Bratislava 6. júla (TASR) – V utorok (3.7.) po dlhom nerovnom boji s ťažkou chorobou zomrel Arnošt Guldan. Klub slovenských turistov a celá turistická verejnosť v ňom stráca veľkú osobnosť slovenskej organizovanej turistiky, významného metodika a neúnavného popularizátora turistického značenia na Slovensku. Posledná rozlúčka s Arnoštom Guldanom bude 11. júla 2012 o 9.30 h v Bratislavskom krematóriu.
Za polstoročie svojho pôsobenia v komisii (dnes sekcii) značenia Klubu slovenských turistov naplno využil svoj pedagogický aj vedecký talent. Významne sa podieľal sa na vybudovaní jednotného systému značenia na Slovensku, vychoval stovky značkárov a inštruktorov značenia. Ako erudovaný elektrotechnik inicioval využívanie výpočtovej techniky, internetu a satelitnej navigácie v značkárskej praxi, bol spoluautorom prvej značkárskej www stránky, autorom inovovanej značkárskej normy. Často a nanajvýš kvalifikovane propagoval systém značenia a dobrovoľnú značkársku prácu v rozhlase i v televízii, uverejnil rad článkov o značení v Krásach Slovenska, aj v iných časopisoch. Hlavnou mierou sa zaslúžil o to, že značkári KST získali za svoju verejnoprospešnú činnosť ocenenie "Srdce na dlani 2001", udelené prezidentom republiky.
Ako vlastenec a zároveň presvedčený Európan venoval veľa síl medzinárodnej spolupráci Klubu slovenských turistov s partnerskými organizáciami v okolitých krajinách, zastupoval KST v európskej asociácii turistov ERA-EWV. Mal za sebou bohatú publikačnú činnosť a do poslednej chvíle sa jej venoval. Smrť ho vytrhla zo záverečných prác na publikácii Pohľad do dejín značenia turistických chodníkov na území Slovenska. Sám teraz vchádza do dejín ako osobnosť, ktorá zostane trvalou inšpiráciou pre svojich nasledovníkov.
Doc. Ing. Arnošt Guldan, CSc. (12.4.1932-3.7.2012) sa narodil a žil v Bratislave. Bol elektrotechnický inžinier, vysokoškolský učiteľ a vedecký pracovník. V turistike pôsobil od roku 1958 postupne ako značkár, inštruktor a metodik jednotného systému československého modelu turistického značenia. Od roku 1994 bol predsedom komisie značenia, v posledných rokoch bol jej podpredsedom. Vypracoval metodiku cykloturistického a lyžiarskeho značenia a zásady značenia IVV trás na Slovensku. Organizoval koordinačné porady značkárov moravsko-slovenského pomedzia, podieľal sa na vytýčení priebehu európskych diaľkových trás E3 a E8 na území Slovenska. Bol autorom slovenskej časti medzinárodnej "Mariánskej" turistickej trasy I 23 Częstochowa – Levoča – Mariazell. Od roku 1993 zastupoval slovenských značkárov v Európskom združení turistov (EWV).
V roku 2010 bol zvolený do výkonného výboru KST, kde sa jeho hlavnou agendou stala činnosť sekcií, stal sa členom redakčnej rady časopisu Krásy Slovenska. Bol držiteľom odznaku Turista-značkár I. triedy a zlatého odznaku OTZ. Bol ocenený medailou "Za zásluhy o rozvoj Československej telesnej výchovy a športu", zlatým odznakom KST a Plaketou Alojza Lutonského. V apríli 2012 sa vzhľadom na dlhodobo zhoršený zdravotný stav vzdal práce vo výkonnom výbore KST a v redakcii Krás Slovenska, pri príležitosti okrúhleho jubilea mu bola za celoživotný prínos pre rozvoj turistiky na Slovensku udelená medaila Miloša Janošku a čestné členstvo v Klube slovenských turistov.