Tomáš Yxo Dohňanský: Žákovic Open je naše dieťa, ktoré úspešne rastie

Bratislava 24. júna (TASR) – Už dve desaťročia patrí skupina Hex k stáliciam našej hudobnej scény. Hity ako Dobrý motýľ, Letná láska, Vetroň, Maťo a Linda, V piatok podvečer, Chvíľu áno, chvíľu nie, Nikdy nebol lepšie alebo Ty a ja patria k obľúbeným u slovenských fanúšikov.

Skupina Hex vznikla v roku 1988, dnes ju tvoria basový gitarista Tomáš Yxo Dohňanský (*4.9.1972), gitarista Martin Fefe Žúži (*20.3.1969), spevák, sprievodný gitarista aj klávesák Peter Ďuďo Dudák (*11.3.1973) a bubeník Tibor Tybyke Szabados (*24.7.1967). Na svojom konte majú dnes osem štúdiových albumov, ôsmy Ty a ja vydali v novembri 2010. Debutový album Ježiš Kristus nosí krátke nohavice nahrávali pred 20 rokmi. Už 12 rokov sa podpisujú pod letný rodinný festival Žákovic Open. Dobrý dôvod na stretnutie s hovorcom kapely Tomášom Dohňanským, ktorému nikto nepovie ináč ako Yxo.

-Kde ste prišli k prezývke Yxo?-

Ešte na základnej škole, čítali sme si naše priezviská odzadu, mne vyšlo yksnaňhod, skrátené bolo yksna, z toho sa vytvorilo yxo.

-Čím ste chceli byť, hudobníkom?-

Na základnej škole to bol taký nápad, na strednej škole som si hovoril, že to by sa mi páčilo. Ešte som koketoval aj so športom, hral som závodne hádzanú za mladších aj starších dorastencov, aj basketbal za školu, lebo môj otec bol basketbalovým trénerom. Ale najviac ma chytala hudba. To v puberte tak býva, mladý človek sa formuje, ja som sa vyformoval týmto smerom.

-Takže prvý krok už na základnej škole?-

Áno, základná škola na Nevädzovej ulici, tam som sa spoznal s Ďuďom, chodili sme spolu osem rokov. Tam sa aj narodila myšlienka na založenie kapely.

-Pamätáte si aj na prvú pesničku, ktorú ste vedeli zaspievať?-

Jasné, bolo to medzi siedmou a ôsmou triedou v prázdninovom pionierskom tábore. Ďuďo chodil na klavír, tak sme sa pozerali do časopisov a v Populári býval vždy na poslednej strane text nejakej pesničky, v to leto tam bola pesnička Skúsime to cez vesmír od Tublatanky a my sme tam imitovali kapelu, začali búchať na koše, stoly. Vtedy sme si povedali, že musíme založiť kapelu, lebo sme dobrí.

-Akú radosť vám priniesla prvá gitara?-

Pamätám si to ako dnes. Bol rok 1987, v Bratislave bola obrovská kalamita, záľahy snehu, dva dni nejazdili autobusy, Ďuďo mal bratranca, ktorý býval na druhom konci Bratislavy. Išli sme k nemu, aby nám požičal basovú gitaru, lebo chcem zakladať skupinu. My sme bývali na Trávnikoch, on v Dúbravke, viem, že skoro pol dňa sme cestovali do Dúbravky a odtiaľ som si niesol prvú požičanú basgitaru značky Jolana.

-Kedy to s hudbou začalo byť vážne?-

To už som mal svoju vlastnú basgitaru, kúpil som ju v bazáre, ktorý bol hneď vedľa nášho domu, bola to opäť Jolana. Prvú pesničku sme zložili u Ďuďovho otca v garáži, bola to pesnička Madelaine, ktorú sme hrali s automatickým bubeníkom, lebo bubeníka sme vtedy ešte nemali. Dodnes ju hrávame na koncertoch.

-Ako si spomínate na svoj prvý koncert?

Dlho sme iba cvičili, aj sme zobrali nejakých muzikantov. Mali sme klávesáka, ktorý chodil s Ďuďom na gymnázium, ten dotiahol bubeníka a bubeník gitaristu. Klávesák a bubeník odišli, ale gitarista Fefe ostal, je u nás od začiatku. Skúšali sme ďalej na Červenom kríži, veľa sme cvičili. Prišiel deň, keď sme si povedali, že skúsime urobiť prvý koncert. Bolo to 17. februára 1990 v Dome kultúry Ovsište, hrali sme trojica kapiel, jedna z nich bola Kosa z nosa. Ešte predtým sme nahrali demosnímky, ktoré sa cez magnetofónové kazety rozšírili po Bratislave, tie boli dosť ovplyvnené skupinou Cure a ľudia ich poznali. Ten koncert bol vypredaný, bolo tam viac ako 500 ľudí, samozrejme to nebola naša zásluha. Dokonca sme dostali aj pár desiatok korún.

-Debutovým bol singel Madelaine, ku ktorému ste nakrútili aj klip. Bol to prvý úspech, ktorý vás posunul do ďalšej práce?-

Celý náš úvod, to bolo trocha na štýl Cure. Posunulo nás to, že sme začali viacej hrávať, hlavne v Bratislave a okolí. Boli vtedy aj súťaže a my sme sa dostali takto aj do Michaloviec. Rozprávali o nás vtedy, že prišli nejakí mladíci, skupina Hex. Potom nás oslovil Martin Sarvaš, že by chcel s nami skúsiť robiť. Napísal nám aj niekoľko textov, potom vybavil prvé nahrávanie, prvý album, čo nás opäť posunulo trošku ďalej. Ten prvý bol u českej firmy Monitor, ani sme si ten úspech veľmi neuvedomovali, boli sme vtedy ešte mladí, študenti, brali sme to ako zábavu a nič sme neriešili.

-Debutový album Ježiš Kristus nosí krátke nohavice ste vydali v roku 1992, má teda bez pár dní 20 rokov. Vyrástli ste už z krátkych nohavíc?-

To neviem, však aj teraz mám oblečené krátke nohavice (smiech). Čo sa však týka životného zaradenia, tak áno. Však už máme rodiny, deti, sú aj iné povinnosti okrem hudby, ale aj to, že hráme už tak dlho v kapele. Pop music je určená hlavne mladým ľuďom a my sa s nimi stále stretávame. Sme radi, že aj ročníky, ktoré si nemôžu pamätať náš začiatok, fungujú na našich pesničkách z prvých platní, a doplňujú takto našich rovesníkov.

-Ozaj, aký to bol pocit, držať v ruke prvý album?-

Prvému albumu ešte predchádzal maxisingel, ktorý sa volal Dobrý motýľ, ktorý sme vydali na promo účely. Aj sa predával. Pamätám si ako dnes, ako nám s Martinom Sarvašom nejaký človek z lisovne doniesol cédečká a na nejakom parkovisku sme si krabice s nimi prebrali. To bolo niečo neskutočné, že človek držal to svoje cédečko v ruke. Ale tak isto neskutočné bolo to, keď sme sedeli s chalanmi raz v pivárni Mamut. Mali tam zapnuté Fun rádio a z neho zaznela naša pesnička. To bolo tiež niečo neskutočné, že naša pesnička sa hrá z rádia.

-V jednej z pesničiek odporúčate si v piatok podvečer zresetovať hlavu. Vlastná skúsenosť?-

Je to jedna z novších pesničiek. Spievame v nej, že väčšina ľudí musí cez týždeň robiť, aby mohli fungovať. Hlavne mladí ľudia v piatok o piatej skončia a idú žiť do mesta. Vtedy potrebujú vyhnať z hlavy všetky starosti, ktoré sa za týždeň nazbierajú. Tak zresetujú, každý nejakým spôsobom, niekto odvážnejšie, niekto menej odvážne, tak si užívajú až do nedele kúsok súkromia. Ale je to aj naša vlastná skúsenosť. My ale máme tie víkendy obrátené, pracovné. Väčšinou hráme koncerty, ale ten reset je občas potrebný, aby sa človek mohol znova nakopnúť.

-Možno povedať, že vaším vzorom bola kapela Cure?-

My sme hlavne na začiatku fungovania kapely išli v podobnom štýle, mali sme ich všetci radi, vedeli sme sa na tom zhodnúť, aj keď počúvame veľa inej muziky. Raz za čas – raz za rok, tri roky – si radi zahráme tieto pesničky, pretože sa veľmi príjemne hrajú. Skupina Cure má stále svojich fanúšikov na Slovensku, takže raz za čas zoberieme gitary a hráme pesničky niekoho iného, čo je osviežujúce.

-Album Ty a ja ste v decembri 2010 krstili na Lomnickom štíte. Čí to bol nápad?-

Môj. S chalanmi rozprávali o tom, že dnešná mediálna doba je taká, médiá vytvárajú celebrity aj z ľudí, ktorí ešte toho veľa nedokázali. Teraz vôbec nehovorím o nás, jednoducho na prvých stránkach sa objavujú ľudia, ktorí sú v mnohých prípadoch aj zvláštni, a tí potom aj rýchlo odídu. Tak sme si povedali, že by sme radi dali vedieť aj cez komerčnejšie médiá, že máme nový album. Reku bolo by dobré niečo vymyslieť, pritom my nerozbíjame hotely, ani sa neukazujeme s milenkami, aby to zobrali aj bulvárne médiá. Tak sme sa vybrali na Lomnický štít a musím povedať, že to bolo príjemné.

-Pred rokom ste 9. júla hrali na festivale Bažant Pohoda. Spievalo si s vami a tlieskalo vám viac ako 10.000 mladých ľudí. Bol to taký z "naj" vašich koncertov?-

Tento koncert si určite pamätáme, niečo podobné sme zažili na Pohode, keď bola ešte na štadióne v Trenčíne. Máme odtiaľ aj krátke video, kde bolo tiež plné hľadisko. Je to tak, že na takýchto veľkých akciách je z našej strany aj veľké očakávanie, či ľudia prídu, koľko ich bude, ako to celé dopadne. V ten deň na letisku sme boli veľmi radi, že ich bolo toľko a bola to skvelá zábava. A keď to dopadne tak skvele, tak je človek od dojatia potom úplne na mäkko. Nestáva so to totiž každý deň nielen v našej kapele, ale všeobecne kapelám na Slovensku, že majú taký koncert, aký sme mali my. Dodnes spomíname.

-Kde ste sa cítili podobne?-

Určite si myslím, že špeciálne koncerty, čo sa týka základne fanúšikov aj celkovej atmosféry sú na Žákovic Open, keď hrá Hex. Tento rok už bude dvanástykrát, čo tam budeme hrať. Všetci v kapele si povieme, že čo už iné môžeme pre tých ľudí vymyslieť – a niekedy aj vymýšľame – že si s nami niekto zaspieva. Vždy je tam dobrá chémia, energia, tam bývajú dobré koncerty. Pohoda a Žákovic, to sú také top veci, na ktoré si teraz v tomto momente spomínam.

-Vaše dieťa – festival Žákovic Open – bude mať v júli už dvanáste narodeniny. Ako ste sa dostali do Trenčianskych Bohuslavíc?-

Je veľmi jednoduché, pretože teta môjho otca, teda sestra môjho dedka tam žila v dedinke v domčeku. A keďže nemala deti, jedného dňa povedala môjmu otcovi – Janko, tento dom raz bude tvoj. Tak sa aj stalo a naša rodina tam má chalupu. Chodil som na ňu od malička, vtedy som ešte Mariána Žákovica nepoznal. Keď sme prišli do puberty a začali chodiť aj po krčmičkách, šli sme aj k nemu. Mal už iba unimobunku ako krčmu, kde mal jeden výčap, volalo sa to Krčma pod orechom, tam sme sa spoznali a aj skamarátili. Potom tam pridal ďalšiu unimobunku, to už sme fungovali s Hexom a chodili sme na chalupu na sústredenia, na taký týždeň, keď sme robili nové pesničky. Raz nám povedal, že – keď už ste tu a máte tu aj aparát – či ho nezoberieme k nemu do krčmy, že to prevezie na vlečke a či mu tam nezahráme.

Dohodli sme barterový obchod, on nás týždeň živil, my sme potom zahrali, on si vybral nejaké vstupné, a tak to nejako celé vzniklo. Najskôr sme tam hrali iba my, ďalší rok tam hrali aj ďalšie dve kapely a z toho sa stal potom festival.

-S kým by ste si chceli zahrať na jednom pódiu?-

Keď sme už hovorili o skupine Cure, určite by bolo dobré nielen zahrať, ale aj požúrovať si s kapelou Cure, pretože ich máme radi, aj sme čítali ich životnú dráhu. Kapela má vždy svoj idol z mladosti, nebolo by zlé sa s nimi stretnúť a po koncerte niekde zaliezť na dobrý žúr, kde by nebolo veľa fanúšikov, iba my s nimi.

-A prečo ich nepozvete?-

Je to drahá kapela, sú drahší ako viaceré z tých nových hviezd, nehrajú veľa, ale keď hrajú, tak za veľa peňazí, a to sa nedá splniť.

-Ako máte podelené v kapele funkcie, kto sa o čo stará?-

Veľmi dobre a veľmi jednoducho. Ja som človek, ktorý komunikuje s médiami a manažuje kapelu v rámci koncertov, Ďuďo je hlavný aranžér a skladateľ hudby, Fefe robí aj pesničky, ale hlavne všetky texty a Tabyke je človek, ktorý sa venuje dokumentom, fotografiám a videám pre kapelu, proste stará sa o vizuálne záležitosti kapely.

-Čo vám hudba dala?-

Veľmi veľa pekných zážitkov, pekných rokov, veľa kamarátov. Dala nám možno trošku väčšiu slobodu, ako majú ľudia, viazaní k jednému miestu a k jednému zamestnaniu. Na druhej strane nás aj obmedzovala, keď sme trávili čas v štúdiu pri nahrávaní nových albumov, tak si nás rodiny veľmi neužili. Podobne v lete, lebo víkendy máme obsadené koncertmi.

-O vašej skupine je známe, že trávite veľa času spolu. Nehrozí občas "ponorková nemoc"?-

Občas býva. My sme spolu už vyše 20 rokov, to je už – dá sa povedať – dobré regulárne manželstvo a niekedy to vypení. Však aj človek sa vekom mení, stále sme však voči sebe slušní a fungujeme na normálnej úrovni. Svedkom toho môžu byť naši priatelia, ktorí nás vídavajú spolu aj mimo práce.

-Posledný júlový víkend sa fanúšikovia slovenskej hudby stretnú na Žákovic Open. Čo by ste zvýraznili v pozvánke?-

Dvanásty ročník nášho festivalu bude opäť na dvoch pódiách, v zozname účinkujúcich sú Jana Kirschner, Dorota Nvotová, Peter Lipa, skupiny Vidiek, Polemic, Para, Vetroplach, Zóna A, Slobodná Európa aj Chiki Liki Tu-a. Okrem toho, že zahrá Žena z lesoparku, bude mať Šarkan aj svoju talkshow s troma hosťami. Už tradične si zahráme futbal, fanúšikovia proti muzikantom, dáme urobiť aj dresy. Ten festival je naše dieťa, ktoré úspešne rastie, už bude mať dvanásť, za tie roky je už tradičným. Je iný ako veľké podujatia na letiskách či pri vodných nádržiach, je tam srdečná atmosféra, muzikanti sa miešajú s návštevníkmi a vytvoria každý rok jeden veľký celok. Príďte, uvidíte.

-Aký je "hexácka" filozofia po dvoch desaťročia účinkovania?-

Byť slušní voči ľuďom, snažiť sa robiť všetko poctivo a na 100 percent, to je dôležité. A hlavne veriť veciam, ktoré robíme.

-Vaša dcéra Hanka má dnes osem rokov. Aká bude reakcia, ak by o desať rokov prišla s informáciou, že chce byť speváčkou?-

Prečo nie, ak by jej práve to malo prispieť k tomu, aby bola šťastná, tak nech sa páči.

Rozhovor s Tomášom Dohňanským zo skupiny Hex je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Smer: Ak vakcínu nakúpil štát, má za ňu niesť zodpovednosť on, nie lekár

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Opozičný Smer-SD odmieta, aby za podávanie neregistrovanej vakcíny niesol zodpovednosť lekár. Hovorí, že ak vakcínu nakúpil štát, má za ňu niesť zodpovednosť. Žiada, aby sa prístup k registrovaným a neregistrovaným vakcínam právne upravil Strana tiež navrhuje vláde upraviť zákon o liekoch tak, aby…

Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postihnutia osôb

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Hajtman Pardubického kraja Martin Netolický vyhlásil stav hromadného postihnutia osôb. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz, podľa ktorého štyri z piatich krajských nemocníc vyčerpali svoje kapacity lôžok intenzívnej starostlivosti a už nedokážu prijímať nových pacientov Hajtman Netolický to uviedol pre Českú televíziu…

Nemecko plánuje predĺžiť lockdown do 28. marca

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter/dpa via AP)   Nemecká vláda a spolkové krajiny plánujú predĺžiť lockdown. Ako informuje spravodajský portál DW, podľa medializovaných správ by ho mali predĺžiť o tri týždne, do 28. marca. Zároveň však plánujú uvoľniť niektoré obmedzenia, najmä v oblastiach s nízkym výskytom prípadov koronavírusu Kancelárka…

Vatikán obhajuje pápežovu cestu do Iraku aj napriek nárastu prípadov COVID-19

0 icon

Vatikán 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Khalid Mohammed)   Vatikán obhajuje rozhodnutie pápeža Františka odcestovať v piatok na plánovanú návštevu Iraku aj napriek narastajúcemu počtu osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 v tejto krajine a obavám v spojitosti s davmi ľudí, ktoré na pápeža čakajú. Informovala o tom v utorok agentúra AP Vatikán uviedol,…

Šéf FBI označil útok na Kongres zo 6. januára za „domáci terorizmus“

0 icon

Washington 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Chris Wray v utorok odsúdil januárový vpád davu ľudí do Kapitolu, sídla Kongresu vo Washingtone, a označil to za "domáci terorizmus". Wray pred zákonodarcami bránil FBI a prácu úradu so spravodajskými informáciami, ktoré vopred naznačovali možné…

OSN sa snaží získať milióny na potravinovú pomoc vo východnej Afrike

0 icon

Nairobi 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Adel Hana)   Organizácia Spojených národov v utorok požiadala o potravinovú pomoc vo výške 266 miliónov dolárov pre viac ako tri milióny utečencov a žiadateľov o azyl v oblasti východnej Afriky, ktorí sú mimoriadne zasiahnutí pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra AFP Lockdown a iné…

V Afganistane tri pracovníčky médií prišli o život počas útokov ozbrojencov

0 icon

Džalálábád 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mohammad Anwar Danishyar)   Ozbrojenci v meste Džalálábád na východe Afganistanu v utorok zastrelili tri pracovníčky médií, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na televíznu stanicu, pre ktorú tieto ženy pracovali Riaditeľ televíznej stanice Enikass TV povedal, že ženy prišli o život počas dvoch samostatných útokov,…

Ministerstvo pripravilo 2 zmeny v súčasných pravidlách pre školy a školské zariadenia

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Foto:SITA-Jana Birošová)   Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR pripravilo dve zmeny v súčasných pravidlách pre školy a školské zariadenia. S účinnosťou od pondelka 8. marca sa zmeny dotknú materských škôl a základných škôl na prvom stupni. TASR to potvrdil odbor komunikácie rezortu školstva…

Epidemiologická situácia na Slovensku sa mierne zhoršila. Ministerstvo zdravotníctva zásadne mení očkovaciu stratégiu

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Jana Birošová)   Epidemiologická situácia na Slovensku sa mierne zhoršila. Najhoršia situácia je v nemocniciach. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v utorok informoval, že stúpol počet hospitalizovaných pacientov na 4042 osôb, zvýšil sa počet osôb na umelej pľúcnej ventilácii Ďalej ako oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí…

Do platnosti vstúpili nové sankcie EÚ uvalené na Rusko v kauze Navaľnyj

0 icon

Brusel 2. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Moscow City Court)   Do platnosti vstúpili nové sankcie Európskej únie proti vysokopostaveným ruským predstaviteľom v oblasti súdnictva a práva v súvislosti so zadržaním a následným uväznením kritika Kremľa Alexeja Navaľného. V utorok o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Diplomatický idiotizmus EÚ vo vzťahu k Rusku. Prečo Rusko ohrozuje EÚ. Sputnik V.

0icon

Západné mocenské  „špičky“ boli zvyknuté, že si môžu voči Rusku dovoľovať čokoľvek, organizovať prevraty a provokácie pod falošnou zástavou (Ukrajina, Skripaľovci, Bielorusko, Náhorný Karabach, Navaľnyj, ....), priamo zasahovať do vnútorných záležitostí organizovaním protivládnych protestov, cítiac, že v ruskej vlastizradnej oligarchii a nimi štedro dotovanej piatej kolóny majú oporu, cez ktorú môžu…

Boris Mesár

Matovičova fašistická chunta používa proti obyvateľstvu psychologickú metódu vypracovanú na vypočúvanie vojnových zajatcov

0icon

David Icke - Dnešní život každého z nás je podriaďovaný vplyvom akéhosi  vírusu, ktorý ešte nikto nevidel, nikto neizoloval, hovorí David Icke. Je to v skutočnosti akási minulosť, do ktorej sme sa všetci chytili a kvôli nej nevidíme skutočnosť. Z tejto pasci sledujeme ,,ako vlády robia všetko pre to", aby zastavili…

Ivan Štubňa

Minister zahraničných vecí by mal okamžite odstúpiť

0icon

Na dnešnej tlačovej besede na TA3 povedal minister zahraničných vecí SR, že: ak sa niekto dá zaočkovať vakcínou Sputnik V, nedostane sa ku covid pasu, ktorá BUDE JEHO PRIEPUSTKOU z územia Slovenskej republiky. Inými slovami, kto sa nedá zaočkovať vôbec, bude mu odopreté právo na slobodu pohybu v zmysle čl.…

Ivan Lehotský st.

Pán Valášek, bravóóó!

0icon

Určite je nás aspoň milión, ktorí sme s veľkým porozumením prijali vaše rozhodnutie vzdať sa funkcie predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. Mali ste to však doviesť do konca a odísť aj z parlamentu. Ak s počínaním Matoviča nesúhlasíte, to znamená, že ste sa rozišli názorovo s hlavnou vládnou…

Marián Tkáč

Igor, a čo keď nás zato ako pricucnuté sirôtky vykopnú z EÚ?

0icon

Zľakol som sa, bola to po celoplošnom testovaní skutočná atómová bomba. Na košickom letisku pristálo lietadlo s ruskou vakcínou Sputnik V, a pred zadkom lietadla – Matovič! A Marek a Paľo Jarčuška! Zľakol som sa: veď, veď... ktovie, či z Ruska nám neposlali otravu na potkany... No nech za mňa hovoria iní. Ivan Korčok:…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Y2K: Najväčší podvod v dejinách? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Y2K - najväčší podvod v dejinách? Tí, ktorí čítali prvú časť tohto podvodu, kvôli ktorému štáty v roku investovali 1999 investovali odhadom až 308 miliárd amerických dolárov, už vedia, že išlo o softvérový problém. Pozrite sa spoločne s nami na nešťastnú noc. So zatajeným dychom odrátavame údery…

Ako si zločinec vyberá obeť a čo robiť, aby si sa ňou nestal?

0 icon

Zločinec potrebuje iba 7 sekúnd, aby si vybral svoju potenciálnu obeť. Počas tohto obdobia posúdi osobu, ktorá kráča smerom k nemu a vyhodnotí všetky možné riziká. Nie každá osoba sa stane obeťou. Poďme zistiť, aký je rozdiel medzi ľuďmi, ktorých zločinci neohrozia a tými, ktorí sa stanú ich cieľom. Ktorým veciam teda kriminálnici…

Dizajnéri nemali svoj deň. Na ich chyby doplatili obyčajní ľudia

0 icon

Ešte stále existujú ľudia, ktorí neberú svoju prácu dostatočne vážne a hľadajú "skratky". Ich majstrovské diela potom vyzerajú prinajmenšom zaujímavo. Niektoré sú natoľko epické, že sme neodolali a rozhodli sme sa ich ukázať aj tebe. Možno sa budeš diviť, že niekto na tejto planéte môže zlyhať takýmto smiešnym spôsobom. Títo dizajnéri to…

TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

0 icon

Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…

Vo svete IT

Vedci vytvorili v laboratóriu čiernu dieru, aby si overili Hawkingove teórie. Podarilo sa?

0 icon

V roku 1974 fyzik Stephen Hawking tvrdil, že čierne diery nie sú čierno-čiernymi gravitačnými monštrami, aké si v tej dobe vedci predstavovali. V určitých prípadoch môžu vyžarovať svetlo, ktoré sa dnes nazýva Hawkingovo žiarenie, píše portál Live Science. Lenže Hawkingovo žiarenie je veľmi slabé a doteraz nebolo v prípade čiernych…

Objavili sme v roku 2019 čiernu dieru strednej hmotnosti, alebo niečo úplne iné? Záhadný prípad dostáva nové vysvetlenie

0 icon

V máji 2019 pozorovali observatóriá LIGO a Virgo, ktoré sa špecializujú na detekciu gravitačných vĺn zlúčenie dvoch čiernych dier. Jedna mala hmotnosť 85-Sĺnk a tá druhá 66-Sĺnk. Udalosť nazvali GW190521 a doteraz ide o jedno z najväčších zlúčení, aké sme mohli pozorovať, píše portál Universe today. Výsledkom bola čierna diera,…

Ako môžete zistiť, ktoré Android aplikácie neprimerane zaťažujú batériu vášho smartfónu?

0 icon

V prípade, ak máte pocit, že vaša batéria smartfónu „nestíha“ to, čo by mala, tak to nemusí byť hneď dôvod na jej výmenu. Dôvodom je, že batéria sama o sebe nemusí byť automaticky opotrebovanou, ale niektoré aplikácie môžu neprimerane využívať energiu. Môžu napríklad bežať na pozadí bez toho, aby dochádzalo…

Už o pár dní preletí popri Zemi rizikový asteroid Apophis: Vedci na ňom budú trénovať

0 icon

Pred ôsmimi rokmi čelila naša planéta asteroidu, ktorý bol veľký ako šesťposchodová budova. Prišiel znenazdajky a zasiahol mesto Čeľabinsk, ktoré sa nachádza v Rusku a zranil viac ako tisíc ľudí, píše portál Space. Situácia vyvolala záujem o ochranu našej planéty pred potenciálne nebezpečnými asteroidmi a tento mesiac môžu vedci vyskúšať na asteroide Apophis…

Pozrite sa, ako môžete vymazať systémové aplikácie z Android smartfónu bez potreby ROOT-u

0 icon

Nie tak dávno sme vám priniesli vcelku jednoduchý návod, ako je možné odstrániť zo smartfónu nainštalované aplikácie. Pomocou návodu však bolo možné identifikovať a odstrániť len aplikácie tretích strán a nie systémové. A práve preto by sme vám chceli dnes ukázať, ako je možné odstrániť aj aplikácie nahrané do smartfónu…

Armádny Magazín

Odpoveď Gremlinom: Pre ruské letectvo vyvíjajú prúdové bezpilotné stroje fungujúce v letke

0 icon

Rusko, 2.marec 2021 (AM) - Viacúčelový bezpilotný komplex Molnija (Blesk), ktorý vypustí hneď niekoľko prúdových strojov, vyvíjajú pre ruské vojenské, letecké a kozmickej sily, oznámil  zdroj z obranného priemyslu.

Panika v Nórsku: Ruská spoločnosť plánuje kúpiť ich závod slúžiaci špionážnym lodiam

0 icon

Nórsko, 2.marec 2021 (AM) - Nórska vláda je vážne znepokojená skutočnosťou, že spoločnosť, ktorá montuje motory pre hlavnú nórsku špionážnu loď, by mohla kúpiť ruská spoločnosť. Varovanie prišlo do schránky premiérky Erny Solbergovej. Podobný list dostali noviny Bergens Tidende. Odosielateľ

Nebenzya opäť kriticky v OSN: Vaši priatelia sú iba tí, ktorí vám nemôžu povedať nie

0 icon

OSN, USA, 2.marec 2021 (AM) - Vasilij Nebenzya, ruský zástupca pri OSN, odhalil pravdu o Spojených štátoch, ktoré si svojím spôsobom vyberajú svojich „priateľov“. Ruské a svetové médiá dnes súperia o citovanie vyhlásenia stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Vasilija Nebenzyu, s ktorým odpovedal na vyjadrenie bývalej americkej p

Bundeswehr: Ako chrániť vojakov, gigantická explózia na švédskom testovacom polygóne

0 icon

Švédsko, 2.marec 2021 (AM) - Nemecká a švédska armáda skúmala, ako možno chrániť vojakov pred následkami obrovskej bomby v automobile? Aby to zistili vykonali gigantický trhací test. Za týmto účelom bol vo Švédsku odpálený náves naplnený výbušninami. Pomocou senzorov a špeciálnych kamier sa zaznamenáva obrovské množstvo dát, ktoré sa neskôr vyhodnotia.…

Budúca základňa: Ruská bojová fregata po prvýkrát vstúpila do Port Sudánu. Video

0 icon

Sudán, 2.marec 2021 (AM) - Ruská vojnová loď fregata Admirál Grigorovič vstúpila do sudánskeho prístavu, kde Moskva plánuje vybudovať námornú základňu na pobreží Červeného mora. Je to prvá ruská vojnová loď, ktorá vstúpila do Port Sudánu, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na vyhlásenie ruskej flotily. Námorníci doplnia potrebné zásoby a

Svetlo sveta

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali