Paríž 1. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Julien Mattia)
Deň po 11. vystúpení “žltých viest” vyšli do ulíc Paríža “červené šatky”. Nehľadiac na dážď “hájili demokraciu a demokratické inštitúcie”. Interview, ktoré poskytli predstavitelia oboch hnutí, odrážajú nezmieriteľné rozpory, ktoré rozdelili Francúzsko
“Omrzelo ma počúvať, hovorím to rovno, ako akýsi nevzdelanci hovoria v televízii a upchávajú hubu odborníkom!” Toto prekvapivé vyhlásenie urobil Francis Pourbagher v priebehu prvej protestnej akcie “červených šatiek”, ktorá sa konala v Paríži 27. januára.
Človek široko známy v politických kruhoch Asnières-sur-Seine sa oboril na “žlté vesty” na kanáli Brut. Potom asi 10500 “červených šatiek”, podľa údajov prefektúry, či oveľa menej, podľa slov novinárov RT France a TF1, sa zišli nehľadiac na zlé počasie v Paríži a pochodovali od námestia Národa až k námestiu Bastily.
Forte mobilisation place de la Nation à Paris pour les #FoulardsRouges malgré la pluie, des #GiletsBleus et d’autres manifestants indépendants sont présents pour manifester contre les violences et les blocages dans le pays.
? @ChloeBorgnon est sur place. pic.twitter.com/7tEbjYq5Jb
— LCI (@LCI) 27. januára 2019
Aký mali cieľ? “Uhájiť demokraciu a demokratické inštitúcie” a zastaviť násilie “žltých viest”. Hnutie trvá na svojej “apolitičnosti”, je ale celkom zrejmá snaha o podporu vlády. Tento Republikánsky pochod slobôd (Marche Républicain des libertés) usporiadaný na návrh päťdesiatročného inžiniera z Toulouse Laurenta Soulie bol pôvodne označovaný za Republikánsky pochod na podporu Emmanuela Macrona ..
20 rokov po sociálnom zlome Jacquesa Chiraca
Na rozdiel od rôznorodého zloženia “žltých viest” sú predstavitelia “červených šatiek” starší.
“V súčasnej dobe sa hnutia zúčastňuje skutočne málo mládeže, mladých ľudí to nezaujíma. Nie som proti, žltým vestám ‘, som ale proti agresii, blokovaniu ciest a odporu vláde. Nie je to riešenie problému,” zdôraznil dvadsaťdvaročný Lenny, ktorý podporuje stranu En marche! (LREM).
Mnohí predstavitelia “žltých viest” demonštráciu jednoducho pozorovali. Boli pokusy nadviazať dialóg, ukázalo sa však, že aktivisti oboch hnutí majú málo styčných bodov. Jeden z predstaviteľov na besede s naším osobitným spravodajcom povedal toto: “Nie som tu pre to, aby som provokoval našich odporcov. Prišiel som zo zvedavosti, chcem ale dialóg, aby sme ukázali, že sa toho zúčastňujeme. Už som mal možnosť pohovoriť so staršou dámou, predstaviteľkou, červených šatiek ‘. Bol to ale ťažký rozhovor, pretože máme úplne rôzne názory. Emmanuel Macrona nás označuje za, zlý dav ‘a, červené šatky’ hovoria o našej agresii a nenávisti. Všimol som si ale toho, že nenávisť pochádza od nich. Keď s nimi rozprávam, zachovávam chladnokrvnosť, kdežto oni sú rozzúrení. Sme zástupcovia úplne rôznych svetov. Sú to zástupcovia tých 20 %, ktorí majú všetko v poriadku, nemajú žiadne finančné ťažkosti a nevedia, čo je to mať prázdnu chladničku koncom mesiaca. ”
A skutočne, vo výrokoch demonštrantov pred mikrofónmi nebol ani náznak zmierenia. V roku 1995 uskutočnil Jacques Chirac “sociálny zlom”, bola to jedna z hlavných téz jeho predvolebnej kampane: “Francúzsko sa po dlhú dobu považovala za vzor sociálnej aktivity. Nebolo nesporne všetko dokonalé, bol ale dôsledný postup správnym smerom. A zároveň ekonomická bezpečnosť a istota v budúcnosti sa stali údelom vyvolencov. Mladí Francúzi sú na rozpakoch, dochádza k sociálnemu zlomu, ktorým trpia všetci. ,Francúzsky systém’ už nefunguje. Nefunguje pre všetkých Francúzov.”
Už po viac ako 20 rokov vychádza do ulíc nielen mládež, nerovnosť ale nebola prekonaná. Naopak sa prehĺbila. Dvaja predstavitelia “červených šatiek” odpovedali veľmi kategoricky na otázku, prečo sú tu. Staršie elegantná dáma označila vystúpenie “žltých viest” za prejav “naprostej slabosti na úrovni základnej školy”: “Keby dostali na škole aspoň minimum ekonomických znalostí … netrepali by tie nezmysly. ”
Spravodajkyňa, ktorá túto scénu nakrúcala, sa jej pýtala, či to nie je prejavom “triednej nenávisti”. Dáma odpovedala záporne: “Školské vzdelanie je každému prístupné. Poznám veľa ľudí, ktorí to spočiatku mali ťažké, nesedeli ale so založenými rukami, učili sa po večeroch, makali a našli si prácu. Nemali by už učiť iné a hovoriť, je treba len … ‘ ”
Okrem zjavných sociálnych rozdielov sú medzi “žltými vestami” a “červenými šatkami” aj politické rozpory. Laurent Soulie dôrazne podporuje stranu En marche !, tá sa ale rozhodla zostať bokom. A to nehľadiac na prítomnosť pätnástich poslancov a niekoľkých senátorov. Čo to je: želanie neprilievať olej do ohňa, alebo obavy z neúspechu? Senátor a Macronov stúpenec v interview pre Libération oi. povedal, že “ministrom bol daný pokyn, aby sa toho nezúčastnili”: “Bol zvolený vraj nevhodný okamih, nie je potrebné zbytočne obťažovať políciu a je nutné ukázať príklad v debatách. Ale podľa môjho názoru sa jednoducho bojí, že neuspejú.”
Je dialóg možný? To je tá otázka. V priebehu pochodu “červených šatiek” žene, ktorá kričala “Macrona do demisii”, vynadali do “vyvrheľov”. A potom, keď dorazili “červené šatky” k námestiu Bastily, išli za sprievodu halekánia a nadávok “žltých viest”. Boli vidieť dva plagáty: “Macrona demisii” a “Všetko už planie”.
Fabien Buzzanca