Hrnko pre Extra plus: O tom, ako súčasný režim bez morálky nemá šancu prežiť a prečo bolo zrušenie Mečiarových amnestií najväčšou chybou tejto koalície

Bratislava 5. augusta 2019 (HSP/Extra plus/Foto: TASR-Marko Erd)

 

Narodil sa v januári 1955 v Žiline. Vyštudoval dejepis a filozofiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Dvadsať rokov pôsobil v Historickom ústave SAV. Venoval sa najmä slovenským dejinám v období druhej svetovej vojny. Od roku 1999 pôsobil na Ministerstve obrany SR ako vedúci oddelenia NATO v sekcii obrannej politiky a medzinárodných vzťahov

Na snímke Anton Hrnko

Je nositeľom štátneho vyznamenania Radu Andreja Hlinku I. triedy za zásluhy o slovenskú štátnosť. Na sneme SNS v júni 2019 mu strana udelila Rad Martina Rázusa. Začiatkom tohto roka oslávil štyridsiate výročie svadby a v marci ho zasiahla smutná správa o tragickej nehode etiópskeho lietadla, v ktorom sedela jeho manželka Blanka, dcéra Michala a syn Martin. V tej chvíli sa mu zrútil celý svet a kládol si otázku: Čo budem ďalej robiť? Tragédia ho hlboko zasiahla a isto sa tým bude ťažko zžívať, no nevzdal sa, vrátil sa „späť“ a ďalej bojuje na politickom poli. Anton Hrnko.

 

Hoci už piaty mesiac prežívate bolestné chvíle v súvislosti s tragickou stratou svojich najbližších, neostali ste doma a spolu s predsedom strany ste sa vybrali na pochod Hrdí na rodinu. Viem, že to bude pre vás ťažká otázka, ale čo pre vás znamená slovo rodina?

Mal som vzorové manželstvo, naše okolie nám závidelo náš ideálny vzťah s mojou Blankou. Veľmi som miloval svoje deti a oni mňa. To, čo sa stalo, sa už neodstane. Teraz už len musím čakať, kedy prídu na Slovensko pozostatky mojich najbližších, aby som ich mohol pochovať. Život sa však nezastavil, musím žiť ďalej, jednoducho nemôžem ostať zavretý za dverami. Potrebujem mať kontakt s ľuďmi, ktorí mi rozumejú, ktorí ma chápu a vážia si ma, preto moja účasť na pochode bola logická, rodina bola to najcennejšie, čo som mal a stratil.

 

Aká tam bola atmosféra?

Musím povedať, že s niečím takým sa človek len málokedy stretne. Ľudia vedeli, čo sa mi stalo, tí, ktorí sa so mnou rozprávali, mi kondolovali a zároveň sa tešili, že koľko ľudí prišlo podporiť tradičnú rodinu. Bolo to príjemné stretnutie ľudí, ktorí si myslia, že mať rodinu, ktorú tvorí mama, otec a deti, je to najlepšie, čo môžete mať. Keď to stratíte, tak je to najhoršie, čo môže človeka postihnúť.

 

Súbežne prebiehal ulicami Bratislavy aj Gay Pride, ktorý je bojom za stále väčšie práva homosexuálov cez registrované partnerstvá, homosexuálne manželstvá až po povolenie adoptovania detí. Ako vnímate túto komunitu?

Predovšetkým si myslím, že ľudia, ktorí chodia na Gay Pride, nemajú nič spoločné s homosexuálne orientovanými ľuďmi. To, čo sa deje na Gay Pride, hraničí s pornografiou prevádzkovanou na ulici, a to nikomu nepomôže, skôr uškodí. Mám priateľov, ktorí sú homosexuálne orientovaní a nikdy sa k takýmto aktivitám nehlásili, skôr boli znepokojení tým, že niekto zneužíva ich postavenie. Myslím si, že treba rešpektovať každého človeka, a to, čo robí za dverami spálne, je jeho osobná vec. Nemali by však tým zaťažovať väčšinovú verejnosť. Rodina ako inštitúcia, ktorá vznikla niekde v praveku, má svoje spoločenské určenie, je ochraňovaná a sankcionovaná štátom alebo cirkvou. Rodina predsa zabezpečuje postupnosť generácií. Kohabitácia sama osebe nevytvára rodinu, ale musí byť otec a matka, ktorá rodí deti. Ochrana rodiny ako základnej bunky štátu je namieste, pretože zabezpečuje pokračovanie rodu i národa. Všetky iné formy, ktoré dezintegrujú rodinu, sú svojím spôsobom zamerané na likvidáciu spoločenstva, ktoré rodiny vytvárajú. V tomto prípade nejde o práva homosexuálov, ale o rozloženie tradičnej spoločnosti, ktorá bola na území Slovenska od mladšej kamennej doby. V našom priestore bola vždy rodina, ktorú tvorili muž a žena. Šesťtisíc rokov existuje rodina, ktorej súčasťou je mama, otec a deti. Od bronzovej doby sa viedli vojny, v ktorých bojovali muži, ale aj víťazná strana vo väčšine prípadov rešpektovala ženy a deti, ktoré nechali ďalej žiť vo svojej komunite, aby ďalej pokračovala ich genetika. V tomto zmysle si myslím, že tým, ktorí chcú rozložiť tradičnú rodinu – a dnes to vidíme už v Nemecku, Francúzsku či Británii – nejde o práva homosexuálnej menšiny, ale o terorizovanie väčšinového obyvateľstva, aby akceptovalo niečo, čo je proti normálnemu ľudskému uvažovaniu.

 

Denník SME pred pár dňami na svojich stránkach obhajoval pedofilov. Aký mali s tým zámer?

Neoliberalizmus, ktorý je boľševizmus na druhú, sa snaží nájsť hranice, kam až môže zájsť. SME prerazilo dno všetkých ľudských a humanitných prirodzených práv, ktoré pre človeka existujú. Človek sa od zvieraťa odlišuje tým, že má uvažovanie, že nekoná pudovo, ale racionálne. To znamená, že môžem byť postihnutý akoukoľvek úchylkou, môžem byť homosexuál, pedofil, nekrofil, zoofil, ale ako človek si musím uvedomiť, že toto je za hranicou ľudského správania, a preto tieto pudy musím v sebe potláčať. Keď si niekto myslí, že človek sa nemusí korigovať spoločenskými normami, tak potom spoločnosť prestáva existovať, začína sa ríša zvierat. Pedofília je to najhoršie, čo môže človek spraviť. Boli sme svedkami, keď Havlom amnestovaní väzni znásilňovali jedenapolročné dievčatká. Čo je na tom ľudské? Čo je na tom na pochopenie?

 

Mnohí ľudia dnes hovoria, že starý Rím vo svojich záverečných etapách bol čistým amaterizmom zhýralosti oproti tomu, čomu začíname čeliť dnes. Povoľovanie morálnej uzdy naberá na obrátkach. Čo to môže v konečnom dôsledku znamenať pre spoločnosť?

Ako historik viem, že všetky minulé spoločnosti vrátane antického Ríma, cez stredovek, novovek po socializmus mali svoje morálne normy. Svojho času už Cicero povedal: Načo sú nám dobré zákony, keď chýba morálka. Treba povedať, že dnešná spoločnosť si nevytvorila morálny kódex, napríklad na rozdiel od komunizmu. Nie je určené, čo je morálne a čo nie. Rodičia ma vychovávali v kresťanskej morálke a do istej miery sme podliehali aj režimu, v ktorom sme žili, ale aj ten sa riadil istými spoločensko-etickými normami. Režim bez morálky, ako je práve tento, nemá z dlhodobého hľadiska šancu prežiť.

 

Európe v dôsledku migrácie hrozí islamizácia, postupne sa začína odkresťančovanie starého kontinentu. Existuje podľa vás mechanizmus, ktorým by sa to dalo zastaviť, aby nadobro nezmenila svoju tvár?

Pozerám sa ako historik na procesy a často viem predvídať, ako sa to bude vyvíjať. Treba vedieť dávať chod udalostí do súvislostí. Keď sa prijímala Lisabonská zmluva, tak najväčší problém bol, aby sa do Európskej ústavy dostala pravda, že Európa je založená na antickej civilizácii, kresťanstve a osvietenectve. Kresťanstvo odtiaľ neoliberáli zúrivo vyhadzovali a aj sa im to nakoniec podarilo. Osobne si myslím, že tí, ktorí proti tomu bojovali, mali už vtedy scenár invázie islamistov do Európy. S tým určite súvisel aj odchod pápeža Benedikta nemeckého pôvodu, ktorý si ctil európske hodnoty, a pápežského stolca sa ujal František z Latinskej Ameriky, ktorý nemá dostatočnú skúsenosť s tradičnými európskymi hodnotami. No verím, že časom aj on pochopí, čo sa vlastne v Európe deje. Základný problém nie je v tom, že sem prišli cudzinci. Mám mnoho priateľov z arabského sveta, ktorí sa integrovali do slovenskej spoločnosti rešpektujúc pravidlá na našom území. Súčasné dianie však ukazuje, že prichádzajúci migranti nie sú ochotní rešpektovať civilizačné prvky krajín, do ktorých prichádzajú, vnucujúc svoje myšlienky a vieru ostatným. V Nemecku a Belgicku dnes arabsko-africkí imigranti terorizujú pôvodné obyvateľstvo. Ak sa má zachovať integrálna spoločnosť, musí od všetkých prichádzajúcich cudzincov žiadať akceptáciu našich noriem.

 

Ide o riadený proces migrácie?

Je to predovšetkým dobrý obchod pre niekoho.

 

Znamená to, že by sa to dalo zastaviť?

Keby sa chcelo, tak sa odstrihnú zdroje príjmov mnohých prevádzačov, ktorí sa vyhlasujú za mimovládne organizácie. Keby sa chcelo, tak by sa tak ako v minulosti do Talianska neprešmykla ani myš bez toho, aby o tom niečo vedeli štátne orgány. Musela by na to byť vôľa. Je dosť možné, že existuje silná skupina ľudí, ktorá má záujem naplniť ciele Coudenhove-Kalergiho plánu (vnúteného zmiešavania obyvateľstva) z dvadsiatych rokov minulého storočia, ktorého sa, mimochodom, samotný strojca vzdal, pretože by to mohla byť cesta, ako zničiť Európu.

 

Dalajláma, ktorý je idolom ľudských práv, vyzval predstaviteľov Európy, aby sa v súvislosti s migráciou spamätali a nedovolili, aby sa starý kontinent zmenil na moslimský…

S úctou sa dívam na snahy rôznych skupín, ktoré chcú v Amazonskom pralese zachovať mravca, motýľa, salamandru. No, pýtam sa, či živočích v pralese je viac ako živočích vyššieho stupňa s názvom človek-Európan. Toho netreba chrániť? Nemá právo prežiť kultúrna entita Európy, ktorá obohacuje ľudstvo? Ak zaniknú Európania, tak jednoducho zanikne jeden druh vyššieho živočícha, ktorý by mal svetu ešte čo povedať presne tak ako Američania, Japonci, Číňania alebo niektoré africké civilizácie. Riešenie problémov v krajinách Afriky nespočíva v tom, že ich dovezieme do Európy, ale v tom, že im pomôžeme vytvoriť Európu v ich domovských krajinách. Toto, čo sa deje dnes, je dôsledok neokolonializmu a kolonializmu, na ktorom sa Slováci nijakým spôsobom nezúčastňovali, Slováci dokonca bránili Európu proti osmanskej invázii, keď sa Holanďania, Francúzi, Portugalci, Španieli či Briti vydali na pľundrovanie sveta. My sme nepustili Osmanov do Európy a prečo teda máme dnes znášať dôsledky politiky západných štátov?

 

Na konci 14. storočia Európa zažila nájazdy osmanských vojsk na juhovýchode. Nakoniec sa kresťanská Európa spod ich nadvlády vymanila až v roku 1683 po najvýznamnejšej bitke 17. storočia pri Viedni. Dnes zažíva Európa nájazdy nelegálnych migrantov, ktorí nemajú nič s kresťanstvom. Nevidíte v tom paralelu?

Otázka znie inak. Bol Karol Martel, ktorý v roku 732 v bitke pri Poitiers zabránil invázii Maurov, hrdina alebo lump? Bol Jan Sobieski, ktorý porazil inváziu moslimov pred Viedňou v roku 1683, lump alebo hrdina? Bol pápež Pius V. lump alebo hrdina, keď organizoval obranu proti Turkom a vo víťaznej bitke pri Lepante zabránil ďalšej invázii do západnej Európy? Slováci 300 rokov bránili Európu pred moslimskou inváziou. Za čo teda zomierali naši predkovia? Každá hruda slovenskej pôdy je pokropená potom i krvou našich predkov, ktorí ju obrábali i bránili. Prečo by sme mali veľkodušne otvoriť dvere do nášho domu, ktorým je Slovensko, ľuďom, ktorí sa tu nechcú aklimatizovať, ale presadzovať myšlienky, proti ktorým bojovali a umierali naši predkovia?

 

Prečo sa ľudia nevedia poučiť z histórie?

Niečo sa stalo vo výchove mladej generácie, ktorá zrazu rozmýšľa jednorozmerne. Dostali sme sa do štádia, že rodina ani škola nedokážu vychovávať deti, pretože ich do značnej miery ovplyvňujú sociálne siete a médiá. Kedysi sme mali úctu k starším, k učiteľovi, boli pre nás autoritami. Napriek tomu, že tu zúril komunizmus, dostal som kresťanskú a národnú výchovu. Medzi učiteľom a rodičom bol konsenzus. Dnes vychovávame generáciu, ktorá nie je ochotná akceptovať staré osvedčené morálne kritériá, ktoré nás tu držali viac ako 1500 rokov.

 

Zažili ste vznik samostatnej republiky. Ako hodnotíte jej príbeh za 26 rokov?

Vznik samostatnej republiky 1. januára 1993 bol naplnením nielen mojich osobných ambícií, ale aj naplnením túžob celých generácií Slovákov. Národ je hodnota, ktorú treba brániť. Ctím si predchádzajúce generácie, ktoré bojovali za Slovensko, a každá dobrá politika musí hodnotiť minulosť v zmysle, čo tí naši otcovia chceli, čo dosiahli, kde sa mýlili. My pokračujeme v ich diele, aby sme sa poučili a chyby neopakovali. Okrem SNS sa žiadna iná strana nedíva na minulosť Slovenska ako zdroj poučení z minulosti pre budúcnosť.

 

V roku 2016 vstúpila SNS do koalície s Bélom Bugárom. Dokázali ste sa s tým stotožniť?

Treba si uvedomiť, že národovectvo je pocit súvzťažnosti s príslušníkmi svojho národa. Správne národovectvo nie je nikdy navonok agresívne. Jediným prirodzeným spoločenským útvarom je národ, v ktorom žijú ľudia, ktorí majú spoločnú históriu, kultúru, jazyk a všetko ostatné je nad tým. Ak chcem byť dobrý národovec, nemôžem popierať národovectvo iných – Maďarov, Poliakov či Čechov. Mojimi protivníkmi sa stávajú až vtedy, ak neuznávajú moje národovectvo. Koalícia z roku 2016 bola jediná normálna, ktorá dokázala Slovensko spravovať na prospech občanov nevytvárajúc umelé bariéry. Koalícia je vždy aj o ústupkoch a musím povedať, že SNS niekedy ustúpila viac ako mala vo vzťahu k Mostu-Híd. Myslím si, že im to nepomohlo.

 

A SNS to pomohlo alebo poškodilo?

To ukážu ďalšie voľby. Osobne si myslím, že SNS nepripustila žiadnu kvalitatívnu zmenu, ktorá by zmenila štatút maďarskej menšiny na Slovensku. A či je na železničnej stanici napísané Nové Zámky alebo Érsekújvár, tak to nikomu neuškodí.

 

Určite? Nie je to začiatok autonomistických snáh salámovou metódou? Dnes má maďarská menšina na Slovensku kultúrnu i školskú autonómiu. Kde je záruka, že neprídu požiadavky na tú územnú?

Myslím si, že na Slovensku by okrem Dostála a Osuského nenašli nikoho, kto by bol ochotný akceptovať parcelovanie Slovenska. Skôr sa obávam vyjadrenia prezidentky, ktorá povedala, že by podporila zrušenie zákazu dvojakého občianstva. V tom momente by sme na Slovensko dostali maďarské vnútropolitické problémy, ktoré by sme tu riešili. To by určite neprospelo Slovenskej republike a pokojnému nažívaniu na jej území.

 

Ako tomu zabránite?

Jednoducho. SNS to nedovolí, ale je na voličoch, aby rozoznali, ktoré politické sily by to pripustili a ktoré nie. Ak si zvolia čaputovcov, potom môžu čakať, že sa záležitosti, ktoré budú národ rozdeľovať a parcelovať jeho územie, stanú skutočnosťou. Ľudia si musia uvedomiť, či chcú národnostne rozvrátený štát, alebo pokoj a stabilitu.

 

Generácia politikov, ktorí stáli pri vzniku štátu, odchádza do zabudnutia a s tým odchádza aj pamäť národa. Sme svedkami prepisovania nielen histórie, ale aj novodobých dejín SR. Považujete to za normálne?

Nie. Bol som ten, ktorý sa postavil proti tomu, aby Jozefa Tisa vyškrtli zo zoznamu Najväčší Slovák. Postavil som sa proti tomu, aby sa menili dejiny SR na základe podenkových požiadaviek. Hlasoval som aj proti zrušeniu Mečiarových amnestií, pretože sa nám tu niekto snaží nanútiť myšlienku, že to Slovensko okrem zločincov vlastne nikto nechcel. Tisa sme si obesili a Mečiara sme neobesili len preto, že už nemáme trest smrti. V tomto zmysle chápem všetky tieto aktivity proti existencii samostatnej SR.

 

Aktivity vytvárajú médiá hlavného prúdu a tretí sektor. Prečo mu podľahli predstavitelia štátu a nebojujú za pravdu?

Najväčšou obeťou svojej vlastnej politiky je Robert Fico, ktorý dával obrovské finančné prostriedky tretiemu sektoru. Jeho hlavný poradca Erik Tomáš pripravil s Marekom Maďaričom paškvil o únose prezidentovho syna, ktorý nemá nič spoločné s realitou. Neviem, z akého dôvodu Fico prijal ich koncepciu, že treba zrušiť Mečiarove amnestie, o ktorých dvadsať rokov rozprával, ako sa nedajú zrušiť. Ich zrušenie bolo najväčšou chybou tejto koalície. Pre SNS to bolo kopnutie sa do vlastného zadku, ale pre Smer to bola samovražda. Lepšiu politickú popravu, ako si Smer zrušením amnestií pripravil, si ani neviem predstaviť. SNS mala svojich voličov, ale Smer mal voličov HZDS, ktorí síce nechceli Mečiara, ale mali ho v úcte, pretože založil štát. A teraz im niekto povie, že vznik republiky bol vlastne zločinný akt? Pritom ten človek, ktorý to tu rozpútal, sa kamaráti s Porošenkom, ktorý nariadil delostrelcom strieľať do vlastného obyvateľstva. Vladimír Mečiar nič také nespáchal. Keď prehral voľby, tak pokojnou formou odovzdal moc.

 

Ako môže dobre fungovať štát deštruovaný politikmi, ktorí štát nechceli?

Je to zložitá otázka. Štátny majetok sme úspešne odovzdali do zahraničných rúk, a tak môžeme povedať, že na Slovensku neexistuje autentická pravica, ktorá zastupuje národný veľkokapitál a je vlastenecká. Naša takzvaná pravica sa antislovensky prejavila pri špeciálnom odvode pre zahraničné reťazce, ktoré neskutočným spôsobom zdierajú slovenský národ. Postavili sa proti záujmom Slovákov, pretože pravica reprezentuje záujem niekoho iného. A takých pravičiarov predstavuje dnes Progresívne Slovensko či Spolu Miroslava Beblavého. Ten sa vyhlasuje za novú tvár, pritom jeho otec bol mečiarovský privatizér, ktorý zruinoval Palmu, bol štátnym tajomníkom u Kaníka, ktorý zobral žobrákom palicu. Tento politický migrant je nová tvár slovenskej politiky? A čo sa týka Michala Trubana, možno by mohlo židovskú náboženskú obec zaujímať, čo robil vo svojej mladosti.

 

Slovensko čakajú vo februári 2020 parlamentné voľby a politická mapa môže byť totálne prepísaná, a to aj v dôsledku roztrieštenosti národných a kresťanských síl. Dokážu proslovenskí politici odvrátiť túto hrozbu?

Mnohé kvázi národné strany vznikli preto, aby rozložili národný potenciál. Jasným dôkazom boli prezidentské voľby. SNS nepostavila svojho kandidáta, aby netrieštila sily, a iné národné strany to neurobili. Národní kandidáti v prezidentských voľbách zlyhali. Nechápem, ak tu máme dve strany, ktoré majú reálny potenciál dostať sa do NR SR, tak vznikne ďalších päť národných strán, ktoré vezmú z koláča po jednom percente, a to bude stačiť, aby oslabili tie existujúce. Každý národovec by si mal vybrať stranu, ktorá má reálny potenciál dostať sa do parlamentu. SNS nesie zodpovednosť za Morica, Prokeša, Černáka, Slotu a bude ju niesť aj za Danka. Dôležité je uvedomiť si, že mnohé dnes už neexistujúce strany, ktoré vznikli na jedno volebné obdobie, nenesú za svoje činy zodpovednosť na rozdiel od SNS, ktorá tu je od roku 1990.

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus

 

Článok pôvodne vyšiel v mesačníku Extra plus č. 8/2019, www.extraplus.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Premiér: Akýkoľvek útok alebo agresia voči policajtom sú neprípustné

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súčasťou demokracie je aj právo vyjadriť svoj názor. Dôležité však je, aby demonštrácie prebiehali pokojne. Akýkoľvek útok alebo agresia voči policajtom sú neprípustné. Premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol v reakcii na piatkové protesty pred Národnou radou (NR) SR. TASR o tom informovala…

Zavedie sa päťmesačná lehota trvania kolúznej väzby

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Vďaka novele Trestného poriadku sa zavedie päťmesačná lehota kolúznej väzby, teda väzby pre hrozbu ovplyvňovania svedkov zo strany obvineného. Predmetnú právnu úpravu dnes schválili poslanci Národnej rady SR (NR SR) 77 hlasmi. Kolúzna väzba bude môcť trvať aj dlhšie ako päť mesiacov, ak sa…

Pád mosta ochromil dopravu na Transsibírskej magistrále

0 icon

Moskva 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Amur's region Russian Ministry for Emergency Situations photo via AP)   Pád mosta v piatok ochromil dopravu na Transsibírskej magistrále, ktorá spája Moskvu s Vladivostokom na ruskom Ďalekom východe Prezident Vladimir Putin vyzval úrady, aby urýchlene zabezpečili obnovenie prevádzky. Na trati uviazli desiatky vlakových súprav. Zrúteniu…

V Egejskom mori sa potápa loď so 45 migrantmi

0 icon

Istanbul 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Varaklas)   V juhovýchodnom Egejskom mori sa potápa loď so 45 migrantmi. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany s tým, že tam vyslali záchranné jednotky. Rezort na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že plavidlo začalo mať problémy zhruba 100 kilometrov južne od gréckeho ostrova…

Francúzsko vytvorilo zásobovací most pre Tunisko postihnuté silnou vlnou pandémie

0 icon

Paríž 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Hassene Dridi)   Francúzsko vytvorilo zásobovací most na prepravu vakcín proti ochoreniu COVID-19 a medicínskeho kyslíka do Tuniska, ktoré je uprostred jednej z najhorších epidémii koronavírusu na africkom kontinente Za posledných päť dní Francúzsko do severoafrickej krajiny letecky dopravilo 1,1 milióna dávok vakcín proti COVID-19, povedal…

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu Mikulca z funkcie bude 28. júla

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Mimoriadna schôdza Národnej rady SR (NR SR), na ktorej sa opozícia pokúsi odvolať Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie ministra vnútra, sa bude konať v stredu 28. júla. V pléne to dnes oznámil podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) Zvolanie mimoriadnej schôdze iniciovala opozičná strana…

Režim v Bielorusku nariadil zavrieť desiatky mimovládnych organizácií

0 icon

Minsk 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrei Stasevich/Pool Photo via AP,Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP)   Bieloruské úrady v piatok nariadili zatvoriť 43 mimovládnych organizácií pôsobiacich v krajine. Informovala o tom agentúra AFP Stalo sa tak po tom, ako prezident Alexandr Lukašenko vo štvrtok vyhlásil, že sa chce "zbaviť" všetkých organizácií v…

Nemecko: V Afganistane rastie riziko pre armádu i moderné ženy

0 icon

Berlín 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)   Pre vojakov, novinárov, ľudskoprávnych aktivistov a moderné zamestnané ženy sa Afganistan stal nebezpečnejším miestom, vyplýva z aktuálnej správy o azylovej situácii vypracovanej nemeckým ministerstvom zahraničných vecí. Informovala o tom v piatok agentúra DPA Podľa správy boli straty afganských štátnych bezpečnostných síl v prvom…

Po povodniach v čínskom meste Čeng-čou zahynulo už najmenej 56 ľudí

0 icon

Peking 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chinatopix via AP)   Na najmenej 56 stúpol v piatok počet obetí po ničivých záplavách v meste Čeng-čou, metropole čínskej provincie Che-nan. Informuje o tom agentúra DPA Čínska štátna televízia uviedla, že škody spôsobené povodňami vyčíslili na približne osem miliárd eur. Meteorologická služba v čínskom hlavnom…

Klus: Zachovanie otvorených hraníc je pre Slovensko v rámci boja proti pandémii prioritou

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko je krajinou s významným počtom takzvaných cezhraničných pracovníkov, preto je pre krajinu v rámci boja proti pandémii koronavírusu prioritou garantovanie otvorených hraníc a podľa možnosti spoločné európske pandemické riešenia do budúcnosti. Na neformálnom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Slovinsku to…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Manipulačné techniky provakcinérov!

0icon

Kolektívna vina, umelo vytvorný nedostatok, klamstvá, znevhodňovanie, zastrašovanie to sú základné manipulačné techniky provakcinérov. Kolektívna vina. Až nenosíš rúško tak všetkých ohrozuješ, až pôjdeš navštíviť svojich blízkych tak ich môžeš zabiť. Takto nás strašila vláda pred Veľkou Nocou 2020. Strašenie pokračovalo tým že do

Boris Mesár

Dnes Národná rada (zrada) rozhoduje o prijatí ,,Čínskeho sociálneho kreditu " na Slovensku!!!

0icon

Dnes stojíme na prahu zavedenie Total Control režime plne odvodeného od čínskeho Sociálneho kreditu! V piatok bude Národná rada SR schvaľovať drakonických zákon, ktorý zabráni vstupu Slovákom do všetkých miest, prevádzok a budov, ak sa nepreukážu Digital Green Pass aplikácií! Právnik dokument rozobral a varuje, že jeho definíciu možno výkladom…

Ivan Holek

Úvaha o rizikách ženského pôvabu

0icon

Krása predstavuje moc, pretože je to niečo, čo veľmi silne pôsobí na iných. Krásu, a teda moc, je však možné využiť na niečo pozitívne, alebo zneužiť na niečo negatívne. Čo však kto seje, to nakoniec aj zožne, čo vo vzťahu k negatívnemu zneužitiu krásy kvôli osobnému prospechu, peniazom, alebo nejakým…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie

0icon

Začiatok Prečo som sa rozhodol pre jej analýzu? Po II. Svetovej vojne sa ČLOVEK prostredníctvom svojich politikov dušoval, že už nikdy takúto katastrofu nepripusti. Dnes stojíme nad priepasťou ešte hrozivejšej vojny a politici sa už ani nepretvarujú a šíria virtuálny oheň a síru svetom. ČLOVEK zlyhal a tak je načase…

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť II.

0icon

Teraz sa pozrime na určité množstvo singulárnych tvrdení, ktoré vyplývajú z idey ochrany globálneho zdravia či z idey boja proti „pandémii“ koronavírusu. Podľa uvedených a ďalších podobných tvrdení pracujú národné vlády a organizujú celé národné spoločnosti do boja proti koronavírusu až do definitívneho víťazstva. Singulárne tvrdenia patria do sféry domnienok…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 šokujúcich fotografií, ktoré odhaľujú život v Hongkongu

0 icon

V Hongkongu žije takmer až 7,5 milióna obyvateľov.  Aj preto je v tomto veľkomeste veľmi obtiažne nájsť miesto vhodné miesto na bývanie. Našlo sa však jedno, nie veľmi šťastné riešenie. Ľudia tu bývajú v akýchsi malých kockách. Organizácia spojených národov takéto byty odsúdila za "urážku ľudskej dôstojnosti". To však nemení…

7 najpikantnejších sôch, pri ktorých sa budeš červenať

0 icon

Pred obnaženými mramorovými telami Venuše či Davida sa už dnes nikto nečervená, na celom svete ale stojí skutočne veľa ďalších eroticky ladených diel. V tomtu článku nájdeš 10 najpikantnejších sôch, ktoré naženú červeň do tvojich líc. :) 1. Love Land - Južná Kórea V dostatočne konzervatívnej Južnej Kórei sa nachádza magický ostrov…

Cap Arcona: Veľká ľudská tragédia 2. sv. vojny: 1. časť

0 icon

V máji 1945 už bolo v Európe takmer po vojne. Hitler bol po smrti a jeho nástupca admirál Karl Dönitz sa pripravoval na kapituláciu. Stále sa však ešte bojovalo a Spojenci pokračovali v neúprosnom bombardovaní. Prinášame dvojdielny článok o veľkej ľudskej tragédii 2. svetovej vojny menom Cap Arcona. Poďme spoločne na prvú časť. V záverečnej etape vojny…

10 najhorších selfie fotografií, aké si kedy videl

0 icon

Dobrou vecou na selfie je, že sa absolútne nemusíme spoliehať na niekoho iného, ak sa chceme vyfotografovať pri niečom zaujímavom. Ako povedal Charles- Guillaume Etienne, "Ak chcete, aby sa niečo urobilo správne, urobte si to sami". V takomto prípade sa nemôže nič pokaziť. A ak aj, nebude to chyba nikoho…

Záhady Zeme: Týchto 10 objavov nedokážeme vysvetliť

0 icon

V dnešnej dobe by sme radi verili, že dokážeme všetko vysvetliť. Veď veda je na vysokej úrovni a dokázala objasniť takmer všetky záhady Zeme. Mnoho ich však ostalo zahalených rúškom tajomstva. Dnes sa spolu pozrieme na 10 vecí, ktoré sa objavili na Zemi a vedci ich nedokážu vysvetliť. 10. Mechanizmus z…

Armádny Magazín

Rusko ponúka nové stíhačky 5. generácie za cenu útočného dronu

0 icon

India, 23.júl 2021 (AM) – Denník India Today komentuje predstavenie nádejnej ruskej stíhačky na leteckej prehliadke MAKS-2021. Hlavná pozornosť sa venuje najmä tomu, aká cena za základnú verziu stíhačky Checkmate bola uvedená v Žukovskom pri Moskve. Pripomeňme, že ohlásená cena je 25 - 30 miliónov dolárov a za túto cenu sa…

Bude Česko vyrábať nákladné lietadlá L-410? V Moskve pokračuje letecká výstava MAKS

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM, Sputnik) –Na letisku Žukovskij neďaleko Moskvy pokračuje Medzinárodná letecká a vesmírna výstava MAKS 2021. V tomto roku je na leteckom salóne bohato zastúpené aj Česko, ktoré má v jednom z pavilónov svoje miesto slávy. Jednou z českých spoločností je Aircraft Industries, ktorá vyrába známe lietadlá L-410.  …

Maria Zacharovová: Máme dôkazy o spolupráci USA s „Islamským štátom“

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Rusko už skôr signalizovalo, že disponuje dôkazmi o spolupráci USA s militantmi z teroristickej skupiny Islamský štát v Afganistane. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová to dnes opäť pripomenula.   „Ak ide o dôka

Postupimská konferencia a odsun Nemcov z Československa, aká je pravda? Transfer alebo vyhnanie?

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM) – Máme výročie Postupimskej konferencie. Jedným z bodov rokovania bol odsun Nemcov zo štátov budúceho východného bloku. Publicistov Tomáša Krystlíka a Jozefa Skály sa pýtame, či by zhodnotili tran

Prečo Moskva odpúšťa miliardové dlhy africkým štátom z vojenských kontraktov?

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Často možno počuť špekulácie o príliš veľkorysej politike ruských úradov, ktoré údajne nezodpovedne odpisujú staré dlhy voči rôznym štátom sveta. V poslednej dobe Rusko nevedie nezmyselnú zahraničnú politiku, v čom je teda podstata týchto zdanliv

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali