Analytici špeciálnych amerických operácií skúmali nemocnicu niekoľko dní pred smrtiacim útokom dňa 3. októbra, pričom objekt popisovali ako základňu operácií pakistanského agenta koordinujúceho činnosť Talibanu.
Časť nemocnice, v ktorej slúžili Lekári bez hraníc (Médecins Sans Frontières, MSF), bola napadnutá päťkrát v rozpätí jednej hodiny americkým bombardérom C-130 aj napriek opakovaným prosbám Lekárov bez hraníc. Lekári bez hraníc opisovali opakované americké nálety na hlavnú budovu nemocnice, v ktorej sa nachádzala pohotovosť a jednotka intenzívnej starostlivosti. Žiadna okolité budovy neboli zasiahnuté, tvrdia lekári.
Nové informácie naznačujú “že útok na nemocnicu bol zámerný.” Tvrdí to Meinie Nicolaiová, jedna z členov predstavenstva Lekárov bez hraníc, prostredníctvom e-mailu.
Podľa zdrojov AP, americké spravodajské služby považovali nemocnicu za základňu, riadiace centrum a sklad zbraní Talibanu. Lekári bez hraníc tvrdia, že žiadne zbrane sa v nemocnici nenachádzali. Kým americká armáda tvrdí, že americké a afganské sily sa dostali pod paľbu z nemocnice, zamestnanci nemocnice tvrdia, že z nemocnice nikto nestrieľal.
Lekári bez hraníc “hlásili pokojný večer a v okolí neboli spozorovaní žiadni ozbrojení bojovníci, ani bojové aktivity alebo čokoľvek, čo by malo predchádzať náletom,” povedala Nicolaiová.
Americká armáda pôvodne ohlásila, že letecký úder bol vykonaný “v blízkosti” zdravotníckeho zariadenia Lekárov bez hraníc, pričom bol namierený proti Talibanu, ktorý bojoval proti americkým a afganským silám a je možné, že útok môže mať za následok vedľajšie škody na nemocnici.
O dva dni neskôr, generál John F. Campbell, veliteľ amerických síl v Afganistane, povedal, že afganské sily požiadali o podporu zo vzduchu, pretože “boli pod paľbou z nepriateľských pozícií” a povedal, že “niekoľko civilistov bolo omylom zasiahnutých” počas náletu.