Vysvetlenie záhady chýbajúcich úmrtí na koronavírus v krajinách Západu? A čo by z neho vyplývalo?

Bratislava 17. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Claudio Furlan/LaPresse via AP)

 

Oficiálne štatistiky ukazujú, že na Západe od júla začalo umierať na koronavírus oveľa menej ľudí ako počas prvého polroka 2020. Objavilo sa zaujímavé možné vysvetlenie, z ktorého by mohli vyplývať ešte zaujímavejšie závery

koronavírus, nemocnica
Ilustračné foto

Pred dvomi týždňami sme písali o zvláštnej zákonitosti: zo svetových koronavírusových štatistík (viď TU) vyplýva, že v krajinách Západu v období medzi oficiálnym začiatkom pandémie a koncom júna umieralo na koronavírus oveľa viac ľudí ako potom v nasledujúcom období, ktoré trvá až doteraz (písali sme o tom TU). Tento náš „objav“ inšpiroval viacerých odborníkov k hľadaniu vysvetlenia, prečo to tak je. Teraz sa objavila ďalšia pozoruhodná informácia, ktorá by mohla byť kľúčom k odhaleniu tejto záhady.

Inštitút CDC (Centers for Disease Control and Prevention) – federálny zdravotnícky orgán USA, ktorý má za úlohu chrániť verejné zdravie v USA a na medzinárodnej úrovni – na svojej stránke píše o jednom probléme so svojimi testmi na koronavírus (viď TU), ktorý sa týka presne toho obdobia, počas ktorého bola úmrtnosť na koronavírus v niektorých krajinách neúmerne vyššia v porovnaní so súčasnosťou.

CDC vyvinul začiatkom roku 2020 svoju prvú laboratórnu súpravu na testovanie vírusu SARS-CoV-2 (ďalej len jednoducho koronavírus alebo kovid). Od Amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv dostal mimoriadne povolenie (vzhľadom na mimoriadnu pandemickú situáciu) na jej použitie a rozposlal ju do štátnych a miestnych laboratórií verejného zdravotníctva.

Štandardom je, že predtým, ako použijú nový test na vzorkách od pacientov, musia overiť funkčnosť testu pomocou „pozitívnych“ a „negatívnych“ kontrolných vzoriek: pozitívna kontrola by mala dať vždy pozitívny výsledok a negatívna kontrola by mala dať vždy negatívny výsledok. V prípade testu CDC však viaceré testovacie laboratóriá zistili, že to tak nie je.

 

Chemikália, ktorá tam vôbec nemusela byť?

Po preskúmaní sa zistilo, že problém je s jednou z troch chemikálií testu – z dôvodu jej nespoľahlivosti test dával pozitívny výsledok aj v prípade negatívnej vzorky. Laboratóriá tento problém reklamovali. Bolo treba situáciu urgentne riešiť, lebo nie je ťažké si domyslieť, že keby verejnosť začala pochybovať o spoľahlivosti testu, bola by to blamáž, ktorá by vážne poškodila reputáciu CDC a celého federálneho zdravotného systému v USA, a najmä v zahraničí.

V CDC problém vyriešili tak, že vyhlásili, že predmetné činidlo je možné vynechať, pretože tak či onak vraj bolo nadbytočné (!), malo tam byť iba pre zvýšenie preukaznosti testu. CDC následne začal vyrábať a distribuovať nové testovacie súpravy bez tejto reagencie. Ďalšie testovanie spoľahlivosti testov už článok nespomína, faktom však je, že v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch začali byť distribuované do sveta, už iba s dvomi činidlami.

Tieto súpravy sa stále používajú, avšak obrovský dopyt po činidlách potrebných pri tomto teste spôsobil ich globálny nedostatok. Preto CDC vyvinul alternatívny spôsob spracovania testu s použitím nových činidiel, procesu a prístroja. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv tieto zmeny schválil 12. júna, teda približne od tej chvíle sa test už začal vyhodnocovať iným spôsobom.

 

Falošne pozitívne testy?

Od začiatku jari približne do obdobia na prelome júna a júla sa teda v mnohých krajinách sveta používali testy, pri vyhodnocovaní ktorých bola jednoducho vynechaná reagencia – údajne ako nepotrebná – ktorá pôvodne mala zabezpečovať, aby vzorka človeka, ktorý nemá koronavírus, nebola vyhodnotená ako korona-pozitívna. Toto obdobie sa presne prekrýva s obdobím, keď bola v mnohých krajinách, najmä západných, evidovaná ťažko vysvetliteľná zvýšená úmrtnosť na koronavírus.

Je to náhoda? No možno áno. Asi áno. Ale je to prinajmenšom ospravedlnenie pre špekuláciu (či konšpiráciu), čo ak by to náhodou náhoda nebola. Predstavme si, že by, dajme tomu, dotyčná inštitúcia CDC, zo strachu z blamáže, prípadne z nejakého iného dôvodu, poskytla laboratóriám v USA a vo svete testy, ktoré v časti prípadov označujú za korona-pozitívnych aj ľudí, ktorí pozitívni nie sú.

Ako by sa to prejavilo v praxi? V takom prípade by štatistiky vykázali väčší počet korona-pozitívnych ľudí, a takisto by vykázali viac falošných úmrtí na koronavírus. Zároveň by počet infikovaných silne závisel na počte vykonaných testov – čím viac testov, tým viac prípadov. Samozrejme, úzko to súvisí aj s metodikou uznávania, čo je úmrtie na koronavírus, keď v niektorých krajinách boli označované za obete koronavírusu už pomaly aj pozitívne testované obete dopravných nehôd.

 

Je takéto vysvetlenie v súlade s overiteľnými faktmi?

Keď berieme do úvahy selektívnosť testovania – že testovaní sú väčšinou chorí ľudia a prakticky všetci tí, ktorí umrú s určitým typom príznakov – potom by predpokladané použitie testov, ktoré nejakému percentu kovid-negatívnych ľudí priraďujú pozitívny výsledok, sedelo s pozorovaným faktom, že počas prvého polroka 2020 bol pomer medzi evidovanými prípadmi a úmrtiami užší ako potom neskôr, keď sa už, predpokladajme, pracovalo s korektnými testmi. Je logické predpokladať, že pri použití spoľahlivých testov by malo byť zaznamenaných oveľa menej úmrtí na kovid, keďže by neboli zarátané tie falošné.

Začiatkom leta počet zaznamenaných úmrtí na kovid klesol, čo by aj pri tomto scenári mohlo súvisieť s blahodarným vplyvom ročného obdobia na pacientov s respiračnými ochoreniami, a teda celkovo nižšou úmrtnosťou na tieto diagnózy. Príliš však do neho nezapadá fakt, že v lete bol počet pozitívnych prípadov nižší, napriek tomu, že počet urobených testov v jednotlivých krajinách by viacmenej mal stúpať, a s nimi aj počty falošne pozitívnych výsledkov. K bližšiemu preskúmaniu tohto javu však nemáme dostupné dáta.

 

Čo by to mohlo znamenať pre nás?

Ak by svetové koronavírusové štatistiky boli významne ovplyvnené širokým používaním testov, ktoré označujú za infikovaných koronavírusom aj ľudí, ktorí infikovaní neboli, a za úmrtia na koronavírus aj úmrtia na iné diagnózy, tak by to znamenalo, že koronavírusová pandémia je zveličená.

Minimálne dva faktory by týmto zistením boli dotknuté: prvým je infekčnosť nákazy, keďže reálny počet infikovaných počas prvého polroka by bol menší než deklarovaný. To však je v tejto chvíli nepodstatné, pretože je to už minulosťou. Čo je dôležitejšie, je druhý faktor: smrtnosť nákazy. Koeficient smrtnosti by v takom prípade bol reálne oveľa nižší, než je oficiálne deklarovaný, ktorý bol na základe štatistík (aj z prvého polroka, čiže potenciálne skreslených) vyrátaný veľmi približne vo výške 2,5 percenta.

 

Takže koronový armagedon sa nekoná?

Spomínate si, čo tvrdil premiér Igor Matovič pred týždňom na večernej nedeľnej tlačovke? Povedal, že podľa odhadov odborníkov po Slovensku chodí dvestotisíc ľudí infikovaných pandemickým koronavírusom. To bolo pred týždňom. To by znamenalo, že na päťmiliónovom Slovensku už mal pred týždňom každý 25. človek infekciu Covid-19. Teda už pred týždňom bol koronavírus v priemere v každej školskej triede, v každej fabrike, v každom úrade, v každom preplnenom autobuse, v každom vlaku, v každom supermarkete, v každom paneláku.

Lenže ak to máme v rodine, na pracovisku, v školskej lavici, tak ani najlepšie preventívne opatrenia vírus nezastavia, ale iba čiastočne stlmia koeficient jeho šírenia (počet ďalších ľudí nakazených od jedného pozitívneho). Ak nám to tak divoko narástlo, to znamená, že doteraz bol ten koeficient vysoko nad číslom jedna. A teda sa dá predpokladať, že teraz, keď sme o týždeň ďalej, to už nie je dvestotisíc, ale ešte oveľa viac.

Premiérovo tvrdenie o dvestotisíc pozitívnych na Slovensku neskôr iní odborníci dementovali, tvrdiac, že je to nanajvýš päťdesiattisíc. Tak či onak, tieto čísla naznačujú, že už najbližšie týždne nám dajú odpoveď na to, aká nebezpečná koronavírusová pandémia naozaj je.

Ak by bolo jedno či druhé číslo pravdivé, a ak by bol pravdivý aj vyššie spomínaný koeficient smrtnosti 2,5 percenta, tak by na koronavírus mali na Slovensku v týchto dňoch už umierať desiatky alebo skôr stovky ľudí denne. Vidíme však, že stále sa jedná denne iba o jednotky prípadov. A teda, zatiaľ to vyzerá tak, že nebezpečnosť pandémie mohla byť, možno aj na základe nesprávnych štatistík vytvorených na základe nespoľahlivých testov, zveličená. Ak sa už v najbližších málo týždňoch situácia dramaticky nezhorší, tak to bude v podstate silné potvrdenie tohto záveru.

 

Jedna zlá a jedna dobrá správa na záver

Každému je jasné, že dramatické antivírusové opatrenia nie sú prijímané kvôli tým niekoľkým úmrtiam denne, ktoré sa ani zďaleka nemôžu porovnávať s počtami úmrtí na civilizačné choroby – tie opatrenia sú prijímané pre prípad, že by sa situácia dramaticky zhoršila, že by počty chorých a umierajúcich rádovo narástli. Tá zlá správa je, že ak sa to stane, tak vzhľadom na vyššieuvedené čísla sa to nezadržateľne musí stať už v najbližších týždňoch, resp. niekoľkých málo mesiacoch.

Ale zároveň tu sú aj dve dobré správy: tým, že premorenie dosiahne vrchol a už nebude mať kam ďalej rásť, stratí sa nebezpečenstvo exponenciálneho pádu krajiny do koronovej apokalypsy. A zároveň bude úplne jasná reálna smrtnosť vírusu – teda jeho možnosti škodiť budú plne odhadnuteľné, vírus bude čara tajomnosti zbavený. A všetci uvidíme svetielko na konci tunela, nádej, že život už čoskoro bude môcť opäť začať bežať tak, ako ho poznáme…

Ivan Lehotský

 

P.S. Iba celkom na okraj: v Nemecku je pokuta za nenosenie rúška 50 eur, český prezident Zeman uvažuje o čiastke 2 – 3 tisíc českých korún, čo je rádovo okolo sto eur. U nás je pokuta 1659 eur. Pre väčšinu Slovákov by to bola pohroma oveľa väčšia ako ochorieť na koronavírus…

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Líder Náhorného Karabachu: Azerbajdžanské sily sa blížia k mestu Šuša

0 icon

Jerevan/Baku 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Prezident medzinárodne neuznanej Náhornokarabašskej republiky Arajik Harutjunjan vo štvrtok uviedol, že azerbajdžanské sily postupujú ďalej, pričom sa nachádzajú len niekoľko kilometrov od kľúčového mesta Šuša. Informovala o tom agentúra Reuters "Nepriateľ je niekoľko kilometrov od Šuši, najviac päť kilometrov," povedal vo videu na Facebooku…

Zdravé a bezpečné bývanie pomáha znížiť novorodeneckú úmrtnosť, tvrdí Kusá

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván )   Zdravé a bezpečné bývanie je dôležitým základom aj pre úsilie o znižovanie novorodeneckej úmrtnosti. Preto by v tejto súvislosti bolo potrebné zamerať sa na cielené riešenie bývania tam, kde sa rómske susedstvo nachádza v blízkosti skládok, háld toxického odpadu či priamo kontaminovanej…

Premiér Morawiecki sa bude snažiť vyhnúť celonárodného lockdownu tak dlho, ako to len bude možné

0 icon

Varšava 29. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa podľa vlastných slov bude snažiť vyhnúť celonárodného lockdownu tak dlho, ako to len bude možné Aj napriek nárastu infekcií v krajine sa tak vyjadril v priestoroch novej poľnej nemocnice, ktorú pripravujú na Národnom štadióne vo Varšave. Zariadenie s…

Krajčí: Zubní lekári budú môcť robiť odbery z nosohltana

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Pre potreby celoplošného testovania populácie na ochorenie COVID-19 budú môcť zubní lekári robiť odbery z nosohltana. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti po štvrtkovej kritike Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Minister víta záujem zubných lekárov o zapojenie sa…

Ústavný súd súhlasil s väzbou dvoch sudcov, nesúhlasil pri sudcovi Najvyššieho súdu

0 icon

Košice 29. októbra 2020 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ústavný súd (ÚS) SR vo štvrtok dal súhlas na vzatie do väzby pre bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilu U. a bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida L. Naopak nesúhlasil s väzbou pre sudcu NS Jozefa K. Všetkých troch zadržala…

Trump vyjadril Francúzsku solidaritu po vražednom útoku v Nice

0 icon

Washington 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyjadril solidaritu Francúzsku po tom, čo útočník zabil v Bazilike Matky Božej v Nice nožom troch ľudí. Trump zároveň vyzýva na zastavenie teroristických útokov. Informáciu priniesla agentúra AFP "Naše srdcia sú s francúzskym ľudom. Spojené štáty v…

Ronaldo má za sebou údajne až 18 testov na koronavírus a všetky boli pozitívne. „Štandardné PCR testy na koronavírus sú ‚hovadina'“

0 icon

Turín 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto: Cristiano Ronaldo Twitter)   Portugalský kanonier Cristiano Ronaldo nemohol nastúpiť v drese Juventusu Turín proti FC Barcelona v Lige majstrov a taliansky šampión prehral 0:2. Celý svet vie, že je za tým niekoľko pozitívnych testov na koronavírus. Aktuálne vyšlo najavo, že ich bolo údajne až…

Krajčí: Slovensko by malo mať 180.000 vakcín na COVID-19 začiatkom budúceho roka. Očkovanie vraj bude dobrovoľné

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Prvá dávka vakcín proti novému koronavírusu v počte 180.000 kusov by mala na Slovensko doraziť začiatkom budúceho roka. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) to povedal vo štvrtok v relácii TV Markíza Na telo Plus, pričom doplnil, že vakcinácia určite nebude povinná, ale dobrovoľná…

Prezidentka: Situácia v nemocniciach je zlá, prejavuje sa nedostatok personálu

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Zuzana Čaputová Facebook)   Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19. Posilňovať a chrániť personál v nich, zabezpečiť zásobu ochranných pomôcok, kyslíka, pľúcnych ventilátorov a ich obsluhy, dostatok testov na testovanie každého pacienta, to všetko znamená zachraňovať životy Prezidentka SR Zuzana…

Nový český minister Blatný: Zmeňme strach na rešpekt, tak môžeme získať silu

0 icon

Praha 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Peter Fischer Twitter)   Nový český minister zdravotníctva Jan Blatný vo štvrtok uviedol, že je teraz potrebné zmeniť strach, ktorý spoločnosť rozdeľuje, na rešpekt. Ak sa to podarí, česká verejnosť môže získať silu, povedal krátko po tom, ako ho premiér Andrej Babiš uviedol do funkcie, v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Apartheid na Slovensku: ja zrejme budem občanom II. kategórie, akými boli donedávna černosi v Južnej Afrike

0icon

Vláda Igora Matoviča 28. októbra, zhodou okolností (?) v deň 102. výročia vzniku Česko-Slovenska, prijala uznesením č. 693/2020 rozšírenie opatrení v rámci núdzového stavu. A TERAZ SA PODRŽTE: odporúča hlavnému hygienikovi vydať vyhlášku, ktorou uloží povinnosť relevantným subjektom (zamestnávateľom, prevádzkovateľom, atď.) vyžadovať potvrdenie o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo certifikát vydaný…

Marián Tkáč

OĽaNO. Sekta s prejavmi obscénneho fašizmu už prekročila Rubikon. Vzoprieme sa.

0icon

Vážení spolutrpiaci, už je más mnoho veľmi, veľmi nespokojných. Mužov, žien i trpiacich detí - o našich starých rodičoch, onáhubkovaných pod zámkami starobincov ani nehovoriac. Ustráchaní, skutoční "obyčajní ľudia"  - nie tí v "strane" už stratili reč, hovoria za nich len vyplašené oči, smútok, či paradoxne hnev a zlosť. Veď…

Ivan Štubňa

Ďalší chaotický krok Igora Matoviča a jeho vlády

0icon

Vláda SR nám pripravila ďalšie diktátorské uznesenie č. 693 z 28. októbra 2020 na 102. výročie vzniku Československa. Uznesenie je k návrhu na ďalšie rozšírenie opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu podľa čl. 5 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a…

Peter Švec

Nepremyslené úradnícke opatrenia a politická zaťatosť: cesta do pekla. Pôsobenie proti prevahe. 10. časť

0icon

Už v predchádzajúcej časti som argumentoval o totálnej zvrátenosti stratégie, ktorá pri akejkoľvek vojne vedie k sebazničeniu obrancu. Vychádzam zo známeho postulátu, ktorý ovláda každý stratég aj špičkový politický vodca, že neexistuje vojna bez obetí, ako to chcú politické bábovky. Ak túto vojnu s vírusom nemúdri a zbabelí politici prehrajú z dôvodu neschopnosti myslieť strategicky a správať…

Peter Kohút

Násilie páchané na mužoch

0icon

Asi feministky a „emancipované“ ženy sa pohoršia na mojím vyhlásením, že vo vzájomných vzťahoch medzi mužmi a ženami oveľa viac násilia, aj keď hlavne psychického, je páchaného na mužoch než na ženách. Tým nechcem povedať, že sú tomu viac na vine ženy. Vôbec nie. Na vine je predovšetkým zvrátená liberálna progresivistická ideológia,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Fotografie z minulosti, ktoré ťa zaručene šokujú!

0 icon

Naši predkovia môžu hovoriť, že naše moderné časy sú šialené, ale my máme rovnaký názor na minulosť. Podivné súťaže o krásu, demonštrácie a zvláštne druhy zábavy nám ukazujú nezodpovednú časť minulých čias. Je trochu vzrušujúce zistiť, že životy našich rodičov neboli až také nudné. Dokazujú to aj nasledujúce fotografie, ktoré možno zmenia…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 2. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľakrát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálu sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér rozhoduje, čo budeš vidieť na plátne. On určí, ako bude všetko nakrútené. Veľakrát…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Prinášame tretie a zároveň posledné pokračovanie série článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Nebudeme vás už však napínať a tak poďme rovno tam, kde sme v rámci druhej časti skončili. Doug a Dave patrili k šibalom, ktorí sa ku kruhom v obilí priznali. Povedali, že ich všetky vyrobili…

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Vo svete IT

Xiaomi Viomi SE – jeden z najdostupnejších robotických vysávačov od Xiaomi teraz za ešte nižšiu cenu!

0 icon

Značka Viomi spadajúca pod krídla čínskej spoločnosti Xiaomi je už roky známa svojimi kvalitnými, no zároveň dostupnými vysávačmi. V posledných rokoch si značku Viomi obľúbili vo svete tisíce spokojných zákazníkov, ktorí hľadajú dostupnú alternatívu ku overeným, často západným výrobcom. Špičkové modely prináša značka v každej kategórii a nie je tomu…

Záhadný hrdzavejúci asteroid 16 Psyche, by mohol byť jadrom nevyformovanej planéty

0 icon

V asteroidovom páse, ktorý leží medzi Marsom a Jupiterom sa nachádza vesmírny objekt s názvom 16 Psyche. Ide o veľký asteroid plný kovov, ktorý sa radí k  najväčším objektom v tomto priestore. Vďaka svojej veľkosti sa dokonca radí medzi drobné planétky, píše portál Live Science. Astronómovia si myslia, že by…

Technologických gigantov v Európskej únii čakajú výrazne zmeny, ktoré sa im nebudú páčiť

0 icon

Technologickí giganti, akými sú napríklad Facebook, Google, Apple, a ďalší, sú dlhodobo pod kritikou lokálnych autorít. Dôvodom je, že spoločnostiam tohto typu sa mnohokrát kladie za vinu, že potláčajú konkurenciu. Nie tak dávno sme vás napríklad upozorňovali na začatie najväčšieho súdneho sporu vedeného proti Google v USA, kde je spoločnosť…

Pozrite sa, ako môžete pomocou smartfónu odomykať váš počítač

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vám priniesli návod, ako si môžete uložiť do vášho zariadenia miesto, kde ste zaparkoval auto, a nechať sa neskôr pomocou aplikácie navigovať k danému miestu. Ide o skvelú funkciu, ktorá si nájde využitie hlavne v prípade lokalít, ktoré sú pre vás neznámymi. Dnes sme si pre vás pripravili ďalší tip…

Samsung zaznamenal v 3. štvrťroku 2020 doposiaľ najvyššie príjmy z predaja svojich produktov

0 icon

Po nedávnom odhalení príjmov spoločnosti Huawei za 3. kvartál tohto roku sa svojimi príjmami pochválila aj spoločnosť Samsung, ktorá taktiež pomerne neočakávane ohlasuje naozaj výborné čísla. V 3. štvrťroku 2020 zaznamenal juhokórejský technologický gigant rekordne vysoké konsolidované príjmy, ktoré oproti predošlým obdobiam doslova poskočili. Skvelé výsledky ohlasuje spoločnosť aj v…

Armádny Magazín

Ďalšie prázdne sľuby: USA hrozia vylúčením Turecka z NATO po teste ruských systémov S400

0 icon

USA, 29.október 2020 (AM) - Turci boli po nákupe Ruských S-400 vylúčení z programu F-35 (našťastie). Trvalo viac ako týždeň, kým americké úrady oficiálne zareagovali na testy týchto už tureckých protilietadlových systémov. Americká zdržanlivosť môže vychádzať z viacerých faktorov. Jedným z ni

Bude Putin zachraňovať aj Francúzov? Macron požiadal o pomoc v boji proti islamistom

0 icon

Francúzsko, 29. októbra (AM) - Po tom, čo čečenský islamistický fanatik odsekol hlavu francúzskemu učiteľovi, sa Paríž obliekol do smútku. Macron po piatkovom útoku navštívil školu v meste Conflans-Saint-Honorine v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža, kde učiteľ pracoval a stretol sa s jej zamestnancami. „Jeden z našich krajanov bol zavra

Ukrajinský historik Jurij Dudkin: Výsadkárom zo Pskova potrvá dobytie Kyjeva iba 30 minút

0 icon

Ukrajina, 29.október 2020 (AM) - Ak sa ukrajinská elita rozhodne pre rozsiahlu ozbrojenú provokáciu proti Luhanskej ľudovej republike - Rusko okamžite zavedie svoje jednotky na územie Ukrajiny. A tentoraz je nepravdepodobné, že by sa ruská armáda zastavila 40 kilometrov od hlavného mesta, ako to bolo v Gruzínsku pred 12 rokmi.   S…

Spiaci vojenský potenciál Pentagonu: V čiernomorskom regióne vsádzajú USA na chudobné Rumunsko

0 icon

Rumunsko, 29.október 2020 (AM) - Do Rumunska Američania začínajú s dodávkou protilietadlových raketových systémov  Patriot. V blízkej budúcnosti má Bukurešť dostať sedem raketových batérií. Kontrakt s americkými vojensko-priemyselnými komplexnými spoločnosťami bol uzavretý na konci roka 2017, objem dodávok

IRÁN : Bude stíhačka Kowsar čoskoro vo Venezuele?

0 icon

Irán, 28.október 2020 (AM) - Pred dvoma dňami, 23. októbra, vystúpil venezuelský prezident v štátnej televízii s úmyslom vytvoriť vojenskú radu v partnerstve s Iránom, Ruskom a Čínou, s cieľom dosiahnuť nezávislosť v oblasti obrany. Madurov návrh na vytvorenie vojenskej rady, ktorá by pomohla dosiahnuť nezávislosť venezuelskej armády by tak mala…

Svetlo sveta

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

icon FOTO DŇA