Vysvetlenie záhady chýbajúcich úmrtí na koronavírus v krajinách Západu? A čo by z neho vyplývalo?

Bratislava 17. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Claudio Furlan/LaPresse via AP)

 

Oficiálne štatistiky ukazujú, že na Západe od júla začalo umierať na koronavírus oveľa menej ľudí ako počas prvého polroka 2020. Objavilo sa zaujímavé možné vysvetlenie, z ktorého by mohli vyplývať ešte zaujímavejšie závery

koronavírus, nemocnica
Ilustračné foto

Pred dvomi týždňami sme písali o zvláštnej zákonitosti: zo svetových koronavírusových štatistík (viď TU) vyplýva, že v krajinách Západu v období medzi oficiálnym začiatkom pandémie a koncom júna umieralo na koronavírus oveľa viac ľudí ako potom v nasledujúcom období, ktoré trvá až doteraz (písali sme o tom TU). Tento náš „objav“ inšpiroval viacerých odborníkov k hľadaniu vysvetlenia, prečo to tak je. Teraz sa objavila ďalšia pozoruhodná informácia, ktorá by mohla byť kľúčom k odhaleniu tejto záhady.

Inštitút CDC (Centers for Disease Control and Prevention) – federálny zdravotnícky orgán USA, ktorý má za úlohu chrániť verejné zdravie v USA a na medzinárodnej úrovni – na svojej stránke píše o jednom probléme so svojimi testmi na koronavírus (viď TU), ktorý sa týka presne toho obdobia, počas ktorého bola úmrtnosť na koronavírus v niektorých krajinách neúmerne vyššia v porovnaní so súčasnosťou.

CDC vyvinul začiatkom roku 2020 svoju prvú laboratórnu súpravu na testovanie vírusu SARS-CoV-2 (ďalej len jednoducho koronavírus alebo kovid). Od Amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv dostal mimoriadne povolenie (vzhľadom na mimoriadnu pandemickú situáciu) na jej použitie a rozposlal ju do štátnych a miestnych laboratórií verejného zdravotníctva.

Štandardom je, že predtým, ako použijú nový test na vzorkách od pacientov, musia overiť funkčnosť testu pomocou „pozitívnych“ a „negatívnych“ kontrolných vzoriek: pozitívna kontrola by mala dať vždy pozitívny výsledok a negatívna kontrola by mala dať vždy negatívny výsledok. V prípade testu CDC však viaceré testovacie laboratóriá zistili, že to tak nie je.

 

Chemikália, ktorá tam vôbec nemusela byť?

Po preskúmaní sa zistilo, že problém je s jednou z troch chemikálií testu – z dôvodu jej nespoľahlivosti test dával pozitívny výsledok aj v prípade negatívnej vzorky. Laboratóriá tento problém reklamovali. Bolo treba situáciu urgentne riešiť, lebo nie je ťažké si domyslieť, že keby verejnosť začala pochybovať o spoľahlivosti testu, bola by to blamáž, ktorá by vážne poškodila reputáciu CDC a celého federálneho zdravotného systému v USA, a najmä v zahraničí.

V CDC problém vyriešili tak, že vyhlásili, že predmetné činidlo je možné vynechať, pretože tak či onak vraj bolo nadbytočné (!), malo tam byť iba pre zvýšenie preukaznosti testu. CDC následne začal vyrábať a distribuovať nové testovacie súpravy bez tejto reagencie. Ďalšie testovanie spoľahlivosti testov už článok nespomína, faktom však je, že v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch začali byť distribuované do sveta, už iba s dvomi činidlami.

Tieto súpravy sa stále používajú, avšak obrovský dopyt po činidlách potrebných pri tomto teste spôsobil ich globálny nedostatok. Preto CDC vyvinul alternatívny spôsob spracovania testu s použitím nových činidiel, procesu a prístroja. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv tieto zmeny schválil 12. júna, teda približne od tej chvíle sa test už začal vyhodnocovať iným spôsobom.

 

Falošne pozitívne testy?

Od začiatku jari približne do obdobia na prelome júna a júla sa teda v mnohých krajinách sveta používali testy, pri vyhodnocovaní ktorých bola jednoducho vynechaná reagencia – údajne ako nepotrebná – ktorá pôvodne mala zabezpečovať, aby vzorka človeka, ktorý nemá koronavírus, nebola vyhodnotená ako korona-pozitívna. Toto obdobie sa presne prekrýva s obdobím, keď bola v mnohých krajinách, najmä západných, evidovaná ťažko vysvetliteľná zvýšená úmrtnosť na koronavírus.

Je to náhoda? No možno áno. Asi áno. Ale je to prinajmenšom ospravedlnenie pre špekuláciu (či konšpiráciu), čo ak by to náhodou náhoda nebola. Predstavme si, že by, dajme tomu, dotyčná inštitúcia CDC, zo strachu z blamáže, prípadne z nejakého iného dôvodu, poskytla laboratóriám v USA a vo svete testy, ktoré v časti prípadov označujú za korona-pozitívnych aj ľudí, ktorí pozitívni nie sú.

Ako by sa to prejavilo v praxi? V takom prípade by štatistiky vykázali väčší počet korona-pozitívnych ľudí, a takisto by vykázali viac falošných úmrtí na koronavírus. Zároveň by počet infikovaných silne závisel na počte vykonaných testov – čím viac testov, tým viac prípadov. Samozrejme, úzko to súvisí aj s metodikou uznávania, čo je úmrtie na koronavírus, keď v niektorých krajinách boli označované za obete koronavírusu už pomaly aj pozitívne testované obete dopravných nehôd.

 

Je takéto vysvetlenie v súlade s overiteľnými faktmi?

Keď berieme do úvahy selektívnosť testovania – že testovaní sú väčšinou chorí ľudia a prakticky všetci tí, ktorí umrú s určitým typom príznakov – potom by predpokladané použitie testov, ktoré nejakému percentu kovid-negatívnych ľudí priraďujú pozitívny výsledok, sedelo s pozorovaným faktom, že počas prvého polroka 2020 bol pomer medzi evidovanými prípadmi a úmrtiami užší ako potom neskôr, keď sa už, predpokladajme, pracovalo s korektnými testmi. Je logické predpokladať, že pri použití spoľahlivých testov by malo byť zaznamenaných oveľa menej úmrtí na kovid, keďže by neboli zarátané tie falošné.

Začiatkom leta počet zaznamenaných úmrtí na kovid klesol, čo by aj pri tomto scenári mohlo súvisieť s blahodarným vplyvom ročného obdobia na pacientov s respiračnými ochoreniami, a teda celkovo nižšou úmrtnosťou na tieto diagnózy. Príliš však do neho nezapadá fakt, že v lete bol počet pozitívnych prípadov nižší, napriek tomu, že počet urobených testov v jednotlivých krajinách by viacmenej mal stúpať, a s nimi aj počty falošne pozitívnych výsledkov. K bližšiemu preskúmaniu tohto javu však nemáme dostupné dáta.

 

Čo by to mohlo znamenať pre nás?

Ak by svetové koronavírusové štatistiky boli významne ovplyvnené širokým používaním testov, ktoré označujú za infikovaných koronavírusom aj ľudí, ktorí infikovaní neboli, a za úmrtia na koronavírus aj úmrtia na iné diagnózy, tak by to znamenalo, že koronavírusová pandémia je zveličená.

Minimálne dva faktory by týmto zistením boli dotknuté: prvým je infekčnosť nákazy, keďže reálny počet infikovaných počas prvého polroka by bol menší než deklarovaný. To však je v tejto chvíli nepodstatné, pretože je to už minulosťou. Čo je dôležitejšie, je druhý faktor: smrtnosť nákazy. Koeficient smrtnosti by v takom prípade bol reálne oveľa nižší, než je oficiálne deklarovaný, ktorý bol na základe štatistík (aj z prvého polroka, čiže potenciálne skreslených) vyrátaný veľmi približne vo výške 2,5 percenta.

 

Takže koronový armagedon sa nekoná?

Spomínate si, čo tvrdil premiér Igor Matovič pred týždňom na večernej nedeľnej tlačovke? Povedal, že podľa odhadov odborníkov po Slovensku chodí dvestotisíc ľudí infikovaných pandemickým koronavírusom. To bolo pred týždňom. To by znamenalo, že na päťmiliónovom Slovensku už mal pred týždňom každý 25. človek infekciu Covid-19. Teda už pred týždňom bol koronavírus v priemere v každej školskej triede, v každej fabrike, v každom úrade, v každom preplnenom autobuse, v každom vlaku, v každom supermarkete, v každom paneláku.

Lenže ak to máme v rodine, na pracovisku, v školskej lavici, tak ani najlepšie preventívne opatrenia vírus nezastavia, ale iba čiastočne stlmia koeficient jeho šírenia (počet ďalších ľudí nakazených od jedného pozitívneho). Ak nám to tak divoko narástlo, to znamená, že doteraz bol ten koeficient vysoko nad číslom jedna. A teda sa dá predpokladať, že teraz, keď sme o týždeň ďalej, to už nie je dvestotisíc, ale ešte oveľa viac.

Premiérovo tvrdenie o dvestotisíc pozitívnych na Slovensku neskôr iní odborníci dementovali, tvrdiac, že je to nanajvýš päťdesiattisíc. Tak či onak, tieto čísla naznačujú, že už najbližšie týždne nám dajú odpoveď na to, aká nebezpečná koronavírusová pandémia naozaj je.

Ak by bolo jedno či druhé číslo pravdivé, a ak by bol pravdivý aj vyššie spomínaný koeficient smrtnosti 2,5 percenta, tak by na koronavírus mali na Slovensku v týchto dňoch už umierať desiatky alebo skôr stovky ľudí denne. Vidíme však, že stále sa jedná denne iba o jednotky prípadov. A teda, zatiaľ to vyzerá tak, že nebezpečnosť pandémie mohla byť, možno aj na základe nesprávnych štatistík vytvorených na základe nespoľahlivých testov, zveličená. Ak sa už v najbližších málo týždňoch situácia dramaticky nezhorší, tak to bude v podstate silné potvrdenie tohto záveru.

 

Jedna zlá a jedna dobrá správa na záver

Každému je jasné, že dramatické antivírusové opatrenia nie sú prijímané kvôli tým niekoľkým úmrtiam denne, ktoré sa ani zďaleka nemôžu porovnávať s počtami úmrtí na civilizačné choroby – tie opatrenia sú prijímané pre prípad, že by sa situácia dramaticky zhoršila, že by počty chorých a umierajúcich rádovo narástli. Tá zlá správa je, že ak sa to stane, tak vzhľadom na vyššieuvedené čísla sa to nezadržateľne musí stať už v najbližších týždňoch, resp. niekoľkých málo mesiacoch.

Ale zároveň tu sú aj dve dobré správy: tým, že premorenie dosiahne vrchol a už nebude mať kam ďalej rásť, stratí sa nebezpečenstvo exponenciálneho pádu krajiny do koronovej apokalypsy. A zároveň bude úplne jasná reálna smrtnosť vírusu – teda jeho možnosti škodiť budú plne odhadnuteľné, vírus bude čara tajomnosti zbavený. A všetci uvidíme svetielko na konci tunela, nádej, že život už čoskoro bude môcť opäť začať bežať tak, ako ho poznáme…

Ivan Lehotský

 

P.S. Iba celkom na okraj: v Nemecku je pokuta za nenosenie rúška 50 eur, český prezident Zeman uvažuje o čiastke 2 – 3 tisíc českých korún, čo je rádovo okolo sto eur. U nás je pokuta 1659 eur. Pre väčšinu Slovákov by to bola pohroma oveľa väčšia ako ochorieť na koronavírus…

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Havlíček: ČR začína čerpať národný plán obnovy

0 icon

Praha 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Michal Pavelka)   Česká republika začína čerpať prostriedky z národného plánu obnovy a odolnosti (NPO). Oznámil to vo štvrtok na Twitteri český minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček "Po mojom podpise z minulého týždňa práve dorazila zmluva podpísaná komisárom P. (Paolom) Gentilonim. Budúci týždeň očakávame prvých…

Rada prokurátorov sa na rokovaniach skupiny pre obnovu dôvery v právny štát nezúčastňuje

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Rada prokurátorov SR sa nezúčastňuje na rokovaniach pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát, ktorej zriadenie schválila Bezpečnostná rada SR. Uvádza sa to v stanovisku rady, ktoré poskytol hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku, postoj rada…

Poľsko tvrdí, že má dôkazy o účasti Bieloruska na presune migrantov k hraniciam

0 icon

Varšava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poľské špeciálne služby získali dôkazy, že zložky bieloruskej vlády sa podieľajú na presune skupín migrantov na štátne hranice medzi Bieloruskom a Poľskom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra PAP s odvolaním sa na hovorcu koordinátora poľských špeciálnych síl Stanislawa Žaryna Bieloruské služby podľa…

Plénum odmietlo Pellegriniho deklaráciu k referendu o predčasných voľbách

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo návrh uznesenia nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho k Deklarácii 1. septembra. Tá hovorí o referende za predčasné voľby. Uznesenie podporilo 61 zo 129 prítomných poslancov Pellegriniho poslanci v deklarácii zdôraznili, že moc pochádza z ľudu…

Vstup do nemocníc či ambulancií sa môže podmieňovať očkovaním alebo testom

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)   Vstup do nemocníc či ambulancií môže byť podmienený testovaním na prítomnosť nového koronavírusu v prípade, že lekár nerozhodne inak. Opatrenie by sa nemalo týkať plne očkovaných osôb. Vyplýva to z usmernenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a…

Poslanci sa dnes venujú zálohovaniu jednorazových obalov i “Orbánovmu” zákonu o LGBTI

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Michal Svítok)   Poslanci Národnej rady SR sa budú počas dnešného rokovacieho dňa venovať v prvom čítaní novele zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje. Podľa návrhu distribútori v prevádzkach pod 300 m2 nebudú musieť za odovzdané obaly vyplatiť hotovosť. Môžu…

V parlamente sa začalo odvolávanie Romana Mikulca z funkcie ministra vnútra. Pozrite si úvodný prejav Fica a Matovičov transparent o “vrahovi”

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Začiatok odvolávania ministra vnútra Romana Mikulca z hnutia OĽaNO vo štvrtok na poludnie priniesol niekoľko emotívnych momentov. Počas úvodného vystúpenia šéfa Smeru-SD Roberta Fica, ktorý Mikulca navrhuje odvolať, zaujal minister financií Igor Matovič, ktorý si priamo v rokovacej sieni pripravil transparent. Robert Fico vo…

Nezaočkovaný prezident Bolsonaro je po účasti na VZ OSN v izolácii

0 icon

Brazília 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý sa v stredu vrátil z Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, je v izolácii a zrušil svoj plánovaný program. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters Bolsonaro musel upraviť svoju agendu po tom, ako bol brazílsky minister zdravotníctva…

Veľvyslanec odvolaný z USA pre spor o predaj ponoriek Austrálii sa vráti do Washingtonu

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   Paríž na budúci týždeň pošle svojho veľvyslanca naspäť do Washingtonu po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron a prezident USA Joe Biden v stredu v telefonickom rozhovore riešili spor o dodávku ponoriek Austrálii. „Prezident Emmanuel Macron rozhodol, že francúzsky veľvyslanec sa na budúci…

NATO zreviduje strategický koncept aliancie

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Thibault Camus, SITA/AP-Jens Schlueter)   NATO zreviduje svoju stratégiu po uzavretí aliancie AUKUS (Austrália-Veľká Británia-USA) a následnom rozpade mnohomiliardovej zmluvy na obranu medzi Canberry a Parížom, uviedla to francúzska ministerka obrany Florence Parlyová na zasadnutí Senátu "Dôvodom existencie NATO je transatlantická bezpečnosť. Práve to chceme Spojeným…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Ako by to vyzeralo, ak by známe značky začali vyrábať neočakávané výrobky

0 icon

Ruský návrhár predstavil sériu obrázkov, na ktorých zobrazuje ako by to asi vyzeralo, ak by sa niektoré známe značky rozhodli vyrábať veci z úplne iného odvetvia, akému sa venujú. Ilya Kalimulin sa rozhodol vyjadriť svoje myšlienky v sérii obrázkov, ktoré zverejnil na tejto webovej adrese. Výsledky sú naozaj zábavné a niekedy až prekvapujúce. Rozhodli…

Alpská bašta a posledný odpor nacistov

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny, ktorej udalosti nenechávajú chladnými ľudí ani do dnešných dní. Generál Omar Bradley si bol istý, že si spojeneckí velitelia robili veľké starosti kvôli tomu, ako sa Nemci pripravujú k „poslednému odporu“ v „alpskej bašte“, v pásme pevností v juhozápadnom Nemecku a Rakúsku.…

Nevera ako koníček? V týchto krajinách dochádza k podvádzaniu partnerov najčastejšie

0 icon

Podvádzanie partnera/partnerky alebo manžela/manželky nikdy nie je dobrý nápad. Rozhodne to nie je niečo, čím by sme sa mali chváliť a čomu by sme mali uznanlivo tlieskať. Bohužiaľ, nevera je pre niektorých ľudí ako droga, ktorej jednoducho musia podľahnúť.  Na svete snáď neexistuje krajina, o ktorej by sme mohli povedať,…

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

Armádny Magazín

Kalašnikov testuje nový ľahký guľomet RPL-20

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Nový ľahký guľomet RPL-20, ktorý vyvinul koncern Kalašnikov, vstúpil do testovacej fázy. Hovoril o tom hlavný konštruktér koncernu Sergej Urzhumcev. Podľa generálneho projektanta guľomet k dnešnému dňu dosiahol štádium testovania prototypov, aby sa potvrdil jeho súlad s požiadavkami zákazníka. V rozhovore pre RIA Novosti Urzhumcev nehovori

Náčelníci generálnych štábov ruských a amerických ozbrojených síl sa stretli vo Fínsku

0 icon

Fínsko, 23.september 2021 (AM) – Vo Fínsku sa uskutočnilo stretnutie medzi náčelníkmi generálneho štábu armád Ruska a USA. Podľa tlačovej služby ruského ministerstva obrany generál armády Valerij Gerasimov rokoval so svojim americkým náprotivkom generálom Markom Millim.   Stretnutie rusk

„Zradiť znamená predvídať včas.“ Politológ o tureckom prezidentovi

0 icon

Turecko, 23.september 2021 (AM) – Hlava Turecka Recep Tayyip Erdogan na pôde OSN opäť obvinil Rusko z anexie Krymu a porušovania práv krymských Tatárov. Politický analytik Aleksey Anpilogov vysvetlil pozíc

V nasledujúcich troch rokoch Rusko vynaloží na obranu takmer 11 biliónov rubľov

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Ruské výdavky na národnú obranu v roku 2022 budú predstavovať viac ako tri a pol bilióna rubľov, čo je o 400 miliárd viac ako v aktuálnom roku, vyplýva z vysvetliviek k návrhu federálneho rozpočtu.   V projekte sa tiež uvádza, že v roku 2024 sa suma…

V Škótsku budú postavené malé bojové lode pre Ukrajinu

0 icon

Škótsko, 23.september 2021 (AM) – Ako súčasť dohody o programe vylepšenia ukrajinských námorných spôsobilostí (UNCEP) podpísanej s britskou vládou v októbri 2020 spoločnosť Babcock postaví vo svojom zariadení Rosyth pre Ukrajinu najmenej jeden, pravdepodobne dva rýchle námorné útočné člny (FIAC).   P50-U bude vzhľadom na svoju veľkosť silne vyzbrojená, aby posk

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali