V oblasti právneho štátu má EÚ “dvojaké štandardy“

❚❚

Bratislava 1. novembra 2024 (HSP/ Brussels Signal/ Foto: Pixabay)

 

„Európska únia už dlho rada poučuje ostatných o ich správaní, ale keď príde na to, aby sa sama zodpovedala, zvyčajne mlčí,“ uviedol vo svojom posúdení Inštitút pre demokraciu CEU, ktorý je súčasťou súkromnej Stredoeurópskej univerzity. Inštitút vo svojej správe zverejnenej 28. októbra kritizoval nedostatok sebareflexie EÚ, pokiaľ ide o dodržiavanie jej vlastných noriem právneho štátu. Na výsledky správy sa bližšie pozrela redakcia Brussels Signal

európska komisia
Ilustračné foto

Dokument s názvom Rule of Law Beyond the EU Member States (Právny štát za hranicami členských štátov EÚ), ktorý vypracoval Inštitút pre demokraciu CEU má dokopy 38 strán. Inštitút v dokumente tvrdí, že Európska komisia síce skúmala dodržiavanie zásad právneho štátu vo svojich členských štátoch, ale zanedbala hodnotenie vlastnej činnosti v rámci orgánov EÚ.

.

Inštitút uviedol, že protikorupčné politiky EÚ sú nepostačujúce, najmä pokiaľ ide o jej vlastné inštitúcie, a zhodnotil, že politika EÚ voči riešeniu problémom s korupciou v jej vlastných orgánoch nie je dostatočná.

Nedávne reformy – ako napríklad povinný register transparentnosti stretnutí s predstaviteľmi lobistických skupín, ktorý je spoločnou povinnosťou Európskeho parlamentu, Európskej rady a EK; alebo šesťmesačné obdobie na “rozmyslenie“(cooling-off period) pre odchádzajúcich poslancov Európskeho parlamentu; či povinné majetkové priznanie a povinné vyhlásenie o možnom konflikte záujmov – boli kritizované pre ich nedostatočnú vymožiteľnosť a účinnosť.

.

Inštitút tiež varoval pred “spolitizovaním“ právneho štátu v rámci EK.

„Zdá sa, že politizácia formálneho hodnotenia právneho štátu zo strany Komisie je čoraz častejšie opakovaným problémom,“ uvádza Inštitút. Ako príklad uviedol, že Komisia uvoľnila Rumunsku prostriedky v rámci programu obnovy po pandémii Covid-19 aj napriek tomu, že Bukurešť nezrealizovala požadované reformy.

Inštitúcia v správe tvrdila, že takéto odhalenia vyvolávajú vážne obavy o legitímnosť a dôveryhodnosť inštitúcií EÚ, ktoré majú presadzovať zásady právneho štátu. „Keď orgány EÚ uprednostňujú politickú účelnosť pred prísnymi a nezávislými preskúmaniami, podkopávajú svoju vlastnú autoritu a spochybňujú svoju schopnosť nestranne presadzovať normy právneho štátu vo všetkých členských štátoch,“ tvrdí sa v správe.

Správa poukazuje aj na nedostatky v systéme súdnej ochrany v EÚ, pričom uvádza, že Európsky súdny dvor (ESD) má obmedzený prístup a transparentnosť a obmedzený rozsah právomocí. „Podľa všeobecného pravidla podľa článku 24 Zmluvy o EÚ Európsky súdny dvor nemá právomoc, pokiaľ ide o spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Napriek výnimke z tohto všeobecného zákazu je vylúčenie právomoci ESD problematické z hľadiska právneho štátu a konzistentnosti súdneho systému EÚ,“ uvádza správa.

 

.

Sebahodnotenie

Inštitút vyzval na naliehavú sebareflexiu v rámci EÚ a na prijatie zodpovednosti tým, že sa budú riešiť nedostatky, ktoré v správe načrtol. Inštitút tiež požaduje každoročné nezávislé preskúmanie dodržiavania zásad právneho štátu zo strany bloku.

„Meranie Európskej únie podľa jej vlastných noriem právneho štátu je jediným spôsobom, ako zvýšiť jej legitimitu a zlepšiť jej výkonnosť. Cieľom našej správy je preklenúť túto významnú medzeru pri zabezpečovaní toho, aby bol právny štát základom Európskej únie – ako celku,“ povedal zakladateľ Inštitútu CEU profesor Dimitrij Kochenov.

Európska komisia tvrdí, že sa uistila, že bol zavedený “spoľahlivý systém“ na zabezpečenie toho, aby všetky inštitúcie EÚ dodržiavali zásady právneho štátu.

Vo vyhlásení pre Brussels Signal z 29. októbra exekutíva zdôraznila, že “právny štát je základnou hodnotou Európskej únie, ktorú sú všetky inštitúcie a orgány EÚ povinné rešpektovať“.

Vyzdvihla rôzne orgány, ktoré dohliadajú na zodpovednosť v rámci EÚ, vrátane Európskej prokuratúry (EPPO), ktorá je zodpovedná za vyšetrovanie a stíhanie trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ; Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF), ktorý sa zaoberá podvodmi, korupciou a pochybeniami v inštitúciách EÚ; a Európskeho dvora audítorov (EDA), ktorý posudzuje zákonnosť a správnosť činností EÚ.

.

Dňa 21. októbra vydal Európsky dvor audítorov varovanie týkajúce sa zvýšeného rizika “dvojitého financovania“ v rámci nástroja EÚ na obnovu a odolnosť (RRF) vo výške 148 miliárd EUR – čo Európska komisia bagatelizovala. Pochybnosti vyjadrila aj ombudsmanka EÚ, ktorá je zodpovedná za vykonávanie spravodlivých a nestranných vyšetrovaní inštitúcií a administratívy EÚ.

Ombudsmanka EÚ Emily O’Reillyová 10. októbra vyjadrila svoje obavy týkajúce sa rôznych etických problémov v administratíve EÚ. O’Reillyová varovala pred príliš optimistickým vykresľovaním integrity inštitúcií bloku a poukázala na rôzne príklady korupcie. Dodala, že mnohé prípady boli považované za zákonné, ale “zákerným spôsobom“ podkopali dôveru verejnosti v demokraciu.

O’Reillyová zdôraznila to, čo nazvala “mäkkou“ korupciou vyplývajúcou z konfliktu záujmov, ktorý vzniká v dôsledku “otočných dverí“ medzi súkromným a verejným sektorom.

 

Na scénu prichádza Etický orgán

V apríli Európsky parlament odhlasoval pristúpenie k medziinštitucionálnemu Etickému orgánu EÚ, kritici však tvrdili, že nová organizácia nebude mať veľký účinok.

EP bol v roku 2024 pod drobnohľadom v súvislosti s právnymi predpismi podozrivými z podporovania korupcie, ako sú predpisy o “vedľajších zamestnaniach“ poslancov EP.

Think-tank MCC Brusel vyjadril pochybnosti o účinnosti Etického orgánu v boji proti korupcii a uviedol: „Je to len ďalší spôsob, ako ignorovať demokratickú čiernu dieru v srdci Bruselu.“

Predstavitelia EÚ tvrdili, že tento nový etický orgán je postačujúci.

„V máji inštitúcie EÚ podpísali dohodu o zriadení vôbec prvého medziinštitucionálneho Etického orgánu, ktorý stanoví spoločné etické normy a poskytne koordinovaný rámec pre etický dohľad nad všetkými inštitúciami,“ uviedli pre Brussels Signal.

„Vďaka týmto zmenám budú politici EÚ podliehať spoločným, jasným, transparentným a zrozumiteľným normám,“ dodali úradníci.

.

Prečítajte si tiež:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

08:12

Ministri zahraničných vecí členských krajín NATO sa stretávajú v Bruseli na dvojdňových rokovaniach zameraných na podporu Ukrajiny brániacej sa pred ruskou inváziou. Na schôdzke sa zúčastní aj šéf ukrajinskej diplomacie Andrij Sybiha, ktorý bude svojich náprotivkov informovať o súčasnej situácii na fronte.

07:26

Trump požadoval, aby Hamas prepustil izraelských rukojemníkov, ktorých uniesol v októbri minulého roka, a pohrozil, že ak mu nebude vyhovené, hrozia mu tvrdé tresty, aké „v histórii USA ešte neboli“.

„Všetci hovoria o rukojemníkoch, ktorí sú na Blízkom východe držaní tak kruto, neľudsky a proti vôli sveta. Ale všetko sú to len slová, bez činov! Nech je táto pravda pripomienkou: ak rukojemníci nebudú prepustení do 20. januára 2025, teda do dňa, keď sa hrdo ujmem funkcie prezidenta Spojených štátov, tí, ktorí na Blízkom východe páchajú tieto zločiny proti ľudskosti, zaplatia pekelnú cenu. Zodpovední budú čeliť dôsledkom, ktoré prekonajú všetky známe tresty v dlhej a bohatej histórii Spojených štátov amerických. Okamžite prepustite rukojemníkov!“, napísal novozvolený prezident USA na svojej stránke na sociálnej sieti.

07:24

Trump na večery s kanadským premiérom Trudeauom zažartoval, že Kanada by sa mohla stať 51. štátom Spojených štátov.

Informuje o tom televízna stanica Fox News s odvolaním sa na vlastné zdroje.

„Niektoré nové podrobnosti o večeri Trumpa a Trudeaua od dvoch ľudí, ktorí boli pri stole. Dozvedeli sme sa, že keď Trudeau povedal novozvolenému prezidentovi Trumpovi, že nové clá by zabili kanadskú ekonomiku, Trump zažartoval, že ak Kanada nedokáže prežiť bez toho, aby oberala USA o 100 miliárd dolárov ročne, potom by sa možno Kanada mala stať 51. štátom a Trudeau by sa mohol stať guvernérom,“ uviedla televízia.

06:44

Bývalého hollywoodskeho filmového producenta Harveyho Weinsteina previezli do nemocnice po “alarmujúcich” výsledkoch krvných testov, ktoré si vyžiadali okamžitú hospitalizáciu. Očakáva sa, že v nemocnici zostane, kým sa jeho stav nestabilizuje, uviedol jeho právnik.

06:42

 Ruský dronový útok prerušil dodávky elektrickej energie v meste Ternopiľ na západe Ukrajiny, oznámil tamojší starosta Serhij Nadal.

06:41

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán povýšili spoluprácu na strategické partnerstvo. Dohoda je zameraná na prehĺbenie bilaterálnych vzťahov a zmiernenie konfliktu na Blízkom východe vrátane Libanonu, kde obaja lídri vyzvali na usporiadanie prezidentských volieb.

06:39

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller zopakoval, že severokórejské jednotky bojujúce proti ukrajinským silám sú legitímnym cieľom. Reagoval tak na slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý v rozhovore pre japonskú tlačovú agentúru Kjódo uviedol, že prví severokórejskí vojaci zahynuli pri strete s ukrajinskou armádou. 

06:38

Novozvolený americký prezident sa plánuje zúčastniť oficiálnej ceremónii pri príležitosti opätovného otvorenia katedrály Notre-Dame v Paríži, ktorú v roku 2019 poškodil rozsiahly požiar. Pôjde o jeho prvú zahraničnú cestu po amerických prezidentských voľbách.

06:37

V Írsku po troch dňoch skončilo sčítavanie hlasov v parlamentných voľbách. V tých zvíťazila centristická strana Fianna Fáil, ktorá bude mať v 174-člennej dolnej komore parlamentu 48 kresiel,

06:35

Americký prezident Joe Biden pricestoval do Angoly na svoju prvú a jedinú návštevu subsaharskej Afriky počas svojho mandátu. Cieľom jeho cesty je zdôrazniť ambície USA v Afrike v súvislosti s významnými investíciami zo strany Číny.

06:25

Spojené štáty oznámili nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 725 miliónov dolárov (690 miliónov eur).

Včera 20:05

Francúzsky premiér Michel Barnier v pondelok využil svoju právomoc na presadenie návrhu zákona o rozpočte na sociálne zabezpečenie bez hlasovania v parlamente. Uviedol, že je to potrebné na zabezpečenie stability v čase hlbokých politických rozporov. Týmto rozhodnutím zároveň vystavil svoju vládu hlasovaniu o vyslovení nedôvery.

Včera 19:46

Irán je pripravený zvýšiť vojenskú pomoc Sýrii v reakcii na rozsiahlu ofenzívu radikálnych skupín, ktorá sa začala 27. novembra v severozápadnej časti krajiny.

O parametroch podpory rokoval počas návštevy Damasku minister zahraničných vecí islamskej republiky Abbás Araghčí. Proiránske formácie pôsobiace v susednom Iraku už vyslali svojich bojovníkov do oblasti konfliktu.

Izrael sa obáva, že „os odporu“ – klub polovojenských hnutí blízkych Teheránu – sa pokúsi využiť krízovú situáciu v Sýrii na vybudovanie prítomnosti pri severných hraniciach židovského štátu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava pod názvom Vianoce našimi rukami umiestnená vo foyer úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), ktorú organizuje odbor sociálnych vecí ŽSK už 17-ty krát

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Artem Klymenko

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali