V oblasti právneho štátu má Brusel zjavne dvojaké štandardy

❚❚

Bratislava 23. mája 2024 (HSP/The European Conservative/ Foto:TASR/AP-Omar Havana)

 

Na to, aby Európska komisia ukončila takzvaný postup podľa článku 7 uplatňovaný voči Poľsku pre údajné porušovanie zásad “právneho štátu” stačil prísľub ľavicovo-liberálnej vlády Donalda Tuska. Maďarsko žiada vysvetlenie preferenčného zaobchádzania. Správu prináša The European Conservative

Belgicko verí v dohodu krajín o revízii rozpočtu EÚ už začiatkom budúceho roka
Na snímke poľský premiér Donald Tusk (vľavo)

Európska komisia sa chystá ukončiť takzvaný postup podľa článku 7 uplatňovaný voči ľavicovo-liberálnemu Poľsku pod vedením Donalda Tuska. Opatrenia, ktoré EÚ voči Poľsku vedie pre údajné porušovanie “zásad právneho štátu” sa začali ešte za predchádzajúcej konzervatívnej poľskej vlády. Rozhnevali však konzervatívny kabinet Maďarska, ktorému tiež hrozí konanie podľa článku 7.

.

Maďarsko považuje krok Bruselu za politicky zaujatý, ktorý nemá nič spoločné s právom, ale vychádza z ideologických preferencií eurokratov.

„Existujú podmienky na to, aby sme mohli povedať, že v Poľsku už nejde o jasné porušenie princípov právneho štátu,“ povedala podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová novinárom v utorok 21. mája počas návštevy poľských predstaviteľov v Bruseli.

.

Zámery Komisie boli pritom prvýkrát oznámené len pred dvoma týždňami : „Poľsko zaviedlo sériu legislatívnych a mimolegislatívnych opatrení na riešenie pochybností o nezávislosti súdneho systému, uznalo nadradenosť práva EÚ a zaviazalo sa uplatňovať všetky rozsudky európskych súdov týkajúce sa právneho štátu.“

 

Článok 7

Podľa článku 7 Zmluvy o Európskej únii môžu byť práva členského štátu vrátane hlasovacích práv pozastavené, ak sa preukáže, že členský štát sústavne porušuje “hodnoty EÚ” – rešpektovanie slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a ľudských práv.

V roku 2017 začala Komisia konanie podľa článku 7 proti Poľsku a v roku 2018 Európsky parlament začal konanie proti Maďarsku. V oboch krajinách v tom čase vládli konzervatívne vlády, v Maďarsku ešte stále vládne konzervatívna vláda Viktora Orbána. Bruselskú politickú elitu si rozhnevali svojím suverenistickým, antifederalistickým postojom a konzervatívnou politikou v oblastiach, ako je migrácia, interrupcie a rodová ideológia. Brusel potrestal obe vlády zmrazením miliárd eur z európskych fondov.

Od nástupu novej liberálno-ľavicovej vlády pod vedením Donalda Tuska, ktorá po parlamentných voľbách v októbri minulého roka vytvorila pracovnú koalíciu, však EÚ vo vzťahu k Poľsku spravila radikálny obrat – Komisia začala pomaly odblokovávať zmrazené finančné prostriedky pre Varšavu. Nový Tuskov kabinet sľúbil, že zavedie zákony, ktoré zvrátia justičné reformy predchádzajúceho konzervatívneho kabinetu – Brusel ich totiž považuje za nedemokratické.

.

Komisia tak ocenila novú vládu za presadzovanie “nezávislosti súdnictva”, ako aj za to, že právny systém krajiny sa dostal pod väčší dohľad EÚ a zaujal liberálnejší postoj k otázkam LGBT – čo je znakom toho, že uvoľnenie finančných prostriedkov EÚ bolo skôr politickým rozhodnutím ako rozhodnutím založeným na “právnom štáte”.

„Zrazu počúvame, že v Poľsku je právny štát v poriadku, aj keď za nášho pôsobenia bol právny štát presne taký istý. Zrazu sa ukazuje, že veci sú nejakým zázrakom inak,“ ironicky poznamenala bývalá konzervatívna premiérka Beata Szydłoová.

 

Stačil im sľub

Na to, aby EÚ schválila finančný balík pre Poľsko vo výške 137 miliárd eur, stačil prísľub Tuskovho kabinetu, že “zvráti reformy súdnictva”. Maďarsko to však intenzívne kritizovalo.

Maďarský minister pre európske záležitosti János Bóka napísal Věre Jourovej list. Opýtal sa, ako je možné, že na ukončenie postupu podľa článku 7 stačia “politické sľuby” bez ohľadu na to, či sa naozaj v budúcnosti zrealizujú. Bóka ďalej poznamenal, že hoci bol prijatý len jeden právny predpis a ostatné politické záväzky ešte neboli realizované , Komisia už všetky tieto kroky posúdila kladne.

.

Brusel ani neprekvapuje, že nová poľská liberálna vláda od svojho nástupu do funkcie porušuje zásady právneho štátu : odvolala najvyšších predstaviteľov verejnoprávneho vysielania, uväznila dvoch poslancov strany Právo a spravodlivosť, vykonala raziu v dome bývalého ministra spravodlivosti, vymenila prokurátorov v krajine a postavila prezidenta centrálnej banky pred špeciálny súd.

„Keď niekto, kto je priateľom Komisie, ako napríklad Donald Tusk, porušuje všetky možné pravidlá a zákony, ale je to niekto, kto sa im pozdáva, potom je to v poriadku. Vtedy nevznikajú žiadne otázky,“ povedal už skôr maďarský europoslanec Balázs Hidvéghi pre The European Conservative.

„Keď konzervatívna vláda urobí niečo úplne legálne, podľa zákona a ústavy, tak ju napriek tomu napadnú. Tu v Bruseli je to úplne zdiskreditovaný diskurz o právnom štáte,“ dodal.

Nedávno totiž Komisia požadovala, aby sa postup podľa článku 7 proti Maďarsku uplatňoval “dovtedy, kým sa nevyriešia otázky, ktoré ho vyvolali”.

Európsky komisár pre spravodlivosť Didier Reynders uviedol, že hoci sa Brusel rozhodol odblokovať časť finančných prostriedkov EÚ pre Maďarsko kvôli novému zákonu posilňujúcemu nezávislosť súdnictva, zvyšok zostáva zmrazený kvôli obavám vyplývajúcich z otázok, ako sú korupcia, akademická sloboda a práva LGBT.

Prečítajte si tiež :

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

08:01

Fregata ruského námorníctva vybavená hypersonickými protilodnými raketami novej generácie (Zirkon) uskutočnila vojenské cvičenia v Lamanšskom prielive a následne začala plniť úlohy v Atlantickom oceáne, uviedli v utorok ruské tlačové agentúry. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Posádka fregaty trénovala boj s terorizmom, v rámci ktorého odráža simulované vzdušné a námorné útoky nepriateľa.

07:59

Ceny ropy sa v utorok ráno po stratách z predchádzajúcich dní výraznejšie nezmenili. Trh zostáva pod tlakom vzhľadom na obavy z nadmernej ponuky na trhu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dosiahla do 7.16 h SEČ 71,61 USD (67,23 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 22 centov (0,31 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s januárovým kontraktom dosiahla 67,79 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 25 centov alebo 0,37 %.

07:35

Armáda USA oznámila, že v pondelok zaútočila v Sýrii na deväť cieľov Iránom podporovaných skupín v odvete za útoky na americké jednotky v krajine. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) informovalo, že pri útokoch prišli o život štyria členovia proiránskych skupín.

07:15

Novozvolený prezident USA Donald Trump si pravdepodobne za ministra zahraničných vecí zvolí senátora za štát Florida Marca Rubia. Napísal to v noci na utorok denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na tri nemenované zdroje oboznámené so záležitosťou. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.

07:02

Tisíce ľudí vyšli v pondelok do ulíc Tbilisi, aby opäť protestovali proti víťazstvu vládnucej proruskej strany v parlamentných voľbách z 26. októbra, ktoré sprevádzajú obvinenia z ruských zásahov a podvodov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Demonštranti sa zhromaždili pred gruzínskym parlamentom, pričom niesli vlajky Gruzínska a EÚ.

07:01

Severná Kórea ratifikovala obrannú zmluvu s Ruskom, ktorá zakotvuje vzájomnú vojenskú pomoc v prípade, že jedna zo strán bude vystavená ozbrojenej agresii. Uviedla to v pondelok severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA, informujú agentúry Reuters a AFP.

Dekrét o ratifikácii obranného paktu podpísal v pondelok severokórejský vodca Kim Čong-un, napísala KCNA. “Zmluva nadobudne platnosť dňom, keď si obe strany vymenia ratifikačné listiny,” dodala.

06:58

Tisíce demonštrantov sa v pondelok večer zhromaždili pred sídlo srbskej vlády a požadovali zadržanie osôb zodpovedných za nedávne zrútenie časti strechy na železničnej stanici v meste Nový Sad, pri ktorom zahynulo 14 ľudí. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

K nešťastiu v Novom Sade došlo 1. novembra, keď sa náhle zrútila časť strechy pri vchode do železničnej stanice, pričom zahynulo 14 ľudí, vrátane detí, a traja ďalší boli vážne zranení. Zmienenú stanicu v rekonštruovali v rokoch 2021 a 2022, pričom s menšími stavebnými prácami tam pokračovali až do júla tohto roka.

Pád časti strechy železničnej stanice v srbskom meste Nový Sad
Na snímke záchranári zasahujú na mieste pádu časti strechy železničnej stanice v srbskom meste Nový Sad
06:55

Český premiér Petr Fiala v pondelok telefonoval s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom a zagratuloval mu k víťazstvu. Podľa Fialu spolu politici hovorili aj o zahranično-politických témach. Český premiér to napísal na sociálnej sieti X, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Predseda českej vlády krátko po víťazstve republikánskeho kandidáta v minulotýždňových prezidentských voľbách vyhlásil, že spoločným cieľom oboch politikov je zaistiť, aby vzťahy medzi krajinami zostali na najvyššej úrovni aj napriek zmenám v americkej administratíve.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala
06:52

Arabskí a moslimskí lídri v pondelok na summite v Saudskej Arábii vyzvali na zjednotenie Izraelom okupovaného Západného brehu Jordánu, Pásma Gazy a anektovaného východného Jeruzalema pod palestínsky štát, informuje agentúra AFP.

Arabskí lídri odsúdili “neustále útoky” proti Organizácii Spojených národov (OSN) a taktiež vyzvali na zákaz vývozu zbraní do Izraela, píše agentúra AFP.

Včera 20:07

Ceny ropy zaznamenali v pondelok pokles približne o 3 %, pričom cena Brentu klesla pod 72 USD za barel (159 litrov). Vývoj na trhoch ovplyvnili najmä slabšie než očakávané stimuly Pekingu na podporu ekonomiky a posilnenie dolára na štvormesačné maximum.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke ľudia umiestňujú červené maky na hrob neznámeho vojaka počas slávnostného ceremoniálu pri príležitosti Dňa vojnových veteránov v Ottawe

Autor: TASR/AP-Justin Tang/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

René Pavlík

Miro Majerník

Zdeno Drdol

Andrej Sablič

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali