34 biliónov dlh. Rast o 1,5 bilióna ročne. Hrozí Amerike finančná kríza?

34 biliónov dlh. Rast o 1,5 bilióna ročne. Hrozí Amerike finančná kríza?

Bratislava 12. januára 2024 (HSP/The National Interest/Foto:Pixabay)

 

The National Interest informuje, že nesplatené finančné záväzky federálnej vlády v súčasnosti predstavujú približne 34 biliónov dolárov

dolár
Ilustračné foto

34 biliónov dolárov je približne 123 % hrubého domáceho produktu krajiny, čo je historický rekord. Hrozí Amerike finančná kríza?

Reklama

Najnovšie odhady rozpočtového úradu Kongresu pritom hovoria o ďalšom deficite viac ako 1,5 bilióna dolárov ročne v nasledujúcich rokoch, čo predstavuje šesť až sedem percent HDP.

Hoci tento tok “červeného atramentu” sľubuje, že výrazne zvýši už aj tak obrovskú hromadu nesplateného dlhu, zdá sa, že Washington sa nepozastavil nad možnými škodami, ktoré tieto trendy prinášajú. A už vôbec nie nad spôsobmi, ako ich zastaviť. Vyhliadky nie sú vôbec povzbudivé.

Reklama

 

Pohľad obchodníka

Niektorí vo Washingtone, ale aj na Wall Street a v akademických kruhoch, takéto obavy odmietajú. Títo analytici v podstate zastávajú názor, ktorý by sa dal nazvať “pohľadom obchodníka”.

Zdá sa, že verejnosť, ktorá nakupuje dlhopisy, sa s prílevom nových vládnych záväzkov vyrovnáva dobre. Wall Street berie všetko, čo každá aukcia štátnych dlhopisov ponúka. Sadzby a výnosy štátnych dlhopisov neukazujú ani obavy investorov z prebytku, ani žiadne škaredé ekonomické dôsledky.

Napríklad desaťročný dlhopis sa v súčasnosti predáva s výnosom mierne nad 4 %, čo je len o málo viac ako inflácia.

„Ak by existoval dôvod obávať sa osudu federálnych financií, kupujúci by požadovali oveľa vyššie sadzby, možno bližšie k 8% výnosu, ktorý požadujú od “junk bonds”(nezdravých) dlhopisov, kde je dôvod obávať sa problémov,“ tvrdia optimisti z Wall Street.

Reklama

Tí, ktorí zastávajú tento názor, by mohli poukázať na Japonsko. Tam vládny dlh predstavuje 263 % HDP krajiny a k žiadnym zvratom nedošlo. Teda aspoň zatiaľ nie.

Akokoľvek je takáto argumentácia potešujúca a jednoduchá – môže fungovať len do určitej miery. Ako všetko v obchodovaní, aj toto je vo svojej podstate okamžité a nanajvýš krátkodobé. Zmysel má len vtedy, ak predpokladáme, že kupujúci dlhopisov zostanú takí, akí sú dnes, donekonečna.

Ochota investorov prijímať štátny dlh za prijateľné sadzby však nie je ani stála, ani spoľahlivá. Závisí od dôvery, že reálna ekonomika môže expandovať natoľko, aby dokázala pokryť nesplatené záväzky. Inými slovami, či národný dôchodok a bohatstvo dokážu držať krok s dlhovým bremenom. Otázka dlhu sa teda zužuje na otázku relatívnych vyhliadok hospodárskeho rastu. Vývoj americkej ekonomiky a federálnych financií je v tomto kľúčovom bode málo presvedčivý.

Spoľahlivé a rýchlo rastúce hospodárstvo, povedzme dobre riadené rozvojové hospodárstvo, by mohlo ľahko uniesť relatívne veľké dlhové bremeno, akému dnes čelí táto krajina.

Rýchly reálny rast, možno v dvojciferných číslach ročne, by sľuboval rýchle zvyšovanie príjmov a verejných príjmov, ktoré by umožnili ľahko splniť takéto záväzky. Ak by dlh odrážal výdavkové a daňové politiky zamerané na podporu rastu, investori – domáci aj zahraniční – by bez obáv kupovali dlhopisy s vedomím, že budú splatené.

Reklama

Tak to bolo v Spojených štátoch v 90. rokoch 19. storočia, keď minister financií Alexander Hamilton mohol poukázať na prísľub rýchlo sa rozvíjajúceho hospodárstva a rýchlo predať nový americký dlh v Európe.

 

Dlhy predbiehajú ekonomický rast

Dnešné americké hospodárstvo však nie je ani v štádiu rýchleho počiatočného rozvoja, ani nie je obzvlášť dobre riadené. Deficity a dlhy predbiehajú ekonomiku. Rozpočet zaťažujú predovšetkým výdavky na sociálne zabezpečenie a zdravotnú starostlivosť, pričom len málo z nich podporuje hospodársky rast.

Reálna ekonomika rastie v najlepšom prípade len o približne 3 % ročne, a aj to len v dobrom roku. Ak ekonomický rast zázrakom nenastane v blízkej dobe, tieto poľutovaniahodné trendy v konečnom dôsledku oslabia ochotu investorov držať americký vládny dlh.

Prvé signály, že sa takýto deň blíži, sa objavia, keď výnosy štátnych dlhopisov vzrastú v porovnaní s inými druhmi dlhu.

Ak investori začnú mať podozrenie, že za dlhopismi sa neskrýva dostatočná reálna podstata, budú požadovať vyššie výnosy, ktoré by im kompenzovali riziko s tým spojené. Tak ako to dnes robia v prípade spomínaných nezdravých “junk bonds” dlhopisov. To ešte viac zaťaží rozpočet, pretože sa zvýšia výdavky na obsluhu dlhu. Keď sa tento tlak zintenzívni, Washington bude mať štyri možnosti, z ktorých ani jedna nebude príjemná.

 

Aké má Amerika možnosti ?

Prvou a najmenej príjemnou je platobná neschopnosť. Takáto udalosť by zničila finančné trhy a uvrhla hospodárstvo do recesie, pravdepodobne do depresie.

Po druhé, Washington by mohol znížiť výdavky, aby zastavil tok “červeného atramentu”, a pokúsiť sa všetkých presvedčiť, že svoje financie nasmeroval na lepšiu cestu. Takáto reakcia však prináša komplikácie. Keďže v rozpočte dominujú výdavky na obranu a sociálne nároky, väčšina toho, čo môže vláda znížiť bez politického a sociálneho nebezpečenstva, bude pochádzať z tej malej časti dnešných výdavkov, ktoré podporujú rast. Takéto opatrenie by mohlo presvedčiť kupcov dlhopisov, že situácia sa bude len ďalej zhoršovať.

Treťou možnosťou Washingtonu je zvýšiť dane. To by mohlo zastaviť tok “červeného atramentu” , ale zvýšené daňové zaťaženie by mohlo presvedčiť aj kupcov dlhopisov, že rast utrpí – čo by nakoniec Washingtonu sťažilo plnenie dlhových záväzkov.

Reklama

Napokon, po štvrté, Washington môže siahnuť po inflácii, ktorá znížením reálnej kúpnej sily existujúceho dlhu spôsobí, že sa bude zdať zvládnuteľnejší. Takáto politika by však veľmi zaťažila verejnosť a tým, že by ukradla reálnu hodnotu všetkých dlhopisov nakúpených v minulosti, by výrazne narušila dôveryhodnosť.

Jedinou nádejou, ako sa postaviť proti týmto nepekným vyhliadkam, je, že Washington začne konať teraz, skôr ako dôvera zmizne a vznikne takýto intenzívny tlak.

 

Riešenie?

Škrty vo výdavkoch a rozumné úpravy daní by mohli pomôcť s okamžitým zúčtovaním. Keďže však základy dlhu závisia v rozhodujúcej miere od rastu a jeho perspektív, najlepšou politikou by bolo preorientovať výdavkové a daňové priority na podporu rastu viac, ako sú v súčasnej dobe.

Pokračujúce kroky na kontrolu inflácie by uistili tých, ktorí financujú americký dlh, že ich aktíva ponúknu bezpečnú reálnu kúpnu silu.

Reklama

Ak by sa takéto úpravy uskutočnili teraz, skôr než sa tlak stane príliš intenzívnym, potrebné zmeny by sa mohli uskutočniť postupne, a tak by spôsobili menšie hospodárske výkyvy.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali