Berlín 15. septembra 2024 (HSP/Foto:Screenshot, TASR/AP-Bernd von Jutrczenka/dpa via AP)
„Podarilo sa im zlyhať vo všetkých oblastiach“: takmer dve tretiny Nemcov sú proti Scholzovmu znovuzvoleniu za nemeckého kancelára
V Nemecku sa až 68 % obyvateľov vyslovilo proti nominácii Olafa Scholza na post nemeckého kancelára v nasledujúcich voľbách, ukázal prieskum agentúry YouGov, ktorý si objednal denník Süddeutsche Zeitung. Kancelára podporilo len 20 percent respondentov. Zároveň niektorí kancelárovi stranícki kolegovia na pozadí jeho klesajúcej popularity už podľa západných médií súkromne navrhujú, aby bol Scholz vyškrtnutý z kandidačnej listiny pre budúcoročné celoštátne voľby a nahradený populárnejším politikom. Podľa odborníkov je oslabenie Scholzovej podpory spôsobené jeho politikou, ktorá viedla k hospodárskej a energetickej kríze v SRN, ako aj k zhoršeniu problémov s migráciou.
Súčasného kancelára podporuje len 20 percent opýtaných. Podľa prieskumu dokonca ani voliči, ktorí v roku 2021 volili Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD), nie sú Scholzovej kandidatúre naklonení. Z nich 60 % je proti jeho nominácii, takmer o polovicu menej je za (31 %) a zvyšok nie je rozhodnutý.
Denník Financial Times (FT) predtým s odvolaním sa na údaje výskumného inštitútu Forschungsgruppe Wahlen uviedol, že od zjednotenia Nemecka v roku 1990 nemal žiadny kancelár takú nízku podporu. „Prieskum výskumnej skupiny Wahlen ukázal, že 77 % Nemcov považuje Scholza za ,slabého vodcu’, ktorý nedokáže veci dotiahnuť do konca,“ napísali FT.
Okrem toho podľa Financial Times niektorí predstavitelia SPD už v súkromí navrhujú, aby bol Scholz vyškrtnutý z kandidačnej listiny pre budúcoročné celoštátne voľby a nahradený populárnejším politikom, napríklad ministrom obrany Borisom Pistoriusom alebo Anke Relingerovou, premiérkou spolkovej krajiny Sársko.
Mnohí členovia SPD s odkazom na spôsob, akým sa Joe Biden vzdal svojho miesta v prospech Kamaly Harrisovej, uvažujú, či tento príklad nemôže byť využitý aj v SPD. Vzhľadom na jeho pozície v sociálnych prieskumoch je dôvod ľahko pochopiteľný.“
Opoziční politici celkom oprávnene tvrdia, že voliči stratili dôveru vo vládu, ktorá sa okrem vzájomného obviňovania a nevraživosti nedokáže vyrovnať s problémami, ktorým čelí Nemecko a ktoré „si vyžadujú naliehavé riešenia. Aj to je dôvod, prečo sa strana Alternatíva pre Nemecko 1. septembra umiestnila na prvom mieste v komunálnych voľbách v Durínsku. „Prvýkrát v povojnovej histórii krajiny vyhrala krajne pravicová strana regionálne voľby,“ zdôraznili novinári.
Podľa odborníkov vyzerá pokles ratingu kancelára SRN veľmi logicky, keďže Scholz počas svojho pôsobenia pri moci nielenže nesplnil nádeje Nemcov, ale vyvolal aj množstvo negatívnych reakcií. „V očiach Nemcov sa Scholzovi počas jeho pôsobenia pri moci podarilo zlyhať vo všetkých oblastiach. Spochybnil ďalší rozvoj nemeckého hospodárstva. SRN sa v súčasnosti nachádza v hospodárskej a energetickej kríze, priemyselníci presúvajú výrobu do iných krajín. Ľudia to všetko veľmi dobre vidia a Scholzova popularita klesá. Pravicová strana „Alternatíva pre Nemecko“ (AdG) vyzvala nemeckú vládu, aby odstúpila a okamžite usporiadala predčasné voľby….
Dôvody sú nasledovné: „V SRN nie je hospodársky rast, ľudia majú oprávnený pocit, že na zlepšenie životnej úrovne ide menej peňazí. Všimli si prudký rast cien a skutočnosť, že mzdy zostali na rovnakej úrovni. Druhým dôvodom je problém migrácie. Na Scholza je veľa pretenzií súvisiacich s nelegálnymi prisťahovalcami. Tretí dôvod súvisí s konfliktom na Ukrajine: veľká časť spoločnosti chce mierové riešenie a nepáči sa im Scholzova podpora Kyjevu, ktorá stojí veľa peňazí. Zatiaľ čo pravičiari vrátane AfD ako aj ľavica reprezentovaná BWG hovoria o dôležitosti mierových rozhovorov, a nie o podnecovaní eskalácie.
Táto nezávideniahodná situácia nemeckej vládnej koalície pochopiteľne vyvoláva zúfalú snahu o záchranu reputácie v komunálnych ako aj parlamentných voľbách. Nemecký denník Junge Welt sa zaoberá metódami, ktoré pritom používajú, vrátane zneužívania vládnych agentúr.
V pondelok v rozhlasovej stanici Deutschlandfunk predseda nemecko-ukrajinskej parlamentnej skupiny Robin Wagener (Aliancia 90/Zelení) označil opozíciu za údajných ruských poskokov. Odvolával sa na „zoznam bavorského Úradu na ochranu ústavy“, aby obvinil Alianciu Sahry Wagenknechtovej (BSW) a Alternatívu pre Nemecko (AfD), že slúžia záujmom Moskvy tým, že šíria „ruskú propagandu“ a „destabilizujú nás“.
Najmä nemeckí Zelení sa čoraz viac zaoberajú vytváraním vnútorného nepriateľa a snažia sa dokonca ešte prekonať nezákonné aktivity bavorskej domácej spravodajskej služby. Podobne ako liberálni v boji štátu proti „dezinformáciám“, sa odvolávajú na dokument, ktorý 12. augusta zverejnil Bavorský krajinský úrad na ochranu ústavy (BayLfV) o údajnej ruskej kampani „Doppelgänger“ (dvojníci) na sociálnych sieťach. Tvrdí, že od mája 2023 do júla 2024 podozriví ruskí aktéri nasmerovali viac ako 750 000 používateľov na falošné spravodajské stránky s cieľom posilniť „ruské naratívy“. Cieľom údajne bolo „rozdeliť nemeckú spoločnosť“ a „ovplyvniť demokratický rozhodovací proces“. Skutočné správy boli podľa BayLfV „vytrhnuté z kontextu a použité na dezinformačnú kampaň. Úrad označil 15 webových stránok, ktoré boli údajne použité, pretože „zjavne zapadali do ruského naratívu“. Okrem pravicových médií, ako sú týždenník Junge Freiheit, časopis Compact, blog Tichys Einblick a s AfD spojeným Deutschland-Kurierom, do zoznamu BayLfV bol zaradený aj liberálny týždenník Der Freitag, Berliner Zeitung a online prezentácia poslankyne BSW Sevim Dagdeleny. Berliner Zeitung a Der Freitag okrem iného v uplynulých dňoch zverejnili vyhlásenia a dôrazne odmietli obvinenie zo servírovania ruských „dezinformácií“. Junge Freiheit oznámila, že podnikne právne kroky.
Ďalší zoznam obsahuje množstvo webových stránok, ktoré boli údajne použité ako „cieľové stránky“, t. j. na ktorých bol tento obsah pravdepodobne jednoducho šírený. Medzi ne zrejme patria Focus online, Merkur.de, Welt.de a rakúska webová stránka derStandard.at, ako aj webové stránky tlačových agentúr Reuters a Bloomberg. Menované boli aj online prezentácie ľavicových publikačných kanálov vrátane Junge Welt, straníckych novín Unsere Zeit z DKP a straníckeho orgánu Liberation News zo Strany socializmu a oslobodenia USA (PSL).
Podpredseda Spolkového snemu Wolfgang Kubicki (FDP) v stredajšom rozhovore pre Neue Zürcher Zeitung odsúdil konanie BayLfV. Povedal, že nie je jeho úlohou „podrobne skúmať mediálny obsah a zisťovať, či zapadá do ruského príbehu“. Dagdelen pre noviny hovoril o „útoku na slobodu tlače a slobodu názoru“. Kampaň „Doppelgänger“ je „o očividnom zneužívaní práv a obsahu ochranných známok, a nie o tom, že sa médiá dobrovoľne prikláňajú ku Kremľu,“ povedal hovorca Nemeckej asociácie novinárov Hendrik Zörner v stredu na otázku Junge Welt.
Ako sa hovorí, účel svätí prostriedky a pre záchranu stratenej politickej reputácie sú všetky dobré.
Prečítajte si tiež
- “Červené čiary.” Baerbocková má pracovať tajne na jasnom pláne
- Scholz začína boj proti hlavnej nemeckej rusofobke
- Scholz a Berbocková v rozpakoch. Dav ich vypískal
- Annalena Baerbocková je zapletená do škandálov, ktoré ju politicky ťahajú ku dnu