Washington 19. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)
Podľa expertov majú byť špehovania iných vlád obmedzené, no zároveň povolené najvyššími miestami USA
Škandál okolo rozsiahleho monitorovania americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA) by mohol tajným službám USA priniesť výrazné obmedzenia, informovala dnes tlačová agentúra DPA.

Expertná skupina ustanovená americkým prezidentom Barackom Obamom okrem iného navrhla, aby NSA obmedzila špehovanie zahraničných politikov a zriekla sa sledovania v zahraničí a hospodárskej špionáže.
Otvorenou otázkou však zostáva, do akej miery sa bude Obama pridŕžať odporúčaní komisie. Podnetom na návrhy expertnej skupiny bolo aj monitorovanie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a brazílskej prezidentky Dilmy Rousseffovej.
Experti okrem iného odporúčajú, aby špionážne akcie voči lídrom iných krajín boli v princípe povoľované najvyššími miestami USA, čiže samotným prezidentom alebo jeho najbližšími poradcami.
V správe komisie zverejnenej v stredu sa uvádza, že špehovanie iných vlád je niekedy nevyhnutné. Avšak každé rozhodnutie o takomto monitorovaní sa musí urobiť veľmi starostlivo. Najskôr sa musí objasniť, či je takýto krok právne zdôvodniteľný obavami o národnú bezpečnosť USA, píše DPA.
Agentúra AP zhrnula päť hlavných odporúčaní z celkovo 46 návrhov expertnej skupiny, na základe ktorých by sa mali zmeniť sledovacie programy NSA, ako aj ďalšie spravodajské a protiteroristické operácie:
Päť odporúčaní, na základe ktorých sa majú zmeniť sledovacie programy NSA, spravodajské a teroristické operácie
– Biely dom a Kongres by mali schváliť novú legislatívu, ktorá ukončí rozsiahle denné zisťovanie a uchovávanie telefonických údajov amerických používateľov, ktoré uskutočňuje NSA. Telefonické údaje by sa namiesto toho mali uchovávať buď u hlavných telefonických spoločností, alebo by to mala robiť „súkromná tretia strana“. NSA by sa mohla k údajom dostať len na základe rozhodnutia súdu.
– Monitorovanie zahraničných lídrov by sa pred vydaním povolenia malo posudzovať na úrovni prezidenta a vyššie postavených bezpečnostných predstaviteľov.
– Oznámenia NSA, ktoré predtým dovoľovali úradom zhabať finančné alebo telefonické záznamy bez povolenia súdu, by sa mohli vydávať len po predchádzajúcom súdnom prešetrení.
– Mal by vzniknúť post obhajcu verejného záujmu, ktorý by ochraňoval občianske práva na federálnom súde (FISA), vydávajúcom povolenia na sledovanie agentov zahraničných spravodajských služieb v USA. Tento súd dohliada na programy NSA.
– Zastaviť Národnou bezpečnostnou agentúrou realizované oslabovanie úrovne bezpečnostného šifrovania, ktoré celosvetovo používajú technologické spoločnosti a firmy, aby uchovali svoje tajné údaje.
mž