Vinczeová v blogu napísala, že meditáciu jedna jej známa definuje nasledovne: “Dokážem ju tolerovať. Je to vždy lepšie, ako len tak sedieť a nič nerobiť. Ak by to náhodou niekto nepochopil, ide o ironický humor mojej rovnako ironicky humornej známej. Meditácia totiž je sedenie a ničnerobenie. Zároveň si kladiem veľmi neironickú otázku – Je to zlé? Sedieť a nič nerobiť? A prípadne dotiahnuť stav na vyššiu úroveň a na nič nemyslieť?”
Dodáva, že meditácia sa dnes zväčša spája s batikovaným občanom dredovitého charakteru, s jogínmi a ľuďmi, ktorí „asi nemajú nič lepšie na práci… alebo okolo meditácie krúžime v možnej obave, že nás niekto stiahne do spárov samovražednej spirituálnej sekty. Prípadne patríme k tej skupine ľudí, ktorí meditáciu evidujú ako bežnú súčasť duševnej prevencie, len nevieme, ako a kedy na to. Do tejto skupiny patrím napríklad ja. Prvýkrát sa mi na mojej ceste vonkajšieho pozorovateľa meditácie stalo, že som natrafila na vedecký postoj a argumenty hovoriace za meditovanie, ” vysvetľuje.
Moderátorka ďalej podelila o zlomok súkromia svojho známeho. Uviedla, že neurogenetik Tomáš Eichler ju v ostatnom čase trochu inak fascinoval rozprávaním o overených benefitoch meditácie. “Človek s titulmi, obklopený laboratórnym svetom plným červov, na ktorých skúma spánok, zrazu priznal, že šesť rokov medituje. Následne však Vinczeová vysvetľuje chápanie pojmu meditácia.
“Jeho definícia meditácie je – nemyslenie. Prípadne – zažívať medzery medzi myšlienkami. Skúste si to niekedy. Osobne zväčša úpenlivo myslím na to, či naozaj nemyslím, či toto už je nemyslenie, či nejako spoznám, že už nemyslím, a či o tomto čase bude prejazdný Prístavný most. Nič! Bez úspechu. Tomáš tvrdí, že aj pár sekúnd totálneho nemyslenia nás môže osviežiť ako kvalitná dovolenka. Len málokto to dokáže. Aj u neho si to vyžadovalo tréning.”
Výsledkom takej meditácie je podľa nej kvalitnejší spánok, dostatok energie a “schopnosť vidieť veci, ako sú, nie ako by sme chceli. Aj vrátane seba samého.”
“Až ma dojalo, keď neurogenetik plný vedomostí a faktov s láskavým výrazom v tvári zahlásil: „Skrátka som si aj na seba zvykol.“
“O koľko je život ľahší, keď hneď nevynášame súdy nad okolím, situáciami, nad sebou!” dodáva
Aj iní vedci majú podľa nej s “výlukou myšlienok“ dobré skúsenosti. “Einstein v týchto chvíľach prichádzal na zásadné objavy, práve preto, že mal v hlave prázdno voľné pre náhle osvietenia… Skrátka byť na chvíľu bez myšlienky. Zachyťte si tú aktuálnu, ktorá vám napadla…. Vedeli by ste bez nej prežiť, však?” uzatvára Vincezová.
… keď nás navštívi hnev
Moderátorka je známa svojimi zaujímavými myšlienkami, ktoré sa týkajú medziľudských vzťahov. Pred časom sa vyjadrila aj ku negatívnym vlastnostiam ľudskej povahy. “V každom momente, keď nás navštívi hnev, si môžeme uvedomiť, že to nie je odvaha, za ktorú si ho často zamieňame. Že naša žiarlivosť nie je prejavom lásky, ako to pred sebou iluzórne prezentujeme. Že naša závisť nie je len „spravodlivé hodnotenie“ druhého, ale krok k tomu, aby sme sa my cítili lepšie. Že naše posudzovanie iných je len únikom pred videním pravdy o sebe. Že túžba po pomste je prejavom našej zmanipulovanosti hnevom” (viac v článku).