Vzostup a pád hnutia Republika. Čo sa naozaj udialo?

Vzostup a pád hnutia Republika. Čo sa naozaj udialo?

Bratislava 2. októbra 2023 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)

 

Snáď najväčším prekvapením tohtoročných parlamentných volieb je neúspech hnutia Republika Milana Uhríka prebojovať sa do parlamentných lavíc. Hnutie, ktorého popularita dlhodobo oscilovala v rozmedzí siedmich až ôsmich percent, samo o sebe malo potenciál prekročiť 5% kvórum do parlamentu a dostať sa doňho až s desiatimi percentami. Faktory, ktoré sa však spolupodieľali na neúspechu hnutia nastali práve v záverečnej fáze kampane

Milan Uhrík
Na snímke Milan Uhrík

Napriek tomu, že sa politickí súperi i mimovládne organizácie snažili hnutie Republika zafarbiť do hneda a prišiť jej nálepku fašistickej strany, hnutie sa podľa prieskumov verejnej mienky dlhodobo nachádzalo nad hranicou zvoliteľnosti. Členská základňa sa zväčšovala a hnutie postupne získavalo oveľa väčší koaličný potenciál, ako tomu bolo u Kotlebovej ĽSNS. Možný núdzový (teoretický) povolebný variant –  pre stranu Smer, kedy by sa Pellegriniho Hlas mohol nahradiť práve Republikou (ak by šéf Hlasu vajatal) sa vyparil ako ranná rosa. Vypadnutie hnutia Republika však môže mrzieť aj prípadnú budúcu vládnu koalíciu SMER-HLAS-SNS, ktorej by Republika pomohla v parlamente zabezpečiť tichú ústavnú väčšinu, ktorá je tak veľmi potrebná pri prijatí akéhokoľvek ústavného zákona. Príčiny, ktoré dopomohli k tomu, že sa Republike nepodarilo prekročiť päťpercentný prah vstupu do parlamentu sú viaceré.

Reklama

Aj keď Republika pôsobila ako parlamentná strana, oficiálne neprešla voľbami, keďže vznikla odštiepením od ĽSNS, nedisponovala finančným príspevkom od štátu za minulé voľby ktoré by mohla použiť na rozvoj a chod svojich štruktúr a taktiež ich použiť aj vo volebnej kampani, čo bolo minimálne na reklamnej bilboardovej predvolebnej kampani (napríklad oproti PS, portréty Šimečku zaplavili celé Slovensko), poriadne cítiť.

Republike z časti uškodilo aj vytiahnutie informácie z minulosti na predsedu Milana Uhríka, podľa ktorej mal ako študent pôsobiť v štruktúrach SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Informáciu vytiahol tesne pred voľbami Jaroslav Naď (Demokrati), ktorý zároveň prosil i vyzýval voličov „nech volia hocikoho len nie Republiku”.

Reklama

Nečakaný faktor, ktorý zapôsobil na potencionálnych voličov Republiky, ktorí sa rozhodovali medzi Smerom a Republikou nastal vo väčšej miere až v závere kampane, keď mnohí voliči Republiky odskočili na poslednú chvíľu a hlasovali za Smer. Tým faktorom bolo paradoxne pasovanie sa Progresívneho Slovenska do úlohy hlavného vyzývateľa strany Smer, ktoré malo ako jediné dokázať poraziť Fica a vyhrať voľby. V intenciách logiky vyhlásenia prezidentky Čaputovej, ktorá nakoniec chtiac – nechtiac privolila, že poverí zostavením vlády víťaza volieb, sa viacerí potencionálni voliči menších strán sústredili na boj medzi dvoma hlavnými súpermi Smer – SSD a PS.

Uvažovanie mnohých voličov, ktorí na poslednú chvíľu odskočili od Republiky k Smeru poznačila snaha na jednej strane -zabezpečiť, aby sa PS nestalo víťazom volieb a nedostalo výhodu prvotného pokusu o zostavenie vlády, na strane druhej – nepociťovali tlak mobilizácie „zachraňovať Republiku” pred tým, aby neostala pred bránami parlamentu, keďže dlhodobé vyššie preferencie strany vytvárali predpoklad bezproblémového vstupu do parlamentu. „Syndróm” záchrany strany a zabezpečenie budúceho koaličného partnera pre Smer sa naopak prejavil u voličov SNS, ktorí sa zaktivizovali (volili ich aj bývalí voliči Smeru), práve z týchto pragmatických dôvodov – zábezpeky vhodného budúceho koaličného partnera pre Smer.

Posledné vyhlásenie Milana Uhríka o zorganizovaní referenda ohľadom vystúpenia zo štruktúr NATO a vojenskej neutralite síce u skalopevných sympatizantov Republiky i jej členov odhodlanie voliť hnutie posilnilo, ale u váhajúcich voličov, ktorí sa rozhodovali medzi Republikou, Smerom a SNS to vyvolalo skôr hlavybôľ a to z jednoduchého pragmatického dôvodu – vyhlásenie o referende spôsobilo rozporuplné reakcie budúcich koaličných partnerov a to hlavne Hlasu, ktorý definitívne vylúčil koaličné spojenectvo s hnutím. Viacerí voliči preto na poslednú chvíľu prehodnocovali svoje stanoviská a volili niekoho práve z tábora najreálnejšej možnej budúcej vládnej koalície SMER- HLAS- SNS.

Obavy z návratu doby panovania „Igora Hrozného”, či zavedenie nových progresivistických pomerov v krajine, paradoxne nepomohlo Republike, ale práve trom stranám možnej budúcej vládnej koalície, ktorých predstavitelia majú skúsenosti so spoločným vládnutím a to z nie až tak dávnej minulosti.

 

Reklama

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:18

Masívna pátracia akcia na severozápade Nemecka po nezvestnom šesťročnom chlapcovi trpiacom autizmom neúspešne pokračovala aj v noci na sobotu.

Arian sa stratil ešte v pondelok večer v obci Elm pri meste Bremervörde. Na záznamoch z kamery vidno, že sám odišiel z rodinného domu a rozbehol sa smerom k neďalekému lesu. Odvtedy po ňom prebieha rozsiahle pátranie.

10:05

Vysoké ceny energií zvýšili záujem domácností o inštaláciu fotovoltických elektrární, ten však v prvom štvrťroku 2024 mierne klesol. Záujemcovia o fotovoltiku sa často stretávali s bariérami pri povoľovaní a v administratívnych procesoch.

09:57

Filipíny v sobotu popreli tvrdenia Číny, že medzi nimi bola dosiahnutá bilaterálna dohoda o spornej plytčine v Juhočínskom mori. Manila to považuje za súčasť čínskej propagandy.

09:11

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu zostrelila 68 ukrajinských bezpilotných lietadiel nad juhoruským Krasnodarským krajom a Krymským polostrovom.

Rezort obrany v Moskve spresnil, že spomedzi 68 dronov 66 zachytili nad Krasnodarským krajom a dva nad Krymom.

08:47

Taiwanské ministerstvo obrany v sobotu skoro ráno zaznamenalo 22 čínskych lietadiel v okolí ostrova Taiwan.

Aktivity uvedeného počtu lietadiel boli zaznamenané od 09.30 h miestneho času (03.30 h SELČ) a trvali približne tri hodiny. Spomedzi 22 čínskych lietadiel, medzi ktorými boli aj stíhačky Su-30, 12 prekročilo tzv. stredovú líniu Taiwanského prielivu a vstúpilo do identifikačnej zóny protivzdušnej obrany.

08:26

Loď britského Kráľovského vojenského námorníctva zostrelila raketu, ktorú húsíovia odpálili na obchodné plavidlo v Adenskom zálive. Informovala o tom agentúra AFP.

08:15

Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu nadránom vyhlásilo, že zvažuje izraelský protinávrh ohľadne možného prímeria v Pásme Gaza a prepustenia rukojemníkov. Informovali agentúry AFP a DPA.

08:04

Severná Kórea sa v sobotu ohradila voči výročnej správe Spojených štátov o ľudských právach, ktorá negatívne hodnotí ľudskoprávnu situáciu v KĽDR, a nazvala ju “zasahovaním do vnútorných záležitostí” Pchjongjangu.

07:56

Grécko v piatok slávnostne odovzdalo olympijskú pochodeň organizátorom tohtoročných hier, ktoré sa budú konať v Paríži.

Stalo sa tak na štadióne Panathinaiko, teda na mieste, ktoré hostilo v roku 1896 prvé moderné OH.

07:36

Dvaja ľudia utrpeli zranenia po tom, čo regionálny vlak neďaleko mestečka Plochingen v južnom Nemecku zastavil použitím rýchlobrzdy a následne začal horieť. Informovala agentúra DPA.

07:27

Bývalý americký zdravotník, ktorý v roku 2019 predávkoval 23-ročného Afroameričana ketamínom, dostal v piatok podmienečný trest.

Smrť Elijaha McClaina prispela k protestom proti policajnej brutalite, ktoré v USA neskôr vypukli po smrti ďalšieho Afroameričana, Georgea Floyda v roku 2020.

07:15

Neznámy útočník na motorke zastrelil v piatok irackú influencerku známu pod menom Om Fahad pred jej domom v Bagdade. Informovala o tom agentúra AFP.

06:56

V okrese Chua-lien na Taiwane zaznamenali v noci z piatka na sobotu ďalšie dve zemetrasenia, najsilnejšie s magnitúdou 6,1. Informoval tamojší meteorologický úrad.

06:45

Čína usporiada rokovania medzi militantným hnutím Hamas a sekulárnym Fatahom zamerané na palestínsku jednotu. V piatok to oznámil nemenovaný diplomat v Pekingu aj predstavitelia hnutia.

06:36

Pri útoku dronom, ktorý v piatok zasiahol plynové pole v severoirackom autonómnom regióne Kurdistan, zahynuli štyria pracovníci z Jemenu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali