Ruský denník Izvestija v súvislosti s tým napísal, že poslanec za Liberálnodemokratickú stranu Ruska Roman Chuďakov požiadal ruskú Federálnu službu pre dohľad nad masovokomunikačnými prostriedkami (Roskomnadzor), aby články Wikipédie, ktoré šíria “správy o okupácii Krymu”, dala na čierny zoznam zakázaných webových stránok.
Ukrajinská agentúra UNIAN, ktorá o tom informovala, dodala, že Roskomnadzor už v minulosti zablokoval prístup na stránky Wikipédie, ktoré boli v rozpore s ruskou legislatívou.
Chuďakovovu iniciatívu kritizoval expert pre oblasť IT, riaditeľ spoločnosti Informatická kultúra Ivan Begtin, ktorý poslancov Štátnej dumy upozornil, že by mali žiadať aj zrušenie prístupu ruských občanov na weby spravodajských staníc CNN či BBC za to, ako informujú o udalostiach na Ukrajine vo vzťahu k Rusku. “Ich formulácie sú rovnaké ako na Wikipédii,” vyhlásil Begtin.
Riaditeľ spoločnosti však nepoukázal na skutočnosť, že CNN a BCC sú spravodajské stanice, ktoré by mali informovať objektívne. Wikipédia je encyklopédia, ktorej cieľom by malo byť vzdelávať človeka všestranne – čiže aj o tom, že Krym bol k Ruskej federácii pričlenený po referende, ktorého výsledkom bolo súhlasné stanovisko Krymčanov.
jf