“Kto je pôvodcom tej akcie? Vieme, že to je venezuelský exil, ktorý má pobyt v Spojených štátoch a ďalších krajinách, vieme, že akcia bola pripravovaná dlhšiu dobu, nápad s prezidentom Guaidóm mohol byť dobrý, keby vyšiel,” začal Zaorálek v Udalostiach, komentároch ČT24.
“Už v tejto chvíli vieme, že nápad zrejme nevychádza, tak ako sa myslelo, pretože celá operácia mala prebehnúť veľmi rýchlo, počas štrnástich dní,“ dodal k tejto téme bývalý minister zahraničných vecí, podľa ktorého chýba plán B, teda stratégia pre prípad, že prevrat nevyjde.
Zaorálek si tiež myslí, že sa situácia dostala do patovej alebo schizofrenickej situácie, práve tejto situácii podľa neho nahrávajú skôr zavedené americké sankcie.
“Na jednej strane vyhlásite sankcie, takže zhoršujete situáciu v krajine, na ktorú doplatia najviac ľudia, ktorým potom posielate humanitárnu pomoc, to je tá schizofrenická vec,“ uviedol Zaorálek.
“Amerika by sa mala snažiť pomáhať, ale nemala by sa snažiť priamo pomoc doručovať,“ uviedol a dodal, že vojenská intervencia USA by pre Venezuelčanov bola tragédiou.
“Čoho sa rozhodne bojí veľká časť ľudí vo Venezuele, je to, že im mocnosti vrazia do krajiny a tú im rozdupú,” hovorí Zaorálek.
“Majú tam pôžičky cez dvadsať miliárd, a dokonca tam začali stavať továreň na kalašnikovy. Ak si spomínate, v decembri tam pristáli dva ruské bombardéry osadené jadrovými zbraňami, čo bolo zrejme preto, že Rusi tušili, čo sa chystá, a dávali tým najavo symbolicky, aký majú záujem o tento terén. Pre Rusov znamenala Kuba a Venezuela návrat do geopolitiky, nejde len o ekonomické záujmy, ale aj symbolické,” povedal na záver bývalý minister zahraničia Lubomír Zaorálek.
Kríza vo Venezuele
Vo Venezuele od 21. januára prebiehajú masové protesty proti súčasnému úradujúcemu prezidentovi Nicolasovi Madurovi. Súčasne s tým sa Juan Guaidó sám vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny.
Krajiny ako Rakúsko, Veľká Británia, Nemecko, Dánsko, Španielsko, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Portugalsko, Francúzsko, Česko a Estónsko uznali Guaida dočasným venezuelským prezidentom.
Rozhodnutie prijali po tom, čo vypršalo osemdňové ultimátum, ktoré európske krajiny dali Madurovi k vyhláseniu predčasných prezidentských volieb. Podporu Guaidovi vyjadrili tiež Švédsko, Fínsko a Belgicko.
Nicolás Maduro označil svojho oponenta Guaidóa za bábku z Washingtonu. Moskva jeho postoj zdieľa. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov zdôraznil, že Rusko je pripravené pomôcť legitímnemu prezidentovi a opozícii s nadviazaním dialógu.
Madura okrem Ruska podporila aj Čína, Turecko a niekoľko ďalších krajín.