“Vzhľadom k nedostatočne účinnej ochrane práv pracujúcich v krajine rozsah tohto problému narastá. Za posledné roky sa situácia v tejto oblasti výrazne zhoršila. Pracujúci migranti prichádzajú z celej Európy, rovnako ako aj z iných regiónov. Okrem toho, problém je spojený z krajinami, ktoré nedávno vstúpili do EÚ a s tým zase skutočnosť, že ľudia nepoznajú svoje práva. Zločinci využívajú tejto neinformovanosti a zneužívajú ľudí,” hovorí riaditeľka Focus on Labour Exploitation Karoline Robinson.
Ministerstvo vnútra utratilo viac ako 2 milióny libier na kampaň, ktorá má prispieť ku skoncovaniu s podobnými trestnými činmi. V televízii, na internete aj na uliciach umiestnili sociálne reklamy. Obete otroctva totiž často nehovoria o svojej situácií a spoločnosť nie je s problémom dostatočne oboznámená.
Existuje mnoho druhov otroctva. Najčastejšie dochádza k nútenej práci v poľnohospodárstve, prostitúcií a v domácnosti ako slúžka.
Čo Briti nemôžu pochopiť je, ako sa to môže stať v dnešnej dobe a ešte k tomu priamo im pod nosom. Obzvlášť, keď vyšli najavo informácie o nútení tínedžerov k prostitúcii. To vyvoláva otázku: ako sa dostali do takej pozície? A prečo si to nikto nevšimol?
“Domnievam sa, že Spojené kráľovstvo nevynakladá dostatočné úsilie, aby zabránilo vzniku novodobého otroctva. Pozornosť sa sústredí hlavne na obchodníkov s ľudmi a otrokárov, ale malá pozornosti sa venuje predchádzaniu podobným situáciám,”- povedala Caroline.
Britské ministerstvo vnútra predložilo zákon upravujúci spôsoby boja proti novodobému otroctvu. Opatrenia zavádzajú sprísnenie trestov ako aj odškodnenie obetí. Ministerstvo dúfa, že zákon príjmu ešte pred voľbami. Pritom sa naďalej kladie dôraz najme na prevenciu a predchádzanie trestnej činnosti.
jf