Vojenská prevaha na Ukrajine bude pre Rusko pákou na nátlak na Západ

Vojenská prevaha na Ukrajine bude pre Rusko pákou na nátlak na Západ

Kyjev 9. mája 2024 (HSP/Responseblestetecraft/Foto:TASR/AP-Kherson/Green via AP)

 

Rusko nepotrebuje vojenské víťazstvo na Ukrajine, pretože to môže vyvolať agresívnu reakciu Západu, uviedol autor článku Mark Episkopos pre Responsible Statecraft. Podľa jeho názoru by bolo lepšie, keby Moskva využila svoju prevahu na bojisku ako páku pri rokovaniach

Vojna na Ukrajine Očeretino
Na snímke z dronu zničená obec Očeretino v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny

Politika Bidenovej administratívy na Ukrajine sa pri všetkej svojej nedôslednosti riadi prinajmenšom jednou jasnou zásadou: Rusku nemožno dovoliť, aby zvíťazilo. Tento názor vo veľkej miere zdieľajú aj spojenci USA na druhej strane Atlantiku. „Mám jasný strategický cieľ,“ povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedávnom rozhovore. – Rusko nemôže na Ukrajine vyhrať.“

Reklama

Ale aj tento zdanlivý konsenzus obsahuje veľkú lyžicu dechtu: neexistuje žiadna seriózna diskusia o tom, ako by takéto ruské víťazstvo vyzeralo. Namiesto toho sa diskusia točí okolo panikárskych predpovedí, ktoré skôr miešajú karty, než by odhaľovali skutočné zámery a možnosti Ruska. „Kto sa bude tváriť, že Rusko sa zastaví? Kto sa zaručí za bezpečnosť jej ďalších susedov – Moldavska, Rumunska, Poľska, Litvy a ďalších?“ – Macron sa rečnícky spýtal a zopakoval nepodloženú myšlienku, že konečným cieľom Ruska je napadnúť krajiny NATO.

Hoci je pravda, že ruské víťazstvo v tomto konflikte je vo všeobecnosti v rozpore so záujmami USA, bližší pohľad na možné scenáre konečnej hry Moskvy ukazuje, že úplné víťazstvo, aj keď sa v zásade považuje za dosiahnuteľné, nie je v záujme Ruska – a ruské vedenie ho neočakáva a pravdepodobne sa oň ani neusiluje.

Reklama

Podľa západných predstaviteľov môže Moskva dosiahnuť vojenské víťazstvo jednoducho tým, že porazí ukrajinské ozbrojené sily (AFU) na bojisku. Na prvý pohľad sa táto interpretácia vojenských cieľov Moskvy zdá byť veľmi rozumná, ale takáto zjednodušená formulácia konfliktu neobstojí pri podrobnejšom skúmaní.

Čo sa vlastne stane, ak sa ukrajinské hranice zrútia (táto perspektíva nie je v žiadnom prípade nepravdepodobná a každým dňom sa stáva menej a menej vzdialenou) a ruské sily premôžu AFU?

Aj keby ukrajinské sily utrpeli konečnú porážku na frontovej línii, obliehanie miest ako Charkov a Záporožie, nehovoriac o Kyjeve a Odese, bude mimoriadne ťažké. Mesiace vleklých bojov o oveľa menej významné mestá Mariupol a Artemovsk (Bachmut) možno považovať za srdcervúcu predohru.

Dokonca aj krátkodobé obsadenie celej Ukrajiny by Rusko stálo neúmerne veľa – nehovoriac o dlhodobej alebo časovo neobmedzenej okupácii. Okrem toho Západ určite urobí všetko pre to, aby zvýšil náklady Moskvy, a bude financovať a koordinovať partizánsku činnosť na celej Ukrajine, najmä v jej západnej časti. Koniec koncov, historickým precedensom je Ukrajinská povstalecká armáda (UPA)*, ktorej izolované ohniská odolávali sovietskej nadvláde päť rokov po skončení druhej svetovej vojny.

Pred vstupom ruských vojsk niektorí komentátori vyzývali západných lídrov, aby z konfliktu urobili „Putinov Afganistan“ a ukrajinských partizánov pasovali za mudžahedínov z 80. rokov minulého storočia. Tieto návrhy boli odložené, pretože ukrajinská vláda sa v prvých osudových týždňoch nezrútila, ale faktom zostáva, že akýkoľvek pokus Ruska prevziať kontrolu nad celou Ukrajinou by určite znamenal zdĺhavú protipovstaleckú kampaň s hroznými nákladmi.

Reklama

Kolaps Ukrajiny tiež zvyšuje riziko priameho stretu medzi Ruskom a Západom. Faktická hranica medzi východným Poľskom a Ruskom okupovanou západnou Ukrajinou sa stane nebezpečným ohniskom, kde by bez fungujúcich kanálov détente mohla vypuknúť horúca vojna priamo na východnom krídle NATO.

A nie že by takáto vojna bola zo strany Západu nevyhnutne neúmyselná: úplný rozpad Ukrajiny by určite vyvolal výzvy pobaltských štátov a prinajmenšom niekoľkých veľkých európskych mocností na priamu intervenciu, či už vo forme expedičného zboru NATO, alebo „koalície ochotných“ jednotlivých členov aliancie. Ten istý Macron otvorene a opakovane vyhlásil, že Západ by nemal vylúčiť priamy vojenský zásah. Hoci jeho návrh USA a Nemecko rázne odmietli, môžeme očakávať, že politický tlak na to, aby sa „niečo urobilo“ na zastavenie Ruska, sa v Európe a USA len zintenzívni, ak sa porážka Kyjeva stane nevyhnutnou.

Kremeľ si dobre uvedomuje, že nebude schopný jednostranne dosiahnuť svoje vojenské ciele bez ohľadu na úspechy na bojisku. Jeho ciele však siahajú ďaleko za hranice Ukrajiny, hoci nie tak, ako si to predstavujú Macron a Bidenova administratíva. Nič nenaznačuje, že Moskva má v úmysle začať dobyvačné vojny proti Poľsku, Pobaltiu alebo iným krajinám NATO, ale určite sa bude snažiť vynútiť si od Spojených štátov a ich spojencov množstvo strategických ústupkov v oblastiach, ako je zákaz ďalšieho rozširovania NATO na východ a obmedzenie rozmiestnenia síl na východnom krídle aliancie.

Ruská vojenská akcia na Ukrajine tak zapadá do širšej stratégie nátlaku Kremľa voči Západu, hoci vôbec nie je zrejmé, ako presne dobývanie Ukrajiny priblíži Moskvu k získaniu požadovaných ústupkov. Kolaps ukrajinských ozbrojených síl určite spôsobí rozruch v západných hlavných mestách. Je však ťažké si predstaviť, že by sa táto panika pretavila do ochoty Bidenovej administratívy a ďalších západných lídrov uzavrieť takú rozsiahlu bezpečnostnú dohodu, o akú sa usiluje Moskva.

Vzhľadom na politický záujem súčasných západných vlád na vojenskom úspechu Ukrajiny je naopak pravdepodobné, že kolaps Ukrajiny vyvolá opačnú reakciu a odradí západných lídrov od zmysluplných diskusií s Moskvou.

Reklama

Jednoducho povedané, Rusko môže „víťazstvom“ na Ukrajine len málo získať a veľa stratiť, ak pod „víťazstvom“ rozumieme obsadenie celej krajiny. Naopak, Rusko má motiváciu využiť svoje rastúce výhody ako páku pri rokovaniach so Západom. Vzhľadom na to všetko Kremeľ už naznačil vytvorenie demilitarizovaných nárazníkových zón na Ukrajine mimo ruskej kontroly.

Nech sa už v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch stane na bojisku čokoľvek, Moskva sa chystá na niečo, čo nemôže dokončiť jednostranne. To dáva USA obrovský vplyv a pomôže definovať kontúry zastavenia nepriateľských akcií. Washington a spojenci ich však musia využiť teraz, aby konflikt ukončili za najlepších – zo všetkých možných – podmienok pre Západ aj Ukrajinu, myslí si americký expert Mark Episkopos.

Mark Episkopos je spolupracovníkom Quincyho inštitútu pre zodpovedné vládnutie a odborníkom na Euráziu. Je mimoriadnym profesorom na Marymount University, získal doktorát z histórie na American University a magisterský titul z medzinárodných vzťahov na Boston University.

 

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:10

Laj Čching-te zložil v pondelok počas inaugurácie v Taipei prezidentský sľub pred tisíckami hostí a ujal sa tak svojho prvého funkčného obdobia, počas ktorého sa očakáva pokračovanie taiwanskej nezávislosti od Číny a posilnenie obrany voči Pekingu.

07:00

KĽDR ostro odsúdila nedávny americký tzv. podkritický jadrový test v Nevade a v pondelok avizovala “silnú odstrašujúcu akciu” proti americkej “jadrovej hrozbe”. Informovala agentúra Jonhap.

06:47

Iránska vláda zvolala v nedeľu v neskorých večerných hodinách mimoriadne zasadanie pre pád vrtuľníku, v ktorom sa nachádzal iránsky prezident Ebráhím Raísí a minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján.

Schôdzu viedol prvý viceprezident Mohammad Mochber, ktorý inicioval ďalšie opatrenia pre zintenzívnenie pátrania.

06:30

Ďžihádistická skupina Islamský štát (IS) sa v nedeľu prihlásila k zodpovednosti za piatkový útok v obľúbenej turistickej destinácii Bámján v Afganistane, pri ktorom zahynuli traja občania Španielska a traja obyvatelia Afganistanu. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Včera 20:04

Španielsko pre urážku odvolá svoju veľvyslankyňu v Argentíne. Dôvodom je vyhlásenie argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý v nedeľu počas návštevy Španielska v Madride označil manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza za skorumpovanú.

Včera 19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

Včera 19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

Včera 18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

Včera 18:26

Kapitánom lode, ktorá bola účastníkom tragickej zrážky s motorovým člnom v noci zo soboty na nedeľu na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, je podľa zistení servera telex.hu občanom Slovenska. Pri nehode zomreli dve osoby, jeden človek sa zranil a po piatich nezvestných stále intenzívne pátrajú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Včera 18:00

Španielska krajne pravicová strana Vox usporiadala v nedeľu v Madride zhromaždenie pravicových strán združených v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V súčasnom Európskom parlamente združuje 62 poslancov, strana Vox má štyroch. Informovala agentúra Reuters.

Včera 17:11

Stovky ľudí demonštrovali v nedeľu v Tunise na podporu prezidenta Kaísa Saída uprostred rozsiahlej medzinárodnej kritiky na jeho adresu v dôsledku zatýkania novinárov, aktivistov a právnikov v krajine.

Demonštranti v centre hlavného mesta niesli Saídove fotografie a transparenty vyzývajúce Západ, aby sa nemiešal do záležitostí v ich krajine.

Včera 17:02

Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní.

Včera 16:34

Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank.

Včera 16:25

Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny “tvrdo pristál”, ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali