ruky podanie rúk

NAŽIVO

Trump prisľúbil, že v pondelok urobí „dôležité vyhlásenie o Rusku“. Povedal to pre televízny kanál NBC News. Trump dodal, že je z Ruska sklamaný, ale „uvidíme, čo sa stane v najbližších týždňoch“.

Okrem toho Trump oznámil novú dohodu medzi USA, NATO a Ukrajinou o dodávkach zbraní.

07:07

Holandský súd odsúdil bývalého ruského zamestnanca technologickej spoločnosti ASML na tri roky väzenia za to, že odovzdal Rusku citlivú technológiu mikročipov. 

Včera 20:25

Británia oznámila, že koalícia štátov ochotných zaručiť bezpečnosť Ukrajiny po uzavretí prímeria s Moskvou bude mať hlavný štáb v Paríži. V budúcnosti sa plánuje aj zriadenie koordinačnej bunky v Kyjeve.

Včera 20:20

Úplne prvý exemplár ikonickej kabelky Birkin, ktorú francúzsky módny dom Hermes v roku 1984 navrhol a vyrobil pre herečku Jane Birkinovú, sa vo štvrtok v aukčnej sieni Sotheby’s v Paríži predal za 8,58 milióna eur. Táto cena prekonala všetky predchádzajúce cenové rekordy pre kabelky.

Včera 19:23

Európska komisia prepustila tlmočníčku pre obavy z možného narušenia bezpečnosti. Počas dôverného rokovania európskych predstaviteľov s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským si údajne robila poznámky, čo je prísne zakázané.

Včera 19:15

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v rámci konferencie o obnove Ukrajiny stretol v Ríme s nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom. Nemecku sa poďakoval za jeho vojenskú podporu, najmä za systémy protivzdušnej obrany, ktoré podľa neho každý deň chránia Ukrajincov pred útokmi ruských síl. Zelenskyj to napísal v príspevku na platforme X.

Včera 19:14

Vzdušný priestor Litvy vo štvrtok narušilo bezpilotné lietadlo vyrobené z preglejky a peny, ktoré priletelo z Bieloruska. V reakcii na vstup tohto objektu do litovského vzdušného priestoru boli premiér Gintautas Paluckas a predseda parlamentu Saulius Skvernelis nakrátko odvezení do protileteckých krytov, informovala agentúra Reuters. Prezident Gitanas Nauséda je momentálne na návšteve Írska.

Včera 18:21

Británia a Francúzsko sa dohodli na pilotnom pláne návratu migrantov prichádzajúcich do Spojeného kráľovstva na člnoch cez Lamanšský prieliv do Francúzska. Podľa dohody „jeden sem, druhý tam“, ktorá nadobudne účinnosť v priebehu najbližších týždňov, bude Británia posielať niektorých migrantov späť do Francúzska. Výmenou za to prijme rovnaký počet migrantov, ktorí majú legitímne dôvody žiadať o azyl v Británii.

Včera 18:20

Polícia Českej republiky v súčasnosti nemá žiadne informácie o konkrétnej reálnej hrozbe teroristického útoku zo strany Ruska. Uviedla to na sociálnej sieti X v reakcii na tvrdenia portálu Odkryto.cz, že takýto útok v Česku plánovali ruské tajné služby. Ich cieľom bola údajne muničná iniciatíva, ktorá je súčasťou pomoci pre Ukrajinu.

Včera 18:01

Britský premiér Keir Starmer a francúzsky prezident Emmanuel Macron na rokovaní prostredníctvom videokonferencie s predstaviteľmi štátov tzv. koalície ochotných vyzvali spojencov, aby Rusko dostali pod ešte väčší tlak vo forme uvalenia nových sankcií s cieľom donútiť ho pristúpiť na prímerie na Ukrajine. Mierové sily na zaistenie tohto prípadného prímeria sú podľa Macrona pripravené na vyslanie.

Včera 17:58

Systémy ministerstva vnútra ČR sa stali terčom hackerského útoku. Oznámil to český minister vnútra Vít Rakušan s tým, že nešlo o ransomware, teda o odcudzenie dát s cieľom požadovať výkupné. Nevylúčil preto účasť cudzej mocnosti a s prípadom oboznámil premiéra Petra Fialu.

Včera 17:57

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Ríme vyzval založiť medzinárodnú „koalíciu pre obnovu“ Ukrajiny. Zopakoval aj svoju žiadosť o Marshallov plán pre Ukrajinu, ktorý by bol vytvorený podľa vzoru masívnych investícií, ktoré Spojené štáty poskytli Nemecku a ďalším krajinám po druhej svetovej vojne.

Včera 17:57

Organizácia Spojených národov vyzvala Spojené štáty, aby zrušili svoje rozhodnutie o uvalení sankcií voči expertke OSN, ktorá opakovane obvinila Izrael z páchania genocídy v palestínskom Pásme Gazy a kritizovala politiku USA v tejto oblasti.

Včera 17:56

Vedenie nemeckého parlamentu nariadilo poslancom, aby odstránili dúhové vlajky vystavené vo svojich kanceláriách. Odvolalo sa pri tom na parlamentný poriadok.

Včera 17:55

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spracúva už takmer 100 žiadostí o dotáciu na humanitárnu pomoc v súvislosti s búrkou, ktorá spôsobila škody na východe Slovenska. O dotáciu môžu požiadať fyzické osoby aj obce a mestá ako právnické subjekty.

Včera 16:32

Ďalšie kolo rokovaní Arménska a Azerbajdžanu o urovnaní ich sporov sa v Spojených arabských emirátoch skončilo bez dosiahnutia pokroku smerom k podpísaniu mierovej zmluvy.

Včera 16:32

Poslanci Európskeho parlamentu z výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka odkázali Európskej komisii, na čo by nemala zabudnúť pri príprave budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. 

Včera 16:31

Východoslovenská distribučná (VSD), a.s. prešla z mimoriadneho pohotovostného režimu do režimu bežnej prevádzky. V súvislosti s veternou a dažďovou smršťou, ktorá sa prehnala východným Slovenskom.

Včera 16:30

Šéf americkej diplomacie Marco Rubio uviedol, že ruský minister zahraničných vecí na ich spoločnom stretnutí v Kuala Lumpure prišiel s „novým a odlišným“ prístupom, ktorý síce okamžite nepovedie k mieru vo vojne na Ukrajine, ale potenciálne by mohol vytvoriť priestor na cestu k nemu. O tomto nápade plánuje podľa svojich slov hovoriť s prezidentom USA Donaldom Trumpom po návrate do Washingtonu.

Včera 16:29

Muža, ktorý bol vo štvrtok ráno v Kyjeve zastrelený z bezprostrednej blízkosti, identifikovali ukrajinské médiá ako plukovníka tajnej služby SBU Ivana Voronyča. Potvrdil to nemenovaný zdroj z SBU. Iný zdroj spresnil, že Voronyč bol jedným zo zakladateľov oddelenia v SBU, ktoré „teraz Rusom vytvára veľa problémov,“

Včera 16:28

Rokovanie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova a jeho amerického rezortného partnera Marca Rubia na okraji rokovania ministrov Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v malajzijskej metropole Kuala Lumpur sa skončilo po približne 50 minútach. Hovorili o aktuálnej situácii na Ukrajine, v Iráne i v Sýrii.

Včera 16:27

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nečakane odvolal šéfa svojho komunikačného oddelenia Fahrettina Altuna. Vyplýva to z dekrétu zverejneného vo vládnom vestníku. Prezident zároveň vymenoval jeho nástupcu, doterajšieho námestníka ministerstva zahraničných vecí.

Včera 16:25

Na East River v New Yorku sa pripravuje inštalácia plávajúceho bazéna s názvom „+ Pool“. Bude ukotvený na mieste Móla 35 (Pier 35) severne od Manhattanského a Brooklynského mosta a s nábrežím bude spojený dvoma lávkami.

Včera 15:21

Ministerstvo vnútra Saudskej Arábie oznámilo, že v krajine popravili dvoch etiópskych občanov za pašovanie hašišu. 

Včera 15:20

Astronauti z USA, Indie, Maďarska a Poľska, ktorí sú v rámci komerčnej misie Axiom-4 od 26. júna na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), sa do 14. júla nebudú vracať na Zem. S odvolaním sa na Európsku vesmírnu agentúru to uviedol server hvg.hu.

Včera 15:19
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Zahraničná politika národného štátu

Každý štát na svete sa nachádza v nejakom geografickom prostredí. Vzájomná korelácia geografického prostredia s politickým prostredím vytvára geopolitický priestor, z ktorého žiaden štát nemôže jednoducho vyskočiť

ruky podanie rúk
Ilustračné foto / Foto: TASR-Jaroslav Novák
❚❚
.

Geopolitický priestor je hlavným faktorom, ktorý vplýva na osudy národov a štátov, ktoré musia zvažovať svoje pôsobenie tak, aby pre národ, resp. štát boli zabezpečené priaznivé podmienky rozvoja. Stabilné vnútorné prostredie štátu je tak do značnej, ak nie rozhodujúcej miery závislé od vonkajšieho prostredia. Preto zahraničná politika ako súčasť bezpečnostnej politiky štátu patrí k najdôležitejším inštrumentom, zabezpečujúcim pokojnú a mierovú existenciu subjektu medzinárodného práva.

Miera dôležitosti zahraničnej politiky je priamo úmerná veľkosti štátu. Veľké štáty, najmä veľmoci a superveľmoci sa nemusia až tak ohliadať na vonkajšie prostredie, lebo vlastnou vojenskou silou si môžu vynútiť svoje záujmy bez ohľadu na vonkajšie faktory. Naopak menšie a strednej veľké štáty, medzi ktoré patrí aj Slovenská republika, sú životne závislé na tom, aby sa dodržiavalo medzinárodné právo, aby platili rovnaké pravidlá pre všetkých, aby sa nepoužívali rôzne metre a kilometre na posudzovanie situácie vo svete. Lebo v takomto prostredí sú vystavené malé štáty svojvôli silnejších a priamo sú ohrozené ich existenčné záujmy. Preto všetci tí politici (aj slovenskí), ktorí z akýchkoľvek pozícií spochybňujú rovnosť štátov pred medzinárodným právom, ktorí pripomínanie rovnakého metra na všetkých označujú za ačohentistov, priamo škodia svojim štátom a vystavujú ich riziku, že sa stanú fackovacími panákmi silných a mocných.

Zahraničná politika bola, je a vždy bude o presadzovaní národných záujmov v európskom prípade národných štátov. Aby však mohla niečo presadzovať, musia byť oné národné záujmy definované. A práve v definovaní národných záujmov je najslabšia stránka slovenskej zahraničnej politiky. Náš štát ani po vyše tridsiatich rokoch nebol okrem všeobecných tvrdení o územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc nijakým spôsobom schopný definovať národné a štátne záujmy Slovenskej republiky. Má to síce svoje príčiny, ale nie je to v žiadnom prípade ospravedlnením.

Slovensko je jednou z mála krajín strednej veľkosti, ktorá nemá vlastný ústav strategických štúdií ani ústav bezpečnostných štúdií, ktorý by bol financovaný zo štátnych prostriedkov a závery jeho pracovníkov by boli všeobecne rešpektované. Avšak nielen rešpektované, ale sa nimi ako základom vedeckej politiky politická sféra aj riadila. Naša politická elita nepotrebuje žiaden podklad strategického charakteru, o ktorý by opierala svoje rozhodnutia. Naopak svojvôľa, nekompetentnosť, neochota prijímať rady, založené na dôslednom vedeckom poznaní problému, vytvárajú z politických rozhodnutí čistú insitu. Naša politika ani po rokoch samostatnosti neprekročila hranice insitného, teda zväčša intuitívneho, nie na vedeckej báze založeného politického rozhodovania. Rozhodnutie o vytvorení “goralskej” národnostnej menšiny je toho flagrantným príkladom.

Jednou z príčin toho je, že zahraničná politika SR má svoje korene ešte vo federácii Ako v prípade obrany, tak aj v oblasti zahraničnej politiky bol slovenský element zastúpený najmä vo výkonnej sfére. V kabinetoch a kanceláriách, kde sa tvorila zahraničná politika prakticky Slovákov nebolo. Do slovenskej zahraničnej služby prešlo po roku 1992 niekoľko typov úradníkov z pražského za mini. Určite veľa bolo medzi nimi tých, ktorí prijali vznik nového štátu ako pozitívnu výzvu. Boli však aj takí, ktorí neochotne opúšťali pražské prostredie a SR im neprirástla k srdcu. Niektorí boli dokonca takí, ktorí sa snažili dostať do českej zahraničnej služby, a na Slovensku prišli až vtedy, keď im bolo povedané “Nelze vyhověti”. Prakticky tam však neboli ľudia z “kuchyne”, kde sa zahraničná politika “varila”, ale zväčša ľudia z výkonu. Táto skutočnosť výrazne poznamenala slovenskú zahraničnú službu a jej dôsledky sú badateľné dodnes.

.

Na tomto mieste si dovolím uviesť jednu príhodu z prípravy prvej slovenskej bezpečnostnej stratégie. Nová stratégia sa pripravovala v rámci MAP (Membership Action Plan, Plán na prípravu členstva). Preto bola široko diskutovaná aj na medzinárodnej úrovni. Britský konzultant sa o predloženom materiáli vyjadril typicky ako anglický lord. Vraj materiál je vynikajúci, veľmi dobrý. Bol by vhodný aj pre Filipíny, aj pre Fidži. Ale vedeli by ste urobiť niečo, čo by bolo dobré len pre Slovensko?

Myslím si, že táto anekdota presne vystihuje prístup mnohých úradníkov v štátnej službe SR a samozrejme aj na MZV, ktorí aj z dôvodu, že nie je ani v základoch definovaný národný záujem SR, nemajú vnútorný vzťah k tomu, čo robia. Jednoducho ako úradník je najspokojnejší, keď nemusí k ničomu zaujímať stanovisko, keď nemusí o ničom rozhodnúť atď. Všetci tí, čo mu potenciálne vytvárajú situáciu, kde musí prijať rozhodnutie, sa tak stávajú jeho nepriateľmi.

Slovenská zahraničná politika je tak v rukách ľudí, ktorí sa radi prezentujú v diplomatických “frakoch”, ale neradi niečo riešia, neradi zaujímajú stanovisko a radšej konajú spôsobom, však to možno samo “vyhnije”, ale prečo by som si s tým pálil prsty. Je to uzavretý kruh ľudí, ktorí sa vzájomne posúvajú, “nevhodných” odstrkujú a tvária sa, že robia úspešnú zahraničnú politiku. Keď tam príde náhodou minister zvonku, veľmi rýchlo mu urobia z MZV cestovnú kanceláriu, aby len náhodou neprenikol pod povrch a nezačal vyžadovať od nich skutočnú prácu.

Možno moja vety znejú tvrdo, ale skutočne je treba niečo spraviť, aby sa slovenská zahraničná politika rozhýbala a obhajovala slovenské národné záujmy. Možno aj tým, žeby sama prispela k ich formovaniu. Nemôže však sedieť so založenými rukami a tváriť sa, že sa nič nedeje. Napr. aj tým, žeby národu vysvetlila, čo je neutralita, že vyhlásenie nestačí, že musí byť niekým garantovaná a že v tak exponovanom priestore ako je Slovensko je prakticky nemožná.

Ale prečo by sa páni veľvyslanci unúvali, všakže? Pre Slovensko (aj keď ma mnohí možno prekľajú) neutralita môže byť pekný sen, ale nie realita. Skôr by azda mali byť sformované limity našej lojálnosti k spojencom. Uvediem príklad Bulharska v druhej svetovej vojne. Bolo verným spojencom nacistického Nemecka, ale odmietlo zúčastniť sa na ťažení proti ZSSR vzhľadom na historické väzby na Rusko. Predsa, keď všetci chcú skočiť do priepasti, nie je našou povinnosťou skočiť s nimi. Preto vajatanie ohľadom ďalších sankcií voči Rusku nie je namieste. Sme jednoznačne závislí na ruskom plyne, ruskej rope a ruskom uráne. Súhlas so sankciami v tejto oblasti za nejaké kvázi prísľuby by bola čistá samovražda. A to by mali na MZV veľmi dobre vedieť. Ale prečo by si pálili prsty.

.

Pokračovanie.

Anton Hrnko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Marek Brna

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.

“Hanba kam pozriete!” Sulík pre HS o fiasku EXPO Osaka, grandióznom zlyhaní na čele s Dankom a klamstvách exministra Naďa

Približne rok a štvrť už Richard Sulík nie je predsedom SaS a v septembri uplynie rok, odkedy sa vzdal aj…

11. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

.

Hodnoty? Lexmann to na vás celú dobu iba hrala

Zrada, zrada, zrada. Slovenskí europoslanci, ktorí sa doma tak oháňajú bojom proti korupcii, teraz zachránili Leyenovej rozkývanú stoličku

11. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Festival za všetky peniaze: Ako sa z POHODY stala štátom dotovaná ideologická tribúna

Festival POHODA roky poberá verejné dotácie, hoci spája hudbu s politikou jednej hodnotovej orientácie. Najväčšiu pomoc dostal za liberálnych vlád,.…

11. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Veľmi zlý pocit z cirkusu okolo Národných obranných síl. “Smeruje to k vojne, k tej Veľkej vojne proti Rusku,” reaguje exposlankyňa

Pred desiatimi dňami vstúpil do platnosti zákon o Národných obranných silách SR. V podstate ide o zvýšenie počtu vojenských záloh,…

11. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kto chýba v Globálnej väčšine a prečo

Prinášame vám preklad článku Alexandra Dugina, ktorý vyšiel na portály InoSMI

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Odhalili čo nechceli. Výsledok odvolávania Leyenovej je smutnou správou pre nás všetkých

Hlasovanie o odvolaní predsedníčky EK von der Leyenovej treba chápať a vnímať v širšom kontexte. Nebolo a nie je to…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Poslanci Bundestagu musia odstrániť z kancelárií dúhové vlajky. „Nie je to cirkusové šapitó,“ reaguje Merz

Vedenie nemeckého parlamentu nariadilo poslancom, aby odstránili dúhové vlajky vystavené vo svojich kanceláriách. Odvolalo sa pri tom na parlamentný poriadok.…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Zakarpatskej oblasti Ukrajinci nezákonne unášajú a zadržiavajú mužov

Josip Babič, zadržaný muž zo Zakarpatska, uviedol, že ho odviezli do pohraničných kasární v Čope, kde ho od 28. júna…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

Lékařská etika pod tlakem: Proč lékaři raději odešli, než aby mrzačili děti

Moderní západní medicína čelí hluboké morální krizi

11. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Nadějný příslib…

Tak nám europarlament NEODVOLAL Uršulu Leyenovou. Ale to se dalo čekat. Evropa je pořád ještě bohatý kontinent , a tím…

11. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Svätá Amália

Patrónka proti bolesti rúk, modrinám a horúčke

11. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Minister Blanár uletel. Bratať sa s Izraelom je zlý vtip

Izrael vyhlasuje, že obyvateľov Palestíny treba „koncentrovať” v „humanitárnych” táboroch…

10. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Jedna úloha, (ne)jedno fiasko: Fotografie ľudí, ktoré vás bez pochýb rozosmejú

Jedna úloha, jedno fiasko: Fotografie ľudí, ktoré vás bez pochýb rozosmejú! Život si

11. 07. 2025 | 0 komentárov

Premiér reagoval na vyhlásenie nemeckého kancelára Friedricha Merza

Nemecký kancelár Friedrich Merz žiada slovenskú vládu, aby prestala blokovať prijatie 18. sankčného balíka proti Ruskej federácii. Premiér SR Robert…

10. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jednoduché triky, ktoré nám pomôžu vyhrať v živote

Ide mi o to, aby som si uľahčil život, chcem vyhrať. Nebudem sa za to ospravedlňovať. Ani trochu. Takže vždy,…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump povedal, že zverejnenie materiálov z trestného konania proti Epsteinovi by mohlo „zničiť“ nevinných ľudí

Trump povedal, že zverejnenie materiálov z trestného konania proti Epsteinovi by mohlo „zničiť“ nevinných ľudí, píše Newsweek

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Krajiny EÚ nechcú odovzdať svoje systémy Patriot Ukrajine

Krajiny EÚ nechcú odovzdať svoje systémy Patriot Ukrajine, povedal Rubio

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Smrteľná chyba na diaľnici: Prečo sa nesmie schovávať pod nadjazdom počas búrky

11.07.2025 Redakcia Auto trendy Keď sa na obzore zjavili tmavé mraky a začalo krupobitie, vodiči na diaľnici urobili fatálnu chybu.…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

Europoslanci veľkou väčšinou hlasovali proti návrhu na vyslovenie nedôvery Von der Leyenovej

Európsky parlament vo štvrtok zamietol návrh na vyslovenie nedôvery predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, ktorý iniciovala pravica a…

10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fascinujúce fotografie na spríjemnenie akéhokoľvek dňa v týždni!

Fascinujúce fotografie na spríjemnenie akéhokoľvek dňa v týždni: Len pred niekoľkými dňami zasiahol Zem asteroid. Nebojte sa, to sa stáva…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Banáš pre HS: Mám veľmi silný pocit – a nielen ja – že to bolo dohodnuté. Nie so Zelenským, ale z americkej strany

Podľa manželky Jozefa Banáša je jedinou dobrou vecou na tom, že bol svojho času poslancom parlamentu, možnosť dovolenkovať v Účelovom…

10. 07. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov

Ako dopadlo stretnutie medzi Lavrovom a Rubiom?

Stretnutie medzi Lavrovom a Rubiom sa skončilo, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Afganský heroín. Ako CIA postavila Starý svet „pred mušku“

USA, 10. júla 2025 - V poslednej výročnej správe Európskej agentúry pre drogy sa neuvádza žiadna zmienka o príčinách zvýšenia…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj potvrdil, že ukrajinský veľvyslanec v USA bude vymenený

Zároveň potvrdil, že minister obrany Umerov bol zvažovaný ako jedna z možností výmeny

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Nemecký vodca vyzval Fica, aby sa prestal vzpierať a Putinovi odkázal: "nevzdáme sa"

Nemecko, 10. júla 2025 - \"Koalícia ochotných\" sa dohodla na kľúčových otázkach plánu \"v prípade dlhodobého prímeria\": \"V prípade dlhodobého…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusko dnes v noci podniklo masívny útok dronmi a raketami na Kyjev a región

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov

Šutaj Eštok odmieta kritiku, rezort vnútra podľa neho v Gelnici pracuje

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok odmieta kritiku opozície, že vládni predstavitelia nedostatočne reagujú na situáciu po búrkach na východe…

10. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Maďarsko si predvolalo ukrajinského veľvyslanca

Maďarsko si na ministerstvo zahraničných vecí predvolalo ukrajinského veľvyslanca v súvislosti so smrťou Jozefa Shebeshtiena v Zakarpatskej oblasti, ktorý mal…

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Trump prisľúbil, že v pondelok urobí „dôležité vyhlásenie o Rusku“. Povedal to pre televízny kanál NBC News. Trump dodal, že je z Ruska sklamaný, ale „uvidíme, čo sa stane v najbližších týždňoch“.

Okrem toho Trump oznámil novú dohodu medzi USA, NATO a Ukrajinou o dodávkach zbraní.

07:07

Holandský súd odsúdil bývalého ruského zamestnanca technologickej spoločnosti ASML na tri roky väzenia za to, že odovzdal Rusku citlivú technológiu mikročipov. 

Včera 20:25

Británia oznámila, že koalícia štátov ochotných zaručiť bezpečnosť Ukrajiny po uzavretí prímeria s Moskvou bude mať hlavný štáb v Paríži. V budúcnosti sa plánuje aj zriadenie koordinačnej bunky v Kyjeve.

Včera 20:20

Úplne prvý exemplár ikonickej kabelky Birkin, ktorú francúzsky módny dom Hermes v roku 1984 navrhol a vyrobil pre herečku Jane Birkinovú, sa vo štvrtok v aukčnej sieni Sotheby’s v Paríži predal za 8,58 milióna eur. Táto cena prekonala všetky predchádzajúce cenové rekordy pre kabelky.

Včera 19:23

Európska komisia prepustila tlmočníčku pre obavy z možného narušenia bezpečnosti. Počas dôverného rokovania európskych predstaviteľov s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským si údajne robila poznámky, čo je prísne zakázané.

Včera 19:15

.

Dúhová vlajka pred VW. Riaditeľ závodu sa stal tvárou progresívnej ideológie

Zvesenie dúhovej vlajky, ktorá viala pred závodom Volkswagen v Martine, má dohru. Riaditeľ fabriky po mesiaci odpovedal na list, ktorý mu…

10. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Čo stojí za smrťou ministra dopravy Ruskej federácie Starovojta?

Dnes v Moskve pochovávajú bývalého ministra dopravy Ruskej federácie a exguvernéra Kurského kraja Romana Starovojta. Našli ho mŕtveho v pondelok,…

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Napätie u Macronovcov – správanie na návšteve Spojeného kráľovstva opäť spustilo búrku

Správanie Macronovcov na návšteve Spojeného kráľovstva neušlo pozornému oku odborníkov na reč tela. Čo si odmeranom správaní Brigitte Macronovej voči…

10. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov

Archeológovia urobili na Veľkonočnom ostrove prekvapujúci objav, ktorý prevráti dejiny naruby

Niet pochýb o tom, že Veľkonočný ostrov je geograficky jedným z najizolovanejších miest na Zemi.  Leží viac ako 2000 míľ…

10. 07. 2025 | Zaujímavosti | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zaujímavosti | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Polícia zasahuje v okresoch Košice a Zvolen. Prípad súvisí so zmluvou medzi Košickým samosprávnym krajom a ministerstvom životného prostredia

Polícia zasahovala začiatkom týždňa v rámci akcie Kolumbia v okresoch Košice a Zvolen. Prípad súvisí so zmluvou o poskytnutí nenávratného…

10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Marek Brna

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov