“Ide asi o sumu o niečo menšiu ako päť miliónov,“ dodal Niggli.
Podľa generálneho riaditeľa WADA musí Rusko tieto peniaze splatiť do momentu, keď bude obnovený status Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA), a to znamená do štyroch rokov odo dňa nadobudnutia rozhodnutia do platnosti.
Podľa Niggliho by sa suma mohla zvýšiť. “Ak budeme prijímať nové opatrenia, budú tiež zahrnuté do účtu. Pretože sme presvedčení, že by sme nemali platiť za prácu, aby sme určili, kto nás podvádzal,” dodal šéf agentúry.
Poznamenal, že Rusko bude musieť v tomto prípade uhradiť všetky náklady WADA, pokiaľ nebude obnovený štatút RUSADA a nebude vykonaný audit organizácie, aby sa potvrdila jej nezávislosť.
“Konečný účet bude potom vydaný, ale Rusko môže začať vykonávať veľké platby už teraz. Už sme toho veľa utratili. Ale prvý účet zašlú Rusku po rozhodnutí CAS,” povedal Niggli.
Jednomyseľné rozhodnutie WADA
V pondelok 9. decembra výkonný výbor WADA jednomyseľne prijal odporúčania nezávislého výboru pre dodržiavanie predpisov a na štyri roky pozastavil ruským športovcom účasť na medzinárodných súťažiach, vrátane olympijských a paralympijských hier. Zúčastniť sa môžu len v prípade, že sa im podarí preukázať, že antidopingové pravidlá nikdy nenarušili. Ale aj tak nebudú môcť oficiálne reprezentovať svoju krajinu, pretože vztýčenie ruskej vlajky je tiež zakázané.
Ruská strana má 21 dní, aby sa proti rozhodnutiu odvolala. Potom by prípad posudzoval Medzinárodný športový súd (CAS).
Krátko pred zvážením uvalenia sankcií proti ruským športovcom vyzval Výbor atlétov Svetovej antidopingovej agentúry k úplnému vylúčeniu z účasti na Olympijských hrách 2020 v Tokiu. Podľa 17 športovcov je návrh Medzinárodného olympijského výboru umožniť čistým športovcom z Ruska súťažiť v Japonsku pod neutrálnou vlajkou nedostatočným trestom. Výbor pre športovcov sa tak pripojil k požiadavkám antidopingových agentúr USA a Veľkej Británie, ktoré presadzovali maximálne sankcie proti Rusku.