Archeológovia našli v Trnave schody, ktoré by mohli viesť i do podzemných chodieb

❚❚
Kapitulská ulici v Trnave – schody do pivničných priestorov stredovekého domu

Trnava 28. júna (TASR /Foto:TASR )

Záverečným nálezom archeologického prieskumu na Kapitulskej ulici v Trnave, ktorý trval s prestávkami štyri sezóny, sú schody do pivničných priestorov stredovekého domu, ktoré by mohli viesť i do sústavy podzemných chodieb v okolí. Archeológovia schody našli v poslednej etape skúmania časti pozemku, na ktorom by mal už čoskoro stáť nový polyfunkčný objekt.

Pozemok sa nachádza v najstaršej osídlenej lokalite Trnavy a tomu zodpovedajú aj nálezy, ktoré odkryl tím pod vedením Júliusa Vaváka z Malokarpatského múzea v Pezinku. Datovanie nálezov je od neolitu až do 19. storočia, pričom k najcennejším radí Vavák odhalenie základov drevozemného domu zo 14. storočia. Prvú časť objektu, ktorý sa nachádza pri terajšej uličnej čiare, skúmali od roku 2010 a je už zasypaná, druhú od jesene 2011.

Drevozemný typ obydlia, hoci je pre Trnavu typický, sa doposiaľ našiel iba ojedinele. Išlo o objekt spevnený kolovou konštrukciou, pričom na steny mohli použiť stredovekí stavebníci prútie a tzv. mazanicu, prípadne nabitú zeminu a trámy, čím mohli dom postaviť ako zrubovú stavbu. Vavák už v čase prvých nálezov konštatoval, že Trnava i po tom, ako sa v roku 1238 stala prvým slobodným kráľovským mestom na území dnešného Slovenka, bola sčasti sídlom z dreva a hliny. Až okolo 14. storočia sa začali na tomto území hromadnejšie budovať meštianske domy z tehál. Vtedy sa starí Trnavčania vynašli. Starý dom väčšinou spálili, aby na jeho mieste či v okolí mohol vyrásť nový. Materiál na výstavbu – sprašovú hlinu mohli ťažiť rovno na pozemku, kde stavali. “Zostali po nich ťažobné jamy, našli sme najmä zásobné jamy na uskladňovanie potravín, neskôr využívané ako odpadové jamy, ďalej pochopiteľne i studne, žumpy, objavili sa i zvyšky pecí, hospodárske stavby, ale i pivnice,” uviedol Vavák.

.

“Najnovšie sme objavili dve schodiská podzemných priestorov, jedno staršie a jedno mladšie ako drevozemný stredoveký dom. Schody idú oveľa hlbšie, ako sme mali kopať a smerujú pod dnešnú cestu.  Jednou z možností je, že by mohli viesť k domom oproti. Možnože  majiteľ vlastnil nehnuteľnosť na protiľahlej strane ulice a takto domy spojil. Máme k tomu málo informácií, no nemôžeme to vylúčiť,” povedal Vavák. Podľa neho ale nejde o tajné podzemné chodby, o ktorých si s nádejou rozprávajú generácie Trnavčanov a ktoré mali vyviesť obyvateľov mesta v nebezpečenstve až za hradby. “Samozrejme, vhodným pospájaním pivníc sa takto asi dalo uniknúť na krátku vzdialenosť, ale nie na kilometre. Skôr sa však prikláňame k verzii, že sú to schody do tunelovitej pivnice, kde obyvatelia uschovávali potraviny. Spraš, na ktorej Trnava leží, má totiž vynikajúce vlastnosti pre modelovanie stabilných podzemných priestorov s vhodnou klímou pre uchovávanie potravín,” konštatoval Vavák.

Táto časť nálezov, na rozdiel od ostatných, po prieskume nepadne za obeť novej výstavbe. Zasypú ich a vlastník pozemku nad nimi vybuduje príjazdovú rampu. “Bude to odkaz a úloha pre našich kolegov v budúcich desaťročiach či skôr storočiach,” dodal Vavák.

.

Počas celého trvania vykopávok našiel archeologický tím množstvo artefaktov najmä zo 14. až 19. storočia, čo je dôkazom intenzívneho obývania lokality od stredoveku. “Medzi predmetmi sú početné stredoveké mince-fenigy nájdené v starobylej žumpe, ale i ďalšie objavené v iných objektoch. Ďalej množstvo keramiky, celé kusy i úlomky,” uviedol vedúci archeologického tímu. Pozoruhodné sú nálezy hrotov šípov, zlomky unikátneho bronzového krúžkového brnenia, ostrôh, korálikov, pracovného náradia, rôznych praciek, nákončí opaskov, nožov, niekedy s krásne zdobenými kostenými rúčkami. Archeológovia v zemi objavili aj zlomky skleného riadu, zoomorfné keramické aquamaníliá, čo sú nádoby na umývanie rúk, hračky, kachlice z pecí a podobne.

K najstarším stredovekým nálezom patrí úlomok z fľašovitej nádoby na vodu či víno, ktorý pochádza zrejme z obdobia Veľkej Moravy. Ešte starším slovanským nálezom je pravdepodobne obetná jama spred Veľkej Moravy, ako na to poukazuje zdobený hrniec z 8. storočia. Vedľa tejto nádoby boli uložené pozostatky mačky, dvoch kôz alebo oviec a roh turovitého dobytka. Objav jamy je významný i tým, že doposiaľ predstavuje najstarší doklad stredovekého osídlenia územia Trnavy.

“Pre nás je dôležité, že spoznávame, ako v rôznych vývojových etapách fungoval dom a jeho hospodárske zázemie, čo všetko ľudia na dvoroch robili, aké zvieratá chovali, aké objekty v tejto skrytej časti pozemkov za meštianskymi domami postavili. To považujeme za zaujímavý príspevok do dejín tejto časti mesta,” povedal Vavák.

 

Záverečným nálezom archeologického prieskumu na Kapitulskej ulici v Trnave, ktorý trval s prestávkami štyri sezóny, sú schody do pivničných priestorov stredovekého domu, ktoré by mohli viesť i do sústavy podzemných chodieb v okolí. Archeológovia schody našli v poslednej etape skúmania časti pozemku, na ktorom by mal už čoskoro stáť nový polyfunkčný objekt.

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali