Bratislava 23. mája 2024 (HSP/The European Conservative/ Foto:TASR/AP-Omar Havana)
Na to, aby Európska komisia ukončila takzvaný postup podľa článku 7 uplatňovaný voči Poľsku pre údajné porušovanie zásad “právneho štátu” stačil prísľub ľavicovo-liberálnej vlády Donalda Tuska. Maďarsko žiada vysvetlenie preferenčného zaobchádzania. Správu prináša The European Conservative
Európska komisia sa chystá ukončiť takzvaný postup podľa článku 7 uplatňovaný voči ľavicovo-liberálnemu Poľsku pod vedením Donalda Tuska. Opatrenia, ktoré EÚ voči Poľsku vedie pre údajné porušovanie “zásad právneho štátu” sa začali ešte za predchádzajúcej konzervatívnej poľskej vlády. Rozhnevali však konzervatívny kabinet Maďarska, ktorému tiež hrozí konanie podľa článku 7.
Maďarsko považuje krok Bruselu za politicky zaujatý, ktorý nemá nič spoločné s právom, ale vychádza z ideologických preferencií eurokratov.
„Existujú podmienky na to, aby sme mohli povedať, že v Poľsku už nejde o jasné porušenie princípov právneho štátu,“ povedala podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová novinárom v utorok 21. mája počas návštevy poľských predstaviteľov v Bruseli.
Zámery Komisie boli pritom prvýkrát oznámené len pred dvoma týždňami : „Poľsko zaviedlo sériu legislatívnych a mimolegislatívnych opatrení na riešenie pochybností o nezávislosti súdneho systému, uznalo nadradenosť práva EÚ a zaviazalo sa uplatňovať všetky rozsudky európskych súdov týkajúce sa právneho štátu.“
Článok 7
Podľa článku 7 Zmluvy o Európskej únii môžu byť práva členského štátu vrátane hlasovacích práv pozastavené, ak sa preukáže, že členský štát sústavne porušuje “hodnoty EÚ” – rešpektovanie slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a ľudských práv.
V roku 2017 začala Komisia konanie podľa článku 7 proti Poľsku a v roku 2018 Európsky parlament začal konanie proti Maďarsku. V oboch krajinách v tom čase vládli konzervatívne vlády, v Maďarsku ešte stále vládne konzervatívna vláda Viktora Orbána. Bruselskú politickú elitu si rozhnevali svojím suverenistickým, antifederalistickým postojom a konzervatívnou politikou v oblastiach, ako je migrácia, interrupcie a rodová ideológia. Brusel potrestal obe vlády zmrazením miliárd eur z európskych fondov.
Od nástupu novej liberálno-ľavicovej vlády pod vedením Donalda Tuska, ktorá po parlamentných voľbách v októbri minulého roka vytvorila pracovnú koalíciu, však EÚ vo vzťahu k Poľsku spravila radikálny obrat – Komisia začala pomaly odblokovávať zmrazené finančné prostriedky pre Varšavu. Nový Tuskov kabinet sľúbil, že zavedie zákony, ktoré zvrátia justičné reformy predchádzajúceho konzervatívneho kabinetu – Brusel ich totiž považuje za nedemokratické.
Komisia tak ocenila novú vládu za presadzovanie “nezávislosti súdnictva”, ako aj za to, že právny systém krajiny sa dostal pod väčší dohľad EÚ a zaujal liberálnejší postoj k otázkam LGBT – čo je znakom toho, že uvoľnenie finančných prostriedkov EÚ bolo skôr politickým rozhodnutím ako rozhodnutím založeným na “právnom štáte”.
„Zrazu počúvame, že v Poľsku je právny štát v poriadku, aj keď za nášho pôsobenia bol právny štát presne taký istý. Zrazu sa ukazuje, že veci sú nejakým zázrakom inak,“ ironicky poznamenala bývalá konzervatívna premiérka Beata Szydłoová.
Stačil im sľub
Na to, aby EÚ schválila finančný balík pre Poľsko vo výške 137 miliárd eur, stačil prísľub Tuskovho kabinetu, že “zvráti reformy súdnictva”. Maďarsko to však intenzívne kritizovalo.
Maďarský minister pre európske záležitosti János Bóka napísal Věre Jourovej list. Opýtal sa, ako je možné, že na ukončenie postupu podľa článku 7 stačia “politické sľuby” bez ohľadu na to, či sa naozaj v budúcnosti zrealizujú. Bóka ďalej poznamenal, že hoci bol prijatý len jeden právny predpis a ostatné politické záväzky ešte neboli realizované , Komisia už všetky tieto kroky posúdila kladne.
Brusel ani neprekvapuje, že nová poľská liberálna vláda od svojho nástupu do funkcie porušuje zásady právneho štátu : odvolala najvyšších predstaviteľov verejnoprávneho vysielania, uväznila dvoch poslancov strany Právo a spravodlivosť, vykonala raziu v dome bývalého ministra spravodlivosti, vymenila prokurátorov v krajine a postavila prezidenta centrálnej banky pred špeciálny súd.
„Keď niekto, kto je priateľom Komisie, ako napríklad Donald Tusk, porušuje všetky možné pravidlá a zákony, ale je to niekto, kto sa im pozdáva, potom je to v poriadku. Vtedy nevznikajú žiadne otázky,“ povedal už skôr maďarský europoslanec Balázs Hidvéghi pre The European Conservative.
„Keď konzervatívna vláda urobí niečo úplne legálne, podľa zákona a ústavy, tak ju napriek tomu napadnú. Tu v Bruseli je to úplne zdiskreditovaný diskurz o právnom štáte,“ dodal.
Nedávno totiž Komisia požadovala, aby sa postup podľa článku 7 proti Maďarsku uplatňoval “dovtedy, kým sa nevyriešia otázky, ktoré ho vyvolali”.
Európsky komisár pre spravodlivosť Didier Reynders uviedol, že hoci sa Brusel rozhodol odblokovať časť finančných prostriedkov EÚ pre Maďarsko kvôli novému zákonu posilňujúcemu nezávislosť súdnictva, zvyšok zostáva zmrazený kvôli obavám vyplývajúcich z otázok, ako sú korupcia, akademická sloboda a práva LGBT.
Prečítajte si tiež :