Vzostup a pád hnutia Republika. Čo sa naozaj udialo?

❚❚

Bratislava 2. októbra 2023 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)

 

Snáď najväčším prekvapením tohtoročných parlamentných volieb je neúspech hnutia Republika Milana Uhríka prebojovať sa do parlamentných lavíc. Hnutie, ktorého popularita dlhodobo oscilovala v rozmedzí siedmich až ôsmich percent, samo o sebe malo potenciál prekročiť 5% kvórum do parlamentu a dostať sa doňho až s desiatimi percentami. Faktory, ktoré sa však spolupodieľali na neúspechu hnutia nastali práve v záverečnej fáze kampane

Milan Uhrík
Na snímke Milan Uhrík

Napriek tomu, že sa politickí súperi i mimovládne organizácie snažili hnutie Republika zafarbiť do hneda a prišiť jej nálepku fašistickej strany, hnutie sa podľa prieskumov verejnej mienky dlhodobo nachádzalo nad hranicou zvoliteľnosti. Členská základňa sa zväčšovala a hnutie postupne získavalo oveľa väčší koaličný potenciál, ako tomu bolo u Kotlebovej ĽSNS. Možný núdzový (teoretický) povolebný variant –  pre stranu Smer, kedy by sa Pellegriniho Hlas mohol nahradiť práve Republikou (ak by šéf Hlasu vajatal) sa vyparil ako ranná rosa. Vypadnutie hnutia Republika však môže mrzieť aj prípadnú budúcu vládnu koalíciu SMER-HLAS-SNS, ktorej by Republika pomohla v parlamente zabezpečiť tichú ústavnú väčšinu, ktorá je tak veľmi potrebná pri prijatí akéhokoľvek ústavného zákona. Príčiny, ktoré dopomohli k tomu, že sa Republike nepodarilo prekročiť päťpercentný prah vstupu do parlamentu sú viaceré.

.

Aj keď Republika pôsobila ako parlamentná strana, oficiálne neprešla voľbami, keďže vznikla odštiepením od ĽSNS, nedisponovala finančným príspevkom od štátu za minulé voľby ktoré by mohla použiť na rozvoj a chod svojich štruktúr a taktiež ich použiť aj vo volebnej kampani, čo bolo minimálne na reklamnej bilboardovej predvolebnej kampani (napríklad oproti PS, portréty Šimečku zaplavili celé Slovensko), poriadne cítiť.

Republike z časti uškodilo aj vytiahnutie informácie z minulosti na predsedu Milana Uhríka, podľa ktorej mal ako študent pôsobiť v štruktúrach SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Informáciu vytiahol tesne pred voľbami Jaroslav Naď (Demokrati), ktorý zároveň prosil i vyzýval voličov „nech volia hocikoho len nie Republiku”.

.

Nečakaný faktor, ktorý zapôsobil na potencionálnych voličov Republiky, ktorí sa rozhodovali medzi Smerom a Republikou nastal vo väčšej miere až v závere kampane, keď mnohí voliči Republiky odskočili na poslednú chvíľu a hlasovali za Smer. Tým faktorom bolo paradoxne pasovanie sa Progresívneho Slovenska do úlohy hlavného vyzývateľa strany Smer, ktoré malo ako jediné dokázať poraziť Fica a vyhrať voľby. V intenciách logiky vyhlásenia prezidentky Čaputovej, ktorá nakoniec chtiac – nechtiac privolila, že poverí zostavením vlády víťaza volieb, sa viacerí potencionálni voliči menších strán sústredili na boj medzi dvoma hlavnými súpermi Smer – SSD a PS.

Uvažovanie mnohých voličov, ktorí na poslednú chvíľu odskočili od Republiky k Smeru poznačila snaha na jednej strane -zabezpečiť, aby sa PS nestalo víťazom volieb a nedostalo výhodu prvotného pokusu o zostavenie vlády, na strane druhej – nepociťovali tlak mobilizácie „zachraňovať Republiku” pred tým, aby neostala pred bránami parlamentu, keďže dlhodobé vyššie preferencie strany vytvárali predpoklad bezproblémového vstupu do parlamentu. „Syndróm” záchrany strany a zabezpečenie budúceho koaličného partnera pre Smer sa naopak prejavil u voličov SNS, ktorí sa zaktivizovali (volili ich aj bývalí voliči Smeru), práve z týchto pragmatických dôvodov – zábezpeky vhodného budúceho koaličného partnera pre Smer.

Posledné vyhlásenie Milana Uhríka o zorganizovaní referenda ohľadom vystúpenia zo štruktúr NATO a vojenskej neutralite síce u skalopevných sympatizantov Republiky i jej členov odhodlanie voliť hnutie posilnilo, ale u váhajúcich voličov, ktorí sa rozhodovali medzi Republikou, Smerom a SNS to vyvolalo skôr hlavybôľ a to z jednoduchého pragmatického dôvodu – vyhlásenie o referende spôsobilo rozporuplné reakcie budúcich koaličných partnerov a to hlavne Hlasu, ktorý definitívne vylúčil koaličné spojenectvo s hnutím. Viacerí voliči preto na poslednú chvíľu prehodnocovali svoje stanoviská a volili niekoho práve z tábora najreálnejšej možnej budúcej vládnej koalície SMER- HLAS- SNS.

Obavy z návratu doby panovania „Igora Hrozného”, či zavedenie nových progresivistických pomerov v krajine, paradoxne nepomohlo Republike, ale práve trom stranám možnej budúcej vládnej koalície, ktorých predstavitelia majú skúsenosti so spoločným vládnutím a to z nie až tak dávnej minulosti.

 

.

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:30

Čína sa ohradila voči návšteve taiwanskej exprezidentky Cchaj Jing-wen v Prahe, ktorá sa v českom hlavnom meste zúčastnila na konferencii Forum 2000. Čínske veľvyslanectvo vyzvalo v utorok Českú republiku, aby dodržiavala princíp jednej Číny a rešpektovala jej zvrchovanosť a územnú celistvosť.

20:25

Rakúsky kancelár a líder ľudovcov (ÖVP) Karl Nehammer je naďalej proti vstupu do vlády so Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), ak v jej čele zostane Herbert Kickl. Povedal to v utorok na tlačovej konferencii po stretnutí s Kicklom, ktoré sa konalo na neznámom mieste.

19:51

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v utorok upozornil na prudký nárast vážnej podvýživy detí na severovýchode Nigérie zasiahnutej konfliktom. Klinky, ktoré MVČK v regióne podporuje, v tomto roku zaznamenali 24-percentný nárast počtu kriticky podvyživených malých detí.

19:50

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok vyhlásil, že je proti “jednostrannému prímeriu” v Libanone. Uviedol to počas telefonátu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, z ktorého citovala tlačová služba izraelského premiéra.

19:21

Kongres miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy (RE) v utorok v Štrasburgu prijal deklaráciu o ničení kultúrneho dedičstva na Ukrajine.

19:20

Spojené štáty nepredložili žiadnu žiadosť o uskladnenie jadrových zbraní na území Maďarska. Pre server 24.hu to uviedlo v utorok maďarské ministerstvo obrany v súvislosti so správou, že na leteckej základni Kecskemét môžu byť rozmiestnené bojové lietadlá schopné prepravovať zbrane s jadrovou hlavicou.

19:19

Polícia v Paríži zadržala známeho panafrického aktivistu Kemiho Sebu, známeho svojím protizápadným postojom.

19:18

Cena masla je v okolitých krajinách nižšia ako na Slovensku, pritom je v týchto krajinách vyššia priemerná mzda. Upozornili na to poslanci opozičného hnutia Igora Matoviča, ktorí porovnali ceny 250-gramového masla s obsahom tuku 82 % v Českej republike, Poľsku, Rakúsku, Maďarsku, Francúzsku a Belgicku. Vládu zároveň vyzvali, aby splnila svoje sľuby o znížení cien potravín. V utorok o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

18:42

Izrael zrejme chce rozšíriť svoje pozemné operácie proti proiránskemu hnutiu Hizballáh a zároveň aj posilniť svoju obranu. Podľa analytikov o tom svedčí fakt, že na hranici medzi Golanskými výšinami a demilitarizovaným pásom hraničiacim so Sýriou pristúpil k odmínovaniu a vytvoril tam nové bariéry.

18:41

Iránske ministerstvo zahraničných vecí si v utorok predvolalo veľvyslanca Maďarska, ktoré aktuálne predsedá v Rade Európskej únie, aby odsúdilo sankcie voči Teheránu. Tie ministri zahraničných vecí EÚ schválili na pondelkovom zasadnutí v Luxemburgu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke huby rastú na pni stromu v lese v pohorí Tribeč pri obci Podhorany v okrese Nitra

Autor: FOTO TASR - Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

René Pavlík

Andrej Valihora

Branislav Čech

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali