Tomáš Yxo Dohňanský: Žákovic Open je naše dieťa, ktoré úspešne rastie

Bratislava 24. júna (TASR) – Už dve desaťročia patrí skupina Hex k stáliciam našej hudobnej scény. Hity ako Dobrý motýľ, Letná láska, Vetroň, Maťo a Linda, V piatok podvečer, Chvíľu áno, chvíľu nie, Nikdy nebol lepšie alebo Ty a ja patria k obľúbeným u slovenských fanúšikov.

Skupina Hex vznikla v roku 1988, dnes ju tvoria basový gitarista Tomáš Yxo Dohňanský (*4.9.1972), gitarista Martin Fefe Žúži (*20.3.1969), spevák, sprievodný gitarista aj klávesák Peter Ďuďo Dudák (*11.3.1973) a bubeník Tibor Tybyke Szabados (*24.7.1967). Na svojom konte majú dnes osem štúdiových albumov, ôsmy Ty a ja vydali v novembri 2010. Debutový album Ježiš Kristus nosí krátke nohavice nahrávali pred 20 rokmi. Už 12 rokov sa podpisujú pod letný rodinný festival Žákovic Open. Dobrý dôvod na stretnutie s hovorcom kapely Tomášom Dohňanským, ktorému nikto nepovie ináč ako Yxo.

-Kde ste prišli k prezývke Yxo?-

Ešte na základnej škole, čítali sme si naše priezviská odzadu, mne vyšlo yksnaňhod, skrátené bolo yksna, z toho sa vytvorilo yxo.

-Čím ste chceli byť, hudobníkom?-

Na základnej škole to bol taký nápad, na strednej škole som si hovoril, že to by sa mi páčilo. Ešte som koketoval aj so športom, hral som závodne hádzanú za mladších aj starších dorastencov, aj basketbal za školu, lebo môj otec bol basketbalovým trénerom. Ale najviac ma chytala hudba. To v puberte tak býva, mladý človek sa formuje, ja som sa vyformoval týmto smerom.

-Takže prvý krok už na základnej škole?-

Áno, základná škola na Nevädzovej ulici, tam som sa spoznal s Ďuďom, chodili sme spolu osem rokov. Tam sa aj narodila myšlienka na založenie kapely.

-Pamätáte si aj na prvú pesničku, ktorú ste vedeli zaspievať?-

Jasné, bolo to medzi siedmou a ôsmou triedou v prázdninovom pionierskom tábore. Ďuďo chodil na klavír, tak sme sa pozerali do časopisov a v Populári býval vždy na poslednej strane text nejakej pesničky, v to leto tam bola pesnička Skúsime to cez vesmír od Tublatanky a my sme tam imitovali kapelu, začali búchať na koše, stoly. Vtedy sme si povedali, že musíme založiť kapelu, lebo sme dobrí.

-Akú radosť vám priniesla prvá gitara?-

Pamätám si to ako dnes. Bol rok 1987, v Bratislave bola obrovská kalamita, záľahy snehu, dva dni nejazdili autobusy, Ďuďo mal bratranca, ktorý býval na druhom konci Bratislavy. Išli sme k nemu, aby nám požičal basovú gitaru, lebo chcem zakladať skupinu. My sme bývali na Trávnikoch, on v Dúbravke, viem, že skoro pol dňa sme cestovali do Dúbravky a odtiaľ som si niesol prvú požičanú basgitaru značky Jolana.

-Kedy to s hudbou začalo byť vážne?-

To už som mal svoju vlastnú basgitaru, kúpil som ju v bazáre, ktorý bol hneď vedľa nášho domu, bola to opäť Jolana. Prvú pesničku sme zložili u Ďuďovho otca v garáži, bola to pesnička Madelaine, ktorú sme hrali s automatickým bubeníkom, lebo bubeníka sme vtedy ešte nemali. Dodnes ju hrávame na koncertoch.

-Ako si spomínate na svoj prvý koncert?

Dlho sme iba cvičili, aj sme zobrali nejakých muzikantov. Mali sme klávesáka, ktorý chodil s Ďuďom na gymnázium, ten dotiahol bubeníka a bubeník gitaristu. Klávesák a bubeník odišli, ale gitarista Fefe ostal, je u nás od začiatku. Skúšali sme ďalej na Červenom kríži, veľa sme cvičili. Prišiel deň, keď sme si povedali, že skúsime urobiť prvý koncert. Bolo to 17. februára 1990 v Dome kultúry Ovsište, hrali sme trojica kapiel, jedna z nich bola Kosa z nosa. Ešte predtým sme nahrali demosnímky, ktoré sa cez magnetofónové kazety rozšírili po Bratislave, tie boli dosť ovplyvnené skupinou Cure a ľudia ich poznali. Ten koncert bol vypredaný, bolo tam viac ako 500 ľudí, samozrejme to nebola naša zásluha. Dokonca sme dostali aj pár desiatok korún.

-Debutovým bol singel Madelaine, ku ktorému ste nakrútili aj klip. Bol to prvý úspech, ktorý vás posunul do ďalšej práce?-

Celý náš úvod, to bolo trocha na štýl Cure. Posunulo nás to, že sme začali viacej hrávať, hlavne v Bratislave a okolí. Boli vtedy aj súťaže a my sme sa dostali takto aj do Michaloviec. Rozprávali o nás vtedy, že prišli nejakí mladíci, skupina Hex. Potom nás oslovil Martin Sarvaš, že by chcel s nami skúsiť robiť. Napísal nám aj niekoľko textov, potom vybavil prvé nahrávanie, prvý album, čo nás opäť posunulo trošku ďalej. Ten prvý bol u českej firmy Monitor, ani sme si ten úspech veľmi neuvedomovali, boli sme vtedy ešte mladí, študenti, brali sme to ako zábavu a nič sme neriešili.

-Debutový album Ježiš Kristus nosí krátke nohavice ste vydali v roku 1992, má teda bez pár dní 20 rokov. Vyrástli ste už z krátkych nohavíc?-

To neviem, však aj teraz mám oblečené krátke nohavice (smiech). Čo sa však týka životného zaradenia, tak áno. Však už máme rodiny, deti, sú aj iné povinnosti okrem hudby, ale aj to, že hráme už tak dlho v kapele. Pop music je určená hlavne mladým ľuďom a my sa s nimi stále stretávame. Sme radi, že aj ročníky, ktoré si nemôžu pamätať náš začiatok, fungujú na našich pesničkách z prvých platní, a doplňujú takto našich rovesníkov.

-Ozaj, aký to bol pocit, držať v ruke prvý album?-

Prvému albumu ešte predchádzal maxisingel, ktorý sa volal Dobrý motýľ, ktorý sme vydali na promo účely. Aj sa predával. Pamätám si ako dnes, ako nám s Martinom Sarvašom nejaký človek z lisovne doniesol cédečká a na nejakom parkovisku sme si krabice s nimi prebrali. To bolo niečo neskutočné, že človek držal to svoje cédečko v ruke. Ale tak isto neskutočné bolo to, keď sme sedeli s chalanmi raz v pivárni Mamut. Mali tam zapnuté Fun rádio a z neho zaznela naša pesnička. To bolo tiež niečo neskutočné, že naša pesnička sa hrá z rádia.

-V jednej z pesničiek odporúčate si v piatok podvečer zresetovať hlavu. Vlastná skúsenosť?-

Je to jedna z novších pesničiek. Spievame v nej, že väčšina ľudí musí cez týždeň robiť, aby mohli fungovať. Hlavne mladí ľudia v piatok o piatej skončia a idú žiť do mesta. Vtedy potrebujú vyhnať z hlavy všetky starosti, ktoré sa za týždeň nazbierajú. Tak zresetujú, každý nejakým spôsobom, niekto odvážnejšie, niekto menej odvážne, tak si užívajú až do nedele kúsok súkromia. Ale je to aj naša vlastná skúsenosť. My ale máme tie víkendy obrátené, pracovné. Väčšinou hráme koncerty, ale ten reset je občas potrebný, aby sa človek mohol znova nakopnúť.

-Možno povedať, že vaším vzorom bola kapela Cure?-

My sme hlavne na začiatku fungovania kapely išli v podobnom štýle, mali sme ich všetci radi, vedeli sme sa na tom zhodnúť, aj keď počúvame veľa inej muziky. Raz za čas – raz za rok, tri roky – si radi zahráme tieto pesničky, pretože sa veľmi príjemne hrajú. Skupina Cure má stále svojich fanúšikov na Slovensku, takže raz za čas zoberieme gitary a hráme pesničky niekoho iného, čo je osviežujúce.

-Album Ty a ja ste v decembri 2010 krstili na Lomnickom štíte. Čí to bol nápad?-

Môj. S chalanmi rozprávali o tom, že dnešná mediálna doba je taká, médiá vytvárajú celebrity aj z ľudí, ktorí ešte toho veľa nedokázali. Teraz vôbec nehovorím o nás, jednoducho na prvých stránkach sa objavujú ľudia, ktorí sú v mnohých prípadoch aj zvláštni, a tí potom aj rýchlo odídu. Tak sme si povedali, že by sme radi dali vedieť aj cez komerčnejšie médiá, že máme nový album. Reku bolo by dobré niečo vymyslieť, pritom my nerozbíjame hotely, ani sa neukazujeme s milenkami, aby to zobrali aj bulvárne médiá. Tak sme sa vybrali na Lomnický štít a musím povedať, že to bolo príjemné.

-Pred rokom ste 9. júla hrali na festivale Bažant Pohoda. Spievalo si s vami a tlieskalo vám viac ako 10.000 mladých ľudí. Bol to taký z "naj" vašich koncertov?-

Tento koncert si určite pamätáme, niečo podobné sme zažili na Pohode, keď bola ešte na štadióne v Trenčíne. Máme odtiaľ aj krátke video, kde bolo tiež plné hľadisko. Je to tak, že na takýchto veľkých akciách je z našej strany aj veľké očakávanie, či ľudia prídu, koľko ich bude, ako to celé dopadne. V ten deň na letisku sme boli veľmi radi, že ich bolo toľko a bola to skvelá zábava. A keď to dopadne tak skvele, tak je človek od dojatia potom úplne na mäkko. Nestáva so to totiž každý deň nielen v našej kapele, ale všeobecne kapelám na Slovensku, že majú taký koncert, aký sme mali my. Dodnes spomíname.

-Kde ste sa cítili podobne?-

Určite si myslím, že špeciálne koncerty, čo sa týka základne fanúšikov aj celkovej atmosféry sú na Žákovic Open, keď hrá Hex. Tento rok už bude dvanástykrát, čo tam budeme hrať. Všetci v kapele si povieme, že čo už iné môžeme pre tých ľudí vymyslieť – a niekedy aj vymýšľame – že si s nami niekto zaspieva. Vždy je tam dobrá chémia, energia, tam bývajú dobré koncerty. Pohoda a Žákovic, to sú také top veci, na ktoré si teraz v tomto momente spomínam.

-Vaše dieťa – festival Žákovic Open – bude mať v júli už dvanáste narodeniny. Ako ste sa dostali do Trenčianskych Bohuslavíc?-

Je veľmi jednoduché, pretože teta môjho otca, teda sestra môjho dedka tam žila v dedinke v domčeku. A keďže nemala deti, jedného dňa povedala môjmu otcovi – Janko, tento dom raz bude tvoj. Tak sa aj stalo a naša rodina tam má chalupu. Chodil som na ňu od malička, vtedy som ešte Mariána Žákovica nepoznal. Keď sme prišli do puberty a začali chodiť aj po krčmičkách, šli sme aj k nemu. Mal už iba unimobunku ako krčmu, kde mal jeden výčap, volalo sa to Krčma pod orechom, tam sme sa spoznali a aj skamarátili. Potom tam pridal ďalšiu unimobunku, to už sme fungovali s Hexom a chodili sme na chalupu na sústredenia, na taký týždeň, keď sme robili nové pesničky. Raz nám povedal, že – keď už ste tu a máte tu aj aparát – či ho nezoberieme k nemu do krčmy, že to prevezie na vlečke a či mu tam nezahráme.

Dohodli sme barterový obchod, on nás týždeň živil, my sme potom zahrali, on si vybral nejaké vstupné, a tak to nejako celé vzniklo. Najskôr sme tam hrali iba my, ďalší rok tam hrali aj ďalšie dve kapely a z toho sa stal potom festival.

-S kým by ste si chceli zahrať na jednom pódiu?-

Keď sme už hovorili o skupine Cure, určite by bolo dobré nielen zahrať, ale aj požúrovať si s kapelou Cure, pretože ich máme radi, aj sme čítali ich životnú dráhu. Kapela má vždy svoj idol z mladosti, nebolo by zlé sa s nimi stretnúť a po koncerte niekde zaliezť na dobrý žúr, kde by nebolo veľa fanúšikov, iba my s nimi.

-A prečo ich nepozvete?-

Je to drahá kapela, sú drahší ako viaceré z tých nových hviezd, nehrajú veľa, ale keď hrajú, tak za veľa peňazí, a to sa nedá splniť.

-Ako máte podelené v kapele funkcie, kto sa o čo stará?-

Veľmi dobre a veľmi jednoducho. Ja som človek, ktorý komunikuje s médiami a manažuje kapelu v rámci koncertov, Ďuďo je hlavný aranžér a skladateľ hudby, Fefe robí aj pesničky, ale hlavne všetky texty a Tabyke je človek, ktorý sa venuje dokumentom, fotografiám a videám pre kapelu, proste stará sa o vizuálne záležitosti kapely.

-Čo vám hudba dala?-

Veľmi veľa pekných zážitkov, pekných rokov, veľa kamarátov. Dala nám možno trošku väčšiu slobodu, ako majú ľudia, viazaní k jednému miestu a k jednému zamestnaniu. Na druhej strane nás aj obmedzovala, keď sme trávili čas v štúdiu pri nahrávaní nových albumov, tak si nás rodiny veľmi neužili. Podobne v lete, lebo víkendy máme obsadené koncertmi.

-O vašej skupine je známe, že trávite veľa času spolu. Nehrozí občas "ponorková nemoc"?-

Občas býva. My sme spolu už vyše 20 rokov, to je už – dá sa povedať – dobré regulárne manželstvo a niekedy to vypení. Však aj človek sa vekom mení, stále sme však voči sebe slušní a fungujeme na normálnej úrovni. Svedkom toho môžu byť naši priatelia, ktorí nás vídavajú spolu aj mimo práce.

-Posledný júlový víkend sa fanúšikovia slovenskej hudby stretnú na Žákovic Open. Čo by ste zvýraznili v pozvánke?-

Dvanásty ročník nášho festivalu bude opäť na dvoch pódiách, v zozname účinkujúcich sú Jana Kirschner, Dorota Nvotová, Peter Lipa, skupiny Vidiek, Polemic, Para, Vetroplach, Zóna A, Slobodná Európa aj Chiki Liki Tu-a. Okrem toho, že zahrá Žena z lesoparku, bude mať Šarkan aj svoju talkshow s troma hosťami. Už tradične si zahráme futbal, fanúšikovia proti muzikantom, dáme urobiť aj dresy. Ten festival je naše dieťa, ktoré úspešne rastie, už bude mať dvanásť, za tie roky je už tradičným. Je iný ako veľké podujatia na letiskách či pri vodných nádržiach, je tam srdečná atmosféra, muzikanti sa miešajú s návštevníkmi a vytvoria každý rok jeden veľký celok. Príďte, uvidíte.

-Aký je "hexácka" filozofia po dvoch desaťročia účinkovania?-

Byť slušní voči ľuďom, snažiť sa robiť všetko poctivo a na 100 percent, to je dôležité. A hlavne veriť veciam, ktoré robíme.

-Vaša dcéra Hanka má dnes osem rokov. Aká bude reakcia, ak by o desať rokov prišla s informáciou, že chce byť speváčkou?-

Prečo nie, ak by jej práve to malo prispieť k tomu, aby bola šťastná, tak nech sa páči.

Rozhovor s Tomášom Dohňanským zo skupiny Hex je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Spor medzi kyjevským primátorom a Zelenským posúva Ukrajincov do temnoty

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Tfiglobalnews/Foto:Twitter)   Nedávne údery na energetickú infraštruktúru Ukrajiny úplne ochromili sektor elektrickej energie na Ukrajine a uvrhli jej veľké mestá do krízy. Elektrické siete Ukrajiny sú úplne rozvrátené a mestá sú bez prúdu. V dôsledku ruských útokov na elektrárne a prenosové vedenia je poškodených alebo zničených…

Kauza Gorila: v médiách sa podáva tak skreslene, že je to úplne fascinujúce

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   A naozaj to dobre vypovedá o mediálno-politických hrách v našej krajine, tvrdí exminister a politický komentátor Juraj Draxler Draxler v statuse na sociálnej sieti uvádza, že ak ste si ten spis niekedy čítali, tak je to prakticky celé o veľkej privatizácii pod taktovkou…

Ukrajinské ozbrojené sily presúvajú delostrelectvo zo Záporožia do blízkosti Kremennej: čo sa deje?

0 icon

Kyjev 1. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Taktické skupiny ukrajinských ozbrojených síl sa 29. novembra pokúsili preskúmať obranu ruských ozbrojených síl pri Kremennej. Jednotky 17. tankovej, 80. a 95. výsadkovej brigády, ako aj 4. tankovej a 92. mechanizovanej brigády boli nasadené na prieskum boja bez delostreleckého krytia, upozorňuje ruský analytik Jurij…

Chceli prekryť zlyhania niečím veľkým alebo je to odkaz? Politici komentujú obvinenie Haščáka

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák/Facebook/Trend)   Netrvalo dlho a k obvineniu jedného z partnerov finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka má čo povedať čoraz viac politikov. Najnovšie poznáme vyjadrenia Tomáša Tarabu (Život NS) či Ľuboša Blahu (Smer - SD) „Zistilo sa, že Fica s Kaliňákom, tak ako rad ďalších…

ŠÚKL eviduje tisíce hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín. Vonku sú najnovšie čísla

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili k strede (30. 11.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 11.140 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1754 ako závažných. ŠÚKL o tom informuje na svojom webe Ústav eviduje spolu sedem úmrtí…

Káčer: Európa čelí najvážnejšej výzve pre svoju bezpečnostnú architektúru

0 icon

Bratislava/Lodž 1. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Európa čelí najvážnejšej výzve pre svoju bezpečnostnú architektúru, pričom ideály povojnového usporiadania sveta sa otriasajú v základoch. Vo štvrtok to vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer na 29. zasadnutí Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE),…

Maroko zdolalo Kanadu 2:1 a po 36 rokoch si zahrá v osemfinále

0 icon

Dauha 1. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)   Marocká futbalová reprezentácia sa druhýkrát v histórii prebojovala do osemfinále MS. Postup do vyraďovacej fázy šampionátu v Katare z prvého miesta F-skupiny si zaistila vďaka štvrtkovému víťazstvu 2:1 nad Kanadou. Z druhej priečky idú ďalej úradujúci vicemajstri sveta Chorváti Maroko postúpilo na…

Sivkov: Rusko potrebuje urobiť tri kroky, aby bola s NATO na východe rozumná reč

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Politexpert/Foto:Twitter)   Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken na stretnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Rumunsku uviedol, že Severoatlantická aliancia posilní svoju prítomnosť od Čierneho po Baltské more. Vojenskí experti Sergej Iščenko a Konstantin Sivkov hovoria, ako môže Rusko reagovať Ministri zahraničných vecí 30 krajín NATO…

To najdôležitejšie z Ukrajiny- Biden vyhlásil, že je pripravený rokovať s Putinom o ukončení vojny na Ukrajine

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:30- Tu je celý Bidenov citát, že je ochotný hovoriť s Putinom o ukončení vojny. Z…

ŠTS odmietol obžalobu podanú na advokáta Mareka Paru pre závažné procesné chyby

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Samosudca banskobystrického pracoviska Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) odmietol obžalobu podanú prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na advokáta Mareka P. Dôvodom sú závažné procesné chyby. Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR to potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Upozornil na to portál topky.sk Hovorkyňa ďalej priblížila,…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke slonice zľava Gula a Maja v pavilóne slonov v ZOO Bojnice vo štvrtok 1. decembra 2022

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Spor medzi kyjevským primátorom a Zelenským posúva Ukrajincov do temnoty

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Tfiglobalnews/Foto:Twitter)   Nedávne údery na energetickú infraštruktúru Ukrajiny úplne ochromili sektor elektrickej energie na Ukrajine a uvrhli jej veľké mestá do krízy. Elektrické siete Ukrajiny sú úplne rozvrátené a mestá sú bez prúdu. V dôsledku ruských útokov na elektrárne a prenosové vedenia je poškodených alebo zničených…

Kauza Gorila: v médiách sa podáva tak skreslene, že je to úplne fascinujúce

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   A naozaj to dobre vypovedá o mediálno-politických hrách v našej krajine, tvrdí exminister a politický komentátor Juraj Draxler Draxler v statuse na sociálnej sieti uvádza, že ak ste si ten spis niekedy čítali, tak je to prakticky celé o veľkej privatizácii pod taktovkou…

Ukrajinské ozbrojené sily presúvajú delostrelectvo zo Záporožia do blízkosti Kremennej: čo sa deje?

0 icon

Kyjev 1. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Taktické skupiny ukrajinských ozbrojených síl sa 29. novembra pokúsili preskúmať obranu ruských ozbrojených síl pri Kremennej. Jednotky 17. tankovej, 80. a 95. výsadkovej brigády, ako aj 4. tankovej a 92. mechanizovanej brigády boli nasadené na prieskum boja bez delostreleckého krytia, upozorňuje ruský analytik Jurij…

Chceli prekryť zlyhania niečím veľkým alebo je to odkaz? Politici komentujú obvinenie Haščáka

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák/Facebook/Trend)   Netrvalo dlho a k obvineniu jedného z partnerov finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka má čo povedať čoraz viac politikov. Najnovšie poznáme vyjadrenia Tomáša Tarabu (Život NS) či Ľuboša Blahu (Smer - SD) „Zistilo sa, že Fica s Kaliňákom, tak ako rad ďalších…

ŠÚKL eviduje tisíce hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín. Vonku sú najnovšie čísla

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili k strede (30. 11.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 11.140 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1754 ako závažných. ŠÚKL o tom informuje na svojom webe Ústav eviduje spolu sedem úmrtí…

Káčer: Európa čelí najvážnejšej výzve pre svoju bezpečnostnú architektúru

0 icon

Bratislava/Lodž 1. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Európa čelí najvážnejšej výzve pre svoju bezpečnostnú architektúru, pričom ideály povojnového usporiadania sveta sa otriasajú v základoch. Vo štvrtok to vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer na 29. zasadnutí Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE),…

Maroko zdolalo Kanadu 2:1 a po 36 rokoch si zahrá v osemfinále

0 icon

Dauha 1. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)   Marocká futbalová reprezentácia sa druhýkrát v histórii prebojovala do osemfinále MS. Postup do vyraďovacej fázy šampionátu v Katare z prvého miesta F-skupiny si zaistila vďaka štvrtkovému víťazstvu 2:1 nad Kanadou. Z druhej priečky idú ďalej úradujúci vicemajstri sveta Chorváti Maroko postúpilo na…

Sivkov: Rusko potrebuje urobiť tri kroky, aby bola s NATO na východe rozumná reč

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Politexpert/Foto:Twitter)   Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken na stretnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Rumunsku uviedol, že Severoatlantická aliancia posilní svoju prítomnosť od Čierneho po Baltské more. Vojenskí experti Sergej Iščenko a Konstantin Sivkov hovoria, ako môže Rusko reagovať Ministri zahraničných vecí 30 krajín NATO…

To najdôležitejšie z Ukrajiny- Biden vyhlásil, že je pripravený rokovať s Putinom o ukončení vojny na Ukrajine

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:30- Tu je celý Bidenov citát, že je ochotný hovoriť s Putinom o ukončení vojny. Z…

ŠTS odmietol obžalobu podanú na advokáta Mareka Paru pre závažné procesné chyby

0 icon

Bratislava 1. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Samosudca banskobystrického pracoviska Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) odmietol obžalobu podanú prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na advokáta Mareka P. Dôvodom sú závažné procesné chyby. Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR to potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Upozornil na to portál topky.sk Hovorkyňa ďalej priblížila,…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Len 9-ročná Róza je už 4-násobnou darkyňou vlasou. Pomáha onkologickým pacientom

0 icon

Tomu sa hovorí vášeň zameraná správnym smerom. Len 9-ročná Róza Kloknerová z Jilhavy už 4-krát venovala svoje vlasy na dobročinné účely. Rózinka ich prvýkrát darovala vo svojich štyroch rokoch 14. júna 2017. Potom znova 3. apríla 2019 a následne 29. júla 2020, informuje portál DobrýDen.

30 rokov od Sám doma 2: Herec lupiča Harryho priznal, že pri natáčaní utrpel vážne popáleniny

0 icon

Už je to 30 rokov, kedy si diváci mohli v kinách pozrieť film Sám doma 2: Stratený v New Yorku. Dnes už 79-ročný herec Joe Pesci, ktorý hral banditu Harryho, pre portál People prezradil, čo sa mu počas natáčania skutočne stalo. Ak ste film videli niekoľkokrát, určite vám v pamäti utkvela scéna, ked

Nechcete ráno používať škrabku na zamrznuté okná? Vyskúšajte jednoduchý trik

0 icon

Zamrznuté okná zvnútra aj zvonku patria počas zimy medzi nočnú moru každého vodiča. Ako zabrániť, aby ste ráno pred odchodom do práce nemuseli čistiť okno auta? Mráz a sneh spôsobujú, že cesty sú šmykľavé, čo sťažuje jazdu. A ak vaše auto nestálo v garáži, v chladných dňoch máte o starosť viac,…

Chuck Norris rád vtipkoval: “Keď krájam cibuľu, tak cibuľa plače.“ Tentokrát plače on, prišiel o priateľa

0 icon

Herci prišli o ďalšieho kolegu. Vo veku 66 rokov zomrel Clarence Gilyard Jr. Môžete ho poznať najmä z filmov Top Gun, Smrtonosná pasca či seriálov Walker, Texas Ranger alebo Matlock. Za svojím kolegom smúti aj 82-ročný Chuck Norris, ktorý mu napísal dojemné slová.

Expertka na reč tela potvrdila záhadnú zmenu v správaní Kate Middleton. Spôsobila to Camilla?

0 icon

Po smrti kráľovnej Alžbety II. sa z Kate Middleton - vojvodkyne z Cambridge – stala princezná z Walesu. A to viedlo k zmene v správaní, tvrdí expertka na reč tela. Spôsobila to kráľovná manželka Camilla? Podľa odborníčky na reč tela Judi James je Kate po tom, čo prevzala svoju novú úlohu, sebavedomejšia, informuje TheMirror.

Armádny Magazín

Ursula von der Leyen narátala už 100-tisíc mŕtvych ukrajinských vojakov. Prehľad bojov na Ukrajine

0 icon

Rusko, 1.december 2022 (AM) – Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v dnešnom prejave povedala, že od februára stratili ozbrojené sily Ukrajiny nenávratne 100 000 ľudí. Počas bojov podľa nej zahynulo aj 20-tisíc civilistov. Vyjadrenia európskeho politika vyvolali búrku diskusií v ukrajinskom a západnom segmente. Došlo to dokonca až k…

"Ak sa zrúti Rusko, pod troskami bude aj Vaše miesto" - Lukašenko varuje Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan

0 icon

Kazachstan, 1.december 2022 (AM) – Posledný summit ODKB, ktorý sa konal v Jerevane, bol poznačený nielen demaršom Nikola Pašinjana. Oveľa menšiu pozornosť médiá venovali dôležitému a priamemu prejavu Alexandra Lukašenka, ktorý vyzval lídrov Arménska, Kazachstanu, Kirgizska a Tadžikistanu, aby prestali hrať multivektorovú politiku, už len z pocitu se

Streľba z pištole s tlmičom

0 icon

Slovensko, 1.december 2022 (AM) – Po poslednej zmene zákona o strelných zbraniach a strelive je od 15.10.2022 možné na športové a poľovné účely používať tlmič hluku výstrelu. Trh reagoval na túto možnosť širokou ponukou tlmičov rôznych výrobcov. Tu je ale malý háčik, tlmiče, ktoré neboli vyrobené na Slovensku musia mať overovac

Ruské strategické raketové nosiče uskutočnili prvé pristátie na čínskom vojenskom letisku

0 icon

Rusko, 1.december 2022 (AM) – Ruské vzdušné sily a letectvo Čínskej ľudovej armády vykonali ďalšiu spoločnú hliadku v ázijsko-pacifickej oblasti, ktorá prechádzala po trase ponad Japonsko a Východočínske more. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva obrany. Spoločná letecká skupina zahŕňala ruské nosiče strategických rakiet Tu-95MS a čínsk

Andrej Fursov: Projekt globálnej reštrukturalizácie. Svet je na ceste k zombie a Planéte opíc

0 icon

Rusko, 30.november 2022 (AM) – Boj o svetovú hegemóniu vždy predpokladal a zahŕňal boj za to, čo Antonio Gramsci nazýval „kultúrnou hegemóniou“. Už Mikuláš I. si veľmi dobre uvedomoval potrebu boja v oblasti kultúry. Bol to on, kto nariadil vytvorenie ruskej ideológie - „Pravoslávie. Autokracia. Národnosť“. Ale nič z toho nebolo…

TopDesať

18 zaujímavostí, ktoré Dubaj premenil na realitu

0 icon

Všetky tieto javy sú pre obyvateľov Dubaja samozrejmosťou. Pre nás sú však niektoré tieto veci nereálne a pripadajú nám, ako vytvorené na počítači alebo natočené v Hollywoode. Dubaj je naozaj krásnym ale zvláštnym miestom. Dnes ti teda prinášame 18 zaujímavostí, ktoré sa v Dubaji stali realitou. Uži si tieto nasledujúce…

Títo ľudia vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu

0 icon

V každom z nás sa ukrýva trocha kreativity. Záleží len od nás, či ju dokážeme naplno ukázať svetu. Títo ľudia sa rozhodli, že vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu. Nečakané výzvy dokážu rýchlo pokaziť náladu, pretože nie každý má rád prekvapenia, kvôli ktorým musí opustiť svoju komfortnú zónu. To…

Trápi ťa bolesť zubov? Týchto 8 domácich rád ti určite pomôže

0 icon

Určite sme už všetci zažili neznesiteľnú bolesť zubov. Podľa prieskumu má viac ako 90 % ľudí zubné kazy. A to je dôvod, prečo sme sa rozhodli, že ti prinesieme osvedčené domáce rady, ktoré ti určite zmiernia bolesť v ťažkých chvíľach. Najmä cez víkendy, lebo ako už býva zvykom, zuby ťa…

Títo ľudia premenili svoje staré oblečenie na štýlové nové

0 icon

V dnešnej dobe dokážeme recyklovať takmer čokoľvek. Títo ľudia sa rozhodli, že svoje staré oblečenie premenia na "nové". Štúdia z roku 2015 tvrdí, že do oceánu sa ročne dostane 4,8 až 12,7 milióna ton plastového odpadu. Populácia sa tak rozhodla bojovať proti nárastu tohto znečistenia. Väčšina z nás sa tak…

Jedinečné miesta, ktoré sa za posledných 100 rokov zmenili na nepoznanie

0 icon

Zem schováva jedinečné miesta, ktoré boli objavené pred mnohými stáročiami. Mnoho z týchto miest sa za posledných 100 rokov zmenilo na nepoznanie. Cestovanie a objavovanie nás vždy môže zaviesť na tajomné nové miesta. Množstvo starovekých ruín bolo objavených odvážnymi bádateľmi už pred stáročiami. Väčšina miest sa od svojho objavenia zmenila na…

FOTO DŇA

Na snímke slonice zľava Gula a Maja v pavilóne slonov v ZOO Bojnice vo štvrtok 1. decembra 2022

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali