Fenomén označovaný ako “tlkot srdca“ bol prvýkrát zaznamenaný v roku 2007 pri obrovskej čiernej diere vzdialenej 600 miliónov svetelných rokov od Zeme. Signál z tohto objektu sa opakoval každú hodinu, čo bolo možné sledovať v priebehu niekoľkých rokov, až od roku 2011 začalo výhľadu brániť Slnko.
V roku 2018 však vesmírny röntgenový ďalekohľad XMM–Newton Európskej vesmírnej agentúry znovu začal pozorovať galaxiu RE J1034 + 396 a na prekvapenie vedcov opakovane zaznamenal rovnaké tepanie.
Odborníci tento jav vysvetľujú tým, že obrovské množstvo energie sa uvoľňuje z relatívne malej oblasti priestoru potom, čo sa padajúci materiál do čiernej diery dostáva do tzv. akrečného disku. Ak sa proces opakuje, je to ono tepanie, to sa ale stáva veľmi zriedka. Interval medzi impulzmi umožňuje posúdiť veľkosť čiernej diery a štruktúru látky blízko horizontu udalosti.
Najbližšia čierna diera k Zemi
Vedcom sa zároveň podarilo objaviť najbližšiu čiernu dieru k Zemi. Nachádza sa vo vzdialenosti 1000 svetelných rokov od našej planéty vedľa dvoch sprievodných hviezd v hviezdnom systéme HR 6819 súhvezdia Ďalekohľad.
Čierna diera pritom nezintegrovala s okolitým prostredím a bola skrytá. Podľa odborníkov je hmotnosť objektu štyrikrát väčšia ako hmotnosť Slnka.
“Boli sme úplne šokovaní, keď sme si uvedomili, že ide o prvý hviezdny systém s čiernou dierou, ktorý možno vidieť voľným okom,“ informovala tlačová správa o objave.