Kyjev 19. septembra 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, Efrem Lukatsky)
Americkí kritici pomoci Ukrajine uvádzajú korupciu ako dôvod na sprísnenie podmienok, píše Zoltán Kottász pre The European Conservative
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prepustil v pondelok 18. septembra šiestich námestníkov ministra obrany, len dva týždne po tom, ako prepustil samotného ministra Oleksija Reznikova. Prepustenie nebolo nijako vysvetlené, nový minister obrany Rustem Umierov označil toto rozhodnutie za “nový začiatok” a zdroj blízky ministerstvu uviedol, že “prebieha úplná rekonštrukcia”.
Oleksij Reznikov bol zbavený funkcie pred dvoma týždňami v súvislosti s obvineniami, že spreneveril západnú vojenskú pomoc. Obvinili ho, že podpísal zmluvu s tureckou spoločnosťou na zimné uniformy, ktorých hodnota bola “strojnásobená”. Ďalšie vyšetrovanie tvrdilo, že ministerstvo obrany podpísalo zmluvu o dodávke potravín a stravovania, ktorá bola veľmi nadhodnotená.
Niektorí odborníci sa domnievajú, že Volodymyr Zelenskyj potláča korupciu v snahe upokojiť svojich partnerov v Európskej únii a NATO, ale najmä Spojené štáty, ktoré boli doteraz najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci Ukrajine v jej vojne proti inváznemu Rusku. Niektorí americkí kritici financovania uviedli, že správy o korupcii sú dôvodom na prísnejšie obmedzenie vojenskej pomoci.
“Prekvapivé” výsledky prieskumu
Republikáni v americkom Kongrese sú rozdelení v otázke, či schváliť žiadosť prezidenta Joea Bidena o dodatočné výdavky pre Ukrajinu vo výške 24 miliárd dolárov. Nedávny prieskum verejnej mienky, ktorý zverejnila CNN, ukázal, že 71 % republikánskych voličov tvrdí, že Kongres by nemal schváliť nové finančné prostriedky, a 59 % sa domnieva, že ich krajina urobila dosť pre pomoc Ukrajine. Nie je to prekvapujúce vzhľadom na to, že všetci favoriti v boji o post kandidáta Republikánskej strany v budúcoročných prezidentských voľbách sú skeptickí voči poskytovaniu ďalšej vojenskej pomoci: bývalý prezident Donald Trump uviedol, že postaviť sa Rusku nie je v strategickom záujme USA, a guvernér Floridy Ron DeSantis povedal, že by dodatočné prostriedky USA americkú pomoc “podmienil” zvýšením príspevkov európskych spojencov; medzitým podnikateľ Vivek Ramaswamy označil za “katastrofálne”, že vláda USA “chráni pred inváziou cez cudziu hranicu”, a tvrdil, že finančné prostriedky na Ukrajinu by bolo lepšie použiť na “inváziu na našu vlastnú južnú hranicu”.
Vojenská pomoc bude s najväčšou pravdepodobnosťou na programe Zelenského cesty do Spojených štátov dnes 19. septembra, kde vystúpi pred 78. otvorením Valného zhromaždenia OSN, ale predovšetkým navštívi Biely dom. Očakáva sa, že Zelenskyj zmení tón svojich správ po tom, ako bol kritizovaný za to, že vynadal svojim spojencom a pôsobil nevďačne, keď od nich žiadal viac zbraní. Má tiež čo vysvetľovať, keďže ukrajinská armáda v protiofenzíve proti Rusku nedosahuje výrazné pokroky.