Európska komisia zatiaľ nevyužije “jadrovú možnosť” voči Maďarsku

Európska komisia zatiaľ nevyužije “jadrovú možnosť” voči Maďarsku

Bratislava 30. januára 2024 (HSP/ Euronews / Foto: Facebook/Viktor Orbán)

 

Portál Euronews informuje, že Európska komisia nebude uplatňovať článok 7, tzv. “jadrovú možnosť”, voči Maďarsku, kým sa preň nerozhodne výrazná väčšina členských štátov

Viktor Orbán
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

„Nie je možné, aby Komisia prijala rozhodnutie v tomto procese,“ povedal v pondelok popoludní Didier Reynders, európsky komisár pre spravodlivosť.

Reklama

Úpadok demokracie

Na Maďarsko sa vzťahuje prvá fáza článku 7 od roku 2018 v súvislosti s demokratickým úpadkom, na ktorý dohliada premiér Viktor Orbán. Premiér je obviňovaný z oslabovania nezávislosti súdnictva, udržiavania kronizmu, oslabovania plurality médií, zneužívania výnimočných právomocí, prijímania právnych predpisov zameraných proti LGBT a obmedzovania azylových práv.

Hoci to nesúvisí s právnym štátom, Orbánovo rozhodnutie výrazne zvýšilo podráždenie v Bruseli, čo viedlo k výzvam na rázne kroky. Ide o rozhodnutie Maďarska spred mesiaca samostatne vetovať navrhovaný fond vo výške 50 miliárd EUR na poskytnutie dlhodobej finančnej pomoci Ukrajine. O tomto rozhodnutí sa bude opätovne rokovať neskôr vo štvrtok na mimoriadnom samite s vysokou účasťou.

Reklama

Európsky parlament v zdrvujúcom uznesení odhlasovanom začiatkom tohto mesiaca požadoval, aby článok 7 zaradil “druhý rýchlostný stupeň” . Konštatoval “existenciu závažného a pretrvávajúceho porušovania” základných práv v Maďarsku.

Tento nový krok, ktorý ešte nikdy nebol aktivovaný, si však vyžaduje písomný návrh Európskej komisie alebo jednej tretiny členských štátov.

Nedostatok konsenzu

Po predložení návrhu môžu lídri EÚ jednomyseľne hlasovať – bez obvinenej krajiny – o vyhlásení závažného porušenia právnych predpisov.

„V tejto chvíli neexistuje v Komisii žiadne rozhodnutie o spustení ďalšieho kroku podľa článku 7,“ povedal Reynders po zasadnutí ministrov pre európske záležitosti v Bruseli.

„Dôvod je celkom jednoduchý,“ dodal, pričom prstom ukázal priamo na nedostatok konsenzu v Rade.

Reklama

Niektorí diplomati naznačili, že nálada na sprísnenie článku 7 sa stala priaznivejšou vo svetle Orbánovho veta a jeho “transakčných” požiadaviek. Reynders však dal jasne najavo, že požadovaná jednomyseľnosť je stále vzdialeným scenárom.

„Nie je nič horšie ako predložiť návrh len preto, aby sa tento návrh zamietol,“ povedal Reynders novinárom.

„Ak sa v Rade objaví jasný signál o možnej väčšine alebo kvalifikovanej väčšine – alebo nakoniec, možno zatiaľ nie, jednomyseľnosti na prijatie rozhodnutia – Komisia sa, samozrejme, bude riadiť stanoviskom členských štátov,“ uviedol.

Slovenský premiér Robert Fico predtým vyjadril výhrady k 50-miliardovému fondu pre Ukrajinu. Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa snažila postaviť do pozície sprostredkovateľky medzi Budapešťou a Bruselom. Obaja patria medzi lídrov, ktorí by mohli “váhavo” pristúpiť k posunu článku 7.

Po zistení “závažného a pretrvávajúceho porušovania” môže článok 7 viesť k tretej fáze: pozastaveniu členských práv vrátane hlasovacích práv krajiny.

Reklama

Zbavenie Orbána práva veta by vyriešilo patovú situáciu v otázke pomoci Ukrajine a okamžite by Kyjevu poskytlo potrebnú likviditu na preklenutie jeho narastajúceho rozpočtového deficitu.

Premena Maďarska na bezmocný členský štát druhej kategórie by však bola radikálnym krokom s nepredvídateľnými dôsledkami. Vysokopostavený diplomat EÚ minulý týždeň pod podmienkou zachovania anonymity uviedol, že posilnenie článku 7 by bolo “nevhodné”, kým sa blok pokúša nájsť riešenie medzi 27 krajinami.

Začínajú byť skutočne podráždení

„Skutočne dúfame, že cesta vpred povedie cez riešenie medzi 27 krajinami. Avšak, samozrejme, na stole by mali byť všetky možnosti,“ povedal fínsky minister pre európske záležitosti Anders Adlercreutz pred začiatkom pondelkového zasadnutia.

„Musíme to vysvetliť maďarskému ľudu: Chcú byť tými, ktorí povedia Ukrajincom ‘Prepáčte, necháme vás na pokoji a skúste si pomôcť sami’? Nemali by sme zabúdať na našu vlastnú históriu. Na to, že sme boli radi, keď sme mali podporu iných,“ povedal Xavier Bettel z Luxemburska. Mal na mysli oslobodenie Európy počas druhej svetovej vojny.

Orbán a jeho poslanci prisľúbili, že si budú stáť za svojím. Hoci skutočnosť, že predložili požiadavky výmenou za zrušenie veta, naznačuje, že existuje priestor, aj keď obmedzený, na dosiahnutie akéhosi kompromisu počas mimoriadneho samitu.

Sabotáž

Medzitým, ako ostrý odraz rastúceho podráždenia v Bruseli, Financial Times informovali o existencii “dôverného” plánu na “sabotáž” maďarského hospodárstva. A to v prípade, ak Orbán odmietne zrušiť svoje veto. Údajný plán by viedol k zmrazeniu všetkých finančných prostriedkov EÚ pre Budapešť. Spustil by hromadnú výmenu národnej meny a vystrašil by zahraničných investorov.

Vysokopostavený predstaviteľ EÚ priznal existenciu “faktografického dokumentu” o stave maďarskej ekonomiky. Vypracoval ho sekretariát Rady a “obsahuje návrh, ktorý nie je v súlade s priebehom rokovaní”.

Maďarský minister pre európske záležitosti János Bóka vrátil úder. „Dokument, ktorý vypracovali bruselskí byrokrati, len potvrdzuje to, čo maďarská vláda hovorí už dlho: prístup k fondom EÚ sa využíva na politické vydieranie,“ povedal.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali