Bratislava 7. decembra 2022 (HSP/Facebook/Foto: Screenshot)
Brusel chce oklieštiť demokraciu, aby o všetkom rozhodovali len veľké západné štáty. Obmedzili by tak malé krajiny ako Slovensko či Maďarsko. Informuje o tom europoslanec Milan Uhrík (Republika) na sociálnej sieti, pričom dodal, že za niečo také hlasovať nikdy nebude
Europoslanec Milan Uhrík (Republika) posiela video odkaz z Bruselu, v ktorom informuje o priebehu rokovania výboru. „Práve nám skončilo pracovné rokovanie, ktorého témou bola: Zmena zakladajúcich zmlúv Európskej únie. Europarlament aj v tejto veci navrhuje opäť samé nezmysli. Napríklad to, aby Súdny dvor Európskej únie dostal kompetenciu rozhodovať o bezpečnostnej a zahraničnej politike. Ako to má fungovať, to ani srnky netušia,“ hovorí poslanec vo videu.
„Či teraz nejakí sudcovia v Štrasburgu budú rozhodovať či podpora Ruska, Ukrajiny či Ameriky je dobrá alebo zlá a všetky štáty to budú musieť poslúchať.“ Uhrík za nejnebezpečnejšie považuje snahy odstrániť jednomyseľnosť z kľúčových európskych hlasovaní. Zdôraznil, že so zrušením práva veta pre malé štáty rozhodne nesúhlasí. „Pre malé štáty ako Slovensko by to bolo veľmi likvidačné, v takom prípade by totiž stačilo, aby sa veľké štáty ako Nemecko, Francúzsko alebo Španielsko dohodli a malé štáty ako Slovensko či Česko by prevalcovali,“ vysvetlil Uhrík.
Podľa poslanca je paradoxom to, že liberáli tieto zmeny zmlúv zakrývajú pod ochranu demokracie. Vraj, aby bola demokracia v Európe lepšie chránená. Upozornil, že táto zmena zmlúv v skutočnosti vedie k okliešťovaniu a k odstraňovaniu demokracie, pretože malé štáty sa stávajú ešte bezbrannejšími ako sú v súčasnosti.
„Nebudem za tieto za tieto zmeny európskych zmlúv v Europarlamente hlasovať a pevne dúfam, že napríklad taká maďarská vláda to v európskej rade jednohlasne a jednoznačne zablokuje. Dúfať, že to zablokuje slovenská vláda je márne, keďže tá nie je vôbec akcieschopná a slovenské záujmy neháji absolútne nikde,“ upresnil poslanec.
„Opakujem to stále. EÚ je jeden veľký podvod, nič iné. Čím skôr sa rozpadne, tým lepšie. Treba zaviesť vlastné podniky, zahraničné vyvlastniť, imigrantov poslať domov, zaviesť vlastnú menu, obnoviť hranice a čím skôr odísť z EÚ,“ napísal pod príspevkom Radovan Tóth (Republika).