Dokumentácia o úlohe Saudskej Arábie pri financovaní islamského terorizmu bola v posledných rokoch značná a Yaylov výskum prináša ďalšie empirické potvrdenia a dôkazy. Tie sú závažné napriek tomu, že väčšina štúdie pracuje s pochybnou premisou, že objav ISIL-u na scéne spočíva vo vzostupe istej „zlej, starobylej vetvy“ islamu, ktorú nazývajú nálepkami ako saláfizmus, wahhábizmus alebo džihádizmus, pričom predpokladá existenciu iného, „dobrého islamu.“ Týmto spôsobom zamieta dôkazy o úlohe zahraničných tajných služieb a vlád pri tvorbe a živení hnutia ISIL a dôkazy o tom, že väčšina radových bojovníkov bola bez vyznania, zahraničím cvičená, platená a importovaná horda žoldnierov rôznych národností. Na druhej strane by sa na existenciu „dobrého islamu“ dalo spýtať obyvateľov európskych miest a predmestí ako Malmö, Molenbeek, Rinkeby, Bergsjön alebo Bourg-en-Bresse, či ich pri prechode no-go zónami chodia „dobrí moslimovia“ brániť alebo aspoň oponujú tým „zlým“.
Aby sa ešte nezabudlo, postavu Usáma bin Ládin stvorila a dotovala CIA, spolu so Saudskou Arábiou a ďalšími tajnými službami počas 80.rokov. Bývalý britský minister zahraničných vecí Robin Cook oznámil pred poslaneckou snemovňou: „Al-Kájda bola nepochybne produktom západných spravodajských služieb.“ Podľa jeho slov Al-Kájda v doslovnom preklade znamená „databáza,“ ktorou v skutočnosti bola – databáza tisícov islamských extrémistov a mudžahedínov, cvičených a financovaných, aby porazili Sovietov v Afganistane.
V prípade ISIL-u vytvorila predpoklad pre ďalšiu existenciu invázia do Iraku, ktorej pozadie tieto skupiny „prefarbilo“ a presmerovalo na úsilie na sýrskom území. Prezident Baššár al-Asad bol totiž ruský spojenec, preto od roku v regióne začali fungovať skupiny označované raz ako Al Kájda v Iraku, neskôr Islamský štát, ISIS, ISIL, sýrski rebeli alebo „umiernení“ povstalci, ktorí sa objavovali s americkými útočnými puškami M-16.
Ivan Klimko