Dokumenty z amerického Národného archívu, vypracované funkcionármi CIA, odhaľujú desaťročia staré plány zosadenia sýrskej vlády. Graham Fuller v spise s veľavravným názvom „Príchod skutočnej sily do Sýrie“ (9/1983) hovorí: “Sýria v súčasnosti zasahuje do záujmov USA v Libanone a Perzskom zálive uzavretím irackého potrubia, čím ohrozuje irackú internacionalizáciu vojny (Irán-Irak). Spojené štáty by mali zvážiť nárast tlaku na Assada (Hafíz al-Assad, Baššárov otec) cez skrytú tvorbu simultánnych vojenských hrozieb proti Sýrii zo strany troch susedných, nepriateľsky naladených štátov: Irak, Izrael, Turecko.” Teda už v roku 1983 bol otec Baššára Assada svedkom programu, ktorý rozohrávala západná koalícia a Izrael pre rozšírenie vplyvu na Blízkom východe.
Ďalším dôkazom je dokument CIA z roku 1986 s názvom „Sýria: Scenáre závažnej politickej zmeny“, ktorý síce nehovorí o presadzovaní otvorenej vojny, ale skúma možnosti destabilizácie a zmeny režimu v prípade masových nepokojov, mediálnych manipulácií, násilia zo strany moslimských skupín, vyvolaného nedostatku potrieb alebo prevratu. V podkapitole „Komunitné násilie sa mení na občiansku vojnu“, ktorá kalkuluje s napätím medzi vetvami islamu, v závere čítame: “Napriek tomu, že režim má prostriedky tento pokus rozdrviť, domnievame sa, že brutálne útoky na sunnitských civilistov môžu spôsobiť odvetu a vzburu na podporu disidentov, pričom Irak môže poskytnúť dostatok zbraní na spustenie občianskej vojny.”
Pri pozorovaní otrasov, jedného z hlavných aspektov destabilizácie v roku 2011, americká tajná služba považovala sunnitskú populáciu, konkrétne Moslimské bratstvo, za prvok, ktorý môže byť financovaný zvonku. Do náboženskej občianskej vojny však nebolo jednoduché sýrsky ľud zatiahnuť, preto sa scenár zmenil na teroristické pôsobenie importovaných žoldnierov, ktorí boli svetu predstavovaní pod názvami Islamský štát/ISIL atď. Dokument sa zaoberal aj tzv. sovietskym uhlom, ktorý uvažoval nad spôsobmi prerušenia silných väzieb na ZSSR/Rusko a následným príklonom k západným štátom.
V časti nazvanej „Implikácie pre Spojené štáty“ sa uvádza, že najvhodnejšou situáciou pre USA by bolo zvrhnutie Assada a jeho nahradenie „sunnitským režimom, ktorý by bol kontrolovaný miernejším podnikateľským sektorom“, teda priaznivejším pre transatlantickú agendu. Spomína sa tiež súkromný sektor a záujem západných spoločností, ktoré by prevzali verejné služby a prírodné zdroje do svojich rúk. Hoci tento spis už neposkytuje stratégiu, akou by sa dosiahli uvádzané požadované výsledky (aspoň nie v zriedenej, odtajnenej verzii), stále nasleduje rovnaký postup myslenia ako predošlý dokument a počíta so zrútením neželanej vlády, ktorú by nahradila iná, poddajnejšia. V Sýrii, kde prebehli udalosti nápadne podobné s destabilizačnými stratégiami zo spisov CIA, od roku 2011 zahynulo počas siedmich rokov nepokojov 400 tisíc ľudí.