Úsilie homosexuálnych aktivistov o to, aby ich partnerstvá nazvali manželstvom, nezmení nič na tom, že z ich zväzkov nebudú môcť plynúť ďalší potomkovia. Zväzok homosexuálov sa síce môže podobať heterosexuálnemu manželstvu, ale z podstaty nebude rovnaký, upozorňujú odporcovia.
Ak sa súd vo verdiktoch očakávaných budúci rok vysloví, že homosexuálni Američania majú rovnaké právo zosobášiť sa ako heterosexuáli, otvorilo by to cestu uznaniu manželstiev osôb rovnakého pohlavia po celej krajine. Takéto sobáše však vo väčšine amerických štátov dovolené nie sú a pochopiteľne by to mohlo viesť k masovým protestom a zvýšilo by to separatistické tendencie zvlášť v južných štátoch.
V referende partnerstvá homosexuálov odmietli, kalifornský súd ich ale ponechal
Najvyšší súd sa bude podľa oznámenia zaoberať žalobami proti zákazu homosexuálnych manželstiev v Kalifornii. Preskúma verdikt federálneho odvolacieho súdu, ktorý zamietol referendom schválené legislatívne opatrenie s odôvodnením, že štát nemôže homosexuálom odňať právo uzavrieť manželstvo, ktoré im už priznal kalifornský najvyšší súd.
Súd bude tiež rozhodovať o tom, či môže Kongres USA uprieť homosexuálnym párom, ktoré zákonne uzavreli manželstvo, federálnu podporu určenú pre manželov. Ustanovenie federálneho “zákona o obrane manželstva” totiž obmedzuje rad zdravotných a dôchodkových výhod, ako aj daňové zvýhodnenia, na heterosexuálne páry. Tieto výhody prináležia manželom – mužovi a žene – ako základu rodiny, z ktorej jedinej môžu vzísť potomkovia a budúcnosť krajiny.