EK rozhodla: Brusel ukončí konanie proti Poľsku v oblasti právneho štátu

EK rozhodla: Brusel ukončí konanie proti Poľsku v oblasti právneho štátu

Bratislava 7. mája 2024 (HSP/ Euronews/ Foto: AP/Virginia Mayo)

 

Európska komisia oznámila ukončenie konania podľa článku 7 Zmluvy o EÚ voči Poľsku. Osobitný dohľad v súvislosti so systematickým porušovaním základných hodnôt a pokračujúcim oslabovaním nezávislosti súdnictva prebiehal v Poľsku od roku 2017. Správu prináša Euronews

Belgium EU Poland TUsk Leyenová
Na snímke líder poľskej občianskej koalície Donald Tusk (vľavo) a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Poľsko bolo pod osobitným dohľadom od roku 2017. V dôsledku toho bolo Poľsko nútené zúčastňovať sa na pravidelných vypočutiach pred ostatnými členskými štátmi a zodpovedať sa zo svojho pokroku – alebo regresu – v tejto oblasti.

Reklama

Článok 7 sa doteraz uplatňoval len na Poľsko a Maďarsko.

V oznámení sa uvádza , že „už neexistuje žiadne jasné riziko vážneho porušenia zásad právneho štátu” na základe súboru legislatívnych a nelegislatívnych zmien, ktoré Poľsko navrhlo na zvrátenie negatívneho stavu.

Reklama

Pred formálnym zrušením článku 7 je ešte potrebné, aby rozhodnutie potvrdili členské štáty -zasadnutie ministrov pre európske záležitosti je naplánované na koniec tohto mesiaca.

„Dnešný deň otvára pre Poľsko novú kapitolu,“ povedala Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie.

„Je to výsledok ich tvrdej práce a odhodlaného reformného úsilia. Prebiehajúce obnovenie právneho štátu v Poľsku je veľkým prínosom pre poľský ľud a pre celú našu Úniu,“ dodala.

Tento prielom predstavuje politické víťazstvo premiéra Donalda Tuska. Tusk po svojom nástupe do funkcie v minulom roku stanovil obnovenie vzťahov medzi Varšavou a Bruselom za jednu z hlavných priorít svojej proeurópskej exekutívy.

 

Reklama

Tuskov “akčný plán”

Tuskova vláda predložila v polovici februára “akčný plán” pozostávajúci z deviatich návrhov zákonov, ktoré sú osobitne určené na obnovenie nezávislosti súdnictva od Najvyššieho súdu krajiny až po najnižšie súdy. Vláda sa tiež zaviazala dodržiavať rozhodnutia Európskeho súdneho dvora (ESD) a rešpektovať nadradenosť práva EÚ.

Táto koncepcia sa im však vyplatila: koncom februára Komisia odblokovala 137 miliárd EUR z fondov na obnovu a kohéznych fondov, ktoré boli Poľsku zastavené z dôvodu jeho demokratického úpadku a nedostatku súdnych záruk na ochranu financií bloku.

V apríli Varšava dostala prvú platbu vo výške 6,3 miliardy EUR vo forme grantov a pôžičiek.

“Akčný plán” má však vyššie ciele ako finančné zisky. Jeho konečným cieľom je ukončiť uplatňovanie článku 7 a zbaviť Poľsko zlého mena, ktoré sa s ním spája.

Minister spravodlivosti Adam Bodnar, ktorý stál na čele tohto úsilia, chcel, aby sa oznámenie EK o ukončení uplatnenia čl. 7 zhodovalo s 20. výročím vstupu krajiny do EÚ, ktorý majú Poliaci ( tak ako my) 1. mája. Napriek nedodržaniu tohto termínu Bodnar správu s potešením privítal a na sociálnych sieťach uviedol, že “Poľsko je odhodlané a oddané našim spoločným európskym hodnotám”.

Reklama

Žiadny z deviatich návrhov zákonov predpokladaných v rámci “akčného plánu” sa však nedostal do cieľa, a to vrátane kľúčových zmien a doplnení ústavného tribunálu a Národnej rady súdnictva. Medzitým stále hrozí, že právo veta prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý má s premiérom Donaldom Tuskom dostatok ideologických rozdielov, tento celý proces zmarí.

Komisia uznáva, že práca sa ešte neskončila. Domnieva sa však, že iniciatívy, ktoré doteraz Poľsko prijalo (ako napríklad ministerský príkaz na zrušenie neoprávnených konaní proti sudcom), sú dostatočné na to, aby sa dalo konštatovať, že vážne ohrozenia právneho štátu sa zmiernili na únosnú mieru.

„V praxi môžeme vidieť, že situácia v Poľsku sa vyvíja priaznivo,“ uviedol anonymne člen Komisie.

„Ohrozenie právneho štátu sa výrazne znížilo. Musíme pokračovať v spolupráci s Poľskom pomocou ďalších nástrojov, ktoré máme k dispozícii -ako je výročná správa o stave právneho štátu a míľniky fondu na obnovu,“ dodal.

„Aj keď sa možno nepodarí uskutočniť celý “akčný plán”, nemusí to nevyhnutne znamenať, že sme sa vrátili na územie článku 7,“ dodal úradník.

 

Obracajú list

Pre Varšavu je pondelkové oznámenie o ukončení konania príležitosťou obrátiť list za roky trvajúcou konfrontáciou s Bruselom a vrátiť tak dôležitú východnú krajinu pevne do hlavného politického prúdu.

Konflikt sa začal po tom, ako sa v roku 2015 dostala k moci tvrdá pravicová euroskeptická strana Právo a spravodlivosť (PiS) a zaviedla rozsiahle reformy. PiS zmenila štruktúru súdov, skrátila mandát úradujúcich sudcov a presadzovala svojich straníckych nominantov, čo vyvolalo obvinenia z nezákonnosti a protekcionizmu.

Komisia proti tejto reorganizácii tvrdo bojovala a tvrdila, že poľská vláda mení rozdelenie moci, bráni správnemu uplatňovaniu európskeho práva, necháva investorov bez ochrany a ohrozuje spoluprácu s ostatnými členskými štátmi.

 

Reklama

Spor od  roku 2017

V decembri 2017 Brusel rozhodol, že v krajine existuje “jasné riziko vážneho porušenia zásad právneho štátu”, a po prvýkrát spustil článok 7. Ide o radikálnu možnosť, ktorá v poslednej fáze môže pozastaviť hlasovacie práva krajiny v EÚ. (K tomu však nikdy nedošlo.)

„Súdne reformy v Poľsku znamenajú, že súdnictvo v krajine je teraz pod politickou kontrolou vládnucej väčšiny,“ tvrdila vtedy Komisia.

Po aktivácii článku 7 nasledovalo viacero súdnych konaní, pričom niektoré z nich ešte stále prebiehajú.

Vláda vedená stranou PiS bez prekážok pokračovala vo svojich plánoch a prijala kontroverznú reformu, ktorá oprávnila disciplinárnu komoru Najvyššieho súdu sankcionovať sudcov podľa znenia ich rozsudkov.

Komisia následne podala žalobu, ktorá viedla k predbežným opatreniam, ktoré Poľsko hrubo nerešpektovalo. Európsky súdny dvor následne uložil pokutu vo výške 1 milión EUR za každý deň, ktorá bola v platnosti až do zrušenia reformy tribunálom v júni 2023.

Reklama

PiS nakoniec ustúpilo a prijalo nový zákon, ktorým sa zrušil disciplinárny režim a nahradil komorou profesijnej zodpovednosti.

Predstavitelia PiS odsúdili rýchle tempo reakcie Komisie a označili ho za politicky motivované a odtrhnuté od reality. „Aké zmeny Donald Tusk v skutočnosti uskutočnil? Odpoviem : Žiadne! Bola to fraška, ktorej cieľom bolo odstaviť PiS od moci,“ povedal Arkadiusz Mularczyk, dlhoročný poslanec PiS.

Jakub Jaraczewski, výskumný pracovník Democracy Reporting International, ktorý pozorne sleduje spor medzi Varšavou a Bruselom, označil pondelňajšiu správu za “veľmi oneskorený pohreb článku 7”. Zdôraznil tiež vnútornú slabosť tohto postupu. „Článok 7, ktorý je závislý od politickej vôle členských štátov a ktorého najsilnejšia sankcia si vyžaduje prakticky nedosiahnuteľnú jednomyseľnú dohodu v Rade, sa nikdy nedostal tam, kam sľuboval – teda k zabezpečeniu dodržiavania hodnôt EÚ všetkými členskými štátmi,“ povedal Jaraczewski.

Prečítajte si tiež :

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:26

Kanadské úrady vydali v noci na utorok miestneho času príkaz na evakuáciu obce Jasper a Národného parku Jasper v provincii Alberta na západe krajiny pre šíriaci sa lesný požiar.

11:25

Kolumbijský prezident Gustavo Petro podpísal v pondelok zákon zakazujúci býčie zápasy.

11:25

Thajsko v budúcnosti pristúpi k prísnejšej regulácii užívania marihuany a jej konzumácia bude povolená iba na medicínske účely. V utorok to uviedol podpredseda vlády Anutin Charnvirakul.

11:17

Nórsky producent hliníka Norsk Hydro zaznamenal v 2. štvrťroku 2024 pokles zisku, keďže jeho výsledky ovplyvnili nižšie objemy produkcie a zároveň vyššie fixné náklady.

11:17

Nezamestnanosť v Poľsku v júni podľa očakávania klesla. Dosiahla pritom najnižšiu úroveň od roku 1990.

10:55

Švajčiarska logistická firma Kuehne+Nagel International, ktorá pôsobí aj na Slovensku, vykázala za 2. štvrťrok 2024 pokles zisku. Uviedla však, že je pripravená na vyšší dopyt v druhom polroku najmä v oblasti námornej a leteckej prepravy nákladu.

10:55

Nemeckí spotrebitelia preferujú elektrické autá od domácich výrobcov pred čínskymi značkami napriek tomu, že čínske elektromobily sú lacnejšie. Poukázali na to výsledky štúdie, ktorú uskutočnili poradenská firma Bearing Point a Handelsblatt Research Institute (HRI).

10:36

Súčasná vláda sa chce v blízkom čase zamerať na identifikáciu problematických sektorov, v ktorých sa vyskytujú fiktívni živnostníci, a následnú kontrolu jednotlivých firiem. V prípade, ak sa potvrdí zamestnávanie fiktívnych živnostníkov, hrozia firmám sankcie v podobe dorubenia preddavkov na daniach, odvodov a vysokých pokút v desiatkach tisícoch eur. Informovala o tom v utorok poradenská spoločnosť Grant Thornton a právnická kancelária Taylor Wessing.

10:35

Ponuka zánovných automobilov s nájazdom do 50.000 kilometrov, maximálne päť rokov starých, často ešte so zárukou od výrobcu a s cenou až o 40 % nižšou ako v prípade nových, už druhý rok postupne rastie. Celý slovenský inzertný trh ponúkol za 1. polrok tohto roka 15.784 týchto vozidiel, čo predstavuje medziročný nárast o 33 %. Tieto autá si mohli záujemcovia zaobstarať najčastejšie za 36.750 eur. Vyplýva to z analýzy trhu, ktorú vykonáva skupina Aures Holdings, prevádzkovateľ medzinárodnej siete autocentier AAA Auto a Mototechna.

10:32

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rodinám rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gaze povedal, že dohoda, ktorá by zabezpečila ich prepustenie, by mohla byť dosiahnutá už čoskoro. V utorok o tom informoval úrad premiéra.

10:22

Približne 50 demonštrantov narušilo v pondelok večer predvolebnú diskusiu Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) s občanmi v Lipsku v spolkovej krajine Sasko.

10:17

Slovenskú europoslankyňu Luciu Yar (Progresívne Slovensko, Obnovme Európu) v utorok v Bruseli zvolili za podpredsedníčku Výboru pre rozpočet (BUDG) Európskeho parlamentu (EP), informuje TASR.

10:16

Automobilka Kia Slovakia pri Žiline vyrobila v období od januára do júna 2024 viac ako 188.000 vozidiel. Predstavuje to nárast o takmer 3000 kusov áut v porovnaní s prvým polrokom 2023. Počas celozávodnej dovolenky sa automobilka bude pripravovať na výrobu nových elektrických modelov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke ľudia obdivujú okolie Hrebienka pri soche medveďa vo Vysokých Tatrách

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Ivan Štubňa

René Pavlík

Marián Tkáč

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali