Tlačová rada SR sa postupne etabluje v novinárskom prostredí

Tlačová rada SR sa postupne etabluje v novinárskom prostredí

Slovensko 3. septembra (HSP/Foto:TASR)

 

Tlačová rada SR prijíma podnety o prehreškoch novinárskej etiky už 12 rokov

Ilustračné foto

Budúci mesiac oslávi Tlačová rada Slovenskej republiky (TR SR) dvanáste výročie. Presne 2. októbra 2001 podpísaním Zakladacej zmluvy Asociácie na ochranu novinárskej etiky sa predstavitelia Slovenského syndikátu novinárov spolu so Združením vydavateľov periodickej tlače dohodli na vzniku nezávislého orgánu, ktorý bude dohliadať nad dodržiavaním novinárskej etiky v printových médiách.

Reklama

 

Iniciatívna prišla z radov vládnej garnitúry

Reklama

Rada však svoju činnosť začala praktizovať až od apríla 2002. Zbor zástupcov Asociácie na ochranu novinárskej etiky 23. novembra 2012 schválil nový štatút. Jeho cieľom bolo vytvoriť priestor pre samoreguláciu dodržiavania etického kódexu. Súčasný predseda Tlačovej rady Július Lőrincz prezrádza, že jedným z prvých iniciátorov vzniku rady boli prekvapivo predstavitelia vládnej moci. „Reprezentanti mečiarovskej autoritárskej vládnej moci prišli v druhej polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia s návrhom utvoriť tlačovú radu volenú parlamentom, ktorá by bola kladivom na média s právomocami dávať im likvidačné pokuty. Pod tlakom Slovenského syndikátu novinárov, ktorého predsedom bol vtedy Ján Füle, i medzinárodných novinárskych organizácii sa tomu podarilo zabrániť.“ Dovtedy sa podľa Lőrincza etickým prehreškami printových médií nezajímal nikto. „Boli iba predmetom súdnych žalôb a pod. Čo sa týka novinárov v audiovizuálnych médiách, ich prehrešky sú predmetom činnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu, ale to je na rozdiel od TR SR fakticky štátna inštitúcia.“ Jeden z najväčších krokov k vytvoreniu rady bola medzinárodná konferencia s účasťou zahraničných predstaviteľov tlačových rád, ktorú zorganizoval Slovenský syndikát novinárov v roku 1996.

 

Z rady opadla určitá eufória

Tlačová rada SR sa v súčasnosti zaoberá podporou a ochranou práv verejnosti na pravdivé, overené a odborne fundované informácie. Dohliadania na dodržiavanie etických zásad novinárskej práce v periodikách a posudzuje ich sťažností. Zároveň chráni dodržiavanie slobody tlače a voľného prístupu k zdrojom informácií. Rada posudzuje iba písomné sťažnosti od fyzických a právnických osôb. Anonymnými sa nezaoberá. TR SR prešla, ako každá organizácia, od svojho vzniku veľkým prerodom. „Terajšia rada je vyliečená z ilúzii, ktoré ešte vládli pri jej vzniku. Hoci už jej zrod bol spojený s celou drsnosťou mediálneho prostredia, ale najmä spoločenského a politického prostredia, v ktorom sa média a novinári pohybujú. Čiže na ilúzie nebol dôvod, ale predsa len pri vzniku takéhoto orgánu sa vždy prejavuje určitá eufória,“ uvádza predseda rady.

 

Reklama

Bez finančných sankcií

Podľa Lőrincza sa rada najčastejšie zaoberá porušením druhého a tretieho článku Etického kódexu novinára hovoriaceho o základných hodnotách a o vzťahu novinára a verejnosti. „Čiže o tom, že sa novinár riadi vo svojej práci zásadami, ako sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, poctivosť, pravdivosť, zodpovednosť a dôsledné overovanie faktov. Takisto, že novinár je povinný dôsledne si overiť každú informáciu, ktorú zverejní. Informácie si spravidla overí aspoň z dvoch od seba navzájom nezávislých zdrojov.“ Tlačová rada Slovenskej republiky prijíma podnety zo strany verejností, ktoré súvisia s porušením Kódexu novinárskej etiky SSN. Neudeľuje však klasické finančné sankcie, ale iba upozorňuje, prípadne vyslovuje znepokojenie či pokarhanie za porušenie pravidiel novinárskej práce. „Nie sme štátny alebo súdny orgán, ktorý by mal oprávnenie udeľovať finančné sankcie. Nie je to ani obsiahnuté v dohodnutom štatúte tlačovej rady,“ objasňuje predseda Lőrincz dôvod, prečo rada nekarhá aj finančne. „Zmyslom našej práce nie je trestať, ale skúmať veci, diskutovať a rozhodovať o nich na princípe samoregulácie a tak prispievať k uplatneniu hodnôt novinárskej etiky.“ Rada prijíma rozhodnutia na svojich zasadnutiach štyri – päťkrát do roka. „Ale medzi tým ich pripravujme tak, aby preskúmali nielen obsah inkriminovaných článkov, ale aj stanoviská a argumenty sťažovateľov a odporcov. Rýchlosť v prijatí rozhodnutia je závislá teda aj od spolupráce s nimi,“ informuje bývalý dlhoročný novinár.

 

Redakcie sa aspoň zamyslia

Hoci Tlačová rada Slovenskej republika funguje už 12 rokov, ale printové médiá ešte stále neberú jej rozhodnutia na ťažkú váhu. „Vieme, samozrejme, o tomto probléme, ktorý spočíva najmä v tom, že nenachádza priestor pre uverejňovanie rozhodnutí tlačovej rady. V tom musia na nich pritlačiť vydavatelia, ktorých združenie je spoluzakladateľom Asociácie na ochranu novinárskej rady a teda aj TR SR,“ uvádza Lőrincz. Zároveň dodáva: „Budeme musieť aktívnejšie hovoriť s príslušnými redakciami a teraz nadväzujeme spoluprácu aj s internetovými portálmi, ktoré sa venujú problematike novinárskej etiky.“ Redakcie sa k rozhodnutiam rady stavajú rôzne. „Niektoré akceptujú rozhodnutia, niektoré sa tvária urazene. Ale je dobré, keď sa aspoň zamyslia nad svojim pôsobením,“ uvažuje predseda Klubu novinárov – seniorov Slovenského syndikátu novinárov. Nad vzdialenejšou budúcnosťou rady je vo svojich postojoch opatrný. „Nájsť kľúč k účinnejšej publicite našich rozhodnutí a zrejme sa časom budeme zaoberať aj internetovými novinami nie iba printovými médiami, ako je to doteraz,“ prezrádza na záver Lőrincz.

Reklama

 

Lívia Godová

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

11:14

Poľské úrady zadržali dvoch podozrivých z útoku na ruského opozičného politika Leonida Volkova, ku ktorému prišlo v marci v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok litovský prezident Gitanas Nauséda.

11:05

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval na “úplnú deeskaláciu” situácie po správach amerických médií, že Izrael zaútočil na Irán. Dodal, že partneri zo skupiny G7 budú o situácii diskutovať počas rokovaní na Capri.

Druhý deň rokovania ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na talianskom ostrove Capri
Na snímke taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani
10:53

Jeden člen posádky ruského bombardéra Tu-22M3, ktorý sa zrútil v piatok na juhozápade Ruska, zahynul. Oznámil to gubernátor Stavropoľského kraja Vladimir Vladimirov.

10:47

Čína po hlásených piatkových útokoch na Irán nesúhlasí s konaním, ktoré vedie k stupňovaniu napätia. Omán útoky na Irán odsudzuje.

10:35

Iránske médiá v piatok popreli tvrdenia o napadnutí krajiny zo zahraničia. Reagujú tak na správy amerických médií o izraelskom nočnom útoku na Irán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali