12. časť Neznáme slovenské dejiny: Vyhnal Pribinu z Nitry Mojmír?

Bratislava 27. októbra 2018 (HSP/Foto:Marián Tkáč)

 

Pohľad na Pribinovu dobu, ako sme ju opísali, sa mení pri hľadaní odpovedí na základnú otázku súvisiacu s Mojmírom: skade prišiel, kde žil a – naozaj „vyhnal“ Pribinu z Nitry? Informáciu, že bol „v priebehu toho času istý Pribina, vyhnaný Mojmírom, kniežaťom Moravanov nad Dunajom“ poznáme vlastne len z jedného prameňa, zo spisu „O obrátení Bavorov a Korutáncov“, ktorého vierohodnosť spochybnil nemecký bádateľ Tönsmeyer

Mojmír

Iba jeden prameň? Citujeme editora „Prameňov k dejinám Veľkej Moravy“ (Bratislava 1968), Petra Ratkoša: „Je to vlastne jediná, a preto i veľmi dôležitá správa (sic!) o vyhnaní Pribinu a jemu verných veľmožov z Nitrianska Mojmírom, kniežaťom starej Moravy asi r. 833“. Historici s „gebírom“ pritom hovorievajú, že jeden prameň ako žiadny prameň, len práve naše dejiny majú byť výnimkou? Dokonca takou, že neprajník iba hodí rukou: „Slováci žádných dějín neměli a ani míti nebudou!“

„Na základe dvoch viet v tomto spise stvorili historici Veľkú Moravu, stanovili dátum jej vzniku, domysleli si vzájomné usporiadanie či pomer Moravy a Nitrianska, vytvorili centrum Veľkej Moravy, určili jej vládcu a nič z toho všetkého nie je pravda.“ Toto sú slová Mariána Valašíka, autora zaujímavej publikácie „Najstaršie dejiny Slovenska. Všetko bolo inak“ z roku 2017.

Je isté, že polovicu svojho života prežil Pribina v cudzine (u južných susedov v dnešnom Maďarsku), a niet pochýb ani o tom, že Nitru opustil v núdzi. A tu prichádzajú uvedené otázky.

Začnime prvou: Skade prišiel Mojmír, o ktorom sa vôbec nič nevie, „Bohužel, před samotným aktem sjednocení Mojmírova a Pribinova knížectví nemáme o tomto vládci žádne dobové písemné zprávy“ uvádza sa na českom portáli palba.cz. Napriek tomu mnohí v tom majú jasno: Mojmír prišiel a napadol Nitru z dnešnej Moravy. A argument? O polstoročie neskôr sa Metod stal arcibiskupom „moravským“, preto teda „muselo“ existovať mesto Morava (Marava), a kto si pod vplyvom doterajšieho výkladu našich dejín nenašincami dokáže čo i len predstaviť, že to mesto nebolo na dnešnej Morave? Valašík je presvedčený, že pozná mesto Moravu – Zlaté Moravce, ale o tom až neskôr, keď o jednu-dve generácie prídu časy Metodove.

Aké sú teda dôvody hľadať iné riešenie? Jedným z nich je aj informácia o tom, že „Brno aj ďalšie mestá (Nitra, Bratislava) začiatkom 9. storočia vlastnil knieža Pribina, a podľa Pribinu aj mesto Brno (Brynna) bolo pomenované“ – čítame vo wikipedii pri hesle „Brno“ s odvolaním sa na Johannesa Turmaira, nazývaného Aventinusom (žil v rokoch 1477 – 1534)“. Naši historici „s gebírom“ však Aventina spochybňujú, pričom Nemci jeho dielo „Anály Bavorov resp. Bavorská kronika“ (Annales ducum Boiariae/Annales Boiorum resp. Bayerische Chronik) ponúkajú na predaj cez internet. Ak teda Pribina pred mystickým (vymysleným) rokom 833 vlastnil Brno (a budoval v ňom kostol?), pri pohľade na mapu musí byť každému jasné, že z Nitry na „svoje panstvo“ do Brna musel najprv prejsť 110 kilometrov po Mikulčice (údajné centrum moravských Mojmírovcov, v záznamoch však o ňom niet zmienky), a potom ešte absolvoval 60 kilometrov do Brna.

Keďže Pribina vládol na oboch stranách rieky Moravy, sú len dve možností. Prvá, že začiatkom 9. storočia nemohol Mojmír sídliť v okolí Mikulčíc (je irelevantné, či vzhľadom na zmeny vodného toku Moravy boli vtedy Mikulčice a okolie na dnešnej českej či slovenskej strane rieky Moravy). Alebo druhá možnosť: sídlil tam, ale bol Pribinovým podriadeným, teda ak bol Pribina kniežaťom, on vojvodom. Keďže však v onom spise „O obrátení“ je Mojmír „kniežaťom Moravanov nad Dunajom“, musel byť Pribina „väčším kniežaťom“, niekým ako kráľ. Mojmírova sila v porovnaní s Pribinovou bola – podľa spomínaného Valašíka – dvaapolkrát menšia – a napriek tomu dokázal Pribinu vyhnať z Nitry? Alebo prišiel so svojím otcom vojvodom Ľudovítom (a aj bratom Rastislavom – takto to údajne vedel aj Ľudovít Štúr) z chorvátskeho Sisáku na dnešnú Moravu len v „deň útoku“, alebo „deň pred útokom“ na Pribinovu Nitru?

A kedy sa to stalo? Naozaj v roku 833? Veď ani text jediného informátora (spochybneného spisu „O obrátení“) o nijakom roku nehovorí. Iba píše, že „v priebehu toho času“, „istý Pribina“ bol zverený Ratbotovi, že „nejaký čas“ u neho pobudol, potom vznikla medzi nimi „akási nedohoda“… Priveľa neistôt, no zdá sa, že Ratbot bol postavou číslo jeden pri „vyháňaní“ a následnom „umiestňovaní“ Pribinu. Ak spolu s Pribinom odišlo možno až 500 veľmožov aj s rodinami, vzniká otázka kto ich „nejaký čas“ – to znamená od údajného vyhnania v roku 833 do roku  846, keď sa naskytla „akási príležitosť“ a Pribina dostal do léna časť Dolnej Panónie – živil?

Pribinove vytlačenie z Nitry sa určite udialo na príkaz kráľa Ľudovíta Nemca a zrejme ho vykonal Ratbot. Ľudovít Nemec žil do roku 876 a nesprával sa veru ako priateľ Slovenov/Slovákov, ešte uvidíme. Udalosť s Pribinom sa mohla stať po smrti arcibiskupa Adalrama (ktorý v roku 827/828 vysviacal kostol v Nitre), keď prišiel Pribina o jedného z ochrancov (možno cez manželku dokonca príbuzného). Pribinove následné pokusy získať pomoc u Bulharov, či u panónsko – slova(e)nského Ratimíra, vypĺňajú čas medzi rokmi 837 až 840. A pre nás dnes mätúce divadlo podľa scenára „Obrátenia“ ďalej pokračuje: franský gróf Salacho, vojvodca Korutánskej marky, zmieruje Pribinu s Ratbotom, ktorý uprosí kráľa Ľudovíta Nemca, a keď sa naskytne „akási príležitosť“ v roku 846 stáva sa Pribina lénnym pánom časti Dolnej Panónie. A to napriek tomu, že spolu s Ratimírom neúspešne bojoval proti Ratbotovi. Prečo? Mohla to byť naozaj len silná pozícia Pribinu medzi Bavormi, vďaka ktorej sa stal kniežaťom pri Balatone. Nepochybne aj po Adalramovej smrti ostali mu aj naďalej jeho priaznivci na bavorskom dvore. Ale mal aj „zbožné správanie“, ktoré sa vtedy cenilo. A svoje kniežatstvo zveľadil. Slováci sa vo svete nestratili a ani nestratia.

Všetko, čo sme uviedli, vedie k domnienke, že nie Mojmír, ale nemecký Ratbot vyháňal Pribinu z Nitry. Veď ak by to bol Mojmír, zaiste by zaujal Nitru. Mojmír teda nielenže nedobyl Nitru a na scéne dejín sa neobjavil a nezaložil „nejakú Veľkú Moravu“ v roku 833. Naopak, Pribinovo panstvo potom rozdelili na dve časti. Mojmír neobsadil Nitru, tu vládol možno Svätoplukov otec (Bogislav?).

Nemci „našli“ Mojmíra medzi južnými Slovanmi, pre ktorých je typické zakončenie mena na „mír“ (Ratimír, Zvonimír, Svetimír). A z rôznych „nerecenzovaných“ textov – napokon takým je aj spis „O obrátení Bavorov a Korutáncov na vieru“, ktorý nás napriek tomu nútili považovať za písmo sväté pre slovenské dejiny! – vykukne aj informácia o južnom pôvode Rastislavova aj jeho manželky.

Mojmír, ktorý mohol mať po odchode Pribinu z Nitry voľnú cestu k vybudovaniu ríše, zrejme nemal na to ani sily, ani pomyslenie. Bol v službách východofranského kráľa Ľudovíta Nemca, a len preto jeho ďalšie vládnutie mohlo byť „obdobím pokoja, mieru, budovania ranofeudálneho útvaru a kráľovstva“ – ako ho velebia tí, ktorí píšu, že o ňom nič nevedia. A ak niet nijakej správy o tom, žeby bol Mojmír viedol nejakú vojnu proti Frankom, tak to bolo zaiste len preto, že svojim susedom vychádzal v ústrety, lebo bol privyknutý na podriadenosť už aj v Pribinových časoch. Uhrádzal Frankom poplatky a umožnil ich misionárom, aby na území, ktoré ovládal, šírili kresťanstvo. Klasický dejepis je pritom takmer idylicky: čítame, že „v roku 846 Mojmír I. pravdepodobne zomrel a na jeho miesto nastúpil, aj keď po nepokojoch, jeho synovec Rastislav“.

Aj Rastislava však na trón v bezmennom moravskom(?) meste, kde však? – dosadili Nemci. A vznik mohutnej „Veľkomoravskej“ ríše, ktorý sa pripisuje Mojmírovi, musel zariadiť až ten, kto sa Nemcom (Frankom, Bavorom) vyrovnal. A tým bol kráľ Svätopluk.

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Aliancia: Slovensko odmieta vznik legislatívy v oblasti ochrany európskych menšinových práv

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer   Predstavitelia maďarských strán napísali ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) list a žiadajú ju, aby stiahla podporu Európskej komisii v procese týkajúcom sa občianskej iniciatívy Minority SafePac Ako vysvetlili predstavitelia aliancie strán Strany maďarskej komunity, Most-Híd a Spolupatričnosť-Összefogás, Slovensko sa ako druhý členský…

Šéf NATO vyzval na riešenie situácie v Afganistane prostredníctvom rokovaní

0 icon

Brusel 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg zopakoval v utorok výzvy na riešene situácie v Afganistane prostredníctvom rokovaní s hnutím Taliban – s tým, že po odchode zahraničných jednotiek čelí táto stredoázijská krajina "závažným výzvam" v bezpečnostnej situácii. Informuje o tom agentúra AFP "Bezpečnostná…

Svedok NAKA podal sťažnosť proti obvineniu vyšetrovateľmi Úradu inšpekčnej služby

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Jeden z kľúčových svedkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Matej Z., prezývaný Zemák, podal sťažnosť proti obvineniu vyšetrovateľmi Úradu inšpekčnej služby. Úrad jeho a ďalšie dve osoby podozrieva, že ich svedecké výpovede v prípadoch Očistec a Judáš sú vykonštruované tak, aby sa ich svedectvá…

Na základe hongkonského bezpečnostného zákona uznali za vinného prvého obvineného

0 icon

Hongkong 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Vincent Yu)   Na základe kontroverzného hongkonského zákona o národnej bezpečnosti v utorok uznali prvého človeka za vinného zo separatizmu a terorizmu. Rozsudok si vyslúžil kritiku od ľudskoprávnych organizácií Hongkonský súd vyniesol verdikt voči 24-ročnému Tongovi Ying-kitovi, ktorého obvinili, že vlani 1. júla, teda deň po…

Slovan Bratislava zabojuje v Berne o 3. kvalifikačné kolo, tréner Weiss si praje väčšiu efektivitu

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Futbalisti slovenského šampióna ŠK Slovan Bratislava nastúpia v stredu večer o 20.15 h vo švajčiarskom Berne proti miestnemu mužstvu Young Boys v odvetnom stretnutí 2. kvalifikačného kola Ligy majstrov 2021/2022. Pred duelom sú šance oboch tímov na postup vyrovnané, keďže minulotýždňový úvodný zápas…

Medzinárodné pro-life hnutie má novú vlajku symbolizujúcu puto medzi matkou a dieťaťom

0 icon

Washington 27. júla 2021 (HSP/Foto:Twitter)   Svetové konzervatívne pro-life hnutie bojujúce proti potratom či eutanáziám má konečne svoju oficiálnu vlajku. Uviedol to portál livenews.com. V pondelok organizácia Pro-Life Flag oznámila víťazný dizajn vlajky, na ktorej sú zobrazené ruky matky obklopujúce dve stopy bábätka. Na zástave sa nachádzajú dva ružové a…

Testovanie pravej komory si vyžiada mimoriadne zníženie hladiny vody na stupni Gabčíkovo o približne 2 metre

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Vodohospodárska výstavba, štátny podnik (VV, š.p.), odskúša tento týždeň nové pomocné horné vráta – klapku na hornom záhlaví pravej plavebnej komory. Testovanie pravej komory, ktoré si vyžiada mimoriadne zníženie hladiny vody na stupni Gabčíkovo o približne 2 metre, sa bude realizovať spolu s…

Hamšík má za sebou premiéru za Trabzonspor: „Cítim sa fajn“

0 icon

Trabzon 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bjorn Larsson Rosvall/TT News Agency)   Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík má za sebou premiéru v drese tureckého Trabzonsporu. V sobotnom prípravnom zápase s Basaksehirom (0:0) odohral záverečných 30 minút a nastúpil aj v pondelok proti Kasimpase (2:1) Síce sa proti Basaksehiru hralo bez divákov,…

Mesík k diskusii o očkovaní: „Kde v čertovi bol pán sudca Mazák a podobní experti „boja o holé prežitie“, na jeseň 2020, v zime 2020/21 a na jar 2021?“

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Do diskusie o očkovaní sa zapájajú nielen politici, vedci a lekári, ale aj právnici či predseda Súdnej rady Ján Mazák. Práve na jeden z jeho výrokov zareagoval analytik Juraj Mesík, ktorý počas celej pandémie upozorňuje na to, čo podľa jeho názoru vláda prehliada…

V priemyselnom parku chemických závodov v Leverkusene nastal výbuch

0 icon

Berlín 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Oliver Berg)   Explózia v priemyselnom parku, v ktorom sa nachádzajú chemické závody, otriasla v utorok nemeckým mestom Leverkusen, pričom na oblohu sa vzniesol veľký čierny oblak. Nemecký Spolkový úrad pre civilnú ochranu a pomoc pri katastrofách klasifikoval výbuch ako „najvyšší stupeň ohrozenia“ a vyzval obyvateľov,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

600.000 ...

0icon

Referendum po odmietnutí ÚS akoby upadol do zabudnutia. Všetko to odštartovala Čaputová, keď si dala nadprácu a posunula otázku konania referenda na posúdenie jeho ústavnosti na ÚS. A  ÚS si do bodky splnil svoju neblahú úlohu a rozhodol ako rozhodol. Všetko by to bolo akoby v poriadku, ale ÚS napriek…

Marek Danko

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

0icon

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských…

Gustáv Murín

Delta-strašiak, či ozajstná hrozba?

0icon

Vláda plagiátorov sa rozhodla doraziť turistický priemysel na Slovensku odradením cudzincov pred dovolenkou u nás a občanom Slovenska zhnusiť zahraničné dovolenky. Dôvod je prostý – neposlušnosť. Áno, sme neposlušní a to koalícia zla vedená Psychopatovičom jednoducho neznáša. Preto nezmyselne „tlačia na pílu“ a opäť raz sme jediní široko-ďaleko s extrémnymi opatreniami.  

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť III.

0icon

V tejto časti si dovolím uviesť jednu z rôznych možných hypotéz, prečo môže byť „pandémia“ koronavírusu globálnym podvodom. Zároveň naznačím, že podľa politického liberalizmu sa politické konanie globálnej a národnej moci úplne vzdialilo od konania klasického obdobia kapitalizmu. Boj proti „pandémii“ koronavírusu je dostatočným príkladom toho, ako sa spoločnosť nemá…

Marián Tkáč

Komu slúži cirkev rímska i grécka? Kristovi či štátu, riadenému vakcínatormi?

0icon

Aj dnes – je nedeľa 25. júla – odzneli spoza ambón (to sú tie „kecpulty“ v kostoloch) výzvy, aby sa veriace ovečky ešte stihli zavakcínovať, aby neprepásli šancu byť blízko Františka. (Už dlhšie som nebol v bratislavskej Katedrále sv. Martina, a tak neviem, či na tamojšej ambone ešte stále svieti niečo na spôsob…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Spálenie od slnka? Toto by si nemal robiť!

0 icon

Existuje mnoho spôsobov, ako prírodne spálenú pokožku ošetriť , napríklad nanesením surovej zemiakovej pasty alebo medu na tvár. Niektoré zdanlivo nevinné rituály však môžu spálenie ešte zhoršiť. Ako sa ukázalo, aj potraviny, ktoré ješ, alebo oblečenie, ktoré nosíš, by ti mohli poškodiť pri popáleninách od slnka. 1. Používanie aloe vera s prísadami na spálenie

Obrovské lode, ktoré zažili hrozné nehody

0 icon

Lode poskytujú skvelý spôsob prepravy, ktorý je však spojený s určitým rizikom. Silné prúdy, nepredvídateľné počasie či chyby človeka, môžu spôsobiť nehodu, ktorá ukončí plavbu aj toho najväčšieho plavidla. Lode umožnili človeku neskutočnú vec. Vďaka nim sa mohol plaviť po mori, nachádzať neobývané územia či objavovať to, čo sa ukrýva pod…

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší viac než zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentoraz sa pozrieme na to, či admirál Canaris bol alebo nebol dvojitým agentom. Poďme však pekne po poriadku. Začíname prvou časťou článku. Komplex budov Bendlerblock v Berlíne stojí na ulici, ktorá sa premenovala na počesť Clausa von Stauffenberga, jedného zo strojcov…

Ako vyzerajú ikonické miesta z vtáčej perspektívy?

0 icon

Väčšina z nás videla tieto ikonické miesta z mnohých uhlov, či už na obrázku alebo v skutočnosti, keď ich sme ich navštívili. Mnoho architektov strávilo stovky hodín zdokonaľovaním týchto pamiatok, aby si návštevníci ako my mohli vychutnať ich vzhľad bez ohľadu na okolnosti. Ale koľkí z nás vlastne videli , ako v…

Komunizmus aj vo vesmíre? Žiaden problém! Takto si ho predstavovali súdruhovia

0 icon

Je všeobecne známe, že v 50. a 60. rokoch minulého storočia prebiehali takzvané kozmické preteky medzi dvoma najväčšími mocnosťami sveta: Sovietským zväzom a Spojenými štátmi. Prvú etapu vyhrali sovietski kozmonauti, ktorým sa ako prvým podarilo dostať človeka na obežnú dráhu: bol ním Jurij Gagarin 12. apríla 1961. Druhú etapu však…

Armádny Magazín

V Rusku vyvíjajú nové lietadlo pre velenie vojskám pre prípad jadrovej vojny

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Vo Voroneži bola zahájená výroba lietadla pre velenie vojskám v prípade jadrovej vojny, oznámil zdroj z obranného priemyslu. "Ruské letecké a kozmické sily dostanú dve letecké veliteľské stanovištia na základe Il-96-400M . Jeden sa už vyrába, "povedal. Podľa zdroja nie je vylúčen

Elektrické pedále a tlačidlo "manéver". Na internete sa objavili fotografie z kokpitu Su-75 Checkmate

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Na internete sa objavili podrobné fotografie kokpitu nového ruského stíhacieho lietadla Checkmate / Su-75 spolu s komentármi o jeho odlišnosti od kokpitov iných ruských stíhačiek.   Na snímkach je vidieť, že informácie pre pilota sa zobrazujú na jednom veľkom monitore a po jeho obvode nie sú k…

Americké letectvo pokračuje v náletoch na Taliban

0 icon

Afganistan, 27.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničia Wang Yi sa v Čcheng-tu stretol so svojím pakistanským náprotivkom Shahom Mahmúdom Qureshim, uviedla 25. júla tlačová služba čínskeho ministerstva zahraničia. V sobotu sa uskutočnili rozhovory medzi ministrami zahraničných vecí oboch krajín. Podľa informá

Ruský elektronický komplex úspešne zaútočil na vojenský prieskumný satelit NATO

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Pokus NATO uskutočniť prieskumnú operáciu v okolí Rostova na Done zlyhal po tom, čo ruský komplex elektronických protiopatrení úspešne zaútočil na vojenské prieskumné systémy kozmických zariadení. Podľa amerického núdzového výstražného systému bola 22. júla z oblasti Rostova na Done prerušená prevádzka sa

Izraelský vojenský expert Jakov Kedmi vysvetlil prečo je NATO absolútne zbytočné

0 icon

Izrael, 27.júl 2021 (AM) – Podľa experta Spojené štáty tak dlho pretvárali krajiny NATO na bezmocný a slabý prívesok svojej vojenskej sily, až sa vo výsledku ukázalo, že sa nemajú na koho spoliehať proti Rusku a Číne.   Vojensko-politický expert Jakov Kedmi je presvedčený, že nový americký vodca sa snaží vrátiť svetovú…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali