Ako informuje tlačová agentúra ČTK, prvých päť sexuálnych asistentiek pracovalo už od jesene roku 2015 a vyškolil ich ešte spolok Rozkoš bez rizika (R-R), od ktorého program prevzala práve organizácia Freya, zameriavajúca sa na postihnutých a seniorov cez vzdelávanie a poradenstvo, snažiaca sa o “odbúravanie predsudkov a zažitých stereotypov”.
Vyškolené sexuálne asistentky sa môžu handikepovaných dotýkať a mať s nimi sex. Učia ich tiež rozprávať o svojich potrebách a pohlavnom styku, používať sexuálne pomôcky či nadväzovať partnerské vzťahy. Klientov tiež informujú o antikoncepcii.
Služba je platená. Prvá konzultácia stojí 500 českých korún, bežné stretnutie 1200 českých korún (cca 40 eur). Freya sa už môže prezentovať aj prostredníctvom svojho webu, ale spočiatku to tak nebolo, pretože štát trestal kupliarstvo. Prostitúcia v Česku síce nie je trestná, ale nie je ani legálnym zdrojom príjmov. (viac TU)
Sexuálnu asistenciu môžu poskytovať ženy aj muži, po absolvovaní 100 hodín kurzu so zameraním na sociálne zdravotné služby, ktorý je riadne akreditovaný českým ministerstvom práce. Má aj prísne kritériá, takže nie každý ho úspešne zvládne. Zo 40 prihlásených si certifikát prevzalo najnovšie 11 žien a dvaja muži. Podľa Šídovej práve tých mužov “bolo veľmi ťažké do kurzu zohnať” a potrebovala by viacerých.
Portál iDNES.cz predstavuje jedného z dvoch certifikovaných mužov, štyridsiatnika Daniela, ktorý mnoho rokov pracoval v zdravotníctve. Vie, že téma sexuálnej asistencie je v spoločnosti stále tabu. K tejto práci ho však priviedlo spolužitie s partnerkou so zdravotným postihnutím.
Aj takto chce odbúrať zaužívané predstavy a dať do povedomia, že “človek so zdravotným postihnutím nie je asexuálny alebo bez sexuality”. A je za to, že asistentom v týchto veciach by mal byť aj muž, nielen žena, pretože “do niektorých mužských problémov môžu mať väčší náhľad práve muži ako ženy”.
Celkovo v Českej republike pôsobí 17 sexuálnych asistentov, okrem krajov Moravskosliezskeho, Plzenského, Karlovarského a Vysočina. Zvýšený záujem badať u sociálnych a zdravotných organizácií, ktoré väčšinou pracujú s ľuďmi s mentálnym postihnutím, ale dokonca aj u rodičov detí s hendikepom, ktorí potrebujú konzultácie a informácie o oblasti sexuality svojich detí.
Sexuálna asistencia poskytuje svoje služby aj v Nemecku, Švajčiarsku, Dánsku, Belgicku, Francúzsku, Rakúsku, či Holandsku.