Americké ministerstvo zahraničia podporuje európskych partnerov a spojencov NATO, aby modernizovali svoje armády budovaním interoperabilných síl NATO a odstraňovaním ruského a sovietskeho vybavenia.
Štáty, ktorým USA v rámci programu pre rekapitalizáciu ERIP pridelili granty:
Albánsko 30 miliónov dolárov – vrtuľníky
Bosna (BaH) 30,7 milióna dolárov – vrtuľníky
Chorvátsko 25 miliónov dolárov – pechotné bojové vozidlá
Grécko 25 miliónov dolárov – pechotné bojové vozidlá
Severné Macedónsko 30 miliónov dolárov – pechotné bojové vozidlá
Slovensko 50 miliónov dolárov – vrtuľníky
“Uvedený grant vo výške 50 miliónov amerických dolárov je možné využiť na obstaranie americkej vojenskej techniky, pričom na slovenskej strane bolo špecifikované, že by mohlo ísť o vrtuľníky. Časť grantu vo výške 4,5 milióna dolárov je prioritne určená pre zadávanie komunikačných prostriedkov na zabezpečenie splnenia národných cieľov síl,” uviedla hovorkyňa slovenského ministerstva obrany Danka Capáková a dodala, že USA tento grant schválilo po tom, čo sa Slovensko rozhodlo o nákupe amerických stíhačiek F -16.
Ak krajina využije granty na zakúpenie americkej vojenskej techniky, zaväzuje sa zrušiť akýkoľvek možný budúci nákup ruského vojenského vybavenia, a zároveň sa musí zbaviť ruského a sovietskeho vybavenia.
Výber Slovákov: Rusko vs. USA
V júni Medzinárodný republikánsky inštitút (IRI) realizoval prieskum s názvom Demokracia pod tlakom (Democracies Under Pressure: A Global Survey). Predmet skúmania v danom prieskume bol pomerne široký, jedným z bodov bola spokojnosť Slovákov s USA či Ruskom. Podľa prieskumu tretina ľudí uviedla, že sa obáva vplyvu Ruska. O polovicu viac, teda 70% obyvateľov Slovenskej republiky uviedlo, že pociťuje isté obavy ohľadom USA.
Nedávny prieskum spoločnosti Globsec tiež potvrdil väčšiu nespokojnosť Slovákov s americkou vládou.