Bola raz jedna civilizácia. So slávnou minulosťou, ale neistou budúcnosťou a so samovražednými sklonmi. EÚ nechce viac ruský plyn? A čo na to Rusi?

Bola raz jedna civilizácia. So slávnou minulosťou, ale neistou budúcnosťou a so samovražednými sklonmi. EÚ nechce viac ruský plyn? A čo na to Rusi?

Moskva 21. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Lovetsky)

 

Berúc do úvahy vydieranie a nepovolený odber Ukrajinou ruského tranzitného plynu, Rusi najprv začali stavať plynovody ktoré obchádzajú Ukrajinu. Bol to plynovod Jamal cez Bielorusko (daný do prevádzky v roku 2006),  Severný prúd z Vyborgu pri Petrohrade do Nemecka (2012), Turecký prúd (2020) a Severný prúd 2 (postavený v septembri 2021, ale zatiaľ neodsúhlasený nemeckým regulačným úradom a Európskou komisiou)

plynovod Severný prúd (Nord Stream)
Ilustračné foto

Nové plynovody výrazne znižujú tranzitné náklady (nižšie poplatky alebo žiadne poplatky) a väčšinou tiež skracujú dĺžku plynovodov. To znamená pre väčšinu európskych odberateľov diverzifikáciu dodávok plynu, nákup za nižšie ceny a bezpečnejšie a spoľahlivejšie dodávky plynu. Do hry ale vstúpili Európska komisia, Parlament a Rada s tretím energetickým balíčkom, ktorý sa navyše začal uplatňovať spätne na Severný prúd 2. Pôvodne sa nové európske pravidlá na trh s plynom aplikovali len na plynovody spájajúce členské štáty EU.

Reklama

Teraz sa ale vzťahujú aj na plynovody z tretích strán, a hlavne teda na Severný prúd 2 idúci z Ruska do Nemecka. Smernica zahŕňa aj prístup tretích strán k plynovodom. Je síce možné dostať výnimku, ale Gazprom ju nedostal. To znamená, že Gazprom je povinný umožniť prístup  k plynovodom Severného prúdu 1 a 2 tretím neexistujúcim dodávateľom. Realita je ale taká, že plyn je ruský a žiadny iný dodávateľ plynu nie je k dispozícii. Smernica tiež ukladá aby energetická firma ako Gazprom nevlastnila aj prepravné trasy (plynovod) ak ich používa na prepravu vlastného plynu. Z celkovej kapacity severných prúdov 1 a 2  (dokopy 110 miliárd kubických metrov) má teda polovicu kapacity používať  neexistujúci tretí dodávateľ. Treba spomenúť, že v roku 2020 Gazprom  dodal 175 miliárd kubických metrov plynu do európskych krajín, vrátane Turecka a v roku 2021 by mal dodať okolo 175-183 miliárd kubických metrov. Samozrejme toto obmedzenie dodávok ruského plynu prostredníctvom EU smernice má za cieľ znížiť závislosť od ruského plynu cez „nariadené“ zníženie  dodávok ruského plynu, respektíve zvýšeného využívania značne drahšej a v súčasnosti aj nespoľahlivej trasy cez Ukrajinu.

Ďalšími faktormi ktoré treba brať do úvahy je klesajúca ťažbu plynu v Európe, vysoké ceny v Ázii (a teda presmerovanie  skvapalneného amerického a katarského plynu do Ázie), a tiež prinútenie aby Gazprom spätne akceptoval väčšiu previazanosť cien v dlhodobých kontraktoch na burzové ceny. A hneď máme výsledok v podobe prudkého nárastu cien plynu na európskych burzách (z približne 210 US$ za 1000 kubických metrov na cca 1700 US$), ale aj v dlhodobých kontraktoch (kvôli väčšej váhe burzovej ceny vo výpočte ceny dlhodobého kontraktu).

Reklama

Pridajme ešte aj prehnane ambicióznu dekarbonizáciu ekonomík EU a dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 (nikto ale nie je proti rozumnému a postupnému prechodu na zelenú ekonomiku), snahu o vylúčenie zemného plynu a jadrovej energie z podporovaných zdrojov energie, oznámenie Európskej komisie  o zákaze dlhodobých kontraktov na plyn od roku 2049 ako aj zbieranie podkladov Európskou komisiou o zneužívaní Gazpromom jej „dominantného postavenia“ a následnom udelení vysokej pokuty Gazpromu.

Aká je ruská reakcia na túto situáciu? Tak to vyzerá, že Rusom začína dochádzať trpezlivosť byť večne fackovacím panákom a pôvodná jednoznačná orientácia na európsky trh a úzke vzťahy s EU sa začína meniť. Európska komisia je stále ešte skalopevne presvedčená, že EU zostane „pupkom sveta“ a hlavným  trhom pre ruský plyn. Že všetky tromfy sú v jej rukách a Rusi sa musia vždy  prispôsobiť každému vrtochu a kopnutiu zo strany Európskej komisie a EU.  Ale v tomto roku vláda Ruskej federácie schválila generálny plán rozvoja plynárenského priemyslu do roku 2035 a Gazprom vyhlásil, že Severný prúd 2 bude posledným plynovodom pre európsky trh. Jednoducho Rusi prichádzajú na to, že  ázijský trh je ziskovejší a má tiež ďaleko väčšiu perspektívu.  Nepríjemnosťou pre EU je, že svojou krátkozrakou a povýšeneckou  politikou sama urýchľuje proces preorientovania sa Ruska na Čínu a Áziu.

Bol vybudovaný a uvedený do prevádzky nový plynovod „Sila Sibíri“, ktorý začína prvýkrát dodávať plyn do Číny plynovodom. V súčasnosti sa pracuje na nad novým plynovodom „Sila Sibíri 2“, ktorý bude prepravovať plyn do Číny cez Mongolsko.  Zaujímavosťou je, že plyn má pochádzať z ložiska Jamal,  toho istého z ktorého sa plyn v súčasnosti exportuje do EU. V praxi to znamená, že plyn môže byť exportovaný alebo do EU, alebo do Číny a Ázie. Podľa toho, kde to bude výhodnejšie pre Rusko.

Ako píše ruský časopis „Imperianews.ru“, „priateľská a bohatá Ázia sa v modernej histórii Rusku nikdy nevyhrážala a na rozdiel od Európy je pripravená nakupovať ruské zdroje vo veľkých množstvách a za spravodlivé ceny. Nebude treba prehovárať Ukrajinu, Poľsko, Nemecko alebo Veľkú Britániu kupovať ruský plyn, súdiť sa v politicky zaujatých súdoch, retroaktívne meniť predtým dohodnuté ceny, platiť rôzne pokuty a počúvať urážajúce komentáre od oficiálnych predstaviteľov rôznych európskych krajín“.

Ako sa rozhodne Slovensko? Veď v súčasnej situácii môžu byť ohrozené aj dodávky plynu na Slovensko. Čo urobí? A má ešte právomoc sa rozhodovať ako suverénna krajina? Máme ešte vôľu chcieť rozhodovať o našej budúcnosti? Je to náš štát, naša súčasnosť aj budúcnosť. Alebo sa budeme stále vzájomne nenávidieť a hádať? A naďalej slepo počúvať rôzne nariadenia a smernice? Maďarsko nedávno podpísalo pätnásťročný kontrakt na dodávky ruského plynu. Napriek nevôli zo strany Európskej komisie. A tvrdia, že dosiahli lepšie ceny ako v minulosti. Prichádzajú veľké zmeny. Dnešný svet, ktorý tu vyzerá byť naveky, sa zajtra zmení.  Ale do posledného momentu sa bude zdať, že to je navždy. Kto by si bol myslel v 1988 roku, že socializmus onedlho zanikne a rozpadne sa ZSSR? Alebo, že Rakúsko – Uhorsko v roku 1918 zanikne a vznikne Česko-Slovensko?

Reklama

Dezider Štefunko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali