V polovici februára vyšla Brodyho kniha „The Faith of Donald J. Trump: A Spiritual Biography“ (Viera Donalda Trumpa: Duchovná biografia). Spolu so spoluautorom Scottom Lambom podáva Brody fascinujúci náhľad za kulisy vzťahov Trumpa s evangelikálmi počas volebného boja a v prvom roku v úrade. Jedna otázka zostáva podľa autorov nezodpovedaná: To, či je Donald Trump „znovuzrodený“ a „zachránený“, či je jeho meno zapísané v knihe života, to zostáva otvorené.
„Obaja máme na to svoj názor a ten sa v ostatných dvoch rokoch zmenil,“ napísali autori. To, že Trump vie zrejme málo o Biblii, Brody, ktorý napísal väčšinu kapitol, ospravedlňuje. Iní si to zľahčujú a učia sa naspamäť to, čo kresťanskí voliči chcú počuť – Trump je však úprimný. On neznie ako niekto, kto bol „70 rokov evangelikálom“ – no má zvedavosť, otvorenosť a úctu k Bohu.
Využíva Trump kresťanov – alebo naopak?
Evagelikáli sa zhodujú: „Donald Trump je na duchovnej ceste, ktorá sa v minulých rokoch zreteľne zrýchlila.“ Niet divu, že vo volebnom boji sa za kulisami Trumpovho tímu konali modlitbové stretnutia, telefonické konferencie a porady s vplyvnými vedúcimi kresťanskými osobnosťami USA. Takže viacerí pastori „prorokovali o Trumpovi“ že voľby vyhrá.
Jednou z najčastejších otázok je, ktorá strana, ktorú využíva. Veď konečne tu neevangelikálny kandidát vyhral hlasmi evangelikálov. Brody dáva slovo Johnniemu Mooreovi, horlivému združovateľovi evangelikálov a členovi Trumpovho kresťanského poradného grémia: „Ak berieme Bibliu vážne, nie je prekvapením, že si Boh vyvolil ako nášho šampióna osobu, od ktorej sme to neočakávali. Našli sme niekoho, koho sme už dlho hľadali.“
Brody komentuje, že pritom ide o oveľa viac ako len o to, že Trump povoláva do úradu napríklad konzervatívnych sudcov. Trump sa ukazuje ako bojovník za evangelikálnu scénu – dôkaz, že Boh má skutočne humor. Baptistický pastor a bývalý guvernér Arkansasu, Mike Huckabee, v knihe dopĺňa: „Napriek svojmu životnému štýlu má Trump zásadný rešpekt pred Bohom a ľuďmi, ktorí mu veria. Poznám mnohých politikov, ktorí chcú evangelikálov využívať, ale u Trumpa to tak proste nie je.“
Niečo z najpozoruhodnejších anekdot knihy:
Trumpov kabinet je naplnený veriacimi kresťanmi – a zúčastňuje sa biblických hodín. „Sú to najlepšie biblické hodiny, ktoré som v živote usporiadal,“ hovorí duchovný pastier Ralph Drollinger. Minister energetiky Rick Perry je tým taký nadšený, že zavolá televíznemu pastorovi a poradcovi prezidenta Jamesovi Robisonovi. „Kabinet sa modlí, to je fenomenálne!“ mal Perry nadšene zvolať do telefónu.
Prvé stretnutie Trumpa a Robisona sprostredkoval Ben Carson. Keď sa Carson vzdal nádejí na Biely dom, ponúkol Trumpovi svoju účinnú podporu vo verejnosti – ale iba ak sa Trump predtým stretne s Robisonom a bude ho dobre počúvať. A stalo sa z toho priateľstvo. V prvý večer v Bielom dome Trumpovci hovorili o pobožnosti Robisona a poslali mu SMS, ako veľa to pre nich znamená.
V telefonickej konferencii s kresťanskými poradcami Trump sa vyslovil za zrušenie zákona, ktorý cirkvi obmedzuje v ich politických postojoch. „Za to predsa prídem do neba,“ zažartoval. Robison využil príležitosť, aby vysvetlil: „Sir, nikto nepríde do neba za to, že niečo urobil. Jediné čo privedie človeka do neba, je skutok Ježiša na kríži.“ Trumpova reakcia: „Ďakujem za pripomenutie.“
A ešte známa príhoda s Listom Korinťanom: Trump mal na kresťanskej univerzite Liberty-University volebný prejav a hovoril o „Dvoch Korinťanoch“ namiesto o „Druhom Liste Korinťanom“. Vypukne diskusia o Trumpovej znalosti Biblie. Trump povie, že proste iba čítal, čo mu kresťanský lobista za rodiny Tony Perkins napísal! Perkins, kľúčová evangelikálna postava a podporovateľ Teda Cruza, zavolá už počas Trumpovho prejavu manažérovi Coreymu Lewandowskému: „Musíte strážiť nuansy, keď hovoríte k evangelikálom!“ Neskôr Perkins pre CNN povedal, že Trump sa v Biblii nevyzná.
O pol roka neskôr sa Trump a Perkins znova zblížili, keď Trump ako jeden z prvých politikov navštívil zaplavenú Louisianu, kde ničivá búrka zničila aj Perkinsov dom. V aute s Mikom Pencom, Franklinom Grahamom a Perkinsom bol Trump taký dojatý, že chcel dať Grahamovej nadácii „Samaritan’s Purse“ vysoký finančný dar. Graham povedal, že nech to dá radšej Perkinsovnovej obci. A Brody dodáva: „Trump má celú históriu priateľstva, ktorá sa nevníma.“
V príbehoch ako tento spočíva mimoriadna sila tejto napínavej knihy. Brodyho kniha je pritom rozhodne subjektívna, ale nie nevecná, či nevierohodná. Evangelikáli, ktorí vidia Trumpa kriticky – aj takí v USA existujú – sa v knihe sotva vyskytujú a ak, tak negatívne. Trumpovi odporcovia môžu byť medzi evangelikálmi menšinou – no vo veľkom diele o Trumpovi a viere, by bolo iste vhodné dať priestor aj ich argumentom.
Celková výpoveď knihy je dosť jednoznačná – niečo lepšie ako Trump sa evangelikálom stať nemohlo – tak to vidí väčšina ľudí. Ako čitatelia to musíme brať na vedomie, pretože dotyční vedia lepšie, čo chcú, ako pozorovatelia z diaľky.
Evangelikáli na zjazde republikánov v lete 2016, ktorých program chceli ovplyvniť, podľa Brodyho vyrážali otvorené dvere. U kandidátov ako Romney, McCain a Bush bol ešte odpor v jednotlivých bodoch, no od Trumpa prišla namiesto kritiky spolupráca, ako spomína Tony Perkins.
Dnes majú v Bielom dome toľkí evangelikáli otvorené dvere, ako píše Brody, že by sa mohli pre nich pristaviť aj pravidelné autobusové linky. To nebolo ani za evangelikálneho kresťana Georga W. Busha. Ak sa porovnáva vplyv evangelikálov na Trumpovu politiku s inými vládami, tak väčšinou s Bushovou – to že Obama sa tu sotva spomenie, ukazuje, aké ťažké bolo jeho prezidentovanie pre evangelikálov.
Donald Trump je tým „najnepravdepodobnejším nástrojom“, ale Boh pôsobí nevyspytateľným spôsobom – tak znie záver autorov knihy. No ešte presvedčivejší je poukaz na to, že evangelikálni kresťania našli v Trumpovi politika plného ľudských slabostí, ktorý ich však v tom podstatnom nesklamal – na rozdiel od mnohých republikánov. Evangelikálna podpora Trumpa zostáva tvrdošijným faktorom – bilancujú autori. Jeho zlým správaním sa na sieťach sa zaoberajú len málo.
„Viera Donalda Trumpa“ je napínavou knihou, ktorá vecne a pozitívne hodnotí vzťahy Trumpa s evangelikálmi. Že sú jeho kritici evangelikáli v menšine na to sú dôvody, ktoré sa autorom podarilo dobre vysvetliť.