Vláda odštartovala svoj program v stredu, no ministerstvo dopravy uviedlo, že portál je offline v dôsledku “vysokého záujmu”. Poukazy v maximálnej hodnote 50 libier (v prepočte približne 55 eur) sú súčasťou vládneho plánu na zvýšenie aktívneho cestovania za dve miliardy libier (takmer 2,2 miliardy eur).
Úrady potvrdili, že poukazy budú vydávať postupne, aby servisy dokázali zvládnuť počet zákazníkov. Vládne dáta ukazujú, že po vypuknutí pandémie koronavírusu vzrástol počet cyklistov na cestách. Počas júla ich bolo dokonca takmer dvakrát viac ako v marci.
Úrady však majú aj ďalšie plány. Chcú, aby lekári “predpisovali” pacientom jazdu na bicykli, a chcú, aby k nim aj mali prístup.
Samotný premiér vedie kampaň proti obezite v krajine po tom, ako vládna agentúra Public Health England (PHE) minulý týždeň zverejnila správu, z ktorej vyplýva, že nadváha a obezita dramaticky zvyšujú možnosť hospitalizácie a úmrtia v spojitosti s novým koronavírusom.
Premiéra v apríli hospitalizovali s ochorením COVID-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti. V pondelok vyhlásil, že aj on bol “príliš tlstý” a už dlhšie má problémy so svojou hmotnosťou. Prezradil, že po zotavení sa z vírusu schudol takmer šesť kilogramov a vyzval Britov, aby ho nasledovali.
Británia patrí medzi krajiny s najväčšou mierou obezity medzi obyvateľmi a výskum dokázal, že obmedzenia súvisiace s pandémiou tento problém ešte zhoršili. Dáta, ktoré v utorok zverejnil tím stojaci za aplikáciou Covid Symptom Study, ktorú používajú štyri milióny ľudí, ukázali, že takmer tretina z respondentov výskumu, zhruba 450-tisíc osôb, priznalo, že počas pandémie pribralo. Mnohí z nich viac jedia, menej sa pohybujú, konzumujú viac nezdravých potravín a pijú viac alkoholu.
Úrady tento týždeň oznámili, že v rámci plánu na zníženie obezity zakážu reklamy typu “pri kúpe jedného kusu, dostanete druhý zadarmo”, týkajúce sa čokolády alebo zemiakových lupienkov. Takisto zakážu reklamy na nezdravé jedlá pred 21:00 tamojšieho času.