Rusko 9. januára (HSP/Foto:ru.wikipedia.org)
Ruskí vedci našli spôsob, ako spomaliť proces starnutia
Jedinečné sérum mladosti vytvorili z hadích toxínov. Látka je schopná uvoľňovať svaly a značne spomaliť rýchlosť objavenia vrások, informáciu priniesol Hlas Ruska.
Toxíny s jedinečnými vlastnosťami objavili výskumníci z Ústavu bio-organickej chémie v žľazách zmijovec fea (Azemiops feae), ktorý žije len vo Vietname. Vedúci laboratória Ústavu bio-organickej chémie Ruskej akadémie vied Jurij Utkin poznamenáva: “V procese výskumu jedu zmijovca fea – a to je dosť vzácny had, ktorého nám poskytli vietnamskí kolegovia – sme získali toxín. Ten blokuje výberovo prenos nervového impulzu od nervu k svalom.”
Aby overili efektivitu získanej látky, použili ruskí vedci africké žaby. Do nezrelých ikier týchto obojživelníkov implantovali receptory, a potom pozorovali, ako reagujú na zložky jedu. V jednom z podobných experimentov vyšlo najavo, že toxín výborne uvoľňuje svalstvo. Ďalší test, tentoraz už s laboratórnymi myšami, tento predpoklad potvrdil.
Podľa názoru vedcov sa bude získaná látka hodiť ako prostriedok proti starnutiu. Za objavenie vrások zodpovedajú totiž mimické svaly. Keď ich uvoľníme, môžeme tento nepríjemný okamih oddialiť. Bol nájdený tiež vhodný spôsob zavedenia látky do organizmu, oznámil vedúci laboratória Ústavu bio-organickej chémie RAV Igor Koševerov: “Prášok sme pridávali v potrebnej koncentrácii do krémového základu, získali sme aktívny krém, ktorý bude pri jeho pravidelnom používaní oddiaľovať a brániť tvoreniu vrások na tvári.”
Už začali dermatologické výskumy za účasti dobrovoľníkov. V prípade úspechu dostanú tento výborný prostriedok kozmetilógovia. Na základe zložiek tohto hadieho jedu je možné vytvárať aj výborné analgetiká.
Zmijovec fea (Azemiops feae) – je považovaný za vývojovo najstaršieho žijúceho zmijovitého hada a bol pomenovaný zoológom Leonardom Fea.
Dorastá do dĺžky 80 cm a má veľké štítky na hlave a hladké telesné šupiny. Žije skryto v mokrej vrstve tlejúceho lístia na lesnatých a krovinatých stanovištiach na povrchu sa objavuje len v noci. Je pomalý, neagresívny. Živý sa jaštermi a drobnými cicavcami. Žije v strednej a južnej Číne až severnej Barme a severnom Vietname.
jf