Topoľčany 18. júna (TASR) – Históriu mesta Topoľčany predstavuje vo vybraných tematických okruhoch výstava Čriepky z histórie Topoľčian, ktorú pripravilo Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Návštevníci múzea majú možnosť vidieť archeologické nálezy z obdobia stredoveku, ktoré boli objavené počas záchranných archeologických výskumov realizovaných v dávnejšej minulosti i posledného archeologického výskumu v roku 2009. „K najatraktívnejším nálezom patrí vzácna minca Belu III. z 12. storočia, rôzne misky, poháre, zásobnice či džbánky z tohto obdobia,“ uviedol historik múzea Bohuš Sasko.
Život v meste v období novoveku sa odohrával aj na trhoch. Trhy dotvárali kolorit mesta, boli miestom, kde sa stretávali obyvatelia zo širokého okolia. Na trhoch ponúkali svoje výrobky remeselníci, ktorí sa združovali v cechoch. Trhy a cechy sú na výstave predstavené prostredníctvom širokej škály zbierkových predmetov, cechovými pečatidlami, truhlicami, artikulami, kanvicami so symbolom cechu a rozmanitými pracovnými nástrojmi remeselníkov. Hospodársky a spoločenský život v meste v minulosti výrazne ovplyvňovala rodina Stummer, ktorej je venovaná ďalšia časť výstavy. Jednotliví členovia rodiny prispeli k rozvoju mesta svojou charitatívnou činnosťou, podporou výstavby areálu nemocnice a školy. „Návštevníci môžu vzhliadnuť predmety každodennej potreby pochádzajúce zo sídiel tejto významnej rodiny, výtvarné diela, ale aj armáles – listinu, ktorou bol udelený titul barón Alexandrovi a Augustovi Stummerovi,“ informoval Sasko.
Vzdelaniu ako prostriedku zušľachťovania osobnosti človeka je venovaná posledná časť výstavy. Uvedenú problematiku prezentuje školská lavica zo začiatku 20. storočia, učebnice, školské výkazy a iné exponáty dokumentujúce systém školstva v minulosti. Výstava pripravená k 840. výročiu prvej písomnej zmienky o Topoľčanoch potrvá do konca augusta tohto roka.