“Ľutujem svoje činy, ktoré ublížili ľuďom. Ľutujem, že som poškodil Spojené štáty,” vyhlásil Manning v stredu, v druhý deň svojej výpovede pred vojenským súdom, prebiehajúcim na základni Fort Mead v štáte Maryland.
Nepokúšal sa zapierať, že utajované informácie zverejnil úmyselne, avšak tvrdil, že si neuvedomoval ich možný škodlivý dopad na bezpečnosť USA.
Súčasne s ospravedlnením 25-ročný vojak požiadal sudcu, aby mu dal šancu študovať v budúcnosti na vysokej škole a stať sa produktívnym občanom USA.
Výpovedi sa prizeralo minimálne 46 zahraničných novinárov a 78 divákov. Mnohí z divákov mali oblečené čierne tričká s nápisom “Truth” (pravda), na znak toho, že Manninga považujú za bojovníka za pravdu a slobodu, všimla si agentúra AP.
Manningovi hrozí až 90 rokov väzenia za to, že počas svojho pôsobenia v Iraku v roku 2010 odovzdal serveru WikiLeaks viac ako 700.000 tajných dokumentov a videonahrávky z bojových operácií.
V utorok si vojenský sudca vypočul výpovede expertov o Manningovom komplikovanom detstve v rodine alkoholikov v Oklahome a o extrémnom psychologickom tlaku, ktorý pociťoval v “hypermaskulinizovanej” americkej armáde.
Vojak mal totiž údajne problémy so svojou pohlavnou identitou a cítil sa ako žena uväznená v mužskom tele. Podľa jedného z psychiatrov trpel tiež symptómami fetálneho alkoholového syndrómu a Aspergerovým syndrómom z radu autistických porúch.