Zaznamenali sme vrchol Pax Americana

Zaznamenali sme vrchol Pax Americana

Washington 4. januára 2023 (HSP/russell-clark/Foto:Pixabay)

 

Pax Americana znamená, že Amerika sa stala dominantným impériom, akým bol kedysi Rím, alebo možno na porovnateľnejšom základe, akým bola Británia. Na finančných trhoch a inde sa kladie otázka: kedy vstúpili USA do éry úpadku?, pýta sa Russell Clark vo svojom poslednom príspevku

kapitol
Ilustračné foto

Konvenčné úvahy o Pax Americana spájajú úpadok britského impéria s nástupom Ameriky. Myslím si, že táto analýza je nesprávna. Úpadok britského impéria znamenal vznik dvoch nových impérií, USA a Sovietskeho zväzu. Z vojenského hľadiska bol Sovietsky zväz do veľkej miery zodpovedný za porážku Nemecka v druhej svetovej vojne a vďaka pomoci Sovietskeho zväzu a Číny boli americké sily odvrátené v kórejskej vojne v rokoch 1950 až 1955 a porazené vo vojne vo Vietname. Obchodný systém sústredený na USA zahŕňal len Severnú Ameriku, západnú Európu a niektoré časti východnej Ázie. Väčšina zvyšku sveta bola buď socialistická, alebo nezaradená. Ak je to v rozpore s tým, ako uvažujete o moderných dejinách, potom by som vám odporučil sériu kníh Erica Hobsbawma: Vek kapitálu 1848 – 1875, Vek impéria 1875 – 1914 a Vek extrémov 1914 – 1991.

Reklama

Hobsbawm má pravdepodobne pravdu, keď označuje rok 1991 za začiatok Pax Americana. Znamenal nielen rozpad Sovietskeho zväzu, ale aj prvú vojnu v Perzskom zálive, ktorá svetu ukázala, že vojenská sila USA ďaleko prevyšuje možnosti všetkých ostatných mocností, ale aj integráciu sveta do jednotného obchodného systému – globalizáciu. Najprv vojenská nadvláda, potom finančná nadvláda. Alebo ako vo filme Temný rytier povstal, keď sa Bain pýta Daggetta: “Cítite sa byť pánom?” Vládne naozaj politika a armáda, alebo financie a korporácie? Podľa môjho názoru skutočne vládnu tí prví. Ak sa pozrieme na ruskú inváziu na Ukrajinu, finančné sankcie majú oveľa menší význam ako munícia, ktorú poskytujú USA.

Otázkou Pax Americana je, či je americká armáda stále schopná projektovať moc? Porážka na Ukrajine by takmer určite znamenala koniec Pax Americana. Ak by Rusko prevzalo kontrolu nad Ukrajinou, schopnosť USA chrániť globálny obchodný systém by sa dostala pod vážny tlak. Mohli by sa krajiny skutočne spoliehať na dovoz kľúčových zdrojov odinakiaľ? Mohli by mať Európa a Japonsko naďalej poddimenzované ozbrojené sily? Kľúčové princípy globalizácie by sa rozpadli a s nimi aj základy Pax Americana.

Reklama

Rozbitie Ruska a zmena režimu v Rusku by však ponúkli potenciál na posilnenie Pax Americana a novú éru európskej integrácie. Podľa mňa sa o budúcnosti Pax Americana rozhodne v USA než na čiernej zemi Ukrajiny. Na konfrontáciu s rastúcimi mocnosťami sa budú musieť zvýšiť vojenské výdavky USA. Návrat na úroveň z 80. rokov znamená strojnásobenie súčasného vojenského rozpočtu.

Tu je však problém. Budú voliči na domácej scéne súhlasiť so zvyšovaním vojenských výdavkov, keď sa ich vlastné domáce podmienky zhoršujú? Najväčšou výdavkovou položkou vlády USA je sociálne zabezpečenie, ale je zrejmé, že tieto výdavky neprinášajú prospech väčšine Američanov. Zatiaľ čo vo väčšine krajín došlo počas Covidu k stagnácii priemernej dĺžky života, v USA došlo k trojročnému poklesu, čím sa vymazali najmenej dve desaťročia trvajúce zisky.

Podobný pokles je viditeľný aj v relatívne kapitalistickom Spojenom kráľovstve. V porovnaní s relatívne “socialistickejším” Japonskom je však vyrovnávanie priemernej dĺžky života v Spojenom kráľovstve a USA zarážajúce.

Je pravdepodobné, že tvorcovia politiky v USA si tieto problémy uvedomujú, a preto sa čoraz častejšie uplatňujú kontroly vývozu technológií do Číny. Aká je pravdepodobnosť, že to bude účinné? Veľmi ťažko povedať. Je veľmi nepravdepodobné, že by kontroly vývozu zastavili Čínu v dobiehaní už existujúcich technológií. Napríklad odkedy USA vynašli jadrové zbrane, veľmi tvrdo pracovali na tom, aby si túto technológiu udržali ako monopol a obmedzili k nej prístup iných krajín. Sovietsky zväz úspešne otestoval svoju prvú atómovú bombu v roku 1949, Čína nasledovala v roku 1964, Francúzsko v roku 1968. Severná Kórea v roku 2006 otestovala svoju prvú atómovú zbraň napriek prísnym sankciám a veľmi slabému technologickému rozvoju v iných krajinách. Môžu však Spojené štáty zastaviť Čínu v rozvoji náskoku v oblasti technológií? Je to možné, ale v konečnom dôsledku Pax Romana alebo Britské impérium nesmerovali k úpadku v dôsledku straty technologického náskoku, ale skôr v dôsledku úpadku politickej štruktúry impéria. Tá spočívala v tom, že miestna politika viedla k úpadku impéria, a pri pohľade na USA s vysokou príjmovou nerovnosťou, klesajúcou priemernou dĺžkou života a republikánskou stranou, ktorá je rozdelená medzi voľný obchod a Trumpovu politiku, sa úpadok Pax Americana zdá byť pravdepodobný.

Kľúčovým záverom z toho všetkého je, že podniky a finančné trhy majú pocit, že majú všetko pod kontrolou. Finančný trh predpokladal, že Rusko na Ukrajinu nezaútočí, a mýlil sa. Majú finančné trhy naozaj pocit, že “oni sú tí, ktorí majú všetko pod kontrolou?” Myslím, že nie.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:13

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok uviedol, že Rusko zatiaľ neplánuje obsadiť ukrajinské mesto Charkov. Ruská ofenzíva v Charkovskej oblasti je podľa jeho slov reakciou na ostreľovanie zo strany Ukrajiny.

 

13:01

Európska únia a Spojené kráľovstvo sú blízko k dohode o štatúte Gibraltáru. Doriešenie tejto otázky predvídala dohoda o brexite a aj o tomto bode vo štvrtok večer v Bruseli rokovali výkonný podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a šéf britskej diplomacie David Cameron.

12:53

Izrael v piatok na pôde Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu uviedol, že vojna v Pásme Gazy je tragická, nejde však o genocídu. Reagoval na tvrdenia Juhoafrickej republiky (JAR), ktorá ešte v decembri podala MSD sťažnosť voči Izraelu za údajnú genocídu.

12:47

Izraelské letecké útoky v piatok zasiahli oblasť na juhu Libanonu vo vzdialenosti približne 30 kilometrov od hraníc s Izraelom, uviedli libanonské štátne médiá. Informovala o tom agentúra AFP.

12:38

Cyperské školy dostali v piatok ráno e-mailom bombové vyhrážky, okamžite prijali opatrenia a evakuovali deti z tried.

Hovorca cyperskej polície informoval, že výhražnú správu dostali takmer všetky základné a stredné školy, ale aj niektoré materské školy. Polícia tieto správy kategorizovala ako hrozby s islamistickým pozadím.

12:27

Belgická Gentská univerzita (UGent) v piatok oznámila, že prerušuje vzťahy s tromi izraelskými vzdelávacími alebo výskumnými inštitúciami, ktoré podľa nej už nespĺňajú kritéria politiky UGent v oblasti ľudských práv. Informovala o tom agentúra Reuters.

12:03

Zvýšiť by sa mali všetky výšky peňažného príspevku na opatrovanie. Sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie by sa mala zvýšiť na 5,83 eura. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erika Tomáša (Hlas-SD), o ktorom má v pondelok rokovať Hospodárska a sociálna rada.

11:40

Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne zostalo v apríli 2024 nezmenené na marcovej úrovni 2,4 %. Ukázali to v piatok spresnené údaje európskeho štatistického úradu Eurostat, ktoré sa zhodujú s rýchlym odhadom.

11:20

Čínska komerčná vesmírna spoločnosť CAS Space oznámila, že jej “kozmické turistické vozidlo” uskutoční svoj prvý let v roku 2027 a na okraj vesmíru sa dostane v roku 2028. Informovali o tom tamojšie štátne médiá.

11:05

Medziročná inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien podľa európskej harmonizovanej metodiky dosiahla v apríli 2024 hodnotu 2,4 %, čo bolo o 0,3 percentuálneho bodu (p. b.) menej, ako bola jej hodnota v marci 2024. Medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla hodnotu 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

10:55

Ruské sily postúpili v jednej oblasti Charkovskej oblasti o desať kilometrov, no situáciu na bojisku sa ukrajinskej armáde podarilo stabilizovať. Uviedol to v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre ukrajinské médiá.

10:47

Maďarské protiteroristické centrum (TEK) v reakcii na otázku servera 24.hu, či pre stredajší atentát na slovenského premiéra Roberta Fica na Slovensku sprísnia ochranu predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, uviedlo, že informácie týkajúce sa bezpečnosti premiéra nezverejňujú. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

10:35

Španielska vláda nepovolí zakotviť pri španielskych brehoch žiadnemu plavidlu, ktoré nesie zbrane pre Izrael, uviedol v piatok španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares.

To posledné, čo Blízky východ potrebuje, sú podľa Albaresa ďalšie zbrane. Španielsko podľa jeho slov vyvinie všetko úsilie na dosiahnutie mieru a uzná Palestínu ako samostatný štát.

10:28

Posledný kus pôdy v súkromnom vlastníctve na nórskom strategickom súostroví Svalbard v Arktíde je na predaj. Tento majetok pravdepodobne zláka Čínu, ale Nórsko sa ho nehodlá vzdať bez boja.

10:19

Miera nezamestnanosti vo Francúzsku zostala v 1. štvrťroku 2024 stabilná a už tretí kvartál v rade sa drží na úrovni 7,5 %. Oznámil to v piatok francúzsky štatistický úrad INSEE.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke labuť s mláďatami pláva na rybníku v Bushy Parku v Dubline

Autor: TASR/AP-Brian Lawless

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali