Zaujímavé zistenie: v krajinách Západu, na rozdiel od iných krajín, ľudia prestávajú na koronu umierať?

Zaujímavé zistenie: v krajinách Západu, na rozdiel od iných krajín, ľudia prestávajú na koronu umierať?

Bratislava 1. októbra 2020 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Koronavírus Covid-19 je tu s nami už vyše pol roka a to je dosť dlhý čas, aby bolo možné zo štatistík vyčítať zaujímavé zákonitosti. Niektoré sú logické, z iných však vyplývajú závažné otázky. Tak napríklad, prečo ľudia na Západe na koronu od leta umierajú oveľa menej, kým v mnohých iných krajinách stále rovnako?

korona covid vírus
Ilustračné foto

Nerovnomerné štatistiky úmrtnosti

Tak napríklad vo Veľkej Británii bolo na konci júna evidovaných 283 tisíc prípadov a 40 tisíc úmrtí, v súčasnosti tam evidujú 446 tisíc prípadov a 42 tisíc úmrtí, teda za posledné tri mesiace pribudlo 163 tisíc nových prípadov, ale iba dvetisíc úmrtí. Čiže pomer medzi evidovanými prípadmi a úmrtiami bol do júna 7:1, ale od júla sa zmenil na 80:1 (čísla sú pre lepšiu prehľadnosť veľmi hrubo zaokrúhlené).

Reklama

V Spojených štátoch bolo na konci júna evidovaných 2,7 milióna prípadov a 130 tisíc úmrtí, v súčasnosti tam evidujú 7,4 milióna prípadov a 211 tisíc úmrtí, teda za posledné tri mesiace pribudlo 4,7 milióna nových prípadov, ale iba 81 tisíc úmrtí. Čiže pomer medzi evidovanými prípadmi a úmrtiami sa zmenil z 21:1 na 58:1.

V Španielsku bolo na konci júna evidovaných 274 tisíc prípadov a 28 tisíc úmrtí, v súčasnosti tam evidujú 758 tisíc prípadov a 32 tisíc úmrtí, teda za posledné tri mesiace pribudlo 484 tisíc nových prípadov, ale iba štyritisíc úmrtí. Čiže pomer medzi evidovanými prípadmi a úmrtiami sa zmenil z 10:1 na 120:1.

Reklama

Vo Francúzsku bolo na konci júna evidovaných 165 tisíc prípadov a 30 tisíc úmrtí, v súčasnosti tam evidujú 550 tisíc prípadov a 32 tisíc úmrtí, teda za posledné tri mesiace pribudlo 385 tisíc nových prípadov, ale iba dvetisíc úmrtí. Čiže pomer medzi evidovanými prípadmi a úmrtiami sa zmenil z 5,5:1 na 190:1.

V Taliansku bolo na konci júna evidovaných 241 tisíc prípadov a 35 tisíc úmrtí, v súčasnosti tam evidujú 313 tisíc prípadov a 36 tisíc úmrtí, teda za posledné tri mesiace pribudlo 72 tisíc nových prípadov, ale iba necelých tisíc úmrtí. Čiže pomer medzi evidovanými prípadmi a úmrtiami sa zmenil z 7:1 na 70:1.

Podobné čísla by sme získali, keby sme sa pozreli aj na ďalšie západné krajiny ako Nemecko (z 22:1 na 170:1), Holandsko (z 8,2:1 na 220:1), Belgicko (z 6,4:1 na 150:1), Rakúsko (z 25:1 na 290:1), či dokonca Švédsko, ktoré experimentovalo s kolektívnou imunitou (z 12:1 na 64:1), atď.

Všetky uvedené čísla si môžete odvodiť z údajov na renomovanej štatistickej stránke worldometers.info (viď tu ).

 

Reklama
Nejasné príčiny

Čo je príčina toho, že v Európe a Severnej Amerike ľudia na Covid-19 menej umierajú? Lepšia starostlivosť, viac prístrojov, ročné obdobie? Iste sú to relevantné vplyvy, ale asi sotva by mohli spôsobiť takú dramatickú zmenu. Vysvetlenie by sa dalo hľadať aj v časovom posune štatistiky evidovaných a zomrelých, lenže u zomrelých na Covid-19 priemerný čas od prvých príznakov po smrť sú dva týždne, a to je príliš málo, aby to dostatočne vysvetlilo uvedený nesúlad pri takto dlhom skúmanom časovom úseku.

Niekto by tiež mohol povedať, že nepomer by sa dal jednoducho vysvetliť tým, že pribudlo testov, je testovaných viac negatívnych ľudí. To by mohlo byť: lenže prečo potom tento efekt pozorujeme viacmenej len v krajinách kolektívneho Západu? V iných krajinách sa predsa tiež oveľa viac testuje a tam počet evidovaných prípadov rastie takým tempom ako počet úmrtí, ako napríklad v Turecku (z 39:1 na 39:1), na Ukrajine (z 38:1 na 55:1), v Brazílii (z 23:1 na 24:1), alebo sa dokonca zhoršuje ako v Rusku (z 72:1 na 43:1), Saudskej Arábii (z 115:1 na 47:1) či v Iráne (z 21:1 na 8,7:1).

O príčinách tohto zvláštneho nepomeru môžeme iba špekulovať. Ak však vychádzame z predpokladu, že sa viac testuje a pritom v niektorých krajinách menej ľudí umiera, možné sú dve základné vysvetlenia: buď z nejakého dôvodu vírus slabne (resp. má menej šancí nás zabíjať, napríklad vďaka nejakým opatreniam či liečbe), alebo v tých niektorých populáciách musel byť už na začiatku roka omnoho viac rozšírený než teraz, keď tam naň teraz umiera podstatne menej ľudí. Predstavu, že populácia ľudí v Európe a severnej Amerike je už dávno premorená koronavírusom Covid-19, by však oficiálne miesta označili za dezinformáciu a hoax.

Tak potom je tu ešte jedno logické možné vysvetlenie. Keďže vieme, že spôsoby liečby sa za ten čas nejako revolučne nezlepšili, a ani reprodukčné číslo (koeficient nákazlivosti) vírusu sa dramaticky nezmenilo, dá sa teda rozumne predpokladať, že v niektorých krajinách vírus z nejakého dôvodu „stráca silu“.

 

Reklama
Vysvetlenie evolučného biológa

Prečo? Možnú odpoveď na to dáva evolučný biológ, profesor Jaroslav Flégr z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovy v Prahe. On hovorí, že evolúcia „zo súťaže“ vylúči všetkých hráčov, ktorí zvolia nevhodnú stratégiu. Cieľ vírusu je jasný: vyhráva ten, ktorý dokáže včas nakaziť čím viac ďalších obetí. Aby sa mu to podarilo, musí nájsť optimálnu rýchlosť množenia, a tá sa s časom mení. Na začiatku, keď sa ešte nič netušiaca obeť nevie brániť, je výhodou čím rýchlejšie množenie (ktoré o to rýchlejšie aj obeť zloží). Avšak neskôr, keď si začneme dávať pozor (používať rúška, dezinfikovať, izolovať sa), vtedy rýchle množenie nie je výhodné: nakazený je rýchlo veľmi chorý, ostane doma a nenakazí ostatných. Vtedy majú šancu skôr „nenápadnejšie“ kmene, ktoré „si nás šetria“, ktorým trvá dlhší čas, kým obeť viditeľne ochorie. Ak by príliš ubližovali, zmenšili by si šancu šíriť sa ďalej.

Inými slovami, podľa Flégra platí zákonitosť: ak vírusu sťažíme prenos z človeka na človeka, tak sa prirodzeným výberom vyselektujú menej virulentné (agresívne, nákazlivé) kmene – a naopak, keď sa opatrenia uvoľnia, začne stúpať aj nákazlivosť a smrteľnosť choroby (písali sme o tom tu).

Alebo ešte inak: podľa tohto vysvetlenia ľudia v niektorých častiach sveta svojimi ochrannými opatreniami (rúškami, dezinfekciou, menším počtom kontaktov) „odfiltrovali“ tie najhoršie kmene vírusu, a „v obehu“ v tých krajinách ostali len tie miernejšie. Čo poviete, mohlo by to tak byť?

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:07

Nová eurofondová výzva z Programu Slovensko za 350 miliónov eur je zameraná na modernizáciu verejnej osobnej dopravy a udržateľnej mestskej mobility v regiónoch. Uviedol to vo štvrtok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) na tlačovej konferencii.

15:00

Solidarita je základom fungovania Európskej únie a hoci migračný pakt nie je skvelý, nové pravidlá sú potrebné, pretože tie aktuálne nefungujú. Povedal to vo štvrtok na mimoriadnej schôdzi Poslaneckej snemovne českého parlamentu minister vnútra Vít Rakušan. Podľa predsedu opozičného hnutia ANO Andreja Babiša však Rakušan klame.

14:34

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny spustili národný projekt Zručnosti pre trh práce. Cieľom nového projektu je podporiť ľudí v snahe nájsť si prácu či ochrániť a zlepšiť svoje postavenie na trhu práce. Záujemcom, ktorí splnia požadované podmienky, zaplatia úrady práce vzdelávací či rekvalifikačný kurz. Do projektu sa môžu zapojiť uchádzači o zamestnanie aj záujemcovia o zamestnanie. Informovalo o tom tlačové a komunikačné oddelenie Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR).

14:33

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyjadrila znepokojenie nad šírením vtáčej chrípky (H5N1) na nové živočíšne druhy a ľudí.

14:29

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu (ZO) SR plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec. Informoval o tom vo štvrtok prezident ZO SR Filip Kasana.

14:23

Všetky fázy najstaršej futbalovej súťaže sveta Pohára FA sa budú od novej sezóny hrať na jeden zápas. Vo štvrtok to oznámila Anglická futbalová asociácia (FA).

14:10

V nemeckom meste Halle sa začal súd s politikom Björnom Höckem z Alternatívy pre Nemecko (AfD) pre použitie sloganu nacistických polovojenských oddielov SA (Sturmabteilung).

Björn Höcke
Politik krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) Björn Höcke (uprostred) prichádza do súdnej siene v nemeckom meste Halle vo štvrtok 18. apríla 2024
14:01

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí si vo štvrtok predvolalo ruského veľvyslanca po zatknutí dvoch mužov, podozrivých zo špionáže a plánovania útokov v prospech Moskvy. Medzi ich cieľmi mala byť aj americká armáda.

13:58

Dánski hasiči vo štvrtok už tretí bojujú s požiarom v historickej budove burzy v Kodani. Hasenie požiaru v budove bude zrejme pokračovať ešte najmenej jeden celý deň.

13:57

Silné búrky v Afganistane a Pakistane si v posledných dňoch vyžiadali najmenej 137 obetí. V niektorých oblastiach sa očakávajú silné dažde aj v nasledujúcich dňoch.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali