Vysvetlenie záhady chýbajúcich úmrtí na koronavírus v krajinách Západu? A čo by z neho vyplývalo?

Bratislava 17. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Claudio Furlan/LaPresse via AP)

 

Oficiálne štatistiky ukazujú, že na Západe od júla začalo umierať na koronavírus oveľa menej ľudí ako počas prvého polroka 2020. Objavilo sa zaujímavé možné vysvetlenie, z ktorého by mohli vyplývať ešte zaujímavejšie závery

koronavírus, nemocnica
Ilustračné foto

Pred dvomi týždňami sme písali o zvláštnej zákonitosti: zo svetových koronavírusových štatistík (viď TU) vyplýva, že v krajinách Západu v období medzi oficiálnym začiatkom pandémie a koncom júna umieralo na koronavírus oveľa viac ľudí ako potom v nasledujúcom období, ktoré trvá až doteraz (písali sme o tom TU). Tento náš „objav“ inšpiroval viacerých odborníkov k hľadaniu vysvetlenia, prečo to tak je. Teraz sa objavila ďalšia pozoruhodná informácia, ktorá by mohla byť kľúčom k odhaleniu tejto záhady.

Inštitút CDC (Centers for Disease Control and Prevention) – federálny zdravotnícky orgán USA, ktorý má za úlohu chrániť verejné zdravie v USA a na medzinárodnej úrovni – na svojej stránke píše o jednom probléme so svojimi testmi na koronavírus (viď TU), ktorý sa týka presne toho obdobia, počas ktorého bola úmrtnosť na koronavírus v niektorých krajinách neúmerne vyššia v porovnaní so súčasnosťou.

CDC vyvinul začiatkom roku 2020 svoju prvú laboratórnu súpravu na testovanie vírusu SARS-CoV-2 (ďalej len jednoducho koronavírus alebo kovid). Od Amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv dostal mimoriadne povolenie (vzhľadom na mimoriadnu pandemickú situáciu) na jej použitie a rozposlal ju do štátnych a miestnych laboratórií verejného zdravotníctva.

Štandardom je, že predtým, ako použijú nový test na vzorkách od pacientov, musia overiť funkčnosť testu pomocou „pozitívnych“ a „negatívnych“ kontrolných vzoriek: pozitívna kontrola by mala dať vždy pozitívny výsledok a negatívna kontrola by mala dať vždy negatívny výsledok. V prípade testu CDC však viaceré testovacie laboratóriá zistili, že to tak nie je.

 

Chemikália, ktorá tam vôbec nemusela byť?

Po preskúmaní sa zistilo, že problém je s jednou z troch chemikálií testu – z dôvodu jej nespoľahlivosti test dával pozitívny výsledok aj v prípade negatívnej vzorky. Laboratóriá tento problém reklamovali. Bolo treba situáciu urgentne riešiť, lebo nie je ťažké si domyslieť, že keby verejnosť začala pochybovať o spoľahlivosti testu, bola by to blamáž, ktorá by vážne poškodila reputáciu CDC a celého federálneho zdravotného systému v USA, a najmä v zahraničí.

V CDC problém vyriešili tak, že vyhlásili, že predmetné činidlo je možné vynechať, pretože tak či onak vraj bolo nadbytočné (!), malo tam byť iba pre zvýšenie preukaznosti testu. CDC následne začal vyrábať a distribuovať nové testovacie súpravy bez tejto reagencie. Ďalšie testovanie spoľahlivosti testov už článok nespomína, faktom však je, že v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch začali byť distribuované do sveta, už iba s dvomi činidlami.

Tieto súpravy sa stále používajú, avšak obrovský dopyt po činidlách potrebných pri tomto teste spôsobil ich globálny nedostatok. Preto CDC vyvinul alternatívny spôsob spracovania testu s použitím nových činidiel, procesu a prístroja. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv tieto zmeny schválil 12. júna, teda približne od tej chvíle sa test už začal vyhodnocovať iným spôsobom.

 

Falošne pozitívne testy?

Od začiatku jari približne do obdobia na prelome júna a júla sa teda v mnohých krajinách sveta používali testy, pri vyhodnocovaní ktorých bola jednoducho vynechaná reagencia – údajne ako nepotrebná – ktorá pôvodne mala zabezpečovať, aby vzorka človeka, ktorý nemá koronavírus, nebola vyhodnotená ako korona-pozitívna. Toto obdobie sa presne prekrýva s obdobím, keď bola v mnohých krajinách, najmä západných, evidovaná ťažko vysvetliteľná zvýšená úmrtnosť na koronavírus.

Je to náhoda? No možno áno. Asi áno. Ale je to prinajmenšom ospravedlnenie pre špekuláciu (či konšpiráciu), čo ak by to náhodou náhoda nebola. Predstavme si, že by, dajme tomu, dotyčná inštitúcia CDC, zo strachu z blamáže, prípadne z nejakého iného dôvodu, poskytla laboratóriám v USA a vo svete testy, ktoré v časti prípadov označujú za korona-pozitívnych aj ľudí, ktorí pozitívni nie sú.

Ako by sa to prejavilo v praxi? V takom prípade by štatistiky vykázali väčší počet korona-pozitívnych ľudí, a takisto by vykázali viac falošných úmrtí na koronavírus. Zároveň by počet infikovaných silne závisel na počte vykonaných testov – čím viac testov, tým viac prípadov. Samozrejme, úzko to súvisí aj s metodikou uznávania, čo je úmrtie na koronavírus, keď v niektorých krajinách boli označované za obete koronavírusu už pomaly aj pozitívne testované obete dopravných nehôd.

 

Je takéto vysvetlenie v súlade s overiteľnými faktmi?

Keď berieme do úvahy selektívnosť testovania – že testovaní sú väčšinou chorí ľudia a prakticky všetci tí, ktorí umrú s určitým typom príznakov – potom by predpokladané použitie testov, ktoré nejakému percentu kovid-negatívnych ľudí priraďujú pozitívny výsledok, sedelo s pozorovaným faktom, že počas prvého polroka 2020 bol pomer medzi evidovanými prípadmi a úmrtiami užší ako potom neskôr, keď sa už, predpokladajme, pracovalo s korektnými testmi. Je logické predpokladať, že pri použití spoľahlivých testov by malo byť zaznamenaných oveľa menej úmrtí na kovid, keďže by neboli zarátané tie falošné.

Začiatkom leta počet zaznamenaných úmrtí na kovid klesol, čo by aj pri tomto scenári mohlo súvisieť s blahodarným vplyvom ročného obdobia na pacientov s respiračnými ochoreniami, a teda celkovo nižšou úmrtnosťou na tieto diagnózy. Príliš však do neho nezapadá fakt, že v lete bol počet pozitívnych prípadov nižší, napriek tomu, že počet urobených testov v jednotlivých krajinách by viacmenej mal stúpať, a s nimi aj počty falošne pozitívnych výsledkov. K bližšiemu preskúmaniu tohto javu však nemáme dostupné dáta.

 

Čo by to mohlo znamenať pre nás?

Ak by svetové koronavírusové štatistiky boli významne ovplyvnené širokým používaním testov, ktoré označujú za infikovaných koronavírusom aj ľudí, ktorí infikovaní neboli, a za úmrtia na koronavírus aj úmrtia na iné diagnózy, tak by to znamenalo, že koronavírusová pandémia je zveličená.

Minimálne dva faktory by týmto zistením boli dotknuté: prvým je infekčnosť nákazy, keďže reálny počet infikovaných počas prvého polroka by bol menší než deklarovaný. To však je v tejto chvíli nepodstatné, pretože je to už minulosťou. Čo je dôležitejšie, je druhý faktor: smrtnosť nákazy. Koeficient smrtnosti by v takom prípade bol reálne oveľa nižší, než je oficiálne deklarovaný, ktorý bol na základe štatistík (aj z prvého polroka, čiže potenciálne skreslených) vyrátaný veľmi približne vo výške 2,5 percenta.

 

Takže koronový armagedon sa nekoná?

Spomínate si, čo tvrdil premiér Igor Matovič pred týždňom na večernej nedeľnej tlačovke? Povedal, že podľa odhadov odborníkov po Slovensku chodí dvestotisíc ľudí infikovaných pandemickým koronavírusom. To bolo pred týždňom. To by znamenalo, že na päťmiliónovom Slovensku už mal pred týždňom každý 25. človek infekciu Covid-19. Teda už pred týždňom bol koronavírus v priemere v každej školskej triede, v každej fabrike, v každom úrade, v každom preplnenom autobuse, v každom vlaku, v každom supermarkete, v každom paneláku.

Lenže ak to máme v rodine, na pracovisku, v školskej lavici, tak ani najlepšie preventívne opatrenia vírus nezastavia, ale iba čiastočne stlmia koeficient jeho šírenia (počet ďalších ľudí nakazených od jedného pozitívneho). Ak nám to tak divoko narástlo, to znamená, že doteraz bol ten koeficient vysoko nad číslom jedna. A teda sa dá predpokladať, že teraz, keď sme o týždeň ďalej, to už nie je dvestotisíc, ale ešte oveľa viac.

Premiérovo tvrdenie o dvestotisíc pozitívnych na Slovensku neskôr iní odborníci dementovali, tvrdiac, že je to nanajvýš päťdesiattisíc. Tak či onak, tieto čísla naznačujú, že už najbližšie týždne nám dajú odpoveď na to, aká nebezpečná koronavírusová pandémia naozaj je.

Ak by bolo jedno či druhé číslo pravdivé, a ak by bol pravdivý aj vyššie spomínaný koeficient smrtnosti 2,5 percenta, tak by na koronavírus mali na Slovensku v týchto dňoch už umierať desiatky alebo skôr stovky ľudí denne. Vidíme však, že stále sa jedná denne iba o jednotky prípadov. A teda, zatiaľ to vyzerá tak, že nebezpečnosť pandémie mohla byť, možno aj na základe nesprávnych štatistík vytvorených na základe nespoľahlivých testov, zveličená. Ak sa už v najbližších málo týždňoch situácia dramaticky nezhorší, tak to bude v podstate silné potvrdenie tohto záveru.

 

Jedna zlá a jedna dobrá správa na záver

Každému je jasné, že dramatické antivírusové opatrenia nie sú prijímané kvôli tým niekoľkým úmrtiam denne, ktoré sa ani zďaleka nemôžu porovnávať s počtami úmrtí na civilizačné choroby – tie opatrenia sú prijímané pre prípad, že by sa situácia dramaticky zhoršila, že by počty chorých a umierajúcich rádovo narástli. Tá zlá správa je, že ak sa to stane, tak vzhľadom na vyššieuvedené čísla sa to nezadržateľne musí stať už v najbližších týždňoch, resp. niekoľkých málo mesiacoch.

Ale zároveň tu sú aj dve dobré správy: tým, že premorenie dosiahne vrchol a už nebude mať kam ďalej rásť, stratí sa nebezpečenstvo exponenciálneho pádu krajiny do koronovej apokalypsy. A zároveň bude úplne jasná reálna smrtnosť vírusu – teda jeho možnosti škodiť budú plne odhadnuteľné, vírus bude čara tajomnosti zbavený. A všetci uvidíme svetielko na konci tunela, nádej, že život už čoskoro bude môcť opäť začať bežať tak, ako ho poznáme…

Ivan Lehotský

 

P.S. Iba celkom na okraj: v Nemecku je pokuta za nenosenie rúška 50 eur, český prezident Zeman uvažuje o čiastke 2 – 3 tisíc českých korún, čo je rádovo okolo sto eur. U nás je pokuta 1659 eur. Pre väčšinu Slovákov by to bola pohroma oveľa väčšia ako ochorieť na koronavírus…

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Na Slovensko dorazila zásielka ďalších 2,6 milióna antigénových testov

0 icon

Bratislava 15. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Na Slovensko dorazila zásielka ďalších 2,6 milióna antigénových testov. Ako informuje Ministerstvo hospodárstva SR, v priebehu siedmich dní tak zabezpečilo dodávku viac ako 5 miliónov kvalitných antigénových testov od spoločnosti SD Biosensor. Testy sú v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv SR, odkiaľ sa…

Bol Lučanský aj v ústave v Banskej Bystrici? ZVJS reaguje na vyjadrenia Radačovského

0 icon

Bratislava 15. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského strážili počas jeho hospitalizácie v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku začiatkom decembra 2020 príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) z ústavu v Banskej Bystrici. Zbor to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na dokument, ktorý zverejnil právny…

Vláda bude o pandémii rokovať aj zajtra, podľa Sulíka sa blížia k rozumnému kompromisu

0 icon

Bratislava 15. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Vláda sa výrazne posunula v hľadaní riešenia v aktuálnej pandemickej situácii. Po piatkovom mimoriadnom rokovaní kabinetu to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík. "Ale neuzavreli sme to a budeme pokračovať zajtra," vyhlásil. Ešte dnes pritom podľa neho dostanú finálny návrh uznesenia vlády od ministra…

Chirana T.Injecta: Štát by mal objednať vakcinačné komponenty čo najskôr. Iné štáty Európy už začali

0 icon

Stará Turá 15. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Carlos Giusti)   Chirana T.Injecta ročne vyrobí 250 miliónov kusov injekčných striekačiek a schopná plne uspokojiť prípadnú masívnu objednávku Slovenska v súvislosti s očkovaním proti COVID-19. Firma už v lete minulého roku upozornila, že príchod vakcíny proti COVID-19 bude začiatkom najmasívnejšieho očkovania v dejinách Európy.…

Sam Bennett túži po víťazstve na monumente aj obhajobe zeleného dresu na Tour de France

0 icon

Bratislava 15. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Írsky cyklista Sam Bennett v roku 2020 pripravil Petra Sagana o zelený dres na Tour de France a stať sa to môže aj v roku 2021. Najslávnejšie etapové preteky figurujú v predbežnom pláne pretekára tímu Deceuninck - Quick Step aj v nadchádzajúcej sezóne.…

Prokuratúra začala vyšetrovanie Sarkozyho pre zneužívanie vplyvu

0 icon

Paríž 15. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Christophe Petit Tesson)   Francúzska prokuratúra v piatok oznámila, že začala vyšetrovanie údajného zneužívania vplyvu bývalým prezidentom Nicolasom Sarkozym. Niekdajší líder Francúzska má tak ďalšie vážne problémy so zákonom, napísala tlačová agentúra AFP Vyšetrovanie začala francúzska prokuratúra zaoberajúca sa finančnými deliktami (PNF) a týka sa poradenských…

Ozbrojené sily KĽDR predstavili nové strely odpaľované z ponorky

0 icon

Soul 15. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service)   Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) predstavila počas vojenskej prehliadky v Pchjongjangu nové balistické strely odpaľované z ponorky. Prehliadka, o ktorej informovali štátne médiá, sa uskutočnila pri príležitosti kongresu vládnej Kórejskej strany práce, počas ktorého sa severokórejský vodca Kim Čong-un okrem…

Kavecká predložila ďalšie zmeny, Cigániková kritizuje proces v pléne: „Fakt tu máme fungovať tak, že máme za 15 minút schváliť pozmeňovák?“

0 icon

Bratislava 15. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, SITA-Ľudovít Vaniher)   Poslankyňa za OĽANO Monika Kavecká predložila v pléne v rámci diskusie ďalšie dva pozmeňujúce návrhy zákonov. Týkali sa kompetencií vyšších územných celkov a civilnej obrany, ako aj zmien súvisiacich s preplácaním náhrad za liečbu ochorenia COVID-19 v zahraničí Doplniť by mali…

Na ochorenie COVID-19 je na Slovensku hospitalizovaných 3429 pacientov

0 icon

Bratislava 15. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Na Slovensku je k piatku hospitalizovaných pre nový koronavírus 3429 pacientov. Celkovo sa z ochorenia doposiaľ vyliečilo 1633.323 pacientov a podľahlo mu 3362 osôb. TASR o tom informoval odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Ako priblížili, v druhom kalendárnom týždni bolo k…

Detekcia protilátok COVID-19 za 10 až 12 sekúnd

0 icon

Pittsburgh 15. januára 2021 (HSP/Epoch Times/Wiley Online Library/Foto:Screenshot YouTube)   Americkí výskumníci vyvinuli zariadenie, ktoré dokáže detekovať protilátky COVID-19 „vo veľmi malej kvapke krvi“ a „v extrémne nízkych koncentráciách“. Niekoľko úprav by tiež mohlo viesť k prelomu v detekcii eboly, HIV alebo Zika vírusu  Výskumníci z Carnegie Mellon University v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Chorá politická scéna

0icon

Ochorela aj naša politická scéna. Situácia je veľmi vážna. Akoby jej dochádzal kyslík. Príznačné pre túto dobu. Spoločnosť by sa mala snažiť dávať si na vedúce miesta tých najschopnejších jedincov. Čím vyššia pozícia v spoločnosti, tým väčšie schopnosti. A čo je najvyššia pozícia v spoločnosti? Exekutíva. Nie novinári, nie umelci.…

Boris Mesár

1. BBC - Covid: Ako vyťažené sú nemocnice v Anglicku?, 2, Testovanie je PSYOPS

0icon

1.) Premiér Boris Johnson pri vyhlásení národného lockdownu uviedol, že v prípade neprijatia opatrení hrozí, že NHS bude ochromená. Štatistiky však naznačujú, že podiel postelí momentálne obsadených pacientmi je v skutočnosti nižší ako obvykle. Ako môže byť teda obe veci pravdivé? Čo je tento rok iné? Zima je pre NHS…

Rastislav Slovák

Sulík je bezvýznamná politická nula. Bezvýznamnej politickej nule Sulíkovi ide o korytá a kvôli tým korytám sa bude v koalícii šialeného psychopata Matoviča držať ako kliešť

0icon

Sulík je bezvýznamná politická nula. Či ho šialený psychopat Matovič z tej koalície vyhodí alebo nie je absolútne jedno. Je jedno či bude tá koalícia psychopata Matoviča fungovať s 95 alebo 82 koaličnými poslancami. Bezvýznamnej politickej nule Sulíkovi ide o korytá a kvôli tým korytám sa bude v koalícii šialeného…

Ivan Holek

Vakcína! Moje osobné legitímne pochybnosti

0icon

Z verejnoprávneho rozhlasu som sa dozvedel pre mňa osobne dosť znepokojivú informáciu, že priemerný čas vývoja vakcíny je dvanásť rokov. A všetky vakcíny, ktorými má byť očkované takmer celé ľudstvo boli vyvinuté za rok. Média však hovoria o ich absolútnej bezpečnosti a na dôkaz toho sa dávajú mnohí politici demonštratívne…

Slavěna Vorobelová

Spasiteľ Matovič alebo viac testov = väčší biznis

0icon

Testovanie v podaní Igora Matoviča začalo takto https://www.crz.gov.sk/zmluva/5021873/ , pokračovalo takto https://www.crz.gov.sk/zmluva/5380151/ a naďalej pokračuje. Pri tomto mega biznise pre čuduj sa svete firmičku z Trnavy, ktorá mala donedávna dlhy voči štátu, asistujeme bohužiaľ, my všetci. Akurát my asistujeme tak, že platíme a necháme si špárať donekonečna v nose, no niekto expresne

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako sa mení Zem? NASA odhalila fotografie, ako sa mení podnebie

0 icon

Prírodné katastrofy významne zasiahli milióny ľudí na celom svete. Roztrieštené povodne a zosuvy pôdy pochovali milióny domov a požiare spôsobili zničenie pozemkov. Fotografie NASA ti odhalia viac. Každoročný výskyt prírodných katastrof vyvoláva otázky a odborníci na životné prostredie neustále opakujú, že je to spôsobené ľudskými aktivitami na našej planéte. Aj keď sa…

Malajzia - zaujímavé fakty o tropickom raji 2. časť

0 icon

Malajzia sa svojho času umiestnila na 9. mieste ako najnavštevovanejšia krajina na svete z hľadiska turistických aktivít. Môžeme s istotou povedať, že táto autentická multikultúrna krajina si zaslúži aj tvoju pozornosť, pretože v Malajzii existujú jedinečné veci, ktoré nikde inde na svete nenájdeš. Za spev Despacito ti môžu dať pokutu

Halley a záhady vesmírnych telies: 1. časť

0 icon

Prinášame vám trojdielny článok o Halleyho kométe. Totiž výskumy britského astronóma menom Edmund Halley objasnili množstvo záhad ohľadom vesmírnych telies. Tie tak prestali byť vnímané ako božské znamenia a stali sa predmetom vedeckého bádania. Začíname prvou časťou článku. Kométy boli po stáročia základom vízií mnohých veštcov, priživujúcich sa na ľudovej poverčivosti. Presné…

TOP10: Toto sú tie najstrašidelnejšie a najzáhadnejšie miesta Slovenska

0 icon

Ak máš rád strašidelné príbehy, záhadné a tajomné miesta, staré legendy, si na správnom mieste. V tomto rebríčku sa pozrieme na tie najzáhadnejšie miesta Slovenska, ktoré sú miestami doslova až desivé. Nemáš náhodou jedno z nich niekde poblíž?  1. Katov dom v Trenčíne 

Princezná Diana, Michael Jackson či Kennedy. Ako by vyzerali dnes?

0 icon

Great Senior Living je platforma venovaná blahobytu starších ľudí, ktorá nedávno začala malý projekt nazvaný "Gone But Not Forgotten". Ide o vzdanie pocty ľuďom, ako princezná Diana, Michael Jackson či americký prezident John F. Kennedy, ktorí tento svet opustili predčasne.  V rámci projektu Great Senior Living sa môžeme dozvedieť, ako by vyzerali niektoré "celebrity",…

Vo svete IT

Xiaomi sa dostalo na americký Black list spoločností

0 icon

Ide o poslednú akciu Donalda Trumpa? Agentúra reuters.com priniesla exkluzívne informácie, že čínska spoločnosť Xiaomi bola zaradená na Black List spoločností, ktoré údajne kooperujú s čínskou vládou. „Trumpova administratíva vo štvrtok zaradila deväť čínskych firiem na čiernu listinu údajných čínskych vojenských spoločností vrátane plánovača Comac a výrobcu mobilných telefónov Xiaomi,“…

Listujete Netflixom a neviete si nájsť dobrý film? Potom by vám nemala chýbať táto aplikácia vo vašom Androide!

0 icon

Netflix je skvelou službou, ktorá ponúka tisícky filmov, či seriálov. Mnohé z nich patria medzi špičkové, ale nájdeme tam aj mnoho obsahu, o ktorý by sme za normálnych okolností ani nezakopli. Bezpochyby mnohí z nás už prelistovali ponuku desiatky krát, ktorú nám algoritmus tejto služby ponúka neustále dookola. Bohužiaľ však…

Môže červia diera existovať voľne vo vesmíre?

0 icon

Albert Einstein zmenil spôsob, akým chápeme vesmír, vďaka jeho teórii relativity. Nielen že poskytol vedcom obrovské množstvo odpovedí, týkajúce sa fyziky, priestoru a času, no nechal nám aj pár záhad, píše portál The Conversation. Jednou z týchto záhad boli čierne diery, tajomné objekty, ktoré sa nám podarilo potvrdiť len pár rokov dozadu.…

Skladací smartfón od Xiaomi bol opäť zachytený v „realite“. Fotografia odhaľuje, že beží na MIUI 12

0 icon

O skladacom smartfóne od čínskej spoločnosti Xiaomi sa povráva už naozaj niekoľko rokov. Populárny výrobca dostupnej elektroniky však na trh doposiaľ neuviedol priameho konkurenta skladacích smartfónov od spoločností Huawei a Samsung a to aj napriek tomu, že už roky sa na verejnosť dostávajú nové patenty, rendre, či dokonca videá z…

Aké je najväčšie riziko umelej inteligencie?

0 icon

Predstava, že by mohla svet ovládnuť pokročilá umelá inteligencia, nie je len výmyslom sci-fi príbehov. Technológie napredujú závratným tempom a už aj vedci začínajú premýšľať nad hrozbami, ktoré by sa mohli v budúcnosti objaviť. Už dnes máme technológie, ako napríklad DeepFake, či sledovanie ľudí pomocou umelej inteligencie. Čo by sa však…

Armádny Magazín

20 krajín s najvyššími vojenskými výdavkami v roku 2019

0 icon

Švédsko, 15. január 2021 (AM) - Rok 2019 bo už piaty rok po sebe čo sa globálne vojenské výdavky v zvýšili a obchod dosiahol 1,917 miliárd dolárov. Rástli o 3,6%, čo z neho robí najväčší rast desaťročia, ktorý v roku 2018 prekonal 2,6%, vyplýva z údajov Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum…

Ako zareagoval Stalin na Trumanov oznam o atómovej bombe?

0 icon

Rusko, 15. január 2021 (AM) - Pokojná reakcia sovietskeho lídra Josifa Stalina na oznam od Harryho Trumana na Postupimskej konferencii v júli 1945, že USA otestovali atómovú bombu, si zasluhuje, aby sa dostala do učebníc svetovej diplom

Uprostred iránskych námorných cvičení sa objavila neznáma ponorka. Video

0 icon

Irán, 15. január 2021 (AM) - Iránske námorníctvo identifikovalo neznámu ponorku počas svojich vojenských cvičení v severnom Indickom oceáne, informovala tlačová agentúra Tasnim.   Pred týždńom USA jednu z nich v regióne nasadili ako varovanie pre Islamskú republiku. Ponorku spozorovali vo štvrtok iránske protiponorkové vrtuľníky, ktoré sa bl

Keby USA videli, čo USA v USA robia, USA by napadli USA, aby oslobodili USA od tyranie USA

0 icon

USA, 15. január 2021 (AM) - Takto sa zamyslela pri sledovaní situácie vo Washingtone ruská novinárka Júlia Vitazjeva na svojom twitteri. Vzápätí prichádza s otázkou: "Je mi trápne sa opýtať: budú to mať teraz takto po celé 4 roky?"   [caption id="attachment_30301" align

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali