Vedci zistili, ako vznikli ľady Antarktídy

Vedci zistili, ako vznikli ľady Antarktídy

Londýn 25. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Spojením geologických a paleoklimatologických údajov vytvorili vedci model vývoja dynamiky oceánov. Výsledky ukázali, že tektonický posun, ku ktorému došlo pred 34 miliónmi rokov, viedol k vážnej reorganizácii prúdov v južnom oceáne, čo spôsobilo prudké ochladenie v oblasti Antarktídy. Článok bol uverejnený v časopise Nature Communications

antarktida
Ilustračné foto

Posledné pozemné mosty spájajúce Antarktídu s okolitými kontinentmi, Austráliou a Južnou Amerikou, sa prerušili asi pred 34 miliónmi rokov, keď tektonické pohyby izolovali polárny kontinent od ostatných pevnín. Na otázku, prečo sa potom v Antarktíde výrazne ochladilo a ľadová pokrývka začala narastať, doteraz nemali vedci jednoznačnú odpoveď.

Reklama

Simulácie oceánskej cirkulácie s vysokým rozlíšením vykonané výskumníkmi v Spojenom kráľovstve, Holandsku, Austrálii, Nemecku a Nórsku ukázali, že príčinou mohlo byť prehĺbenie námorných ciest v južnom oceáne o niekoľko sto metrov, ku ktorému došlo pred 34 miliónmi rokov. To viedlo k prudkému ochladeniu povrchových vôd a vytvoreniu cirkumpolárneho prúdu okolo Antarktídy, ktorý neumožňuje subpolárnym gyrom prenášať teplé povrchové vody na pobreží kontinentu.

Spolu s poklesom koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére, ku ktorému v tomto období došlo, zohrali tektonické udalosti rozhodujúcu úlohu v prvom zaľadnení Antarktídy a globálnej zmene klímy, domnievajú sa autori. V dôsledku toho sa začali tvoriť ľadové príkrovy nielen na Antarktíde, ale aj v iných častiach planéty, ktorá vstúpila do ľadovej fázy.

Reklama
antarktida
Ilustračné foto

Vedci sa už skôr pokúšali posúdiť úlohu prehlbovania cirkumpolárnych morských ciest pri tvorbe antarktických ľadových príkrovov v porovnaní s poklesom množstva skleníkových plynov v atmosfére, ale ukázalo sa, že oba faktory spolu úzko súvisia.

„V tomto článku ukazujeme, že je dôležité vziať do úvahy ako atmosférické podmienky, tak súvisiace geografické dáta z minulosti, aby sme úspešne modelovali meniacu sa klímu,“ povedala spoluautorka výskumu, doktorka Katharina Hochmuthová, vedecká pracovníčka Medzinárodného programu skúmania oceánu (IODP), ktorej slová uvádza tlačová správa Univerzity v Leicestri vo Veľkej Británii. Zmena hĺbky oceánskych úžin o 600 metrov môže spôsobiť prudký pokles teploty na pobreží a v dôsledku toho viesť k vytvoreniu antarktického ľadového príkrovu.

Autori sa domnievajú, že sa im vďaka zvýšeniu úrovne detailov vo svojich simuláciách podarilo nájsť odpoveď na dávnu otázku o vzniku ľadu na Antarktíde.

„Prekvapilo ma, aké vysoké rozlíšenie je v modeli oceánu,“ hovorí prvá autorka článku, doktorka Isabel Sauermilchová z Tasmánskej univerzity a Univerzity v Utrechte. „Tieto modely sú citlivé na minimálne zmeny hĺbky vodnej cesty a reagujú úplne inak ako ich náprotivky s nízkym rozlíšením. Okrem toho berú do úvahy miestne víry – turbulentné oceánske prúdy s priemerom menším ako sto kilometrov, ktoré majú rozhodujúci význam pre presné rozloženie teploty v Južnom oceáne.“

Vedci sa domnievajú, že je potrebné vykonať vhodné úpravy globálnych klimatických modelov, ktoré odborníci v súčasnosti používajú na predpovedanie klimatických zmien na planéte

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali