Branislav Fábry: Moratórium 50 dní pre prieskumné agentúry?

Bratislava 15. novembra 2019 (HSP/brankof.blog.pravda.sk/Foto: TASR-Milan Drozd)  

 

V mesiaci október schválila NR SR zákon, ktorým určila moratórium na volebné prieskumy pred voľbami do NR SR na 50 dní. Toto moratórium bolo reakciou na excesy prieskumných agentúr v posledných rokoch, ale i tak sa stretlo s ostrou kritikou. Nejde pritom len o kritiku zo strany tých, ktorí z prieskumov žijú, ale aj o kritiku zo strany niektorých politikov a verejných činiteľov

Ilustračné foto

Zákon kritizovali premiér, minister zahraničia, aj verejná ochrankyňa práv a nepodpísala ho ani prezidentka. Ich hlavným argumentom sa stalo tvrdenie o neprimeranom obmedzovaní práva na informácie. Z obmedzenia prieskumov na 50 dní možno mať obavy, avšak z úplne iných dôvodov než uvádza väčšina kritikov. Na daný problém sa totiž musíme pozrieť nielen z hľadiska základných práv a slobôd či princípov ústavy, ale najmä z hľadiska toho, kto na Slovensku reálne ohrozuje právo na informácie.

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

• Politika ako závod v atletike?

• Právo na informácie možno obmedziť

• Právo na informácie verzus volebné právo

• Riziká 50-dňového moratória

 

Politika ako závod v atletike?

Vo filozofických diskusiách o spravodlivom prístupe k verejným funkciám či o spravodlivosti ako takej sa občas používa podobenstvo o závode v behu. Podľa neho súťaž politických síl v súčasných štátoch pripomína závody v atletike, kde sa všetci športovci formálne postavia na jednu štartovaciu čiaru a majú pred sebou rovnakú vzdialenosť do cieľa. Napriek tejto formálnej rovnosti však rovné podmienky existujú iba na oko. V skutočnosti medzi danými atlétmi existujú zásadné rozdiely – vo výstroji, vo výživových prostriedkoch či dokonca v rôznych formách dopingu. Jedni atléti majú najnovšie tenisky, ďalší behajú bosí, jedni používajú sofistikované dopingové preparáty, iní si nemôžu dovoliť žiadne podporné prostriedky. Jedni majú legálne „terapeutické výnimky“ na zakázané látky, iní ich nedostanú. Aj preto obvykle nevyhrávajú tí, ktorí majú najlepšie predpoklady alebo najväčšiu snahu zvíťaziť, ale tí, ktorí majú najsilnejších sponzorov.

Pri hodnotení športových podujatí však len málokto považuje za spravodlivé, keď niekto víťazí v behu kvôli lepšiemu „dopingu“. Rovnako neprijateľné by to malo byť i v politike. Nuž a jedným z hlavných „dopingových prostriedkov“ v súťaži politických síl sú zmanipulované predvolebné prieskumy. Príklady z nedávnej minulosti, napr. pri parlamentných voľbách 2016, ukazujú, že predvolebné prieskumy majú malú výpovednú hodnotu, na druhej strane však dokážu ovplyvniť voličov. Na manipuláciu výsledkov sa používajú rôzne prostriedky, napr. to, že politická strana sa nezaradí do výberu alternatív pri dotazníkoch agentúry, ale spadá iba do kolonky „Iná strana“, ako na to poukázal E. Chmelár. Prieskumné agentúry sa tiež často snažia odradiť voličov od voľby v prospech nejakej malej strany tým, že predpovedia výsledok strany pod 5%, nutný pre vstup do NR SR. Voliči následne stranu nepodporia, aby sa „nestratil“ ich hlas. Vďaka podobným manipuláciám sa prieskumné agentúry stali sa doslova symbolom nadvlády oligarchie vo volebnom procese.

 

Právo na informácie možno obmedziť

Každý, kto sleduje politiku, si už určite všimol manipulatívnu prácu prieskumných agentúr. Nebezpečenstvo manipulácie prieskumov je zjavné, pretože ovplyvňuje rozhodovanie veľkých skupín ľudí. Mnohé z nich sú zamerané najmä na ovplyvňovanie tých, ktorí na sledovanie politiky nemajú čas ani chuť. Ich predstavy o politických stranách sa potom vytvárajú podľa informácií v prieskumoch a v mainstremových médiách. Predvolebné prieskumy takto pomáhajú víťaziť vo volebnej súťaži subjektom, závislým na oligarchii. Avšak hoci predvolebné prieskumy sú naozaj plné dezinformácií a  manipulácií v záujme oligarchov, občania majú v mene práva na informácie možnosť prijímať aj takéto manipulatívne informácie.

Na druhej strane, zákony musia pri snahe vytvoriť rovnosť pri volebných procesoch pôsobiť reštriktívne. Ak by totiž neexistovalo žiadne obmedzenie práva na informácie, tak by vždy vyhrávali tí, ktorí do kampane investujú najviac prostriedkov alebo vlastnia médiá. Keby zákony neobmedzovali právo na informácie, tak by oligarchické médiá každý deň oslavovali „svojich“ kandidátov ako filantropov a proti tým druhým by vytvárali najabsurdnejšie obvinenia. Z časti sa to deje už v súčasnosti. Jedným z pokusov o vytvorenie rovnakých podmienok je preto stanovenie maximálnej sumy výdavkov na volebnú kampaň. To sa dá veľmi ľahko obísť, ako ukázali i prezidentské voľby, ale dané ustanovenie je potrebné pre vytváranie rovných podmienok. Ďalším spôsobom vytvárania rovnakých podmienok je aj poskytovanie časového priestoru na prezentáciu vo verejno-právnych médiách. Samozrejme, že aj tieto nástroje na zabezpečenie rovnosti vo voľbách často zlyhávajú, oligarchom však prinajmenšom komplikujú možnosť manipulácie volebných procesov.

 

Právo na informácie verzus volebné právo

Argumenty, ktoré však používajú odporcovia zákona o 50-dňovom zákaze prieskumov, nie sú z tohto hľadiska presvedčivé. Právo na informácie je nevyhnutné obmedziť, aby sa vytvorila skutočná politická súťaž pre všetky subjekty, ktoré spĺňajú zákonné podmienky. Právo na „informácie“ v podobe predvolebných prieskumov je pritom cielene obmedzované už v súčasnosti a pri obmedzovaní prieskumov ide o ochranu ústavných práv iných osôb. Proti právu na informácie stojí totiž ďalšie ústavné právo, volebné právo podľa čl. 30 ústavy. To je všeobecné, priame, rovné s tajným hlasovaním a súčasťou volebného práva je aj právo byť volený. Rovnosť v pasívnom volebnom práve sa pritom výrazne ohrozuje, ak jednotlivé subjekty nemôžu v predvolebnom boji používať rovnaké „zbrane“.

O tom, že právo na informácie pri konaní prieskumných agentúr možno obmedziť, niet sporu. Otázka ale vzniká pri identifikácii časového obdobia, na ktoré sa má príslušné obmedzenie vzťahovať. To závisí od toho, ako veľmi zasahujú predvolebné prieskumy do slobodnej súťaže politických síl v určitej krajine. Miera tohto zásahu sa posudzuje veľmi ťažko a jej hodnotenie bude väčšinou subjektívne. Veľmi veľa závisí od rozvinutosti politickej kultúry, miery demokracie, ktorá v danom štáte existuje, ale aj od úlohy veľkých ekonomických subjektov v politike. Určite existujú štáty, kde má obyvateľstvo dlhé skúsenosti s manipulatívnymi prieskumami a tam tak reštriktívne zákonné obmedzenia netreba. Vo väčšine štátov sú kratšie moratória, ale proti manipulatívnym prieskumom sa postupuje inak, napr. vyššími sankciami. V prospech 50-dňového obmedzenia v SR možno argumentovať tým, že tu je jednoduchšie vytvoriť manipulatívny prieskum a aj skúsenosť voličov s predvolebnými prieskumami je stále obmedzená časovým obdobím len jednej generácie.

 

Riziká 50-dňového moratória

50-dňové moratórium na prieskumy by zrejme skomplikovalo oligarchom cestu k víťazstvu vo voľbách, nebolo by však všeliekom. Aj pri zákaze by sa „prieskumy“ slovenských volieb zverejňovali, napr. v zahraničných agentúrach a slovenské oligarchické médiá by ich publikovali bez ohľadu na hroziace pokuty. Keďže dané médiá sú financované bohatými finančnými skupinami, tieto by zrejme pokuty pre vlastných novinárov zafinancovali. Uvedené konanie by potom mohlo viesť k tomu, že by sa účel nového zákona nepodarilo naplniť a zákon by sa ako taký obchádzal. Takýmto spôsobom by sa oligarchom zvýšili náklady, ale ich dominancia v rámci politického systému by zostala zachovaná. V prípade oligarchie však nestačí obmedziť len prostriedky, ktorými svoju vládu nad politikmi realizujú.

Najväčším rizikom nového zákona je však úplne iný problém – ten spočíva v trende, ktorý sa obmedzením dezinformačných prieskumov nastoľuje. Na Slovensku existuje vplyvná skupina ľudí, ktorá doslova „prahne“ po možnosti zakazovať tzv. dezinformácie a nový zákon by im poskytol vítanú zámienku ako odôvodniť svoje zámery voči slobodne mysliacim ľuďom. Je pritom veľmi reálne, že títo odporcovia slobody prejavu sa po voľbách v roku 2020 dostanú do vlády, najmä ak by sa členom vlády stala koalícia PS/Spolu. V takom prípade by daní politici využili obmedzovanie práva na informácie pri predvolebných prieskumoch ako dôvod pre obmedzenie práva na informácie v prípade médií, ktoré nepatria do mainstreamu. Stačí sledovať publikácie niektorých mimovládnych organizácií (najmä Globsec Policy Institute) o „hybridných hrozbách“ a je jasné, že ich zjavným cieľom je obmedziť práva a slobody odlišných názorových skupín. Je možné, že k uvedeným obmedzeniam pre odlišné názorové skupiny príde po roku 2020 aj bez ohľadu na zákon o volebnom moratóriu, ale keď budú môcť nepriatelia slobody poukazovať na podobu volebného moratória, budú to mať oveľa ľahšie.

V posledných rokoch sa kvôli aktivitám niektorých politikov a mimovládnych organizácií zdá, že právo na informácie je najviac ohrozené ústavné právo v súčasnosti a preto ho treba brániť aj keby jeho realizácia viedla k nebezpečným následkom pre demokratické princípy, vrátane tých, aké so sebou prinášajú predvolebné prieskumy. Uvedomujem si, že prieskumy môžu byť spoločensky nebezpečné ako nástroje na manipuláciu verejnosti, ale trend obmedzovanie práva na informácie sa môže ukázať do budúcna ako ešte nebezpečnejší trend. Ak sa nový zákon o predvolebnom moratóriu podarí presadiť, budú odporcovia slobody prejavu pri umlčovaní odlišných názorov vo verejnej diskusii propagandisticky zneužívať fakt, že právo na informácie bolo zásadne obmedzené aj v prípade prieskumných agentúr. Preto napriek všetkým opodstatneným výhradám voči prieskumným agentúram nemožno vylúčiť, že nový zákon bude pôsobiť kontraproduktívne.

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Minúta po minúte testovania na koronavírus: Matovič: „Nebudeme zvažovať zrušenie zákazu vychádzania“ Pre „tých druhých“ sa teda nič meniť nebude. Návrh prezidentky označil za nemiestny

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR - Silvia Tannhauserová, Jaroslav Novák, Radovan Stoklasa, Martin Medňanský, Milan Drozd, Roman Hanc, SITA - Ľudovít Vaniher, Facebook)   Na Slovensku sa dnes o 7:00 začalo celoplošné testovanie obyvateľov na koronavírus. Posledný ster je naplánovaný na 21:30. O 22:00 sa odberné miesto zavrie, aby sa…

Mikas vydal vyhlášku podľa želania Matoviča: Bez certifikátu vstup do prevádzok zakázaný až na drobné výnimky

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann )   Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) podľa zákona o ochrane verejného zdravia pre pandémiu ochorenia COVID-19 vydal v piatok vyhlášku. Vyhláškou nariaďuje opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa. Informoval o tom v piatok hlavný hygienik…

Mariána Hossu uvedú do Siene slávy NHL až v jeseni 2021

0 icon

Toronto 31. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Trojnásobného víťaza Stanleyho pohára Mariána Hossu do Siene slávy NHL v kanadskom Toronte uvedú až v novembri 2021. Pôvodne si mal chvíle slávy po boku ďalších piatich laureátov užívať v polovici novembra 2020, no pandémia koronavírusu tento úmysel zmarila Predseda predstavenstva Siene Slávy…

Jaroslav Naď: Do 12.00 h otestovali 828.518 ľudí

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Do soboty 12.00 h bolo v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných 828.518 ľudí, z nich malo pozitívny výsledok 7947 ľudí, čo je približne jedno percento. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na tlačovej konferencii v obci Hrubá Borša v…

Bránik upozornil na nebezpečný hoax o Orave. Palko poukázal na „lokálne výbuchy“

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto: Facebook, SITA/Diana Černáková)   Bezpečnostný analytik Radoval Bránik upozornil, že v súvislosti s Oravou sa šíri jeden veľmi nepoctivý a nebezpečný hoax. "Armáda falošných trollov podporovaná množstvom ľudí veriacich, že jednoduché vysvetlenie rovná sa správne ohlupuje ľudí túžiacich po zdraví a bezpečí perfídnou manipuláciou," upozornil.…

Úrad pre ochranu osobných údajov nepovažuje vládnu vyhlášku za dostatočný právny základ na kontrolu certifikátov

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR – František Iván)   Úrad pre ochranu osobných údajov v predbežnom stanovisku nepovažuje vládnu vyhlášku za dostatočný právny základ na kontrolu certifikátov "Úradu bol pracovný návrh vyhlášky, ktorej vypracovanie ukladá uznesenie vlády 693/2020 v bode C.1 doručený. Úrad vykonal právnu analýzu s ohľadom na ochranu…

Belgicko sa vracia k celonárodnému lockdownu

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Philip Reynaers)   Belgicko ohlásilo návrat k celonárodnému lockdownu. Od pondelka do polovice decembra budú otvorené len nevyhnutné prevádzky. Na verejnosti sa budú môcť zhromažďovať maximálne štyria ľudia. Supermarkety budú predávať len nevyhnutný tovar a domácnosti môžu prijať len jedného návštevníka. Jesenné školské prázdniny predĺžili do…

Nemocnica v Revúcej pozastavila službu a operácie na chirurgickom oddelení

0 icon

Revúca 31. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Nemocnica s poliklinikou v Revúcej pozastavila ústavnú pohotovostnú službu, ošetrovanie všetkých akútnych úrazov aj plánované operácie chirurgického oddelenia. Na oficiálnej stránke mesta revuca.sk o tom informovala jej riaditeľka Janette Hrbálová „Žiadame občanov, aby s akútnym úrazom smerovali na urgent do najbližšej nemocnice, ktorá…

Ministerstvo práce: Informácia pre zamestnancov a zamestnávateľov v súvislosti s celoplošným testovaním na COVID – 19

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR–Milan Kapusta)   V súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou bude počas núdzového stavu prebiehať v dňoch 31. 10. 2020, 1. 11. 2020, 7. 11. 2020 a 8. 11. 2020 dobrovoľné testovanie obyvateľov SR. V tejto súvislosti dávame do pozornosti nasledovné ustanovenia Zákonníka práce a Zákona o…

Má premiér Matovič problém? Pomoc je ľahká: môže nájsť pomoc v ústave!

0 icon

Bratislava 31. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian, Štefan Puškáš)   „Už ma to nebaví. Ja netúžim, vôbec nechcem byť nikdy inokedy už byť premiérom. Mne sa to tak zhnusilo,“ povedal tento týždeň predseda vlády Igor Matovič. A nečudo. Mnohí ho kritizujú, spochybňujú jeho rozhodnutia... Čo by sme mu poradili?…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Práve sa začína najmasovejší lekársky pokus v histórii, Mengele by jasal. Urobme z neho referendum o odstavení neschopného premiéra.

0icon

Slaboch sa pomstí - tým slabochom je zakomplexovaný premiér, ktorý na to nemá. Silný človek odpustí – nech je čo najväčšia časť národa silná, aby odmietla podvod, až potom bude môcť odpustiť. Inteligentný človek ignoruje – žiaľ, asi nie všetci inteligentní odignorujú spúšťaný vládny podvod. Začína sa najmasovejší vynútený lekársky…

Marián Tkáč

Nemecká čižma v našich dejinách i teraz?

0icon

Stalingrad, dnes Volgograd je miesto, kde v roku 1943 došlo k obratu celej druhej svetovej vojny. Tu sa skončil plán na vyhladenie slovanskej rasy z povrchu Zeme. Napokon vedel, či len cítil to aj Tiso. Koncom roka 1941 na otázku Jána Mikulu, vtedy šéfa Združenia priemyslu, obchodu, živnosti, bánk a poisťovní: „Čo…

Robo Bačinský

Naď obhajuje Matoviča – každý máme svoju formu komunikácie.

0icon

Týmito slovami obhajuje plešatý modroknižkár aroganciu a svojvôľu boha slnka Wantajma. Dobre, beriem. Tak aj mne nech je teda dovolené vyjadriť svoj názor tým istým spôsobom. Bláznove  vyhrážky a celková komunikácia smerom k občanom, ktorí sa rozhodli dobrovoľne ( pretože vojenská operácia ,,Poserme sa z chrípky“ JE dobrovoľná) nedať sa  testovať, totiž akosi…

Jozef Slávik

Binárny kód ...

0icon

Veľké manévre - celoplošné testovanie sa napriek mnohým pochybnostiam a protestom zo strany odborníkov začalo, aký bude mať priebeh a akú výpovednú hodnotu ? Ľudia, obyčajní, dobrí a slušní ľudia výzvu vlády poväčšine prijali za svoju a ako sa ukázalo pri pilotnom testovaní n Orave a v okrese Bardejov dali…

Roman Huťa

Na nohy národ vyvolený, nadišiel čas!

0icon

Výzva Toto je môj posledný blog, má poradové symbolické číslo 99. Ukončil som tak dlhú púť a naplnil svoje poslanie. Znamená to koniec jednej kapitoly a články nasledujúce už budú písané v novej ére nášho života. Začneme od začiatku. Videli ste, aké rozporuplné boli moje posledné články. Sám som tomu nerozumel,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vyberáme si domáce zviera, ktoré sa na nás podobá?

0 icon

Veda tvrdí, že ľudia majú tendenciu vyberať si domáce zviera, ktoré vyzerá podobne ako oni. Gerrard Gethings, profesionálny fotograf zvierat, sa rozhodol, že to dokáže. V sérii pozoruhodných porovnaní s názvom #doyoulooklikeyourdog a #doyoulooklikeyourcat porovnáva portréty ľudí a ich domácich miláčikov a zdôrazňuje spoločné črty. Výsledky sú naozaj pozoruhodné! Či už je to tak, že…

Dievčenský tím inžinierok vymyslel stan pre bezdomovcov na solárny pohon

0 icon

Úspech si vyžaduje čas, obetu, oddanosť a kus tvrdej práce. Skupina dievčat zo strednej školy mala všetky tieto artribúty a dosiahli svoje. Bývanie pre bezdomovcov sa rozhodli riešiť po svojom. Keďže pochádzajú z rodín s nízkym príjmom, nemohli im prispieť finančne. A tak sa dievčenskí tím rozhodol uspokojiť potreby bezdomovcov po svojom. Podarilo sa im…

Vďaka svojmu humoru dokázali pobaviť celý internet

0 icon

Myslím si, že najlepšia vec pri riešení problému je nájsť v tejto veci aspoň trocha humoru. Vraví sa, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. A aj preto sa ľudia rozhodli, že niektoré ťažké situácie zoberú športovo. Práve vďaka takýmto ľuďom sa potom môže široká verejnosť…

Tajná uzavretá skupina Bilderberg (3. časť)

0 icon

Prinášame vám tretiu a zároveň záverečnú časť o tajuplnej skupine so sídlom v Holandsku, ktorá nesie názov podľa hotela, kde sa jej účastníci stretli po prvýkrát – Bilderberg. Nad skupinou visí množstvo otáznikov, jedna vec je však istá. Málokto odmietne pozvánku na stretnutie Bilderberg. Účasť na stretnutí skupiny je veľmi…

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Vo svete IT

Pre ktoré smartfóny má Xiaomi v pláne ešte uvoľniť MIUI 12 nadstavbu? Tu je ich zoznam

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vám priniesli aktualizovaný zoznam Xiaomi, Redmi a Poco zariadení, pre ktoré bola k času publikovania článku dostupná nadstavba MIUI 12. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti zoznam smartfónov, pre ktoré môžeme ešte len očakávať aktualizáciu s  najnovšou verziou nadstavby. Pre tieto zariadenia ešte…

Samsung chce v budúcom roku predstaviť viac skladateľných smartfónov

0 icon

Mobilnej divízii spoločnosti Samsung sa v posledných mesiacoch vcelku darí. Dokazujú to dáta za 3. kvartál tohto roka, ktoré ukazujú viac ako pozitívne výsledky. Zo zverejnenej kvartálnej správy vyplýva, že prevádzkový zisk spoločnosti v porovnaní s predošlým sledovaným kvartálom vzrástol o 59% pričom dosiahol úroveň 8,6 miliardy €. Čistý zisk…

Posledné momenty života sondy pomohli vedcom odhaliť jednu zo záhad kométy 67P

0 icon

V roku 2014 Európska vesmírna agentúra vypustila v rámci svojej misie Rosetta malý pristávací modul s názvom Philae. Jeho cieľom bolo preskúmať povrch kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko. Pristávací modul havaroval a nepodarilo sa mu vystreliť harpúnu, ktorá by sa o povrch kométy zachytila. Pristávací modul sa odrazil od povrchu a zmizol za kopcom,…

Takto vyzerá víkendová nádielka platených Android aplikácií a hier, ktoré dočasne stiahnete zadarmo

0 icon

Víkend sa nám začal v plnom prúde a spolu s jeho začiatkom vám prinášame pravidelnú nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré dočasne stiahnete z obchodu Google Plaz zadarmo. Na zozname nižšie nájdete 12 aplikácií, z ktorých vám dávame extra do pozornosti p≡p a Handy List. V prvom prípade ide…

Kráter Ryder patrí k najzvláštnejším úkazom na povrchu Mesiaca: Ako presne vznikol?

0 icon

Kráter Ryder, ktorý môžete nájsť na povrchu Mesiaca, je jedným z najzvláštnejších kráterov aké mohli astronómovia pozorovať, píše portál Universe Today. Nachádza sa blízko južného pólu a jeho tvar patrí k vesmírnym unikátom. Ide o ovál, ktorý je v strede predelený a jeho rozmery sú približne 13×17 km. Väčšina kráterov…

Armádny Magazín

Hromobitie v NATO: Uchmatne Grécko šesť stíhačiek F-35A, pôvodne vyrobených pre Turecko?

0 icon

Grécko, 31.október 2020 (AM) - Grécka tlač dnes zverejňuje, že pri príležitosti návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea v Aténach by USA povolili predaj 20 kusov bojových stíhačiek F35A gréckym vzdušným silám, vrátane šiestich lietadiel, ktoré už boli vyrobené a pôvodne sa mali dodať tureckým silám pred vylúčením krajiny

Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

0 icon

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Tvrdohlavý Pašinjan: Arménsko ma málo vojakov - nasadí preto v Karabachu prvú ženskú rotu

0 icon

Arménsko, 31.október 2020 (AM) - Zúfalstvo arménskeho prezidenta pokračuje. Prozápadný politik ostal nakoniec v konflikte v Náhornom Karabachu osamelý a začína doplácať na svoju nezmyselnú protiruskú politiku. Nepomohlo ani povolanie militantných Kurdov a Jezídov zo Sýrie, ani apel k národu.       [caption id="attachment_27

Zásadná pripomienka k pripravovanej novele zákona o strelných zbraniach

0 icon

Slovensko, 30.október 2020 (AM) - Dňa 15.10.2020 bol oficiálne zverejnený návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorým sa má do právneho poriadku SR prevziať Smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2017/853 zo 17. mája 2017. Našu analýzu tohto návrhu nájdete tu: 

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas - týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

0 icon

Čína, 30.október 2020 (AM) - Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, ne

Svetlo sveta

Pre Cirkev na Slovensku platí oddnes pôst za odvrátenie koronavírusu

0 icon

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne “Modlitbu za Slovensko”. “Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a…

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

icon FOTO DŇA