude vojna na Ukrajine pokračovať, uviedol denník The New York…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Waltza predsa len zložila tajná chatovacia miestnosť na Signali

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz a jeho zástupca Alex Wong, ktorí sa zaplietli do škandálu so signálom, odstúpia,…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Migaľ sa stretol s predstaviteľmi mimovládnych organizácií. Takéto sú jeho plány

Minister investícií Samuel Migaľ je pripravený podporiť mimovládky pri novele zákona o neziskových organizáciách. Informovalo o tom ministerstvo investícií. Migaľ…

01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg: Ukrajina je ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom de facto ale nie de iure

Ukrajina je podľa osobitného vyslanca amerického prezidenta pre Ukrajinu a Rusko ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom „de facto“, ale…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Aj Hlas sa čiastočne spamätal. Chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov. „Pretože, to sú…

01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump prezradil, o čom hovoril so Zelenským v Ríme

„Povedal som mu, že by bolo veľmi dobré, keby sme sa s Ruskom dohodli. Pretože Rusko je oveľa väčšia a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Rusko oficiálne uznalo vojenskú pomoc Severnej Kórey?

Vladimír Putin sa poďakoval jednotkám armády KĽDR, ktoré sa podieľali na porážke OSU v Kurskej oblasti. „Kórejskí priatelia konali z…

01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách, uviedlo Ministerstvo financií USA

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Dvojitý úder“ Karoline Leavittová bola Trumpovou tajnou zbraňou pri víťazstve nad Amazonom

Telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeffovi Bezosovi prišiel hneď po verejnom bičovaní Karoline Leavittovou (tlačová tajomníčka Bieleho domu) uvádza The…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Čína o Spojených štátoch. Je to loďka, ktorá uviazla na plytčine

Bývalý minister Juraj Draxler poukazuje na to, že Čína rozvinula diplomatickú iniciatívu a kampaň na sociálnych sieťach, a využila na…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina podpísala v USA veľmi nevýhodnú dohodu o nerastných surovinách

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Dráma na záver, ale mladí Slováci si opäť zahrajú o medaily na MS do 18 rokov

Slovenskí hokejisti do 18 rokov sa prebojovali do semifinále majstrovstiev sveta. V americkom Allene si poradili s Nemcami 3:2 a…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blair tvrdí, že súčasná politika nulovej spotreby je „odsúdená na neúspech“

Tony Blair vyzval na zásadné prehodnotenie politiky nulovej spotreby (týka sa opatrení a stratégií, ktoré majú za cieľ dosiahnuť vyrovnanie…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Skrytá hrozba pre váš motor

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Starostlivosť o auto nie je len o výmene oleja a filtrov. Jednou z najprehliadanejších, no…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Kanaďanom sa míňajú peniaze určené na odškodnenie po očkovaní proti Covid-19

Kanadský program odškodnenia pre osoby, u ktorých sa po podaní vakcíny proti Covid-19 prejavili nežiaduce účinky, pravdepodobne prekročí svoj rozpočet. Upozornilo…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Najväčší protiruský vojnový štváč zistil že je bezmocný voči ruským raketám

Británia, 1. mája 2025 - Britská protivzdušná obrana ostala bezmocná voči ruským raketám. Britské ministerstvo obrany uskutočnilo simuláciu ruského raketového…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Smer: Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je návrat k princípom suverénnej spolupráce

Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov. Smer-SD pri príležitosti 21. výročia vstupu…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 15 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 15 min. čítania | 0 komentárov

.

Tieto fotografie ti ukážu, že svadba môže byť nezabudnuteľná!

Ak si myslíš, že svadba je len o výmene prsteňov a skvelej párty, vyvedieme ťa z omylu. Dnes môžu byť svadobné…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku, ak administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa odmietne mierové rokovania a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Letiská, továrne, muničné sklady: ruské útoky smerujú na "americké" ciele po celej Ukrajine

Charkov, 1. mája 2025 - Ruské jednotky spustili nové útoky na vojenské a vojensko-priemyselné zariadenia kyjevského režimu v noci na…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Nová vláda v Sýrii musí čeliť ďalšiemu povstaniu

V Sýrii sa začali zrážky medzi silami novej vlády a drúzskymi milíciami, ktoré sú spriatelené s Izraelom

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dva obrázky, jediný rozdiel! Zábavný test zraku a pozornosti

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Dve takmer identické obrázky, na ktorých sú desiatky golfových loptičiek starostlivo usporiadaných v radoch.…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

USA sú pripravené pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine

USA sú pripravené čiastočne pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine, uviedol Trumpov osobitný vyslanec Keith…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ruský analytik: Trumpov jediný úspech je návrat dvoch pohlaví - ostatné je len chaos a veľa hluku

USA, 1. mája 2025 - Dnes uplynulo sto dní Trumpovho druhého prezidentského obdobia. Americkí prezidenti majú zvyčajne len dva roky…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

LeBron James nemá jasno o svojej budúcnosti. Bude sa radiť aj s manželkou

Americká basketbalová ikona LeBron James ešte má platnú zmluvu s tímom Los Angeles Lakers , ale nie je si istý…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Už nie muškáty. Toto je nová kráľovná slovenských balkónov. Poteší svojimi krásnymi kvetmi aj na jeseň

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Čo možno zasadiť do kvetináčov na balkóne? Pelargónie a sirôtky nie sú jediným riešením.…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie . Súčasťou Európskej únie sme sa stali v roku 2004…

01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Takto to vyzerá, keď vesmír testuje vašu trpezlivosť

Nasledujúce fotografie vám ukážu, ako vesmír testuje našu trpezlivosť. Tieto fotografie vyhotovili ľudia na pokraji svojich síl, hnevu a trpezlivosti.…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

Na rozdiel od Igora Matoviča , ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia ústavnú väčšinu viac ako…

01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Zastavenie v núdzovom pruhu: Kedy je to povolené, aké sú riziká a pokuty, ktoré môžu dosiahnuť stovky eur!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Núdzový pruh na diaľnici môže pre mnohých vodičov pôsobiť ako neškodná odstavná zóna, no v…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Osýpky sú závažnejšie ako ovčie kiahne, vzhľad vyrážok je pri oboch iný

Osýpky aj ovčie kiahne sú závažnými vírusovými ochoreniami u detí. Spôsobuje ich odlišný vírus, pričom sa líšia aj klinickým priebehom…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tucker Carlson povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta boli zapojené ukrajinské orgány

„Pokúsil sa zabiť niekoľko ľudí“. Tucker Carlson, televízny moderátor blízky Trumpovi, povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dnes je Sviatok práce

Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na pamäť…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Počas mája sa konajú zápisy do materských škôl

Od 1. do 31. mája sa konajú zápisy do materských škôl . Riaditeľ škôlky po dohode so zriaďovateľom určuje konkrétne…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov