Dawkins svojím príspevkom reagoval na článok v denníku Independent, ktorý popisoval umelé mäso budúcnosti, ktoré sa má vyrábať v laboratóriách z kmeňových buniek zo živého dobytka.
Josh Tetrick, generálny riaditeľ spoločnosti vyrábajúcej takéto umelé mäso povedal pre CNN, že prvé masovo vyrábané produkty by mohli byť k dispozícii spotrebiteľom na každodennú spotrebu “pred koncom roka 2018.” Iný britský denník The Guardian upozornil, že okolo celospoločenského prijatia kultivovaného mäsa môžu vzniknúť “závažné problémy, komunikačné otázky, regulačné otázky. ”
The Independent uviedol, že jedna nedávna štúdia ukázala, že tretina Američanov by bola ochotná pravidelne jesť umelé mäso ako náhradu za klasické mäso z chovaných zvierat. Na dosiahnutie tohto cieľa však budú musieť výrobné spoločnosti výrazne znížiť náklady na hromadnú výrobu.”
V roku 2014 aktivisti PETA ponúkli prvému vedcovi, ktorý vyrobí a predá kuracie mäso vyrobené in vitro, 1 milión dolárov.
Ale zdá sa, že Dawkins je od reality vzdialený ešte viac, keďže prostredníctvom Twitteru napísal, že takto by sa mohlo vyrábať aj ľudské mäso a “konečne by sa mohlo prelomiť tabu okolo kanibalizmu.”
Tissue culture “clean meat” already in 2018? I’ve long been looking forward to this.https://t.co/p41NR3NEZn
What if human meat is grown? Could we overcome our taboo against cannibalism? An interesting test case for consequentialist morality versus “yuck reaction” absolutism..— Richard Dawkins (@RichardDawkins) 3. marca 2018